Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Cati Cai are masina ta ?
50-75 103 17.25%
75-100 141 23.62%
100-150 185 30.99%
150-200 84 14.07%
200-250 40 6.70%
250-300 44 7.37%
Voters: 597. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-09-05, 12:37   #106
andrei_b_t

Stock
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 8
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"georgeb\"
@andrei : tu ma urmaresti
Nu frate dar prea esti prezent pe toate forumurile auto din tara asta. Eu as fi ales Accordul. 2.5i si 165CP la fel ca Hyundai.
andrei_b_t is offline   Reply With Quote
Old 13-09-05, 12:58   #107
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

puterea litrica nu ma deranjeaza . atata timp cat pot baga si benzina de 95 daca ma aflu prin cine stie ce colt de tara uitat de lume :P

subaru e mai mult de atat . si comparatia cu hyundai mi se pare deplasata . hyundai mai are muuuult de tot pana sa poata fi comparat cu subaru !
georgeb is offline   Reply With Quote
Old 13-09-05, 14:57   #108
Bogdan_16v
Guest
 
Posts: n/a
Default

Civic Type R 200cp...deocamdata...
  Reply With Quote
Old 13-09-05, 16:16   #109
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"georgeb\"
puterea litrica nu ma deranjeaza . atata timp cat pot baga si benzina de 95 daca ma aflu prin cine stie ce colt de tara uitat de lume :P

subaru e mai mult de atat . si comparatia cu hyundai mi se pare deplasata . hyundai mai are muuuult de tot pana sa poata fi comparat cu subaru !
inafar de faptul ca nu e AWD, noul Sonata e un pas gigantic fatza de modelul anterior asa ca a nu se confunda! Si la ce pret are, are un raport pret/ce ofera greu de batut. un Legacy 2.5i daca ar fi fwd, n-ar avea nimic special fatza de Sonata nou .
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 13-09-05, 17:18   #110
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

daca tu ai alege un sonata intre un hyundai si un subaru ... then be my guest
fiecare cu deciziile lui , pe banii lui .
georgeb is offline   Reply With Quote
Old 13-09-05, 20:56   #111
Gangstahmode

Stage 2
 
Gangstahmode's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 32
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

2 l, 265 hp , turbocharged
Gangstahmode is offline   Reply With Quote
Old 13-09-05, 23:12   #112
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

In SUA, masina numarul 1 cotata la probleme este Hyundai. Poate aveti voi mai mult noroc prin Europa, dar eu nu bag mana in foc. Asa ca un fapt divers.
Comparatia cu un Subaru e intr-adevar mai mult decat deplasata.
__________________
Subaru Legacy GT Stage 2
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 14-09-05, 22:14   #113
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

in care clasament Fishbone? Ca in ultimii ani hyundai a urcat in mai toate clasamentele si acum e mid-pack. Dar daca ai ceva documentatie, baga mare.
Si care e partea deplasata exact?explicate si tu
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 15-09-05, 01:25   #114
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

In clasamentul ce masini circula pe strazile din SUA. Documentatie ti-as da, dar nu am la indemana. Esti binevenit sa faci un research. Hyundai are cea mai mare rata de probleme per suta de masini, ca asa e calculat. Masina cu cele mai putine probleme e Toyota.
Cat despre comparatie, pai de unde sa incep. Te-ai dat cu un Subaru? Te-ai uitat la manopera? AWD. Boxter. Continui?
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 15-09-05, 03:46   #115
trg

Stage 4
 
trg's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 172
Default

in canada se zice ca in ultimii ai si-au imbunatatit mult modelele si sunt printre primii la fiabilitate cu modelul accent
trg is offline   Reply With Quote
Old 15-09-05, 04:40   #116
fishbone

Stage 5
 
fishbone's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 643
Member of:
[Moderators]
Default

Intr-adevar se pare ca au facut un salt imens:
http://www.usatoday.com/money/autos/...cr-picks_x.htm

DAR. Ramane de vazut cum se mentin. Orice firma poate baga bani in productie o vreme ca sa-si spele imaginea, dupa care va fi nevoita din nou sa stranga din curea. Om trai si om vedea. Degeaba, reputatia e reputatie, traditia la fel.
Quote:
Hyundai had such quality problems in the past that it began offering 10-year warranties to help reassure buyers. Chuck Halper, vice president of service for Hyundai Motor America, says the automaker's warranty costs have fallen more than 50% on some models since 1998.
Nu pot sa nu observ ca firma draga mie, Nissan, a dat mucu' ma bemeve, mercedes & co

Deci chiar si cu ea in topuri sus la dependabilitate, eu raman la parerea mea. Daca banii nu sunt o problema, mai bine un Subaru. Pe langa geamuri automate totusi ai si performanta. Cam asta ramane si problema Toyotelor, care vand masini in prostie aici. Cei ce nu le cumpara si cei care s-au dat cu Toyote si s-au urcat in alte masini spun cam acelasi lucru: da, te poti baza pe ea, da, are automatizari si optiuni, dar n-are cojones.

Una peste alta, aici recunosc ca am ramas cu documentatia mult in urma fata de Hyundai, care in ochii mei a persistat ca fiind o masina deloc sigura. Acum, o bag impreuna cu aia care umbla dupa aruncatu' cu praf in ochi la consumator cu optiuni, ca sa vanda cat mai mult. Totusi, sub capota? Pe la suspensii? Cum e?
Zisa lor sport Hyundai Coupe, aka Tiburon in SUA e de toata jena.
fishbone is offline   Reply With Quote
Old 15-09-05, 12:28   #117
pimp_lex


Stage 5
 
pimp_lex's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 2,212
Member of:
[4Tuning International]
Default

hehe, hyundai nu mai e cea fost odata! vremea mizerilor de ge Pony sau Stellar s-au dus de mult. Si eu am ramas cu ace conceptie de Hyundai=jaf pana am condus cate Hyundai-uri mai recente si am ramas placut impresionat. Adica practic au produse f concurentiale, tot asamblajul si calitatea materialelor, finisajelor/etc e la par cu multi japonezi. nici mie nu-mi venea sa cred dar asta e realitarea.

In comparatia cu Subaru, intradevar e ceva mai bine legat un legacy, dar diferenta e f mica. Si la aceeasi bani, cel putin la preturile practicate in .ca, un 2.5i de baza, de 168 cp costa la fel ca un Sonata GLS V6 Premium, cu motor de 235 cp si absolut full echipata, mult mai bine echipata decat Legacy. Ai intradevar niste avantaje la Subaru cum ar fi AWD-ul, finisajele putin mai bune (chiar daca mie modelul de baza mi s-a parut jalnic) si valoarea mare la revanzare, dar acuma depinde si de fiecare pe ce pune pret. Overall, la modu general, Sonata e un deal mult mai bun. Cine-i maniac dupa AWD sigur ca vor merita miile de $ in plus pt AWD, cine vrea demaraje si putere e clar ca va opta pt Sonata.
pimp_lex is offline   Reply With Quote
Old 15-09-05, 13:37   #118
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

1 noi nu suntem in SUA
2 da , intr-adevar punctul 1
3 sa vezi cat tin suspensiile de la un hyundai pe drumurile noatre pentru ca vezi pct 1
4 sunt banii mei si pot sa-mi iau si trabant de ei daca vreau
5 nu am sute de cp in acesti bani , doar 165, dar am preferat confort , pentru ca la aceeasi bani luam un WRX
6 va rog sa faceti experimente pe banii vostrii si sa va cumparati un hyundai
7 intre un legacy si un sonata la acceasi bani tu chiar ai cumpara o sonata ? atunci aplica punctul 6
georgeb is offline   Reply With Quote
Old 15-09-05, 19:09   #119
adi01

Stage 5
 
adi01's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 373
Default

Si de cand am inceput eu sa aberez cu mercedesu ... si cu fericire va anunt ca masina mi-a fost data mie ... iar apropo cei care au chef de cearta sa se abtina pt ca chiar nu am chef sa ma pun in gura cu ei ! nu am nevoie sa ma creada cineva eu stiu ce stiu si ce masina am ...thats all
__________________
Owned cars:
SAAB 9000 2.0t Unknown HP >
SAAB 9-5 2.3t Aero
Dacia Logan 1.6MPI
Matiz 0.8l
adi01 is offline   Reply With Quote
Old 15-09-05, 19:43   #120
georgeb

Stage 5
 
georgeb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 517
Member of:
[Observator 4tuning]
Default

ne bucuram nespus si sa-l stapanesti sanatos. ai grija cum conduci
georgeb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -