Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 24-11-08, 22:30   #811
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

nici eu nu ma consider model in trafic,no way! nu am acea rabdare...iar de bunul simt ii las pe altii sa decida ca sa nu fiu narcisist...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 07:38   #812
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Asta e si chestia, cu bun simtul, mergi neregulamentar, dar nu deranja pe altii. Nu injura lumea cand nu te lasa sa intri in coloana ca unii depasesc pe linia de tramvai.....etc.etc.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 08:05   #813
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Respectivul a dat semnal cand a ajuns in dreptul meu, iar eu deja il aveam bagat inaintea lui. Consider ca aia e nesimtire
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 20:27   #814
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
[...] dau accelerez sa depasesc un ML, asta pe la 150, se duce masina ajung in dreptu lui trec cu [...]
M-a strigat cineva?

Ce mi se întâmplă ieri în drum spre servici... Merg cu maşina pe bulevard şi se bagă de pe o arteră în faţa mea altul. Pun frână, îl înjur frumuşel dar fără să scot capul pe geam sau să-l deschid măcar, şi rămân în fundul lui jumătate din drum pt că mergea cu 35-40 km/h, cu alte cuvinte mergea ca melcul cu BMWul lui cu tot. Mai merg câţiva materi, altul mă obligă să pun frână pt că se bagă în intersecţie ca puţulica şi-l tlaxonez mai apăsat că eram deja enervat de pielicică ăla de mai 'nainte. M-am liniştit când îmi răspunse aprinzând 2 flashuri de avarii. Mai fu şi un al treilea dar nu mai merită să vb...
__________________
pagina FB
Aut ars, aut nihil. --- aerograf
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 20:56   #815
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Uite acum una proaspata, urcam la cotroceni sa ma duc acasa, eram cu pug-u mare, si ii dadeam, in fata unu cu lexus, cu numere rosii de bv, am stat mai aproape de el, la semafor da claxon, si face, ce ba ce ma fortezi asa, la care io am ramas masca, ca daca puneam o frana si intrai in mine, am ramas, fara cuvinte nu stiam ce sa zic, m-am gandit dupa aia ca o fi avut o zi proasta, dupa aia in drum spre apaca s-a bagat in fata mea vezi domne sa ma invete el o lectie, semnal o calc si ma duc
Nu stiu ce o fi avand omu ala, numai am voie sa stau in spatele cuiva aproape.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 21:19   #816
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Uite acum una proaspata, urcam la cotroceni sa ma duc acasa, eram cu pug-u mare, si ii dadeam, in fata unu cu lexus, cu numere rosii de bv, am stat mai aproape de el, la semafor da claxon, si face, ce ba ce ma fortezi asa, la care io am ramas masca, ca daca puneam o frana si intrai in mine, am ramas, fara cuvinte nu stiam ce sa zic, m-am gandit dupa aia ca o fi avut o zi proasta, dupa aia in drum spre apaca s-a bagat in fata mea vezi domne sa ma invete el o lectie, semnal o calc si ma duc
Nu stiu ce o fi avand omu ala, numai am voie sa stau in spatele cuiva aproape.
genu' de casanova manelist era tipu', iti zic eu! cele mai proaste animale existente pe planeta asta! exact faza cu frana am patzit-o si eu in seara asta: eram in drum spre targoviste, in fatza mea unu cu o mazda nu stiu de care, de teren. la un moment dat, patrupedu' din fatza cu mazda se hotaraste sa depaseasca o dacie care mergea mai agale! nicio problem n-ar fi fost daca in acel moment nu ma aflam eu deja in depasirea lui! in sfarsit, am reusit se ne strecuram 3 masini paralel pe 2 benzi, n-am avut ce face si a trebuit sa ma bag tot in spatele patrupedului, cu un claxon luuuuuung si flashuri din disperare! impresia mea e ca omu' chiar nu a stiut ce s-a intamplat, el cred ca chiar nu m-a vazut ca eu il depaseam cand s-a bagat si el in depasire! mai frate, dupa vreo 200-300 de metri imi f ** e omu' meu o frana in fatza de mi-a trecut toata copilaria prin fatza ochilor + ca l-am vazut pe moment pe sf. petru... dupa ce mi-a trecut tremurul pe care-l aveam pe genunchi, l-am lasat pe respectivul specimen sa inainteze, eu ramanand cu vesnica intrebare : WTF ???
fasso is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 21:55   #817
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

pai da cum tiai permis tu cu honda ta sa il deranjezi pe el care are mazda si suv sau off-roader ce naiba era. nu tea invatat mamica ta ca astea mari franeaza prost? te bagi in fata cand apuci si ii dai si tu frana asa sa vezi daca si el poate. bine eu nu as face asa ceva, dar daca iti permiteai de ce nu?
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 22:08   #818
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Fasso, n-ai inteles, la mine a coborat geamul sa imi ceara socoteala ca de ce il fortam din spate cica, de parca se credea la raliuri, nu pot sa inteleg nici acum, de a tinut neaparat sa-mi si zica. Poate ca lexus-u lui nou cu numere rosii ii permitea?????Am plecat mai departe cu leutu, dar cu un maaaaaare semn de intrebare.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 25-11-08, 22:36   #819
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
pai da cum tiai permis tu cu honda ta sa il deranjezi pe el care are mazda si suv sau off-roader ce naiba era. nu tea invatat mamica ta ca astea mari franeaza prost? te bagi in fata cand apuci si ii dai si tu frana asa sa vezi daca si el poate. bine eu nu as face asa ceva, dar daca iti permiteai de ce nu?
nu fac eu dastea, mai ales daca stiu ca in spatele meu e un SUV, iti dai seama cum se urca ala pe mine?! anyway, asta ca sa stiti si voi, soferii dambovitzeni sunt cei mai prosti si mai needucati soferi din toata tzara noastra! urasc sa spun treaba asta pt ca e vorba de zona mea, insa asta e adevarul si mie unu cel putin mi s-a luat pana peste cap!
Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Fasso, n-ai inteles, la mine a coborat geamul sa imi ceara socoteala ca de ce il fortam din spate cica, de parca se credea la raliuri, nu pot sa inteleg nici acum, de a tinut neaparat sa-mi si zica. Poate ca lexus-u lui nou cu numere rosii ii permitea?????Am plecat mai departe cu leutu, dar cu un maaaaaare semn de intrebare.
eu ii ziceam ca voiam sa-i vad mersu' de la spate mai indeaproape sau ii explicam pur si simplu' ca nu i-a luat masa' drum si pot sa merg si sub el daca vreau atata timp cat nu-l incomodez cu absolut nimic! deci soferii astia imi provoaca icter, ma-ntelegi?! ma inverzesc la fatza si imi vine sa vomez cand vad ca tzara noastra e din ce in ce mai impanzita de soferi impertinenti! repet, nu ma dau eu ala atotstiutor, dar parca bunul simt nu ma lasa sa decurg la astfel de gesturi...

Last edited by fasso; 25-11-08 at 22:39.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 13:36   #820
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Eu unul sa fiu sincer nu ii suport pe cei ce merg foarte aproape in spatele meu. Am tinut masina in service de 2 ori deja din cauza unora ca ei. Iar atunci cand mergi cu 90-100 in afara localitatii si ai vre-un d-asta in spate, daca intra in tine cu siguranta te va scoate de pe drum, asta o zic pt ca stiu deja pe cineva care a patit-o foarte nasol asa.
Acum sa ma apuc sa ii strig vreunuia prin oras ca ma streseaza nu o sa o fac. Dar cand il prind la semafor, uit sa calc frana cand o ia la vale inapoi
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 14:11   #821
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Dar cand il prind la semafor, uit sa calc frana cand o ia la vale inapoi
Zau "Mustangule"?
Si eu fac exact la feln numai dupa ce insista de 2-3 ori cu "lipitul" asta.
Daca nu insista, ma gandesc ca nu a fost atent si a franat mai tarziu.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 15:25   #822
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Iar atunci cand mergi cu 90-100 in afara localitatii si ai vre-un d-asta in spate, daca intra in tine cu siguranta te va scoate de pe drum, asta o zic pt ca stiu deja pe cineva care a patit-o foarte nasol asa.
Acum sa ma apuc sa ii strig vreunuia prin oras ca ma streseaza nu o sa o fac.

Dar poate te-ai gandit ca omu vrea sa mearga mai repede????? Daca te-ai uita in oglinzi ai observa, poti sa fac foarte simplu, sa incetinesti dai si tu un semn ca il lasi sa treaca, si va trece, ca o sa se opreasca el peste 100 m in stalp nu e problema ta. Eu asa gandesc.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 16:22   #823
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Perfect de acord, si intr-un post mai vechi scriam ca nu am nici o problema sa ma dau la o parte cand vrea cineva sa ma depaseasca.
Sunt si eu conducator auto la urma urmei , si merg si eu repede, iar daca am pe cineva in fata depasesc rapid. Pe mine unul nu ma ajuta cu nimic sa depasesc daca merg in curu lui, si nici nu vreau sa il fac pe el sa mearga mai repede pentru ca odata ce creste viteza masinilor creste si durata timpului de depasire.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 19:16   #824
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Asta nu stiu daca s-a mai zis
Draga militian idiot... te rog frumos sa nu mergi tu cu 10 km/h ( nu exagerez ) in oras si sa tii alte 10 masini in spate o bucata buna de drum.. si cand iti iei claxoane tot tu sa gesticulezi si sa incepi sa ameninti..
Si inca ceva .. cand in sfarsit te hotarasti sa`ti tragi hoitul pe dreapta .. SEMNALIZEAZA ca nu sunt Dumnezeu sa stiu ce naiba vrei tu sa faci ..
Ma jur ca asa prost n`am mai vazut
Brian is offline   Reply With Quote
Old 26-11-08, 21:16   #825
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Brian View Post
Ma jur ca asa prost n`am mai vazut
cum ma, ca asa sunt toti
fasso is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -