Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 04-10-08, 15:15   #661
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

pasarel,hai sa facem un exercitiu de imaginatie.esti pe 13 sept,in bucuresti,spre panduri,si ai scuar pe mijloc si 3 benzi pe care te poti incadra pentru a face stanga .daca tu esti ... si ocupi cea mai apropiata banda in loc sa te duci pe ultima,ce sanse au cei din spatele tau?despre asta vorbeam
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 16:40   #662
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Alo pasarel... unde ai vazut tu interesectie cu 3 benzi de facut stanga? Da-mi un google earth ca nu stiu intersectia si m-ai facut curios. Din cate stiu eu, exista o singura banda de facut stanga, respectiv cea de langa axul drumului. Daca tu esti pe cea din mijloc si vrei sa faci stanga pai atunci e problema ta, nu te-ai incadrat corect. Oricum eu cred ca vorbeam de cu totul alta chestie. hai ca fac acum o randare sa ma intelegi mai bine ( nu fac misto dar e mult mai usor de inteles ce vreau sa spun) .
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 16:50   #663
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Intelegi ce vreau sa spun?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	m5.jpg
Views:	109
Size:	34.8 KB
ID:	660637   Click image for larger version

Name:	dimitris.jpg
Views:	100
Size:	28.1 KB
ID:	660638  
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 18:09   #664
kontraok
VW Driver

Stage 3
 
kontraok's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 85
Member of:
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Dimitris Nota 10 pentru exemplificare sunt perfect deacord cu tine insa nu merge in oricare intersectie ori din cauza scuarului ori din cauza indolentilor care au vreun mastodont si mai este ceva politistul in intersectie mi-a facut semn sa il ocolesc ca pe vremea lu' tata cand se ocolea centrul imaginar al intersectiei cu toate ca s-a modificat codul rutier.

Si inca ceva nu esti intr-o tara civilizata sa faci cum scrie in CODUL RUTIER esti in Romania si te adaptezi intersectiei in care esti ca daca 5 ocolesc centrul din fiecare sens de mers nu ai tu cum sa faci ca la carte ca blochezi intersectia RAU DE TOT in pofida intentiei tale pentru un trafic normal.
__________________
Se stie ca atata timp cat nu-ti pasa unde esti, nu te poti rataci. Si soferul prudent se uita în ambele sensuri înainte de a trece pe rosu…https://forum.4tuning.ro/120-masina-mea-volkswagen/76402-volkswagen-golf-iii-exist.html
kontraok is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 19:17   #665
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Politistul daca este in intersectie iti face semn sa il ocolesti prin fata lui, niciodata prin spate... oare de ce? Am stat pe ceas intr-o intersectie aparent banala, 10 minute pe ceas din cauza unor berbeci care tot asa nu au facut stanga cum trebuie.
Repet: decat sa stea 10 in intersectie, mai bine trec cate 5... parerea mea. puteti sa faceti cum vreti, dar cu o asemenea mentalitate nu o sa ajungem nicaieri.
de exemplu: pe iuliu maniu, daca vor cate 5 de pe fiecare sens sa intoarca se blocheaza fara solutie strada. dar daca fiecare ar intoarce prin stanga celuilalt ( de pe sens opus) ca in poza nr 2 ar fi totul ok.
Inca o chestie care ma amuza, dar si frapeaza... In Romania a ajuns sa fie banda de viteza ( banda pe care se merge teoretic mai tare ), banda de langa acostament. Nicaieri ca la noi...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 23:13   #666
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Ha ha, pai stii de ce, pentru ca niste oameni nu stiu codul rutier, daca eu merg cu 600km/h te dai la o parte, nu te intereseaza ca nu merg legal, in plus e o rusine sa mergi pe banda aia. Eu tocmai mi-am scartait rotile ca un adormit cu matizu statea pe doamna banda 2 cum urci la cotroceni.
Dimitris, sa faci la lujerului asa in intersectie cum ai zis tu, ca ori iti lovesti masina, ori te injura toata intersectia. Nu prea gandeste lumea, fiind multi conducatori "profesionisti"
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 03:12   #667
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Asta e, ma injura ma injura. intr-o zi o sa se faca probabil o campanie intr-o pauza de telenovela sau de meci dinamo-steaua cu chestia asta si o sa se educe lumea, pana atunci asta e... Cand merge, merge. Cand nu, urmezi turma...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 12:18   #668
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Băieţi, eu aş face în felul următor: aş elibera două tipuri de permise. Unul pt maşini cu motor iar altul pentru maşini ca în The Flinstones. Foarte mulţi se cred regii şi deştepţii şoselelor. Poate că ar trebui să se inventeze la noi în ţară premieră mondială: Doctorat în Condusul Maşinii. Până românul nu va învăţa ce înseamnă respectul pentru cel de lângă el, nu se va face nimic. Până când românul nu va pune mâna să citească o carte ca să-şi dea seama de cât de puţine ştie, se va considera atotştiutor. Înainte de a avea permis mergeam destul de mult cu bicicleta respectând regulile, deşi se uitau mulţi la mine ca la urs, iar unii şoferi "p/zd/şi" sau "ş(j)mecheri" chiar mi-au făcut probleme în trafic rânjind ca cămilele la mine cel de pe bicicletă. Da, la a risca viaţa altora s-a ajuns.
Pe urmă văd că sunt mulţi indignaţi de cei care merg pe banda a doua încet. Mai precis, ce înseamnă "încet"? Dacă eşti în localitate cu restricţie de 50 să zicem şi mergi cu 50 pe banda 2 nu aş zice că mergi încet. Ideea e de bun simţ în trafic din partea tuturor şi nu s-ar mai ajunge la astfel de dispute şi să nu rişti viaţa celorlalţi doar pt că ai impresia că ai testicolele mai tari, mai mari, mai lucioase.
__________________
pagina FB
Aut ars, aut nihil. --- aerograf
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 14:36   #669
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

De ce mergi pe banda 2 cand banda 1 e libera? Iti e frica de trotuar?
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 16:15   #670
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
De ce mergi pe banda 2 cand banda 1 e libera? Iti e frica de trotuar?
de unde ai tras concluzia asta?
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 20:42   #671
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by nr. 150 View Post
Pe urmă văd că sunt mulţi indignaţi de cei care merg pe banda a doua încet. Mai precis, ce înseamnă "încet"? Dacă eşti în localitate cu restricţie de 50 să zicem şi mergi cu 50 pe banda 2 nu aş zice că mergi încet. Ideea e de bun simţ în trafic din partea tuturor şi nu s-ar mai ajunge la astfel de dispute şi să nu rişti viaţa celorlalţi doar pt că ai impresia că ai testicolele mai tari, mai mari, mai lucioase.
uite de aici...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 20:51   #672
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Tocmai! Nu am scris nicăieri că eu aş merge. Este o formulare generală, care poate fi confundată cel mult cu o formulare la persoana a doua...
Însă oricum ar fi, când dau de unul din ăsta şi simt cum mă prinde căldura de nervi că oi fi eu grăbit, mă gândesc că e dreptul lui să meargă pe banda 2 cu 50 dacă limita maximă în acea zonă e de 50. Ideea era cu totul alta: e vb de bunul simţ la volan. Sincer să fiu nu vuiesc cu minim 120 pe şosea ca teribiliştii sau grăbiţii fără grabă, deşi am atins şi astfel de viteze, însă dacă văd un grăbit că se apropie îi semnalizez şi am grijă să păstrez viteza constantă. Dacă am unde şi nu e vreun pericol pt mine, mă trag puţin pe dreapta dacă e drum cu o bandă pe sens, sau mă mut pe banda 1. E o chestiune de bun simţ. Tot chestiune de bun simţ ar fi să şi mulţuească cei care sunt lăsaţi să depăşească, însă în loc de mulţumire îţi taie calea sau trec razant pe lângă tine.
Sincer să fiu, chiar să fie 2 benzi pe sens şi eu merg cu viteza limită legală pe acea porţiune de drum, iar banda 1 e plină de gropi, nu-mi plăteşte nimeni mie maşina, aşa că merg pe unde e drum şi nu colecţie de gropi.

Last edited by nr. 150; 05-10-08 at 20:59.
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 21:03   #673
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

DA! Eu merg cu 50 pe banda a 2-a . De ce ? Pentru ca e legal ,pentru ca e mai sigur decat sa stau pe banda 1 si sa intre unul cu botul in strada sa-l fac zob. Vrei sa ma dau la o parte pentru ca mergi tu cu 120? Viseaza in continuare
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 21:16   #674
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

adevaru e ca prin oras nici mie nu prea imi vine sa ma dau la o parte de pe banda 2..mai ales ca la noi in romania prima banda e mai tot timpul varza..

De obicei merg cu 60 in oras..daca vine cineva mai tare din spate..fortez 70...poate chiar un pic de tot peste...80 nu ating clar....

DAR daca te-a mancat in poponet sa vii cu 100 si sa-mi dai flashuri ...nu te astepta sa ma dau la o parte daca nu scrie pe tine ambulanta sau politia...ca nu ma dau nici daca naste nevasta-ta, ai intarziat la servici si ti-a luat foc apartamentul in acelasi timp
apache is offline   Reply With Quote
Old 05-10-08, 21:32   #675
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by dreaq View Post
DA! Eu merg cu 50 pe banda a 2-a . De ce ? Pentru ca e legal ,pentru ca e mai sigur decat sa stau pe banda 1 si sa intre unul cu botul in strada sa-l fac zob. Vrei sa ma dau la o parte pentru ca mergi tu cu 120? Viseaza in continuare
Bine că nu ai spus "150".
nr. 150 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -