Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 07-10-08, 18:02   #706
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Frustrat? Si daca il lovea pe prietenul tau ce mai ziceai? Cine era de vina? Sau mai bine zis... daca il lovea rau, mai conta cine era de vina?
Dupa ce am lovit un pieton, cu viteza destul de mica si din vina lui, iti pot spune ca e foarte nasol sa stii ca ai lovit un om si ca puteai sa il omori sau sa il schilodesti pe viata.
Pietonii sa circule pe trotuar si sa traverseze cand si pe unde trebuie!
Iar la faza cu injuratul si enervatul... ori nu circuli suficient de mult, ori ai un calm iesit din comun. Nu ma deranjeaza si nu mai enervez cand fac 3 ore pt 2 km, dar cand vad ca un nesimtit vine pe contrasens si se baga repede in fata mea ca sa nu il vada politistul din intersectie... ma apuca nervii. Adica eu si inca 1000 oameni stam ca prostii ore intregi la coada, sa trecem de intersectie, si el vine ca smecherul si ne taie fata la toti. Exemple pot sa iti dau cu sutele...
Toti gresim, dar astea nu sunt greseli... sunt dovezi de nesimtire si lipsa de bun-simt fata de restul. Si atunci sa nu te enervezi, sa nu injuri si sa nu il iei la omor cand tot el iti arata degetul sau te trimite "la origini" fiindca ai avut tupeul sa circuli regulamentar?
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 19:50   #707
Klez

Stage 3
 
Klez's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 119
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Deo_ZGA, ai o foarte mare dreptate. Se intampla peste tot. Eu unul m-am obisnuit cu genul asta de nesimtiti si dupa ce se baga in fata mea uit sa mai calc frana, astfel reusesc "din greseala" sa-i zgarai putin bara. Daca vrea sa mergem la politie, sigur, fara nici o pb, doar el e de vina. Nu m-i s-a intamplat niciodata sa merg cu cineva la politie pt o faza din asta fiindca tot el era vinovat.

Sindrom, ma intreb daca tu chiar esti intradevar asa de calm si perfect in realitate, cum pretinzi ca esti aici pe forum... dar ma cam indoiesc, sorry.
Klez is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 23:09   #708
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Klez View Post
Deo_ZGA, ai o foarte mare dreptate. Se intampla peste tot. Eu unul m-am obisnuit cu genul asta de nesimtiti si dupa ce se baga in fata mea uit sa mai calc frana, astfel reusesc "din greseala" sa-i zgarai putin bara. Daca vrea sa mergem la politie, sigur, fara nici o pb, doar el e de vina. Nu m-i s-a intamplat niciodata sa merg cu cineva la politie pt o faza din asta fiindca tot el era vinovat.

Sindrom, ma intreb daca tu chiar esti intradevar asa de calm si perfect in realitate, cum pretinzi ca esti aici pe forum... dar ma cam indoiesc, sorry.
prietene, poate am invatzat legislatii diferite, nu stiu sigur, insa daca a apucat sa se bage pe banda de mers in fatza ta si tu "uiti sa mai calci frana" => ca tu esti de vina pt nepastrarea distantei obligatorii dintre 2 vehicule...nu stiu cum ai dedus tu ca el e vinovat cand de fapt tu l-ai lovit in spate! e regula bine stiuta...daca l-ai lovit in "fund" esti vinovat, scapi numai cand dovedesti ca nu-i functionau lui stopurile pe frana, ceea ce este foarte greu fara o anumita expertiza( in cazul in care i-ai facut tu spatele praf, becurile cu siguranta nu mai raman intregi, si nu prea mai ai cum sa-ti dai seama daca erau arse sau nu).
On-topic: uite aici una pt politistii care in ultima vreme s-au inmultit mai rau ca furnicile: 1.draga domnule militian, daca eu merg cu 90 km/h in afara localitatii si tu vi din sens opus cu loganul din dotare, insotit de aparatul radar, 'geaba imi dai tu mie flash-uri si imi faci semn sa o las mai incet pt. ca n-am sa fac niciodata chestia asta atata timp cat circul regulamentar!
2. draga domnule militian, cand ma mai opresti si vezi ca am toate actele in regula, de oftica pt ca nu poti sa-mi faci nimic pt ca eram perfect regulamentar, incearca te rog sa nu te mai legi de nr. meu de inmatriculare pt ca e pus intr-o parte(mai exact stanga), pt. ca nicaieri in lege nu e prevazut ca trebuie sa-l ai in jumate! daca-mi iau alfa romeo, ce mai comentezi??? sunt altii care nu poarta numar deloc si nu le face nimeni absolut nimic, m-ai gasit tu tocmai pe mine sa ma faci cu ou si cu otet doar pt ca m-ai auzit ca vin, de la 3 strazi departare ce-i drept si n-ai cum sa-mi demonstrezi fara control RAR ca toba mea se aude prea tare

Last edited by fasso; 07-10-08 at 23:11.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 23:23   #709
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
apache, vezi ca alea cu toporu sunt stiri din Molodova.
usor cu impartirea pe regiuni, te rog...
sunt alergic puternic la problemele unora care cred ca locul nasterii de pe buletin ii face superiori celorlalti.

Last edited by aleks; 07-10-08 at 23:27.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 23:53   #710
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Frustrat? Si daca il lovea pe prietenul tau ce mai ziceai? Cine era de vina? Sau mai bine zis... daca il lovea rau, mai conta cine era de vina?
Dupa ce am lovit un pieton, cu viteza destul de mica si din vina lui, iti pot spune ca e foarte nasol sa stii ca ai lovit un om si ca puteai sa il omori sau sa il schilodesti pe viata.
Pietonii sa circule pe trotuar si sa traverseze cand si pe unde trebuie!
Iar la faza cu injuratul si enervatul... ori nu circuli suficient de mult, ori ai un calm iesit din comun. Nu ma deranjeaza si nu mai enervez cand fac 3 ore pt 2 km, dar cand vad ca un nesimtit vine pe contrasens si se baga repede in fata mea ca sa nu il vada politistul din intersectie... ma apuca nervii. Adica eu si inca 1000 oameni stam ca prostii ore intregi la coada, sa trecem de intersectie, si el vine ca smecherul si ne taie fata la toti. Exemple pot sa iti dau cu sutele...
Toti gresim, dar astea nu sunt greseli... sunt dovezi de nesimtire si lipsa de bun-simt fata de restul. Si atunci sa nu te enervezi, sa nu injuri si sa nu il iei la omor cand tot el iti arata degetul sau te trimite "la origini" fiindca ai avut tupeul sa circuli regulamentar?


Oare de ce crezi ca mi-am facut abonament la metrou. Ca sa nu stau ca nebunu 3 ore in 2 km, ultima oara stii ce am facut, am tras pe dreapta, am lasat masina si m-am dus pe jos. Cat am facut pe jos, 20 de minute, cat faceam cu masina cam 2 ore jumate.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 09:19   #711
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Klez View Post
Deo_ZGA, ai o foarte mare dreptate. Se intampla peste tot. Eu unul m-am obisnuit cu genul asta de nesimtiti si dupa ce se baga in fata mea uit sa mai calc frana, astfel reusesc "din greseala" sa-i zgarai putin bara. Daca vrea sa mergem la politie, sigur, fara nici o pb, doar el e de vina. Nu m-i s-a intamplat niciodata sa merg cu cineva la politie pt o faza din asta fiindca tot el era vinovat.
N-ati ajuns la politie ca erai tu de vina pentru accident.
Mie mi-a taiat calea o tipa cu un Matiz si mi-a trantit o frana in fata in mai putin de 3 m. A vazut Garcea tot accidentul si mi-a zis ca eu sunt de vina pentru ca n-am pastrat distanta regulamentara pentru a preveni un accident. Numai din teorie, practica nu conteaza la sectie.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 10:03   #712
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

corect mustangule, poti sa vii tu si cu proba filmata, l-ai lovit din spate tie iti ia 3 puncte de pe permis, deci, ai dreptate
aleks is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 11:42   #713
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Trebuie montată cameră video pe bordul fiecărei maşini īn cazul ăsta. Cānd s-o mai băga unu moţat şi frānează brusc imediat (ca unii din cei cu bliţurile şi claxoanele) pui īnregistrarea pe masă la poliţai şi gata.

Pe urmă:
Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
apache, vezi ca alea cu toporu sunt stiri din Molodova.
Dacă e să ne īmpărţim acum pe regiuni eu singur aş aduce argumente pro şi contra īn acelaşi timp la fiecare regiune īn parte, de fiecare dată altele, deşi nu e cazul să-mi īmpart ţara īn regiuni cum o face domnia ta. Asta ţi-o spune un sucevean,ce trăieşte īntr-o zonă a ţării īn care convieţuiesc al naibii de multe naţionalităţi fără să fi existat vreodată o problemă.
... trebuie să se scoale cāte unu' să arunce īn alţii cu noroi pt a se simţi el curat şi strălucitor.
__________________
pagina FB
Aut ars, aut nihil. --- aerograf
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 11:47   #714
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

daca franeaza brusc si tu intri in el tu esti vinovat,cu toate camerele puse.nu ai pastrat distanta de siguranta.pac pac!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 12:43   #715
Klez

Stage 3
 
Klez's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 119
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Era o referire stricta la depasirea coloanelor de la semafor. Care in 99% din cazuri se fac pe contrsasens, peste linia continua, dublu continua. In acest caz sigur cel care a depasit e vinovat. La o plecare de la semafor deobicei se pleaca grupat cam la 2 metri unu de celalalt, in aia 2 metri nu incape o masina de 3 metri care a depasit coloana, nu ? Doar daca baga botu si cel din spate franeaza sa nu-l zgaraie.
Klez is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 14:08   #716
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Deci daca eu vin cu o viteza oarecare ceva mai ridicata, intru intr-o intersectie trag frana de mana si o pun "de-a latul" si altul care circula normal vine si intra in mine direct - k deh nu multi au reflexele sa ocoleasca asa ceva - atunci d.p.d.v. legal m-as alege cu masina refacuta pe rca-u respectivului si el cu o gaura in buget.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 14:31   #717
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Deci daca eu vin cu o viteza oarecare ceva mai ridicata, intru intr-o intersectie trag frana de mana si o pun "de-a latul" si altul care circula normal vine si intra in mine direct - k deh nu multi au reflexele sa ocoleasca asa ceva - atunci d.p.d.v. legal m-as alege cu masina refacuta pe rca-u respectivului si el cu o gaura in buget.
hai ca o dam in sf-uri deja
Sa ramanem totusi in zona (a)normalulului din Romania.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 15:56   #718
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

zic eu poti face daca iti taie unu calea. Ati auzit de fishtail maneouvre? (nush exact cum se scrie) accelerezi si ii impingi putin fundul, cat sa il intorci. va zic eu ca oricine ar fi vonovat, nu va mai frana in viata lui in fata unuia.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 15:58   #719
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by DarkJEDI View Post
zic eu poti face daca iti taie unu calea. Ati auzit de fishtail maneouvre? (nush exact cum se scrie) accelerezi si ii impingi putin fundul, cat sa il intorci. va zic eu ca oricine ar fi vonovat, nu va mai frana in viata lui in fata unuia.
Fishtail maneuvre ...

E usor de facut pentru cei care nu au in reflex sa tranteasca piciorul pe frana.
Eu bag piciorul in acceleratie cand incearca un taximetrist sa imi taie fata.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 08-10-08, 16:37   #720
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Klez View Post
Era o referire stricta la depasirea coloanelor de la semafor. Care in 99% din cazuri se fac pe contrsasens, peste linia continua, dublu continua. In acest caz sigur cel care a depasit e vinovat. La o plecare de la semafor deobicei se pleaca grupat cam la 2 metri unu de celalalt, in aia 2 metri nu incape o masina de 3 metri care a depasit coloana, nu ? Doar daca baga botu si cel din spate franeaza sa nu-l zgaraie.
Pleaca tu in Bucuresti la o ora de varf la distanta de 2 m unu de celalalt, sa vezi ce se intampla. O sa-ti stii toti verisorii si familia enumerata intr-o injuratura. Asa e la Bucuresti, strans strans ca numai apuci sa treci intersectia.
Sindrom is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -