Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 26-07-08, 12:54   #1
pi3565

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Omologare masina noua la RAR

Ca prospat detinator de autoturism Dacia LOGAN, cumparat pe 25.06.2008, m-am dus conform procedurii de inscriere in circulatie la RAR pentru aplicarea foliei de securizare pe cartea de identitate a vehicolului. Acolo stupoare!! Am nevoie mai intai de deterninare de noxe! Repet ca autoturismul este NOU. Am trecut si peste asta si urmatorul pas este "programarea" pentru aceasta determinare de noxe. Nu se poate face la ghiseu ci doar telefonic sau pe internet. La telefoane nu raspunde nimeni pentru ca cineva "binevoitor" fata de clienti pune receptorul alaturi de telefon. Deci ramane doar varianta cu internetul. Aici alta stupoare: prima pozitie disponibila pentru planificarea la RAR est...9 septembrie, adica peste aproape 2 luni. Nu mai spun ca intre timp mi-a expirat autorizatia de circulatie.
1. E normala bataia de joc a acestor tampiti fata de noi toti?
2. E normal sa platesc intre timp impozit statului Roman (stat de cacao) dat fiind faptul ca nu pot circula cu masina si asta nu din vina mea?
3. Cum ma deplasez cu masina la RAR in 9 septembrie daca nu mai am autorizatie de circulatie?
MAI ESTE OARE CINEVA IN ACEEASI SITUATIE CU A MEA? Imi cer scuze ptr supararea cu care am scris randurile de mai sus, dar in acest moment sunt extrem de deprimat pentru ceea ce mi se intampla.
pi3565 is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 17:50   #2
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Omologare masina noua la RAR

salut
din cate stiu eu, programare la RAR se poate face atat telefonic/internet, cat si la fata locului. (eu in Oradea am facut de fiecare data la fata locului, si m-au programat la 1-2 saptamani dupa data la care am fost la ei)

Desigur intervin alte probleme, tipic romanesti. Cei de la RAR sunt destul de aglomerati, deci te programeaza la 2-3-4-5saptamani, si asta pentru ca, desi intr-adevar sunt multe masini, mai vin si altii cu pile si forteaza nota.
1. De normal...nu e normala treaba, dar asta e in romania din pacate.
2. Impozitul il platesti atata timp cat masina e in posesia ta. Fie ca e inmatriculata, fie ca nu e inmatriculata.
3. Teoretic, ai voie doar pe platforma(daca ti-au expirat actele). Practic, daca te tine, mergi cu ea cu numerele rosii pe ea. Eu asa am procedat in ambele cazuri cand am fost la RAR.

In legatura cu problema ta, pentru un autoturism nou aflat la prima inmatriculare(sau unul importat aflat la prima inmatriculare), din cate stiu eu, daca vrei sa scoti cartea de identitate a masinii, iti fac test de poluare(noxe), autentificare(identificare), si parca mai era ceva.
valib is offline   Reply With Quote
Old 26-07-08, 20:13   #3
pi3565

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Omologare masina noua la RAR

Quote:
Originally Posted by valib View Post
salut
din cate stiu eu, programare la RAR se poate face atat telefonic/internet, cat si la fata locului. (eu in Oradea am facut de fiecare data la fata locului, si m-au programat la 1-2 saptamani dupa data la care am fost la ei)

Desigur intervin alte probleme, tipic romanesti. Cei de la RAR sunt destul de aglomerati, deci te programeaza la 2-3-4-5saptamani, si asta pentru ca, desi intr-adevar sunt multe masini, mai vin si altii cu pile si forteaza nota.
1. De normal...nu e normala treaba, dar asta e in romania din pacate.
2. Impozitul il platesti atata timp cat masina e in posesia ta. Fie ca e inmatriculata, fie ca nu e inmatriculata.
3. Teoretic, ai voie doar pe platforma(daca ti-au expirat actele). Practic, daca te tine, mergi cu ea cu numerele rosii pe ea. Eu asa am procedat in ambele cazuri cand am fost la RAR.

In legatura cu problema ta, pentru un autoturism nou aflat la prima inmatriculare(sau unul importat aflat la prima inmatriculare), din cate stiu eu, daca vrei sa scoti cartea de identitate a masinii, iti fac test de poluare(noxe), autentificare(identificare), si parca mai era ceva.
Da, teoretic se poate face programare si telefonic, mi-au spus-o chiar cei de la RAR. Practic insa e imposibil pentru ca suna mereu ocupat zile si saptamani in sir, atat de la un post public cat si de la telefonul lor intern atarnat de peretele din hol. Am depasit aceasta faza si m-am programat pe internet, dar n-am nici o confirmare ca programarea e valida. Lipseste o confirmare pentru acea programare!
Ai riscat foarte mult ducandu-ti tu masina cu numere rosii expirate. Conform noului cod rutier esti pasibil de dosar penal si inchisoare intre 1 si 3 ani. Eu nu vreau sa-mi risc libertatea pentru asa ceva.
Varianta cu platforma e valabila. Mai ramane intrebarea daca e valabila tractarea cu bara de catre alt autoturism pentru ca as apela la un prieten.
Chiar stau si ma intreb dupa ce trec prin astfel de lucruri, oare nu cumva traim intr-o tara de nebuni la cap sau sunt eu dus cu pluta pe Cibin? (Sunt din Sibiu)
pi3565 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 02:56   #4
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Omologare masina noua la RAR

- stiu ca am riscat, dar nu am de unde sa le dau atatia bani pentru platforma (mai ales ca RAR nu era la mine in oras). Daca vrea sa ma inteleaga politistul, foarte bine, daca nu, asta e. Pana la urma urmei noi ii platim pe toti care lucreaza la stat.

- tractarea nu e valabila, pentru ca, tu nu mai ai drept de circulatie cu numerele rosii respective



Ciudat la voi in Sibiu cu RAR-ul...
la Oradea au 3-4 numere de telefon unde poti sa iti faci programare, ar trebui si la Sibiu sa fie la fel....
valib is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 15:09   #5
pi3565

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Omologare masina noua la RAR

Quote:
Originally Posted by valib View Post
- stiu ca am riscat, dar nu am de unde sa le dau atatia bani pentru platforma (mai ales ca RAR nu era la mine in oras). Daca vrea sa ma inteleaga politistul, foarte bine, daca nu, asta e. Pana la urma urmei noi ii platim pe toti care lucreaza la stat.

- tractarea nu e valabila, pentru ca, tu nu mai ai drept de circulatie cu numerele rosii respective



Ciudat la voi in Sibiu cu RAR-ul...
la Oradea au 3-4 numere de telefon unde poti sa iti faci programare, ar trebui si la Sibiu sa fie la fel....
Transportul cu platforma va fi un calvar. Pe langa faptul ca costa o caruta de bani mai am nevoie si de transportul la o data precisa si nu cand vor ei.
In final mai am o varianta extrem de ciudata: sa apelez la un prieten...politist care sa-mi transporte masina, doar n-o sa-si scoata ochii "corb la corb".
In ceea ce priveste remorcarea cu bara ai dreptate, m-am documentat si inseamna tot inchisoare sau amenda penala daca nu am autorizatie de circulatie.
pi3565 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-08, 11:49   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Omologare masina noua la RAR

Quote:
Originally Posted by pi3565 View Post
Ca prospat detinator de autoturism Dacia LOGAN, cumparat pe 25.06.2008, m-am dus conform procedurii de inscriere in circulatie la RAR pentru aplicarea foliei de securizare pe cartea de identitate a vehicolului. Acolo stupoare!! Am nevoie mai intai de deterninare de noxe! Repet ca autoturismul este NOU. Am trecut si peste asta si urmatorul pas este "programarea" pentru aceasta determinare de noxe. Nu se poate face la ghiseu ci doar telefonic sau pe internet. La telefoane nu raspunde nimeni pentru ca cineva "binevoitor" fata de clienti pune receptorul alaturi de telefon. Deci ramane doar varianta cu internetul. Aici alta stupoare: prima pozitie disponibila pentru planificarea la RAR est...9 septembrie, adica peste aproape 2 luni. Nu mai spun ca intre timp mi-a expirat autorizatia de circulatie.
1. E normala bataia de joc a acestor tampiti fata de noi toti?
2. E normal sa platesc intre timp impozit statului Roman (stat de cacao) dat fiind faptul ca nu pot circula cu masina si asta nu din vina mea?
3. Cum ma deplasez cu masina la RAR in 9 septembrie daca nu mai am autorizatie de circulatie?
MAI ESTE OARE CINEVA IN ACEEASI SITUATIE CU A MEA? Imi cer scuze ptr supararea cu care am scris randurile de mai sus, dar in acest moment sunt extrem de deprimat pentru ceea ce mi se intampla.
Cum adica determinarea de noxe? Dacia Logan este deja omologata, de catre uzina... nu de catre persoana fizica, respectiv tu! ca doar nu ai asamblat-o din "kit" in spatele blocului Asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o... eu cand am inmatriculat pt prima data masina (Cielo nou, in 2006), la fel ca si tine, am avut nevoie sa-mi puna folia de securizare pe CI a masinii... dar nici vorba de test de noxe. Testele astea au fost facute de catre constructor si a primit omologarea pt modelul respectiv de masina/motor, in nici un caz nu te duci tu sa faci asemenea teste...
Nu mai stiu exact ce acte sunt necesare, dar stiu ca eu m-am dus la RAR (in Bucuresti, pe Grivita) cu CI a masinii, am platit o taxa si am lasat CI vreo 30 minute... am luat-o cu folia pusa si am plecat la Politie sa termin inmatricularea. Nici nu s-a pus problema unor teste.
Sfatul meu: suna la RAR-ul mare (probabil Bucuresti) si intreaba acolo... plus o scrisoare/fax/mail catre Renault-Dacia, care sa-ti ateste incadrarea masinii tale intr-o anumita norma Euro si faptul ca este omologata. Si logic ca este omologata
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 28-07-08, 13:08   #7
18_NYK

Stage 5
 
18_NYK's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 420
Member of:
[SKODA]
Default Re: Omologare masina noua la RAR

Quote:

Cum adica determinarea de noxe? Dacia Logan este deja omologata, de catre uzina... nu de catre persoana fizica, respectiv tu! ca doar nu ai asamblat-o din "kit" in spatele blocului Asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o... eu cand am inmatriculat pt prima data masina (Cielo nou, in 2006), la fel ca si tine, am avut nevoie sa-mi puna folia de securizare pe CI a masinii... dar nici vorba de test de noxe. Testele astea au fost facute de catre constructor si a primit omologarea pt modelul respectiv de masina/motor, in nici un caz nu te duci tu sa faci asemenea teste...
Nu mai stiu exact ce acte sunt necesare, dar stiu ca eu m-am dus la RAR (in Bucuresti, pe Grivita) cu CI a masinii, am platit o taxa si am lasat CI vreo 30 minute... am luat-o cu folia pusa si am plecat la Politie sa termin inmatricularea. Nici nu s-a pus problema unor teste.
Sfatul meu: suna la RAR-ul mare (probabil Bucuresti) si intreaba acolo... plus o scrisoare/fax/mail catre Renault-Dacia, care sa-ti ateste incadrarea masinii tale intr-o anumita norma Euro si faptul ca este omologata. Si logic ca este omologata
CORECT. In 2006 am cumparat si eu un Logan ,am fost la R.A.R(Pitesti) si nu a trebuit sa fac nici un test de noxe sau alte verificari(masina fiind omologata de uzina). Nici macar nu s-a uitat la masina. A zis ca nici nu trebuia sa vin cu masina. pi3565 ceva este in neregula.
__________________
”Plecat cu gandu’…la un coupe…motor mare… fara CD si fara difuzoare…s’auzi cum urca’n ture…prea tare…” insa “ Traieste cu grija, viata n-are “roata de rezerva”
18_NYK is offline   Reply With Quote
Old 28-07-08, 18:07   #8
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: Omologare masina noua la RAR

RAR-UL fac absolut ce vor ei . nu au nici o lege si nici un obraz. eu de ex am patit cu 3 masini sa iasa alta norma de poluare decat e normal. cu programare stai pana la 2 luni sa astepti pentru ca de la 1 iulie sa modificat taxa si sa umplut brusc de masini second-hand + ca sant foarte multe masini aduse inainte de 1 iulie care nu au fost inmatriculate datorita taxei mari .eu de exemplu mi-am facut o programare la RAR inainte de 1 iulie si am asteptat o saptamana , apoi alta programare dupa 1 iulie si mi s-au dat 5 saptamani de asteptat
!41! is offline   Reply With Quote
Old 28-07-08, 20:40   #9
pi3565

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Omologare masina noua la RAR

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Cum adica determinarea de noxe? Dacia Logan este deja omologata, de catre uzina... nu de catre persoana fizica, respectiv tu! ca doar nu ai asamblat-o din "kit" in spatele blocului Asta e cea mai mare tampenie pe care am auzit-o... eu cand am inmatriculat pt prima data masina (Cielo nou, in 2006), la fel ca si tine, am avut nevoie sa-mi puna folia de securizare pe CI a masinii... dar nici vorba de test de noxe. Testele astea au fost facute de catre constructor si a primit omologarea pt modelul respectiv de masina/motor, in nici un caz nu te duci tu sa faci asemenea teste...
Nu mai stiu exact ce acte sunt necesare, dar stiu ca eu m-am dus la RAR (in Bucuresti, pe Grivita) cu CI a masinii, am platit o taxa si am lasat CI vreo 30 minute... am luat-o cu folia pusa si am plecat la Politie sa termin inmatricularea. Nici nu s-a pus problema unor teste.
Sfatul meu: suna la RAR-ul mare (probabil Bucuresti) si intreaba acolo... plus o scrisoare/fax/mail catre Renault-Dacia, care sa-ti ateste incadrarea masinii tale intr-o anumita norma Euro si faptul ca este omologata. Si logic ca este omologata
Mare dreptate ai prietene in tot ce spui. Loganul meu este omologat in norma Euro4 si o atesta chiar cartea de identitate a vehiculului. Am fost pentru asta inapoi la reprezentanta din Sibiu de unde am cumparat masina si am facut scandal cerand chiar sa-mi dea banii inapoi ca le las masina sa se spele cu ea pe cap. Mi-au spus ca astea sunt noile norme dupa 1 Iulie si chiar si o masina noua, omologata trebuie testata ca noxe. La fel mi-au spus cei de la RAR, plus ca masina trebuie pusa pe rampa si pozata (facuta identificarea la placutele de pe sasiu si alte prostii din astea). Iti spun drept, parca o lume intreaga a inebunit brusc si nu mai judeca nimeni ca un om normal.
Am colindat zilele astea pe la mai multe institutii ale statului sa ma lamuresc cu normele astea, dar toti iti intorc spatele. Imi ramane un singur lucru: sa astept ziua de 9 septembrie cand sunt planificat si sa-mi duc masina pe platforma 5 kilometri prin centrul orasului spre marginea lui pana la RAR Sibiu. Asta daca nu cumva o sa am vreo problema de sanatate in acea zi (Doamne fereste) si sa fiu nevoit sa-mi fac alta planificare.
Sincer, cred ca ce zic eu aici ar putea reprezenta un subiect de mare actualitate si cu audienta pe masura la un post de televiziune. Pacat insa ca "in tara asta de orbi, chiorul este imparat". Lehamitea si scarba sunt sentimentele care m-au cuprins de o saptamana.
pi3565 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -