Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: ce parere aveti de logan-ul diesel?
era necesara o versiune diesel 94 59.87%
mai bine faceau o motorizare pe benzina mai performanta 63 40.13%
Voters: 157. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-05, 10:01   #31
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default

am intreabare? inainte sa apara loganul ce masini erau sub 8000 euro. din cate stiu nu prea erau. sau era tico, cielo si cam atat. cand a aparut loganul atunci au inceput sa scada pretzurile si la ate masini. adica acum oferta este mare pt ceva in jur de 8000. nu stiu ce se poate spune cu adevarat rau de logan doar ca e produsa la colibasi si prin asta se inteleg cateva probleme de exemplu spatzii prea mari intre unule elemente ale caroseriei si alte cateva probleme. dar daca privesc mai de departe as alege loganul.
mae is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 10:05   #32
mae

Stage 5
 
mae's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 441
Default

are cineva logan pe aici? daca da sa zica care a fost treaba atunci cu problemele alea cu cricul si nu stiu ce pe la sistemul electric. a fost pe bune doar asta sau asta a fost doar motuvul si problemele au fost mai multe?????
mae is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 13:04   #33
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

da tre dar lumea se mai gandeste si la piese .iar o revizie la hyundai e mult mai scumpa decat la logan .si accentu ala nu mi place deloc la aspect are volanu ala subtire zici ca e de sarma , schimbatorul zici ca e de tico si cu cursa mare ,interiorul e naspa
si ce masina mana 2 iti poti lua cu 7 - 8 mii de euro ?
o compari cu loganu?
__________________
Pitu is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 13:17   #34
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"mae\"
are cineva logan pe aici? daca da sa zica care a fost treaba atunci cu problemele alea cu cricul si nu stiu ce pe la sistemul electric. a fost pe bune doar asta sau asta a fost doar motuvul si problemele au fost mai multe?????
man...MULTE firme de renume cheama masini in servici din cauza unor mici defectiune ( BMW X5 am inteles ca a avut probleme la ABS....Pajero avea ceva la sistemul electric....etc ) .... asa s`a intamplat si la noi...a fost un model nou..se mai greseste...
__________________
pround member of Street Zone
Honda Civic TypeS - VW Polo 1.2 - Subaru Forester 2.5XT - Infiniti FX37S

VAND PEUGEOT 307 CC

VAND SAAB 9-3 1.8t
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 13:22   #35
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default

cel mai bine e sa asteptam sa apara pe forum un proprietar de logan diesel , sa ne zica el cate avantaje si dezavantaje are ca noi mai mult speculam din ce am vazut pe modelele anterioare..(1.4 si 1.6 )
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 13:33   #36
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

cine isi cumpara un logan si l cumpara ca masina buna.
si aici e problema .logan in rate isi cumpara unu care nu a avut masina sau a avut o joagla de dacie sau mai stiu eu ce vechitura ,si nu a a vut bani sa si ia una mai scumpa . normal ca se simte omu ca in avion si o lauda dar hai sa fim sinceri cu banii aia iti iei un :
focus , mondeo ,un astra si multe alte ,mamsiniu mana a 2 care sunt masini adevarate in tot ceea ce priveste si nu se rastoarna la 60 la ora.
asta e parerea mea fata de loganu pe benzina
daca imi cereti parerea si celui pe motorina , mai bine nu .
sper sa nu fie revoltati pe mine cei cu loganuri dar masina straina tot masina straina ramane .
si inca ceva : am un mondeo din 93 ,la vremea aia au fost instare sa puna pe el :2airbag , abs ,servo total ,geamuri,oglinzi,scaune electrice si nu mai vb de confort . tineti minte in 93 nu in 2005.
Pitu is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 13:42   #37
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"twwety\"
cine isi cumpara un logan si l cumpara ca masina buna.
si aici e problema .logan in rate isi cumpara unu care nu a avut masina sau a avut o joagla de dacie sau mai stiu eu ce vechitura ,si nu a a vut bani sa si ia una mai scumpa . normal ca se simte omu ca in avion si o lauda dar hai sa fim sinceri cu banii aia iti iei un :
focus , mondeo ,un astra si multe alte ,mamsiniu mana a 2 care sunt masini adevarate in tot ceea ce priveste si nu se rastoarna la 60 la ora.
asta e parerea mea fata de loganu pe benzina
daca imi cereti parerea si celui pe motorina , mai bine nu .
sper sa nu fie revoltati pe mine cei cu loganuri dar masina straina tot masina straina ramane .
si inca ceva : am un mondeo din 93 ,la vremea aia au fost instare sa puna pe el :2airbag , abs ,servo total ,geamuri,oglinzi,scaune electrice si nu mai vb de confort . tineti minte in 93 nu in 2005.
voi chiar nu atzi inteles ca loganul NU SE RASTOARNA LA 60 km/h ??
blowwind is offline   Reply With Quote
Old 24-09-05, 13:45   #38
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

nu stiu unde a scris sebi ,presedintele legal raceing care a fost la testul loganului l am vazut si la tv . dar nu asta era marea problema ca se rastoarna
vorbim de calitate aici
Pitu is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 00:29   #39
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"twwety\"
da tre dar lumea se mai gandeste si la piese .iar o revizie la hyundai e mult mai scumpa decat la logan .si accentu ala nu mi place deloc la aspect are volanu ala subtire zici ca e de sarma , schimbatorul zici ca e de tico si cu cursa mare ,interiorul e naspa
si ce masina mana 2 iti poti lua cu 7 - 8 mii de euro ?
o compari cu loganu?
da ma, eu comparam cu masini noi, ca multa lume vrea masina noua. evident ca la 8.000 de euro gasesti o groaza de chestii faine la mana a 2a.

da si asta e unu din avantajele logan: reviziile relativ ieftine.

oricum, nu prea relevanta comparatia de design. romanu nu-si ia loganu sau chiar accentu pt design. dar ca idee e plin de plastic si accentu in interior, plastic care e prins destul de bine insa + ca nu se face economie la butoane. loganu exceleaza la uratenia fetzelor de usi si la prinderea precara a capitonajului pe tavan si pe stalpi. iar la exterior accent arata a masina, e legata, are o logica spre deosebire de alte...vehicule.

cat costa o revizie la un daewoo cielo? e chiar asa mare diferenta fata de logan?

lasand la o parte multitudinea de avantaje p care le ai daca esti fericit posesor de logan, e cam bataie mare de joc masina pentru banii pe care-i dai pe ea. nu zic ca-i sar rotile din mers sau ca se rastoarna la 60/h, sustin insa foarte ferm faptu ca nu face banii. aproape toate piesele loganului sunt produse in tara cu materiale tot din tara, mana de lucru e ieftina, + ca in faza de proiectare s-a urmarit eliminarea elementelor redundante, principalul scop fiind pretul final scazut al produsului. deci..... is varza. sau hoti.

apropo: matizu cel putin, chiar si de la cel mai scazut nivel de echipare vine cu anvelope continental.



Quote:
Originally Posted by \"mae\"
am intreabare? inainte sa apara loganul ce masini erau sub 8000 euro. din cate stiu nu prea erau. sau era tico, cielo si cam atat.
da.
__________________
"it's of bad taste not to mod your evo"
tre is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 00:43   #40
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

totusi nu am comparat loganu cu matiz .daca ar fi sa il comparam matizu pleaca dela vreo 4000de euro si castigi la consum ,dar totusi aici loganu e masina chiar dc are porbagajul pe arcuri
si +ca loganu a fost facut chiar si de tico la viteza .
acum ma intreb pe asta pe motorilna il face si trabantelu???
Pitu is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 00:49   #41
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default

tin sa precizez ca....sunt masini muuuulte la 8000 ioro...un mic exemplu,laguna 2 DCI 120 cp(an 2002),la aprox 7000 euro.asta e un exemplu...sau...ford mondeo SW GHIA tdi la 6200 ioro (an 2002),sa mai continui?

adevarat,cu taxele vamale (care btw,sunt mai mici la motoarele diesel) te mai duce cu 1500 in plus(fata de pretu dat de mine)...ceva de genu.
si mai tin sa mentionez ca sunt in italia masinile...doritorii sa-mi dea un pm (am o lista intreaga cu asa ceva )

deci,alternative sunt,la masini SH cu mult mai bune.acum depinde si de mentalitatea fiecaruia....\"imi iau masina noua,ma tine de n-am treaba,am garantie\"....bla bla bla...dar nene....dai un ban,da stii ca nu il mai ai! sincer...intre mondeo si logan.... merg pe mondeo
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 00:57   #42
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

loloi , nu mai face comparatii dastea . poate sa compari mondeo 95 cu logan 2005 .
am unu din 93 motor 115 cp .1.8 , 16 valve trage super si se mentine super bine in curbe , e mare si ai tot confortul
Pitu is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 01:01   #43
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"twwety\"
si ce masina mana 2 iti poti lua cu 7 - 8 mii de euro ?
o compari cu loganu?
de ce sa nu mai fac comparatii de genu?eu am zis ce pot sa gasesc la 7-8 mii euro...masini relativ noi ca generatie...net superioare loganului
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 01:05   #44
Pitu

Stage 5
 
Pitu's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 3,747
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

pai asta am spus si eu .
la banii astia gasesti masini adevarate
dar bunicu isi ia logan ca el nu are incredere in germani si in mana 2
Pitu is offline   Reply With Quote
Old 25-09-05, 09:35   #45
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default

ok....este adevarat ca gasim masini mai bune sau mai performante la Loganul la 8000 - 9000 e ... DA ....dar chiar credetzi ca un om in varsta de 35-40 de ani bate drumul pana in germania sa`si cumpere masina ? yo personal NU cred...
blowwind is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -