Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-05-08, 10:13   #1
reck77

Stage 2
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 25
Default sfat cutie ford

Am un ford sierra 2.0 i cutie hidramata in 4 trepte si de la o vreme am problme cu ea. Nu mai schimba vitezele cum trebuie. Cand accelerez mai tare imi schimba in treapta inferioara. Nu mai pot depasi nimic aproape. Stie cineva ce are sau ce pot sa ii fac, sau daca pot sa o schimb cu o cutie manuala? Si daca merge schimbata cu una manuala ce cutie trbuie sa fie?
reck77 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-08, 16:57   #2
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: sfat cutie ford

Quote:
Originally Posted by reck77 View Post
Am un ford sierra 2.0 i cutie hidramata in 4 trepte si de la o vreme am problme cu ea. Nu mai schimba vitezele cum trebuie. Cand accelerez mai tare imi schimba in treapta inferioara. Nu mai pot depasi nimic aproape. Stie cineva ce are sau ce pot sa ii fac, sau daca pot sa o schimb cu o cutie manuala? Si daca merge schimbata cu una manuala ce cutie trbuie sa fie?
cand calci pedala la podea si iti trece in treapta inferioara se numeste KICKDOWN si este normal - asa fac automatele!
ca sa schimbi cutia, iti trebuie o cutie manuala de sierra, timonerie cutie, trebuie schimbata flansa cardan si cardanul cu totul (cardanul la automate e un pic mai scurt); o sa ai nevoie de un alt kit de ambreiaj si nu stiu daca difera sau nu volanta.
ar trebui sa gasesti la dezmembrari tot ce iti trebuie. -in afara de kit ambreiaj pe care trebuie sa il cumperi de nou daca tot il cumperi.
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 25-05-08, 15:02   #3
reck77

Stage 2
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 25
Default Re: sfat cutie ford

inainte nu imi facea asa! cand acceleram la un moment dat schimba. Acum se tureaza in prostie pana ajunge sa schimbe! poate sa fie de la ulei sau sa fie in legatura cu altceva. i-am schimbat de curand pompa de frana.
reck77 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -