Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 22-09-08, 20:41   #646
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Am păţit şi eu ceva de genul ăsta fiind la volan de vw golf4. Depăşisem o dacie antică care mergea cătinel cătinel, după care mi-am menţinut viteza constantă. Īşi ia avānt respectivul şi reuşeşte să mă depăşească fix īnaintea unui pod īn lucru prevăzut cu semafor care era de altfel roşu. Cāt despre cei care merg fără motiv cu 20-30 la oră pe mijlocul străzii nu mai au vreo scuză decāt dacă au lămāia lipită pe maşină şi nici atunci nu e una prea solidă.
Am pomenit de dacie şi mai sus. Nu vreau să se īnţeleagă că le iau īn rās. Am condus mult o Dacia 1310, de altfel am īnvăţat să conduc pe ea. Īmi pare rău că la daciile mai noi nu au păstrat din aspectul botului maşinii.
__________________
pagina FB
Aut ars, aut nihil. --- aerograf
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 22-09-08, 23:17   #647
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

am vazut si eu in seara asta tot asa... am vazut de departe semaforul cum se face verde, am incetinit putin pana la 60km/h pana si-au luat cei ce asteptau avant si am accelerat. m-am strecurat cu 80km/h pe langa un a4 nou 2.0tdi si am accelerat pana la ~95-100km/h, apoi am luat piciorul de pe acceleratie pt ca urma camera de viteza. peste cateva secunde ma trezesc cu audi-ul zburand pe langa mine (desi pana sa trec eu pe langa el isi mentinuse viteza constant). adica oare cum am indraznit eu cu opel-ul meu sa merg mai repede ca el?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 09:26   #648
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

daca tu l ai jicnit !!!! respectivul/a avea si Audi si A4 pai cine mai e doamne ca el/a ? unu cu un opel sa depaseasca Audi al lui/ea ? .
In urma cu 1 luna jumate cam asa, am avut norocul si respectivul ghinionul de a si face praf masina, pai cum asa ? a iesit din benzinarie si mergea incet ( 20 km/h ) am stat ce am stat in spatele lui, crezand ca o calca si el, dar de unde , l am depasit eu si cand sa ma apropi de sensul giratoriu ma pomenesc cu el pe partea stanga ca ma depaseste, iar eu trebuie sa fac la stanga, nu avea voie sa faca asa ceva, nu sa asigurat el doar avand fite in cap ca l am depasit si sa infint cu botul masinii in bordura, ( este o bordura de cam 30 cm )
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 10:39   #649
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

dar eu ce am patit aseara ca aproape m-am cacat pe mine

eram in parcarea kaufland ... si nuj aveam vreo 60 .. ceva de genu... si dintr-odat' ma trezesc cu o tipa cu o corsa venind din stanga... exact in botul masinii mele! norocul amandurora fiind reactia mea excelenta din care am pus o frana de si acu ma doare piciorul .. si am virat cat am putut dreapta! Am "ratat-o" milimetric pe tipa... si ea statea si radea! cu paguba nu m-am ales decat eu ! mi s-a rupt nuca schimbatorului in tentativa de a introduce treapta 1 si a face frana de motor
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 11:13   #650
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Breaking News: romanii s-au indragostit de claxoane. Propun o lege: masinile vandute in Romania sa nu aiba claxoane in dotarea standard. Fratilor, sunteti exasperanti!!!
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 23-09-08, 18:45   #651
nr. 150

Stage 3
 
nr. 150's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 110
Member of:
[AirBrush]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Breaking News: romanii s-au indragostit de claxoane. Propun o lege: masinile vandute in Romania sa nu aiba claxoane in dotarea standard. Fratilor, sunteti exasperanti!!!
Bine spus. Poate aşa vor folosi frāna ceea ce va duce la reducerea drastică a accidentelor!!! Văd că povestiţi pe aici că mereaţi cu60-80 prin oraşe. Oameni buni, vă spun cāt se poate de sincer: vă doresc să nu vă sară un copil īn faţa maşinii, sau să se īmpiedice unul de pe trotuar şi să vă pice īn faţa maşinii! Vă doresc asta īn primul rānd pt copiii respectivi şi pt părinţii lor că nenorociţi familii īntregi doar pt că se accelerează mai jult decāt necesar. Īmi place şi mie să calc surcica să simt că mă lipesc de scaun cu spatele, dar totuşi mă gāndesc că alţii nu au nici o vină că-s eu la volan... Nu vă supăraţi pe mine că vă critic puţin dar pt o juma' de clipă de neatenţie se duce totul naibii. Am īntipărite īn minte o serie de accidente şi nu e o imagine chiar plăcută creierul cuiva īntins pe asfalt pe o lungime de cāţiva metri.
... decāt la spital, morgă sau īnchisoare mai bine cu cinci minute mai tārziu.
http://www.piticu.ro/2008/09/01/asa-...ex.html?cp=all
nr. 150 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-08, 15:12   #652
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Am si eu una pentru taximetristii nostri:
Stimate sofer de taxi pe Logan (am observat ca sunt mult mai tupeisti in trafic astia pe Logan si Solenze), te bag in origini!
Daca sunt pe o strada cu 2 benzi pe sens, pe banda 1 este coloana de nuntasi, iar eu ii depasesc pe banda a doua, nu veni tu in spatele meu sa imi pui faza lunga in ochi sa ii dau talpa. Depasesc deja coloana cu 80 la ora, unde mama ta vrei sa ma bag ca sa iti fac tie loc sa treci?
La semafoare de ce tai fata? Sa ma tii cum "CICA" te-am tinut si eu pe tine? Stai linistit vere, nu ma grabesc nicaieri.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 26-09-08, 15:21   #653
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

draga soferule care intri in intersectie pentru a vira la stanga,incearca sa intri cat mai larg pentru a permite si celor din spate sa faca asta,nu lua viraj cat mai scurt,nu ne ajuta cu nimic
__________________

My name is Beu...BomBeu!
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 30-09-08, 14:46   #654
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Azi la ora 14.35, imi cer scuze fata de pietonii pe care i-am deranjat pe trotuar(destul de putini intradevar), fata de toti conducatorii din trafic care stateau in coloana, si se uitau cum ma strecor cu buburuza. Imi cer scuze dar numai aveam bani de benzina.
On: se pare ca "bizonii" din trafic s-au mai linistit odata cu campania asta de a numai bloca intersectia.
Draga domnule sofer de tanc(in general suv), daca eu sunt mic, si ma vezi ca trec pe langa tine, de ce nu ma lasi sa trec si mergi pe 2 benzi, eu oricum trec doar ca tu s-ar putea sa-mi vopsesti un pic masina daca nu ai grija pe unde mergi.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 14:38   #655
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Draga domnule sofer de tanc(in general suv), daca eu sunt mic, si ma vezi ca trec pe langa tine, de ce nu ma lasi sa trec si mergi pe 2 benzi, eu oricum trec doar ca tu s-ar putea sa-mi vopsesti un pic masina daca nu ai grija pe unde mergi.
Are masina mare si n-are loc.
Asa mi-a facut si mie ieri un cretin pe BLVD Natiunilor Unite. A schimbat banda si mai avea putin si se urca pe mine.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 01-10-08, 17:18   #656
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

... pe mine chiar s-a urcat.dar nu un suv ci o basculanta...era saptamana trecuta vineri dupamiaza si eram la intersectia Fabrica de glucoza cu Barbu vacarescu,eram primul la semafor pe banda 1,iar pe banda a 2 o basculanta,era rosu. cunoscand foarte bine drumul stiam ca mai sunt aproximativ 10 sec si se pune verde,bag 1 si incep sa inaintez usor din ambreiaj cu ochii tinta la semafor cand ma trezesc BUM era basculanta se suia pe mine,ma dau jos toata partea stanga rupta in 2(usa fata/spate + aripa spate).omul a vrut sa-i faca loc unui autobuz ce venea din sens opus si a luat maxim de volan dreapta(eu fiind in dreapta lui pe banda 1) si a intrat in mine(cred ca nu avea mai mult de 2 la ora) dar mi-a facut masina zdrente iar autoutilitara lui nici o zgarietura normal.se da jos(era un batran) si incerca sa ma fenteze cu 2 milioane(lucrare probabil care costa mult mai mult,schimbat usi si aripa)...noroc cu eram cu masina de la firma(logan) ca daca eram cu golful faceam un preinfarct daca o vedeam ajea zdrente.pana la urma a venit si el dupa mine la politie daca a vazut ca nu ma mituieste
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline   Reply With Quote
Old 03-10-08, 13:54   #657
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by bmwm5 View Post
draga soferule care intri in intersectie pentru a vira la stanga,incearca sa intri cat mai larg pentru a permite si celor din spate sa faca asta,nu lua viraj cat mai scurt,nu ne ajuta cu nimic
Cand faci un viraj la stanga esti obligat sa ocolesti centrul imaginar al intersectiei prin stanga. Adica un viraj cat mai scurt. Din pacate putini stiu chestia asta si rezulta foarte multe ambuteiaje. Daca s-ar face o campanie pe chestia asta s-ar rezolva cat de cat problema...
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 03-10-08, 16:24   #658
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Eu zic ca pentru cei ce care trebuie sa taie intersectia ar trebui semafor separat, astfel nu se mai face nici un blocaj de intersectie
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 03-10-08, 16:29   #659
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

Quote:
Originally Posted by Dimitris View Post
Cand faci un viraj la stanga esti obligat sa ocolesti centrul imaginar al intersectiei prin stanga. Adica un viraj cat mai scurt. Din pacate putini stiu chestia asta si rezulta foarte multe ambuteiaje. Daca s-ar face o campanie pe chestia asta s-ar rezolva cat de cat problema...
daca ai 50 in spate si tu faci viraj la stanga cat mai scurt,cati crezi ca se pot baga mai ales daca pe banda 1 sau 2 trec masinile care merg inainte?
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-08, 14:01   #660
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Draga soferule... (reguli de bun-simt)

bai m5. ideea e sa nu se blocheaze intersectia incapatantule, nu sa intre cati mai multi in ea. Din cauza celor ca tine stam ca prostii 50 in intersectie si nu ajungem nicaieri.

Invata sa conduci, citeste codul rutier, si intreaba un instructor auto cum se face virajul la stanga intr-o intersectie. Poti sa iei exemplu si din alte tari daca la noi crezi ca e toata lumea proasta si tu esti zmeu.

Si spune-mi si tu atunci, daca fac ca tine, si de pe contra sens e un carnat de berbeci care fac stanga, sar peste ei? nu, stau ca prostu, iar daca in spatele meu e un alt carnat de berbeci, ce facem? iesim pe geam ca manelistii si incepem sa injuram, nu?

ledit: promit ca daca nu intelegi iti desenez...
Dimitris is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -