Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 05-10-08, 21:46   #676
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
DA! Eu merg cu 50 pe banda a 2-a . De ce ? Pentru ca e legal ,pentru ca e mai sigur decat sa stau pe banda 1 si sa intre unul cu botul in strada sa-l fac zob. Vrei sa ma dau la o parte pentru ca mergi tu cu 120? Viseaza in continuare
conform legii banda 2 este pt depasire nu sa circuli cu 50 pe ea.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 21:47   #677
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by apache View Post
adevaru e ca prin oras nici mie nu prea imi vine sa ma dau la o parte de pe banda 2..mai ales ca la noi in romania prima banda e mai tot timpul varza..

De obicei merg cu 60 in oras..daca vine cineva mai tare din spate..fortez 70...poate chiar un pic de tot peste...80 nu ating clar....

DAR daca te-a mancat in poponet sa vii cu 100 si sa-mi dai flashuri ...nu te astepta sa ma dau la o parte daca nu scrie pe tine ambulanta sau politia...ca nu ma dau nici daca naste nevasta-ta, ai intarziat la servici si ti-a luat foc apartamentul in acelasi timp
conform legii banda 2 este pt depasire nu sa circuli cu 50 pe ea.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 22:03   #678
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

voi astia care vorbiti despre reguli. Ce scrie in legislatie??? IN LOCALITATE DACA VINE UNU CARE MERGE MAI REPEDE CA TINE TE DAI LA O PARTE, ia puneti mana si mai citit voi atotstiitorilor, presupun ca daca vine salvarea nu va dati la o parte ca voi mergeti regulamentar.
dreaq: tocmai ce domnul nr.150 a vorbit despre bun simt, sa nu te dai ca poate trece unu pe langa tine se pune in fata ta si iti tranteste o frana, ca el are timp liber de mers la politie. Asta asa ca sa-ti raspunda la nesimtire.
nr 150: in totalitate de acord cu mici exceptii.
apache: "ca nu ma dau nici daca naste nevasta-ta, ai intarziat la servici si ti-a luat foc apartamentul in acelasi timp" daca cine drag tie a patit ceva, mai mergi cu 50????
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 22:59   #679
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

observ ca acest thread s-a impartit in doua categorii: reguli de bun simt si reguli de cirulatie! da ce zicetzi daca ar incerca toti soferii sa le imbine, ar iesi ceva bun?!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 23:04   #680
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

eu zic ca e bine ca se ajunge la asta, pentru ca cei care nu stiu trebuie sa invete, iar cei care stiu prost, sa rectifice.


am dat un mic edit: nr,150, uite aici : "Eu merg cu 50 pe banda a 2-a . De ce ? Pentru ca e legal ,pentru ca e mai sigur decat sa stau pe banda 1 si sa intre unul cu botul in strada sa-l fac zob. Vrei sa ma dau la o parte pentru ca mergi tu cu 120"

eu de ce pot, ca multi altii sa mergem pe banda 1, atentie distributiva iti spune ceva, nu trebuie sa te uiti in fata, te uiti printre masini, prin alea laterale, cu aia de sus nu vad de ce te-ar interesa cat mergi.

Last edited by Sindrom; 05-10-08 at 23:22.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 23:09   #681
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

sindrom, scrijeleşte acilea micile excepţii de care zici că mă făcuşi curios.
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 23:16   #682
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

sindrom...daca vine cineva din spatele meu repede ,ma dau din calea lui cand pot......am spus ca nu ma dau nici de al naibii daca incepe si face ca distrusu in spate cu claxoane si flashuri..eu ii urasc pe astia care cred ca in momentul in care apar ei toti trebuie sa dispara in urmatoarea jumatate de secunda din calea lor
apache is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 00:35   #683
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

chestia asta tine mai mult de bun simt, decat de rugulile de circulatie! sa-mi expun si eu parerea: daca merg pe banda 2 cu o viteza, sa zicem , de 50-60 km/h, iar in spatele meu apare unu care intr-adevar se grabeste mult mai mult ca mine, iar in acest timp imi mai da si un flash, ma dau frumos la o parte pe banda 1, ii fac loc, fara sa ma intereseze pe mine viteza cu care merge el, daca e legala sau nu, pt ca nu lucrez pe post de radar sau mai ales pe post de gabor si, in niciun caz nu ma intereseaza pe mine despre viata, masina sau permisul lui! e treaba lui, se grabeste, cu totii ne grabim in anumite momente si trebuie sa invatzam sa ne punem si noi in locul altuia in anumite ipostaze! prin faptul ca tu nu vrei sa te dai la o parte de pe acea banda doar pt ca te crezi un "smeker de cartier", sau ca nu vrei sa-ti rupi cazanul in doua prin gropile de pe banda nr.1 nu dai dovada decat de o proasta crestere si lipsa celor 7 ani de acasa, cand ai fost invatzat sa respecti si la randul tau vei fi respectat!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 09:06   #684
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
prin faptul ca tu nu vrei sa te dai la o parte de pe acea banda doar pt ca te crezi un "smeker de cartier", sau ca nu vrei sa-ti rupi cazanul in doua prin gropile de pe banda nr.1 nu dai dovada decat de o proasta crestere si lipsa celor 7 ani de acasa,
Ia-o mai uşurel şi nu mai fi aşa nervos gratuit. Să o luăm în felul următor:
a) poate merge unul încadrat pe banda 2 pt că nu mult mai în faţă urmează să vireze stânga, aşadar nu va face balet cu maşina pe şosea pentru strechea unuia
b) când mergi prin oraş ar trebui ca atenţia să fie acordată celor din faţă şi mai ales pietonilor care-ţi pot sări neavertizat în faţa maşinii şi nu pentru toţi cei care nu au nici un respect pt ceilalţi din jurul lor (asta pt că tot vorbim de respect, că dacă ăla face un accident au de suferit mai mulţi decât vinovatul: şoferul+rudele acestuia)
c) sunt multe maşini parcate pe banda 1. Doar nu te-ai aştepta ca să se facă şi în acest caz balet cu maşina pe şosea
d) ca să treci prin gropile de pe marginea şoselelor ori îţi trebuie o maşină de terem ca să zici că nu se resimte maşina, ori să frânezi şi să le iei încet de tot, ba mai mult, trebuie să le studiezi într-o fracţiune de secundă poziţia şi adâncimea ca să ştii cum faci virajul pt că dacă prinzi o groapă mai mare într-un unghi nu prea fericit şi cu puţină viteză sunt şanse ca (pe lângă bucuria de a sta cu maşina în service) tu să fii cel care va face un accident şi nu ăla care te bliţuia că e el mai grăbit din felul lui. Sau să o luăm în felul următor: dacă lui nu-i pasă că mi-aş rupe "cazanul" prin gropile de pe banda 1 denotă lipsă de respect pt mine ca participant la trafic. Un om ce nu respectă pe cei din jur, ce respect i s-ar cuveni lui?

Bunul simţ are şi el limitele lui. Cât despre "cei şapte ani de acasă" de care vorbeşti, practic ai înjurat de părinţi pt că ai sunt responsabili de cei şapte ani de acasă, în consecinţă îţi întorc politicos înjurătura în speranţa totuşi că vom putea comunica mai liniştit pe viitor.
__________________
pagina FB
Aut ars, aut nihil. --- aerograf
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 09:47   #685
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

nr. 150 uite astia ca tine ma enerveaza, se dau mari protectori in trafic, sa-i invete si pe ceilalti, pot sa stiu de ce te intereseaza daca eu sau altul face accident???? poate eu ma uit mai mult in oglinzi si pot evita mai bine ca tine, iar faptul ca pe banda 1 mergi cu 50 iti garantez ca si cu loganul poti evita orice, nu mai vorbesc de matiz, si alte cutiute. Asa ca voi astia care va credeti eroi sau binevoitori si "profesionisti" in trafic lasati pe altul sa-si vada de drumul lui.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 11:13   #686
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by nr. 150 View Post
Ia-o mai uşurel şi nu mai fi aşa nervos gratuit. Să o luăm în felul următor:
a) poate merge unul încadrat pe banda 2 pt că nu mult mai în faţă urmează să vireze stânga, aşadar nu va face balet cu maşina pe şosea pentru strechea unuia
b) când mergi prin oraş ar trebui ca atenţia să fie acordată celor din faţă şi mai ales pietonilor care-ţi pot sări neavertizat în faţa maşinii şi nu pentru toţi cei care nu au nici un respect pt ceilalţi din jurul lor (asta pt că tot vorbim de respect, că dacă ăla face un accident au de suferit mai mulţi decât vinovatul: şoferul+rudele acestuia)
c) sunt multe maşini parcate pe banda 1. Doar nu te-ai aştepta ca să se facă şi în acest caz balet cu maşina pe şosea
d) ca să treci prin gropile de pe marginea şoselelor ori îţi trebuie o maşină de terem ca să zici că nu se resimte maşina, ori să frânezi şi să le iei încet de tot, ba mai mult, trebuie să le studiezi într-o fracţiune de secundă poziţia şi adâncimea ca să ştii cum faci virajul pt că dacă prinzi o groapă mai mare într-un unghi nu prea fericit şi cu puţină viteză sunt şanse ca (pe lângă bucuria de a sta cu maşina în service) tu să fii cel care va face un accident şi nu ăla care te bliţuia că e el mai grăbit din felul lui. Sau să o luăm în felul următor: dacă lui nu-i pasă că mi-aş rupe "cazanul" prin gropile de pe banda 1 denotă lipsă de respect pt mine ca participant la trafic. Un om ce nu respectă pe cei din jur, ce respect i s-ar cuveni lui?

Bunul simţ are şi el limitele lui. Cât despre "cei şapte ani de acasă" de care vorbeşti, practic ai înjurat de părinţi pt că ai sunt responsabili de cei şapte ani de acasă, în consecinţă îţi întorc politicos înjurătura în speranţa totuşi că vom putea comunica mai liniştit pe viitor.
nu mi se pare ca sunt nervos absolut deloc pentru ca nu am de ce, si in plus, sunt neuronii mei so, what is your problem?! am incercat sa explic un lucru logic prin a da un exemplu din cele intamplate mie! n-am dat in cap la nimeni, mi-am expus parerea si atata tot! daca tu nu vrei sa urmezi sfaturile mele, treaba ta, e o tara libera, nu te obliga absolut nimeni! si nu, pe viitor nu vom putea comunica mai linistit pt ca sunt satul de soferi "profesionisti" ca tine, care nu stiu decat sa impreuneze niste expresii tari pe un forum ca sa para destepti, cand de fapt in trafic se adapteaza condiitilor si nu fac dupa capul lor cum se lauda aici! multumesc, nu-i nevoie de reply!
fasso is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 11:15   #687
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Ati inceput cu polemicile?
Banda 1 e pentru incadrare la dreapta la prima intersectie, a doua e pt mers inainte, a treia pentru viraj la stanga.

Asta numai din teorie vorbim.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 11:24   #688
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

nr.150 stai linistit ca fasso a indreptat complimentele spre persoana mea, eu fiind cel care nu se da la o parte cand e blitzuit pentru ca pe banda 1 imi rup rotile.

Daca asa considerati voi nu aveti decat sa faceti asa dar eu nu-mi schimb parerea si modul de a actiona. De ce nu ? pentru ca in 90% din cazuri am fost blitzuit numai asa ca avea copilu' calibra,ursulet si pisicuta si se simtea oarecum complexat sa participe la trafic normal ca noi,restul soferilor sau de baieti cu foarte multi bani ....baieti ce au considerat ca daca nu ma dau la o parte, si depasitul pe doua benzi continue este o solutie.... asa ca relaxati-va voi ca nu ma dau eu la o parte sa treaca tot magaru umflat sa dovedeasca el anumite lucruri
apache is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 13:42   #689
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Ce simpatici sunteţi! În cele de mai sus atacasem o problemă şi nicidecum colegi de pe forum. De aia şi e forum de discuţii, corect? Pentru a discuta şi nu pentru a învăţa pe alţii ce şi cum. Daţi-mi voie să subliniez: nu am menţionat nicidecum că aş fi "profesionist" în ale condusului. Repet: discutăm şi atât. Se poate fără ceartă? Fasso, eu nu am pretins că dau sfaturi pt a mă categorisi drept "profesionist" (unul din ăla care le ştie pe toate), în schimb tu o faci şi nu mă leg de aspectul ăsta. Pt a fi mai clar dau citat din ce ai scris: [...]daca tu nu vrei sa urmezi sfaturile mele, treaba ta[...]. Sindrom, dacă cei ca mine te enervează nu e vina mea. E ceva normal ca să fii conpatibil cu unii şi să nu-i suferi pe alţii, însă la întrebarea ta îţi răspund astfel: da, îmi pasă dacă cei ce merg ca la raliu prin oraş cu risc foarte ridicat de a face accidente pt că cel accidentat pot fi chiar eu sau persoane dragi mie. Ca să continui cu acest cuvânt drag vouă: am văzut o grămadă de accidente făcute de cei care se cred "profesionişti", multe dintre ele foarte grave şi majoritatea luând viaţa altora nevinovaţi sau nenorocindu-i pe viaţă pe ei şi pe familiile lor.
Mustang Mach One, se pare că începurăm, ce-i drept, cu polemicile, însă ar fi frumos dacă le-am purta fără ceartă sau ranchiună pentru că nu cred că e cazul. La urma urmei suntem cu toţii colegi atât aici pe forum cât şi în trafic.

PS1: dacă am lăsat impresia că m-aş crede cel mai tare şi mai bun şofer, îmi cer scuze. Om sunt şi eu şi e inevitabil să nu greşeşti vreodată. Ideea mea era că atunci când greşeşti, contează enorm condiţiile situaţiei.
PS 2: ar fi o idee de un nou topic în care să se dicute pe marginea profesionalismului în trafic. Cred că ar fi o discuţie utilă tuturor nu neapărat să-i înveţe unii pe alţii, ci şi să cunoaştem şi să evidenţiem mai multe stiluri de a conduce o maşină pe drumurile publice.
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-08, 14:26   #690
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

apreciez ca nu aveti acelasi punct de vedere si ca va impartiti in tabere, numai sa nu o luam prea personal niciunul, ok?
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -