Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-08, 17:27   #16
mishu415

Stage 3
 
mishu415's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 163
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

decat sa bag 10 litri de benzina de 4,5 lei(carrera 100), mai bine beau 10 beri de 4,5 lei si merg in patru labe, k la cum se misca traficu oricum as merge mai repede asa


tare de tot ideea de mai sus cu parasitu masinilor timp de o luna, in favoarea transportului in comun presimt k nu mai e mult pan la o greva dasta la nivel mondial sau macar national, k tot avem experientza de la revolutie
mishu415 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 19:32   #17
AL13N

Stage 1
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 20
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Deci nush ce sa mai zic de combustibilii astia......Sincer ma gandesc ca in vreo 1-2 ani o sa am si eu masina mea...si tot ma gandesc la o masina calumea turbo alea alea dar...la cum merge treaba cu benzina ajung la vorba lu tata:RATB+METROREX FOREVER
Nici nu vreau sa ma gandesc la proprietarii de Subaru Impreza WRX STI
AL13N is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 20:32   #18
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Ce sa-i faci.. traim in Romania, o sa avem tot timpul parte de mizerii de genul asta.
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 20:56   #19
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Bine ca nu au scumpit si GPL-ul (nu ca n-ar fi in stare sau nu s-a mai intamplat pana acum).
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 20:58   #20
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

acum 2 zile am bagat carrera 95 cu 39.400 litru, acum daca sa schimpit cred ca a ajuns la 40 de mii , eu sunt din orasul tunu magurele, judetul teleorman
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 22:51   #21
gunball

Stage 5
 
gunball's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 523
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

mama lor...nu au ce face si mai scumpesc carburantu..
gunball is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 22:59   #22
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
in legatura cu drumurile, din cauza comunistilor de la PSD si PNL nu se fac drumuri ca aia stiu decat sa fure! nu stiu ce e la voi, dar la mine in oras PSD-ul are cel mai tare sediu cu marmura , croame and so on, ... acu pe ultima suta de metri primarul ( psd-ist ) a inceput "cica" "sa repare drumurile" unele i-au iesit , altele nu! eu nu as alege pe unul primar care face ceva in oras doar de paste sau la final de mandat pt a face alta reclama la campanie!
iti spun eu cum e la noi in oras: Bucurestiul e o epava dpdv al drumurilor (inclusiv trotoarele)... unde a fost asfaltat mai recent (nu peste tot, doar strazile principale), a fost prost afaltat de firme "fantoma" apartinand tot politicienilor... denivelari, asfalt mancat, diferente de nivel intre portiunile de drum, canale inaltate sau sub nivelul carosabilului.... iar restul strazilor: ii dai 1a, dai muzica tare, inchizi ochii si mergi cu "Doamne ajuta"
acum 2 min a fost la stiri despre scumpirea asta.... in SUA carburantul este mai ieftin de 3 ori, pana si in alte state din UE e mai ieftin ca la noi.... ca deh, ca la noi la nimeni
deci banii astia unde sunt???
nu e normal sa ne complacem in ideea ca "traim in Romania si asta e".... greva cu biciclete si transport in comun.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 23:45   #23
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

la noi ce sa mai zic .. orasul este un sens giratoriu! au ajuns sa faca astia sens giratoriu din 5 in 5 metrii, pana si pe stradute super inguste! asta pt ca primaru are firma de constructii si isi permite sa opreasca strazi importante doar ca sa-si construiasca el mai repede casa ! rusine
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 02:23   #24
mad_aurel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 373
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

''traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul'' ce sa faci asa e pe la noi, cica, daca toti sunt la fel, de ce sa nu fim noi diferiti, taxa de inmatriculare platim, rovinieta platim, taxa de mediu platim si carburanti se scumpesc, pentru ca toate acast taxe se introduc incet, incet in pretul lor, dar daca le platim prin carburanti, de ce noi romani le mai platim inca odata direct la stat?............... Pentru ca traim in ROMANIA unde totul este posibil..........
mad_aurel is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 02:31   #25
mad_aurel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 373
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

la noi in tara, nu se face nimik in privinta acestor scumpiri, furturi si legi abuzive, pentru ca NOI, oameni de rand nu avem curajul sa ne inpunem punctul de vedere, ganditiva daca, cateva sute de mii, poata chiar milioane de romani ar lua o initiativa in privinta asta.....
mad_aurel is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 10:24   #26
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Quote:
Originally Posted by mad_aurel View Post
la noi in tara, nu se face nimik in privinta acestor scumpiri, furturi si legi abuzive, pentru ca NOI, oameni de rand nu avem curajul sa ne inpunem punctul de vedere, ganditiva daca, cateva sute de mii, poata chiar milioane de romani ar lua o initiativa in privinta asta.....
asa am mers pe principiul asta si in '89 ! am luat o initiativa! si ce am facut?? macar pe vremea aia aveam servici si casa asigurate ! acu ce avem? ca ne jupoaie de tot
dolb is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 12:09   #27
mad_aurel

Stage 5
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 373
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
asa am mers pe principiul asta si in '89 ! am luat o initiativa! si ce am facut?? macar pe vremea aia aveam servici si casa asigurate ! acu ce avem? ca ne jupoaie de tot
nu vorbeam, de o revolutie, dar una este sa fie 3, 4 oameni nemultumiti de aceste sucumpiri/plati abuzive, si alta este sa fie catava sute de mii, crezi ca nu se poate face nimik in acest sens............''unde-s multi puterea creste'', puterea de convingere...........
mad_aurel is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 12:46   #28
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

a spus cineva mai sus o idee , care as fi de acord cu ea, era vorba despre o greva, o greva care sa dureze 2-3 zile , adica nimeni sa nu mai alimenteze de la nici o statie de peco etc, poate asa vor micsora pretul combustibilului ... inainte bagam benzina de 500 de mii si ma tinea o luna, acum bag de 500 de mii si ma tine 1 saptamana ...
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 07-05-08, 12:53   #29
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

esti norocos! eu inainte puneam 150 ron si ma tinea o luna acu bag 500 de mii si ma tine 2 zile
dolb is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 11:05   #30
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Quote:
Originally Posted by Daniel_Toa View Post
a spus cineva mai sus o idee , care as fi de acord cu ea, era vorba despre o greva, o greva care sa dureze 2-3 zile , adica nimeni sa nu mai alimenteze de la nici o statie de peco etc, poate asa vor micsora pretul combustibilului ... inainte bagam benzina de 500 de mii si ma tinea o luna, acum bag de 500 de mii si ma tine 1 saptamana ...
ziceam de 2-3 luni.... nu 2-3 zile, ca nu ar fi prea mult impresionati. probabil ca s-ar mediatiza, dar magnatii carburantilor nu ar fi afectati in vreun fel. daca "greva" asta ar dura un timp considerabil mai lung... atunci ar avea pierderi importante, vanzarile ar fi aproape 0. efectul unei cereri mici (sau aproape inexistente), fata de o oferta mare, ar fi scaderea preturilor...

dolb, eu bag de 170-180 ron (plinul) la maxim 10 zile... exceptand faptul ca e destul de scumpa benzina, mai adaugi si traficul din Bucuresti... mergi cu 1a si a 2a pana te plictisesti, o calci sa te bagi de pe o banda pe alta, sa incerci sa prinzi culoarea verde a semaforului.... te invarti 10-20 minute aiurea, in cerc, ca sa gasesti un loc de parcare prin centru.... toate rezulta la un consum mult mai mare decat ar trebui, deci mai multe vizite la pompa, deci mai multi bani in buzunarele smecherilor... si atunci cum sa nu ceara cat vrea "muschiul" lor pe litrul de carburant, daca cererea e f mare indiferent de pret?!?

eu asi lasa masina acasa 1-2-3-10 luni... cat ar fi nevoie, ca sa impunem o idee. problema e cu multi alti soferi care "i-a fatat masa' in masina"
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -