| Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente |
13-06-08, 13:47
|
#1
|
Stage 1
Join Date: May 2008
Posts: 10
|
cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
salut,,mai am si eu cateva nelamuriri
vreau sa-mi aduc o masina(noul leon) din afara(Italia),,si vreau sa va intreb,,cat pot circula cu ea in tara,in conditiile in care platesc asigurarea(casco si obligatoria) si taxele acolo?
multumesc anticipat!!
|
|
|
14-06-08, 03:14
|
#2
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
|
Re: cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
daca numerele sunt valabile, cat vrei tu.
|
|
|
15-06-08, 02:46
|
#3
|
 Stage 5
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of: [PEUGEOT]
|
Re: cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
Doar ca atunci cand treŽ sa treci RAR-ul treŽ sa il treci in tara unde e inscrisa masina.......si asta e cam nasol.....in rest poti circula cat vrei.
Numai bine.
|
|
|
15-06-08, 04:14
|
#4
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
|
Re: cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
Inspectia Tehnica trebuie facuta in tara unde este inmatriculata masina, banuiesc ca asta a spus si EWN. Altfel, din cate stiu, asigurare poti sa-ti faci si aici.
|
|
|
19-06-08, 22:01
|
#5
|
  Stage 5
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of: [4Tuning International] [Opel] [Fiat] [Nissan] [Mitsubishi]
|
Re: cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
dar cu o masinaq de romania cat poti circula afara daca stiti vreunul sigur nu de prin auzite ca asa stiu si eu multe variante
|
|
|
19-06-08, 22:40
|
#6
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
|
Re: cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
am scris mai jos, double post. sorry.
|
|
|
19-06-08, 22:41
|
#7
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
|
Re: cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
Este o singura varianta:
Cat vrei tu, cu conditia sa ai asigurare si verificare valabile. (ma refer la circulat in UE)
|
|
|
19-06-08, 22:54
|
#8
|
  Stage 5
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of: [4Tuning International] [Opel] [Fiat] [Nissan] [Mitsubishi]
|
Re: cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
esti sigur tu de asta pt ca uite eu sunt cu masina de 3 luni si ceva in spania si m a oprit politia de multe ori(vazand nr de romania),bine nici ei nu stiu de capul lor pt ca unii mi au spus ca pot sa circul 6 luni,unii ca pot cel mult 1 luna jumate dupa care sa o inmatriculez ,eu unul nu mai cred pe nici unul si daca mai ma intreba vreunul ii spun ca am venit ieri ca sa mi nu mi mai zica nici unul nimic,dar ce ma fac cand o sa ma opreasca acelasi si peste cateva luni ????
|
|
|
19-06-08, 23:35
|
#9
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
|
Re: cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
Prietene, pe tine te-a notat cineva la intrare in Spania? De unde vrei sa stie politia spaniola de cat timp esti tu cu masina acolo? Gandeste-te logic: daca nimeni nu te-a "scris" nicaieri pe tine si pe masina, de unde sa stiu ei cand se fac 3/6 luni??  Poti circula cat vrei. Se numeste dreptul la libera circulatie (vezi Constitutia Europei)
__________________

Official Porsche hater.
|
|
|
19-06-08, 23:53
|
#10
|
  Stage 5
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of: [4Tuning International] [Opel] [Fiat] [Nissan] [Mitsubishi]
|
Re: cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
normal ca nu m a notat nimeni dar na cum e politia la noi in tara asa sunt si prin alte parti daca vor sa te arda te arde ,oricum mersi pt informatii ca de acu incolo stiu eu ce sa le zic
|
|
|
19-06-08, 23:59
|
#11
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
|
Re: cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
n-au cum sa te arda. nu incalci nici o lege.
|
|
|
19-06-08, 23:59
|
#12
|
 Stage 5
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of: [Opel]
|
Re: cat putem circula cu o masina de afara,,fara sa o inscriem?
pai politia din spania nui departe d e ce a avem noi in romania ma refer la militie
|
|
|
|
|