Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-10, 17:13   #1156
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Pai poate esti tu mai dubios... :P glumesc, insa nu stiu cum eu nu am probleme de genu. Karma frate...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 17:28   #1157
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

probabil
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 20:14   #1158
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

sal! stiam ca politia poate intra la mine-n masina doar cu mandat,care este semnat mai nou de catre un judecator,atunci inseamna ca daca 100 de soferi ar refuza pe zii sa se supuna abuzurilor celor din circulatie, judecatorul de serviciu ar trebui sa semneze toata ziua numai mandate pana chiauneste si de lucruri mai grave nu mai are timp. Insa politisti mai umbla si cu intimidarea vorbea cineva aici de bun simt,pai cand ii ceri frumos sa-ti arate paragraful din lege sau aliniatul unde scrie,se supara,ca eu un fraier nu ma uit in gura lui,insa altul smeker trece pe linga noi si vb la tel,are xenon pe proiectoare,folie pe geam si centura ioc. Pai cum sa va respectam cand voi ne sfidati (raspunsul agentului cand ii arati un altul care a facut ceva mai nasol si grav "nu l-am vazut,eram cu spatele" ),iar ca si prestanta ma umfla rasul,ori grasi si burtosi ori cefosi cu fete de interlopi (defapt sunt trendi si duri), in Germania,Austria etc de rusine le prezinti documentele la cat de joviali si intradevar-ce prestanta au. Mai aveti mult "baieti",ar trebui sa scanez cateva PV-uri sa se vada exemplu ,asta asa, vis-a-vis ca se mai face si scoala! poate la academie dar nu cred ca ies pe strazi ofiteri superiori...sau asa o fii...?
adrian74 is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 20:17   #1159
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Laptiucu View Post
doua chestii vreau sa zic doar:
1. politistul conform legii ar trebui sa fie amabil dar totodata si autoritar ... e cam greu sa distribui 50%-50% treaba si poate unii sunt mai autoritari decat amabili asta e ... aia nu inseamna ca sunt nesimtiti sau rauvoitori.
2. acuma teoretic vorbind de ce ar fi politistul amabil cu tine prietene cand tu esti cel care urmeaza a fi amendat vorba aia ... doar nu politistul scoate banul din buzunar sa fie el mai amabil cu tine decat tu cu el.
1.deci ala care m-a intrebat pe mine :" ai ba actele la tine?", era doar autoritar, nu nesimtit era bou iti spun eu
2.pai tocmai, vezi ca te contrazici singur...eu scot banul din buzunar, si faptul ca sunt platitor de amenzi ar trebui sa-l faca si pe el automat respectuos fata de mine. ma gandesc ca asta-i logica.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 20:24   #1160
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
Baze dovedite? Pana si comportamentul ciudat al unui conducator in momentul in care este oprit este un motiv suficient de bun sa iti cauta in portbagaj. Oricum la noi nu am auzit sa te caute din senin in portbagaj, dar asa le place unora sa pozeze in victime...
uite ca mi s-a intamplat mie...un echipaj care m-a oprit pt un control de rutina m-a pus sa deschid portbagajul, apoi isi faceau amandoi cruce la subwooferul meu. Apoi, of course, ca au inceput cu vrajeala ...ca stii ca n-ai voie cu asa ceva, ca putem sa ti-l confiscam, etc.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 15:24   #1161
Dimian

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 6
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

=)) i-ar fi prins bine DVD-ului de acasa subwooferul tau)
pe mine m-au oprit atunci cand s-au furat armele si aveam o bata in spate dar nu mi-a zis nimic.
Bafta
Dimian is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 17:03   #1162
FLAME

Stage 5
 
FLAME's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 892
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Draga soferule/soferita de masina rosie...cand vrei sa iesi din parcare foloseste oglinzile alea care le ai in exteriorul masinii si casca bine ochii,sau daca nu esti in stare sa iesi din parcare roaga pe cineva sa te dirijeze.Tocmai mi-ai zgariat bara spate!X(
__________________
FLAME is offline   Reply With Quote
Old 18-04-10, 17:22   #1163
babau88

Stage 5
 
babau88's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 559
Member of:
[MERCEDES]
[PORSCHE]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by FLAME View Post
Draga soferule/soferita de masina rosie...cand vrei sa iesi din parcare foloseste oglinzile alea care le ai in exteriorul masinii si casca bine ochii,sau daca nu esti in stare sa iesi din parcare roaga pe cineva sa te dirijeze.Tocmai mi-ai zgariat bara spate!X(
in loc sa fii happy ca te-a agatzat....
babau88 is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 10:51   #1164
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Majoritatea exagereaza in ceea ce priveste politistii. Adica nu inteleg de ce sa te simti lezat ca-ti poate solicita sa deschizi portbagajul?Care e problema e reprezentantul legii,nu?

Referitor la " daca platesc amenda inseamna ca trebuie sa fie respectuos"..Ei bine .. trebuie sa fie respectuos ca asa e normal nu pentru ca tu platesti amenda. Ca in fond amenda nu e ceva obligatoriu ci e facultativ.Adica zic "facultativ " pentru ca tu alegi daca respecti sau nu legea astfel incat alegi automat si daca vrei sa platesti sau nu amenda.
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 18:09   #1165
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

este pur si simplu parerea mea despre gabori. Nu pot sa-i sufar, iar atata timp cat traim intr-o tara libera si avem pretentii de libera exprimare, nu vad unde e o problema in ceea ce am spus eu. Iar atata timp cat ei au pretentii ca tu se li te adresezi cu "dumneavoastra" chiar daca au putin peste 20 de ani, mi se absolut normal ca si ei sa fie la fel de respectuosi, pentru ca pana la urma tot bugetari sunt deci practic tot din banii nostri isi mananca painea.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 15:08   #1166
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
este pur si simplu parerea mea despre gabori. Nu pot sa-i sufar, iar atata timp cat traim intr-o tara libera si avem pretentii de libera exprimare, nu vad unde e o problema in ceea ce am spus eu. Iar atata timp cat ei au pretentii ca tu se li te adresezi cu "dumneavoastra" chiar daca au putin peste 20 de ani, mi se absolut normal ca si ei sa fie la fel de respectuosi, pentru ca pana la urma tot bugetari sunt deci practic tot din banii nostri isi mananca painea.
exact acolo este problema, daca tu il faci pe el gabor, nu m-ar deranja deloc sa te faca el "taran". asta e problema, pt a fi respectat trebuie sa respecti. Nu poti astepta ca fiecare ofiter ce te opreste sa te pupe in fund pentru ca -vezi doamne ce important sunt- TU II PLATESTI LUI PAINEA. Stai linistit ca o mana o spala pe cealalta si la fel si el are o parte din painica ta. Am avut si eu parte de politistii care m-au luat peste picior...i-am atentionat si s-au simtit, si daca nu s-au simtit le-am spus la revedere si am plecat. poti oricand sa depui o reclamatie/plangere daca te simti atat de atacat, dar nu vei avea niciodata dreptul sa critici lumea care in fond si la urma urmei lucreaza si pt siguranta ta personala(aici ma refer la faptul ca generalizezi).
Korne is offline   Reply With Quote
Old 19-05-10, 15:15   #1167
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

am deviat rau de tot de la subiectul topicului. In mare parte ai si tu dreptate, mai putin la partea cu apelativele, pentru ca eu nu am tupeul sa-i spun lui "gabor" in fata deci prea putin imi pasa daca si el ma face pe mine "taran" fara sa-l aud.
LE : daca el e "taran" in limbaj, fix "taran" o sa fiu si eu, deci si aici ai avut dreptate

Last edited by fasso; 19-05-10 at 15:19.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 09:50   #1168
Mr.Extasy

Stage 4
 
Mr.Extasy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 188
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Draga soferule, fi-ti-ar VW Lupo al dracului sa iti fie, cu tot cu folia super dark de pe el, nu iti mai parca troaca pe trotuar exact in coltul intersectiei, ca eu sa nu vad nimic din ce vine din dreapta, si atunci cand am crezut ca e liber sa plec, imediat dupa asta sa fiu nevoit sa franez brusc si sa blochez o intersectie pt a nu-l lovi pe cel ce vine din dreapta.

Draga soferule de Iveco Daily: Nu ma mai depasi pe partea dreapta, iar dupa asta imediat sa imi tai fata din cauza ca banda 1 este ocupata. Crezi ca eu eram pe banda 2 de dragul de a fi?

Draga pietonule, nu mai sari din statia de maxi taxi direct pe trecerea de pietoni fara sa te asiguri ca nu e nicio masina care te poate lua in brate. Daca mergeam cu 50 km\h si nu cu 20 km\h, presimt ca te imbratisam calduros, deoarece fiind invatacel, nu am acele reflexe care le au soferii experimentati.

Last edited by Mr.Extasy; 16-06-10 at 09:53.
Mr.Extasy is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 10:42   #1169
aUd_SeMNe

Stage 3
 
aUd_SeMNe's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 81
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Mr.Extasy View Post
Draga soferule, fi-ti-ar VW Lupo al dracului sa iti fie, cu tot cu folia super dark de pe el, nu iti mai parca troaca pe trotuar exact in coltul intersectiei, ca eu sa nu vad nimic din ce vine din dreapta, si atunci cand am crezut ca e liber sa plec, imediat dupa asta sa fiu nevoit sa franez brusc si sa blochez o intersectie pt a nu-l lovi pe cel ce vine din dreapta.

Draga soferule de Iveco Daily: Nu ma mai depasi pe partea dreapta, iar dupa asta imediat sa imi tai fata din cauza ca banda 1 este ocupata. Crezi ca eu eram pe banda 2 de dragul de a fi?

Draga pietonule, nu mai sari din statia de maxi taxi direct pe trecerea de pietoni fara sa te asiguri ca nu e nicio masina care te poate lua in brate. Daca mergeam cu 50 km\h si nu cu 20 km\h, presimt ca te imbratisam calduros, deoarece fiind invatacel, nu am acele reflexe care le au soferii experimentati.
Si la 17 ani ai patit toate astea?
aUd_SeMNe is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 11:00   #1170
Mr.Extasy

Stage 4
 
Mr.Extasy's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 188
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Mr.Extasy View Post
...deoarece fiind invatacel, nu am acele reflexe care le au soferii experimentati.
Excludem restul fragmentului,si citim asta.
Mr.Extasy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -