Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 06-05-08, 12:09   #1
Ed_Crane_1983

Stage 5
 
Ed_Crane_1983's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 568
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Petrom a scumpit carburantii

Petrom a scumpit carburantii

Petrom a majorat astazi preturile la toti carburantii din statiile sale. Un litru de benzina ECO Premium 95 va costa 3,87 lei (de la 3,75 lei), iar Premium fara plumb 95 costa 3,84/litru. Top Premium fara plumb 99+ va costa 4,17 lei/litru (de la 4,05 lei). OMV Carrera 95 s-a scumpit la 3,94 lei/litru, iar OMV Carrera 100 la 4,57 lei/litru.

Nici motorinele n-au fost omise. Sortimentul Top Euro Diesel 4 costa acum 4,24 lei/litru (de la 4,12 lei/litru, iar OMV Sprint Diesel a ajuns la 4,16 lei/litru. Motorina Euro Diesel 4 a urcat de la 4,17 lei/litru la 4,29 lei/litru. De asemenea, "plinul" cu OMV Premium Diesel costa 4,57 lei/litru.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fuel.jpg
Views:	76
Size:	11.4 KB
ID:	527945  
__________________
Lars Von Trier
Ed_Crane_1983 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 12:16   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

cunosc... la rompetrol s-au scumpit carburantii de ieri.
culmea e ca barilul de petrol s-a ieftinit in urma cu cateva zile... pe asta nu o mai spune nimeni. si atunci care e justificarea cresterii preturilor la carburantii "romanesti"? euro si dolarul nu au mai crescut, ba chiar au scazut... probabil ca e un "reflex": periodic scumpesc carburantii, sa nu-si "iasa din mana"
acum cativa ani, cand bagam cu 13-14.000 lei litrul de benzina si se vehicula ca va ajunge la 1euro, am zis ca e nebunie curata... uite ca acum a depasit cu mult valoarea aia.... in curand o sa o dam pe Duracell.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 12:16   #3
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

da-i ma incolo ca au inceput sa bata campii.. exagereaza! inainte faceam plinul cu 1 mil jumate si acu il fac cu 2300 , 2400
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 12:45   #4
Mishu-f
Peugeot Driver

Stage 5
 
Mishu-f's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 473
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

oare care o fi motivul scumpirii?.....aaa... Premium fara plumb 95 de vineri s-a scumpit ca era 3,82 ) au mai pus 2 bani in fine... ma gandesc serios sa merg numai cu bicicleta prin oras ca masina nu mai are rost, la noi devine un lux nu o necesitate
__________________
405.............
Mishu-f is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 12:47   #5
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

au introdus ( cred ) rovigneta in pretul carburantului ! dar este o idee proasta! ca poate eu am doar masina de oras si nu ies cu ea in afara loc si nu imi trebuie rovigneta
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 13:02   #6
skoda boy

Stage 5
 
skoda boy's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 411
Member of:
[SKODA]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Pretul benzinei creste..dar salariul...ar fi in stare sa il mai scada si pe ala....traim in "rumenia"
skoda boy is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 13:04   #7
iulian.ghetto

Stage 5
 
iulian.ghetto's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 1,866
Member of:
[Ghetto Cult]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

asta e..traim in romania
iulian.ghetto is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 13:23   #8
tuner

Stage 5
 
tuner's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 933
Member of:
[RENAULT]
[Nissan]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

nu stiu unde ai pus tu OMV sprint diesel ca la mine costa 4,27 lei litru
tuner is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 13:33   #9
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
cunosc... la rompetrol s-au scumpit carburantii de ieri.
culmea e ca barilul de petrol s-a ieftinit in urma cu cateva zile... pe asta nu o mai spune nimeni. si atunci care e justificarea cresterii preturilor la carburantii "romanesti"? euro si dolarul nu au mai crescut, ba chiar au scazut... probabil ca e un "reflex": periodic scumpesc carburantii, sa nu-si "iasa din mana"
acum cativa ani, cand bagam cu 13-14.000 lei litrul de benzina si se vehicula ca va ajunge la 1euro, am zis ca e nebunie curata... uite ca acum a depasit cu mult valoarea aia.... in curand o sa o dam pe Duracell.
merge pus duracell pe cielo???vreau si eu.....vand oltcit sau schimb cu bicicleta
PetricaCBD is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 14:40   #10
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
au introdus ( cred ) rovigneta in pretul carburantului ! dar este o idee proasta! ca poate eu am doar masina de oras si nu ies cu ea in afara loc si nu imi trebuie rovigneta
in cazul in care e adevarat, este o idee pur romaneasca, de gandire comunista... adica proasta din start
eu ies din localitate de 3-4 ori pe an... pt ce sa platesc zilnic o rovigneta (inclusa in pretul carburantului) care nu imi foloseste la nimic? ca sa nu mai vorbesc ca rovigneta asta e un alt mod de a mai "baga mana" in buzunarul romanului... unde sunt banii de pe rovignete? drumurile sunt proaste, asi spune din ce in ce mai proaste, modernizarile sunt =0, autostrazi avem (intr-un final apoteotic) DOAR 2...
cand creste euro, creste si pretul carburantului... cand creste pretul barilului de petrol, creste iar pretul carburantului... pana la urma care e referinta de pret: barilul sau euro? si atunci cand scade euro sau barilul, de ce nu scade si pretul carburantului? daca ne-am lasa toti soferii din tara (sau macar majoritatea) masinile in parcari pt o luna, doua... si am circula doar cu transportul in comun si cu biciclete, sa vezi atunci ce crize financiare ar avea producatorii nostrii de carburanti si ar fi fortati sa vanda mai ieftin... oferta mare cu cererea mica = pret redus; oferta mare (sau mica) cu cererea si mai mare = nesimtire.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 14:55   #11
Biker21

Stage 2
 
Biker21's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 53
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

o mica rectificare referitor la articol eco premium 95 fara plumb era 3.84 sambata , astazi dimi am bagat eu cu 3.88
Biker21 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 15:05   #12
RUDY20140TDI
VW Driver

Stage 5
 
RUDY20140TDI's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 1,125
Member of:
[VW]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Pai au scumpit ca sa poata sa mai bage ceva bani in buzunare pe ultima suta de metri.
Ca si asa se apropie alegerile.
RUDY20140TDI is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 16:40   #13
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
in cazul in care e adevarat, este o idee pur romaneasca, de gandire comunista... adica proasta din start
eu ies din localitate de 3-4 ori pe an... pt ce sa platesc zilnic o rovigneta (inclusa in pretul carburantului) care nu imi foloseste la nimic? ca sa nu mai vorbesc ca rovigneta asta e un alt mod de a mai "baga mana" in buzunarul romanului... unde sunt banii de pe rovignete? drumurile sunt proaste, asi spune din ce in ce mai proaste, modernizarile sunt =0, autostrazi avem (intr-un final apoteotic) DOAR 2...
cand creste euro, creste si pretul carburantului... cand creste pretul barilului de petrol, creste iar pretul carburantului... pana la urma care e referinta de pret: barilul sau euro? si atunci cand scade euro sau barilul, de ce nu scade si pretul carburantului? daca ne-am lasa toti soferii din tara (sau macar majoritatea) masinile in parcari pt o luna, doua... si am circula doar cu transportul in comun si cu biciclete, sa vezi atunci ce crize financiare ar avea producatorii nostrii de carburanti si ar fi fortati sa vanda mai ieftin... oferta mare cu cererea mica = pret redus; oferta mare (sau mica) cu cererea si mai mare = nesimtire.
in legatura cu drumurile, din cauza comunistilor de la PSD si PNL nu se fac drumuri ca aia stiu decat sa fure! nu stiu ce e la voi, dar la mine in oras PSD-ul are cel mai tare sediu cu marmura , croame and so on, ... acu pe ultima suta de metri primarul ( psd-ist ) a inceput "cica" "sa repare drumurile" unele i-au iesit , altele nu! eu nu as alege pe unul primar care face ceva in oras doar de paste sau la final de mandat pt a face alta reclama la campanie!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 16:54   #14
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

Bai... nu e doar o chestie interna... azi pretul barilului de petrol a depasit pragul psihologic de 120 de dolari... deci e o problema mondiala... nu stiu oricum care ar fi solutia... sa speram ca se va face ceva pentru problema asta... pentru ca in curand orice masina va deveni un lux...
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 06-05-08, 17:05   #15
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Petrom a scumpit carburantii

mai grav e ca m-am dus duminica noapte la OMV, bag io benzina acolo si scria la pompa pretul de 3, 85 si nush cat la carrera 95
si pe chitanta era 3,94 .. si am platit la 3,94..ma si miram cum de mi-au cerut mai mult decat era la pompa.. bine ca am avut bani la mien ca ma faceam de kko pe acolo si faceam scandal ca sunt ei idioti.. daca stiam de atunci ca e manevra sunam la opc a 2-a zi..si asa eram in sector 6..venea piedone peste ei)
sebaaa is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -