Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-08, 14:27   #691
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

@apache... flashuri/claxoane probabil primesti sa iti atraga atentia. Nu cred ca stai tot timpu cu ochii in retrovizoare sa vezi ce ai in spate. Ti-a atras omu atentia, te muti la o parte. Asta inseamna BUN SIMT. Si hai sa nu exageram si sa facem pe babele ca vai vai pe banda 1 sunt gropi...STIM toti ca nu e asa. Gropi sunt ori peste tot ori nu sunt. ca nu isi alege asfaltul locul unde cedeaza, daca e de proasta calitate, e peste tot, nu doar pe banda 1.
Din punctul meu de vedere, cei care nu folosesc corespunzator banda 1, 2, respectiv 3 o fac din doua motive:
1. de frica. Frica de masini parcare, pietoni aiuriti. Dar la urma urmei la 50 km/h daca nu ai luat psihologicul, medicala si carnetu pe spaga eviti orice in limita BUNULUI SIMT
2. din rea vointa. Pentru ca nu isi pot etala masina decat pe mijlocul drumului, bineinteles la viteza de croaziera.
@mustang.mach.one Ce ai spus tu este valabil doar la 50 m de intersectie.
@nr.150 idem apache. Ce te costa sa stai pe banda 1? Cred ca multe accidente ar putea fi evitate daca am renunta la aceste orgolii. Tu stai pe banda 2, altu pe banda 1 mai in fata. automat il obligi pe cel din spate sa faca un slalom. Sau poate tu vrei sa faci dreapta, si unu care vine din spate pe banda 2 te devanseaza pe banda 1, pe la gropi pe acolo. tu nu il vezi si pac, ramai fara carnet...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 14:36   #692
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

"profesionalism in trafic" mi-a placut asta. Nu exista asa ceva, uite sa revin, un om conduce cu 50 in oras. Altul merge cu 100. E ok? Daca cel care merge cu 50 si cel care merge cu 100, opresc la aceleasi treceri de pietoni, aceleasi semafoare, imi spui si mie ce te deranjeaza?
Apache, cred ca ai explicat foarte clar care ti-e parerea si nu cred ca fasso s-a referit la tine.
Mustang Mach One, daca sunt 2 benzi, si nu ai stanga dreapta ce fac??? Pe care merg.

Uite pot sa spun ca de multe ori fac acelasi lucru ajung de la un semafor la altul, dar intr-un alt mod. Intamplator am gasit si eu o solutie pentru ca la 10 seara de la universitate pana la eroilor sa prind semafoarele pe verde. Si nu nu merg cu 50, pentru ca altfel nu iert nici unu, toate rosii.

on: Draga domnule sofer care esti primul la semafor, dupa ce ca e ditamai aglomeratia, cand se pune verde te rog frumos pleaca odata, ca sa nu treaca doar 5 masini din cauza dumitale ca pleci in reluare.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.

Last edited by Sindrom; 06-10-08 at 14:39.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 15:24   #693
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by nr. 150 View Post
Mustang Mach One, se pare că începurăm, ce-i drept, cu polemicile, însă ar fi frumos dacă le-am purta fără ceartă sau ranchiună pentru că nu cred că e cazul. La urma urmei suntem cu toţii colegi atât aici pe forum cât şi în trafic
Nu inteleg de ce trebuie sa ne luam unii de ceilalti ... si sa se inceapa cu jigniri si tam-tam-uri aiurea cand ideea e ca se incearca o "educare" a altora care, efectiv, calca in strachini in mod nesimtit.

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
@mustang.mach.one Ce ai spus tu este valabil doar la 50 m de intersectie.
Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Mustang Mach One, daca sunt 2 benzi, si nu ai stanga dreapta ce fac??? Pe care merg.
Am fost prea lenes sa exemplific:
Ma refeream pentru intersectii si pentru bizonii care fac stanga de pe banda 1, cand ei ar trebui sa faca dreapta.
Nu ma refeream la conflictul vostru/lor de mai devreme.
Scuzati.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 16:04   #694
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

si in 13 sept tot 3 benzi sunt
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 17:50   #695
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

@bmwm5, pai daca sunt 3 benzi ai voie sa faci stanga legal doar de pe banda din stanga.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 18:13   #696
Klez

Stage 3
 
Klez's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 119
Default

Da, da, da... Asa imi place de unii "soferi" care au impresia ca toata strada e a lor, totul li se cuvine, eu sunt mama sofatului, etc. Dar mai mult imi place cand au cate un accident din vina lor (in special datorat vitezei nu tocmai decente) si sa-i vezi atunci cum stau si aproape ca le dau lacrimile: " Hai dom` politist nu-mi luati permisu ca-mi luati painea de la gura" sau " Stai dom`le ca-mi sarise o... vrabiuta in fata", exemplele pot continua.

Una peste alta eu sunt deparerea urmatoare: Circul pe banda 1 ca-mi permit suspensiile de masina de teren, circul pe banda a doua ca merg cu 50 + kmh, sau pe a treia daca circul cu mai mult de x kmh, respectiv daca virez stanga.
Daca eu merg cu 60-70 kmh pe banda a doua si cel din fata nu vrea sa se fereasca, eu ce ar trebui sa fac ? Sa trec peste el? Sa-l depasec si sa franez in fata lui sa-mi pupe 100 kg de bara spate? Sau sa fiu sofer normal, sa-l depasesc pe banda 1 sau 3 si apoi sa-mi continui drumul pe banda 1,2,3 care e mai libera si adecvata vitezei mele.
Ceea ce nu inteleg: Daca-s 2 benzi, banda 1 ocupata, eu pe banda 2 cat de cat circulabila si din spate vine `nea Gigel cu masina lui fara limita de viteza si incepe sa ma bliteze si sa ma claxoneze... eu ce-ar trebui sa fac???
Oricum, doresc multa bafta in trafic soferilor grabiti de felul lor si "Cauciucuri fara cuie si femei de dat la...." soferilor profesionisti.

Am uitat sa va intreb ceva: Merg pe o strada cu o singura banda pe sens, in localitate, cu 50 kmh, iar din spate vine acelasi `nea Gigel fioros de felu` lui si incepe s-o dea in blitzuri si claxoane sa merg mai repede. Ei... ce fac? Merg mai repede cu riscul de a ramane fara permis? Sau daca `nea Gigel insista pana la capatul rabdarilor mele ma fac ca vad o pisica si franez brusc sa n-o calc? Drept urmare acel `nea Gigel intra frumos cu jumate de masina in bara mea spate, ca deh, la 50 kmh nu moare nimeni si RCA-urile sunt facute ca sa-mi repare bara, ca doar el e de vina.

Asadar, vitezomani si super eroi in trafic, atotcunoscatorilor si dumnezeii soselelor etc, va doresc sa nu insistati cu insulte si prea multe insistente la cel din fata voastra daca el merge absolut legal. Sunteti mama lor in materie de condus? Mergeti fratilor pe drum dezafectat, piste de pilotaj si ardeti-o cu 200 + kmh nu in trafic ca sa trageti si pe altii in groapa pe langa voi.

Last edited by aleks; 07-10-08 at 00:08.
Klez is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 23:16   #697
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

eu da ti-as da blizuri) pentru ca in oras in caz ca nu ati observat ca si in localitati, dupa ultimile reglementari viteza legala e de 60, asa ca de ce mergi cu 50 cand poti merge cu 60???? In plus stai linistit nu o sa-ti dea nimeni flash-uri in situatia care ai spus-o tu, te va depasi pur si simplu.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 23:27   #698
Klez

Stage 3
 
Klez's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 119
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

As vrea sa te cred insa realitatea mi-a demonstrat ca sunt multi mai multi tarani in trafic decat pe trotuare...

Last edited by aleks; 07-10-08 at 00:36.
Klez is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 23:53   #699
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

pai sa te invat io, dai frumusel semnal dreapta, pisti un pic frana si te tragi 30 cm mai la dreapta, o sa vada si o sa te depaseasca.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 00:36   #700
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

sindrom, manevra asta o practic fără pişcatul frânii că nu prea-şi are rostul, însă am grijă să nu accelerez, cel mult reduc puţin din acceleraţie şi ziceam cuc eva posturi mai 'nainte că deşi le arăt astfel bunăvoinţa "grăbiţilor fără grabă" unii trec mai să-ţi ia oglinda deşi au loc berechet să facă depăşirea sau se reîncadrează brusc forţându-te să frânezi. Asta e deja mârlănie curată.

Dar să vă mai povestesc o păţanie de-a mea ca să vedeţi de ce unii îşi merită soarta. Localitate, o singură bandă pe sens, restricţie 50, eu cu viteza peste 60, vw golf, rampă, linie continuă, curbă cu vizibilitate canci în ceva localitate. Astea erau condiţiile întâmplării. Din spate vine ervos unul cu o Dacie 1310 pe care abia mai stătea caroseria de îngrijită ce era şi stătea-n curul meu numa cu blitzuri şi bipuri lungi. Se satură şi mă depăşeşte tot pe linie continuă cu altul din contrasens care a încetinit, se reîncadrează şi opreşte bursc în faţa mea că avea el chef de bătaie vezi dragă doamne că-l încurcam eu pe el. Scuze, dar nu ştiu cum să spun eu acuma...

O altă păţanie, sat cu multe curbe vizibilitate pt depăşire canci, un ditamai traileru' mă depăşeşte şi pt că-i venea din contrasens era să mă bage sub remorcă când a tras dreapta şi nu mergeam cu viteza mortului.

Sau maşină de ceva firmă de tractări auto mă depăşeşte călcând un marcaj interzis iar norocul a fost că întotdeauna mă asigur chiar şi când ştiu că am prioritate că ne ciocneam ca-n filme, şi tot el îmi arată din deget "hai hai nu fi obraznic"...

Cu toate astea, când văd grăbiţi în spatele meu tot le semnalizez că-i las să treacă şi nu o fac eu pe cocoşelul şoselelor. Unii mulţumesc dând scurt pe avarii, cei mai mulţi nu o fac, asta e. La rândul meu mă bucur când sunt eu semnalizat că mă lasă să-l depăşesc pe vreounul şi tot aşa mai departe. Lucruri din astea mărunte fac din trafic o reală plăcere atunci când ai navete lungi de făcut la volan.

Pt ontopic ar mai fi o regulă de bun simţ, bineînţeles nu de forţat însă, ar fi aceea când ştii o intersecţie cu u drum fără prioritate pe care e coloană, iar în spatele tău ai cârnaţ de maşini (tu mergând pe drumul cu prioritate), dacă ai cum consider de bun simţ să opreşti niţel şi să laşi vreo doi să se bage la stg sau dr.
__________________
pagina FB
Aut ars, aut nihil. --- aerograf
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 00:41   #701
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

nr. 150 bravo, bine spus
cred ca ai rezumat problema foarte bine, ai demarcat pana unde merge bunul simt si graba fireasca in unele cazuri, chiar cu usoare fortari ale "literei legii" si de unde incepe tupeul tipic romanesc, prostia si lipsa celor mai elementare reguli de buna crestere
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 01:03   #702
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by nr. 150 View Post
sindrom, manevra asta o practic fără pişcatul frânii că nu prea-şi are rostul,

eu pisc frana sa se aprinda becurile, sa vada unii chiori mai clar intentiile, ca doar nu stau sa incetinesc pentru berbeci


Pt ontopic ar mai fi o regulă de bun simţ, bineînţeles nu de forţat însă, ar fi aceea când ştii o intersecţie cu u drum fără prioritate pe care e coloană, iar în spatele tău ai cârnaţ de maşini (tu mergând pe drumul cu prioritate), dacă ai cum consider de bun simţ să opreşti niţel şi să laşi vreo doi să se bage la stg sau dr.
eu pisc frana sa se aprinda becurile, sa vada unii chiori mai clar intentiile, ca doar nu stau sa incetinesc pentru berbeci

pentru chestia aia, onT se ia oricine merge cu mine in masina de mine, pentru ca eu, daca am una, doua, trei masini in spate, si e carnatu la asteptat, las sa treaca mai mult de unu doi, asta sunt eu, imi place sa-mi dea lumea prioritate, dau si eu, uneori mai mai exagerez, dar ma bucur cand vad ca imi multumeste lumea.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 08:00   #703
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Draga soferule,daca stai la semafor,nu e musai sa tii pedala de frana apasata,poti folosi frana de mana,e buna si aia,plus ca nu-mi spargi mie ochii
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 13:33   #704
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Dragi soferi....si aici ma refer la noi toti... daca noi aici pe un forum nu ne putem tine nervii in frau dand drumul la jigniri ...de ce ne miram ca ne luam la pumni in cap pe strada cand greseste unul sau altul ?

Daca aici pe forumul 4tuning ar fi permisa libera exprimare cred ca am fi ajuns de mult sa ne injuram toti intre noi ..mai rau ca la usa cortului...

De ce suntem asa necivilizati in trafic? simplu... nu pentru ca suntem toti crescuti la tara si pentru ca nu avem rabdare din cauza stresului din tara asta...si spun asta pentru ca toti ne apucam si injuram in trafic ..de multe ori chiar daca nu am avut dreptate..si uite asa se ajungem la protv ca ne-am infipt toporu' in cap pentru o neacordare de prioritate
apache is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 16:38   #705
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

apache, vezi ca alea cu toporu sunt stiri din Molodova. Nu stiu cum vezi tu traficul, dar 90% din oameni s-au obisnuit cu traficul, adica accepta ca fac 3 ore pana intra in Bucuresti prin Baneasa si mai stiu io cate, poate te uiti prea mult la tv, ca aia arata gata iese unu cu pistolul, ies toti. Uite eu nu injur la volan. Simplu......din pacate la noi sunt multi frustrati care daca nu pot sa dea cu pumnu injura.
Exemplu, un prieten de-al meu trecea pe rosu pe trecerea de pietoni, avea el destule probleme ca sa vada ca vine un megane. Omu cu meganu ce face, il injura, asta pleaca mai departe, se da jos ala din masina, vine sa-i dea una, asta se fereste ii da una in gura il lasa pe jos. Ala era un frustrat.
Sindrom is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -