Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 15-04-08, 10:45   #166
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
sa nu transformam totul intr-o telenovela...
eu imi mentin parerea ca e bine sa nu mai circule masinile non euro, revin cu argumentele de baza: poluare si lipsa sigurantei.
s-ar putea ca repetitiile alea cu popa si tot tacamul sa fie bine de facut cand mergi cu o masina de 20 de ani, ca nu se stie niciodata ce se rupe pe la ea, si doamne fereste...
total de acord!!!!!!
Sasha is offline  
Old 15-04-08, 11:19   #167
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

30 ani am mers asa cu ele poluante, si lipsite de siguranta, si uite ca nu au fost accidente iesite din comun.
cannavaro is offline  
Old 15-04-08, 11:21   #168
Sasha
Girl on Road

Stage 5
 
Sasha's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 5,483
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

astea sunt mici exceptii ca nu ai avut tu sau x sau y..... dar in general...
Sasha is offline  
Old 15-04-08, 11:22   #169
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

am 2 masini vechi.. un mercedes din 72 si un bmw din 85.. presupun ca si bmw-ul se considera non-euro,nu? pai cat am muncit eu sa cumpar masina asta si vrea tariceanu sa o casez in 2011? inseamna ca are vise.. ce imi face daca nu o casez? o inmatriculez in alta tara si tot circul.. nu inainte sa vin la mars.. hai facem cu totii un mars de genul.. aveti chef?
dar sa facem numai cu masinile care arata beton.. poate se aduna cluburile si aduc masinile la inaintare..intr-o zi frumoasa...
si daca totusi se aproba legea asta.. tot nu imi iau logan! nici citroen! iau motor ca pe alea nu le interzic astia.. sa vad atunci ce mai fac.. tariceanu a aparat odata motoarele..sunt curios daca le va apara din nou, sau va rentunta si la asta pentru bani ....
sebaaa is offline  
Old 15-04-08, 11:23   #170
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Cum adica cu mici exceptii ca nu am patit nimic? Pai uita-te la televizor sa vezi din ce cauza se intampla majoritatea accidentelor? din cauza celor cu masini noi puternice care au viteza mare si nu tin cont de nimic.

Edit: Vrei sa spui ca un Bmw din 94 sau un Cielo din 2000 sunt masini nesigure? Sau ca o dacie din 2000 euro 1-2 cat e, e masina sigura?
__________________
Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1981 / Golf III GTI / Golf III VR6

Last edited by cannavaro; 15-04-08 at 11:27.
cannavaro is offline  
Old 15-04-08, 11:40   #171
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Quote:
Originally Posted by cannavaro View Post
Cum adica cu mici exceptii ca nu am patit nimic? Pai uita-te la televizor sa vezi din ce cauza se intampla majoritatea accidentelor? din cauza celor cu masini noi puternice care au viteza mare si nu tin cont de nimic.

Edit: Vrei sa spui ca un Bmw din 94 sau un Cielo din 2000 sunt masini nesigure? Sau ca o dacie din 2000 euro 1-2 cat e, e masina sigura?
nu sunt sigure daciile .. nu au cum sa fie sigure
daca s-ar face itp-ul pe bune..atunci am putea zice da domle eu am masina care merge bine , altu nu ..eu am voie sa circul ,ala nu
asa mai zic..si daca nu e dreapta bine frate o retrag..dar sa nu ma puna sa o retrag din cauza anului de fabricatie.. cu masinile retro au aceeasi pretentie??
sebaaa is offline  
Old 15-04-08, 11:44   #172
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

si daca nu se face itp-ul pe bune, accidentele din ce cauza se produc? Ptr ca daca nu ai frane / lumini bune te asigur ca poti sa aranjezi cat vrei ca nu iti da nimeni itp. Restul tine de noxe, design-ul masinii,tabla buna, elemente de caroserie lipsa sau inlocuite cu unele neomologate, care nu conteaza in cazul unui accident.
cannavaro is offline  
Old 15-04-08, 11:50   #173
gigi galagie

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 243
Member of:
[Opel]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

dpdv al mediului si al sigurantei pe sosele,sunt de acord ca o mare parte din masinile vizate de aceasta lege ar trebui scoase din uz...mai vezi frate cate o dacie de prin 86-88 care scoate un fum de rupe pamantu sau care are rotile si toata caroseria strambe ca dreaq(si nu numai dacii)...astea sigur nu sunt sigure deloc si sunt si poluante!
dar pe cealalta parte,ca posesor si de dacie,nu prea sunt de acord.masina este in stare buna(scoate fum ce i dreapt),dar tre sa recunosc ca nu o folosesc decat rar de tot...spre exemplu zilele astea am masina cealalta in service si fara dacie tre sa recunosc ca nu ma descurcam...
intotdeuna or sa fie pareri pro si contra in cazul asta .cei cu masinile vizate nu sunt de acord,cei cu masini ce nu fac subiectul acestei legi,in mare parte,or sa fie de acord...
gigi galagie is offline  
Old 15-04-08, 12:29   #174
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Quote:
Originally Posted by cannavaro View Post
30 ani am mers asa cu ele poluante, si lipsite de siguranta, si uite ca nu au fost accidente iesite din comun.
pe ce te bazezi cand spui asta?
pana in 90, nu au murit oameni in dacii?
sau acum nu mai mor oameni in masini nesigure si vechi?
oare cate vieti nenorocite ar fi putut fi evitate, oare cate familii ar fi putut ramane intregi, oare cati prieteni am fi avut si acum langa noi? oare Micutul n-ar fi fost azi printre noi daca avea airbag lateral? oare crucile de pe marginea drumuriulor n-ar fi fost mai putine?
pentru toti cei pe care i-am pomenit nu se mai poate face nimic, din pacate, dar macar deacum inainte sa intelegem ca lucrurile se schimba, si ca stiinta a evoluat in favoarea noastra, iar ca ceea ce era bun acum 30 de ani, acum e depasit demult, ca traficul nu mai e cel de acum 30 de ani, vitezele au crescut constant, aglomeratia e mult mai mare, numarul de soferi prost instruiti sau pur si simplu idioti sau inconstienti a crescut proportional, vrem-nu vrem, deci de asta spun, masinilor vechi le-a apus vremea in traficul cotidian, pur si simplu.

Last edited by aleks; 15-04-08 at 12:31.
aleks is offline  
Old 15-04-08, 14:50   #175
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Quote:
Originally Posted by smc07 View Post
Pasul1:
Cea mai mare prostie: Taxa de prima inmatriculare.

Pasul 2(regandirea strategiei):
Cea mai mare aberatie: A doua taxa de prima inmatriculare (care la masinile non-euro este mai mica decat la cele euro 1,2)

Pasul 3(foarte usor de anticipat):
Interzicerea in viitor a masinilor non-euro (asta a fost primul lucru care mi-a trecut prin minte cand am auzit ca dupa noua calculare taxa scade pe masura ce auto se invecheste, ceea ce se va si intampla cel mai probabil)

Guvernarea de acum se dovedeste a fi cea mai nesimtita de la `89 incoace, in care vocea poporului nu mai face nici 2 bani.

Rusine! Huo!
O analiza simplista dar cat se poate de corecta !

Quote:
Originally Posted by JUST-DO-IT View Post
eu cred ca e o mare porcarie si inca un exemplu de prostia conduce romania !
daca peste tot masinile vechi circula si sunt ingrijite de cei pasionati de asta,ne-am gasit noi romanii sa fim de-a curmezisul...da-o in masa de treba...cumparati frate loganuri ,citroiene,motoare si mai nou forduri de la Tariceanu si alcoliti lui!!!faceti-le vanzare ca doar asta vor nenorocitii mancale-ar ciorile ficatii....!
dc sa mai avem dacii care se repara cu un patent si-o sarma,cand puteam avea masini complexe care se repara doar la un service cu sute de Euro ...
sunt de accord cu ridicarea cadavrelor auto de prin orase,dar masinile ingrijite,puse la punct lasa-le frate sa circule nu toti isi permit Mertane si Bmw-uri ultimu traznet!
nu toata lumea primeste de la mama und papa jeep-uri si alte ozn-uri,cu care se dau rotunzi....unii mai si muncesc pt ele
Quote:
Originally Posted by darck_angel64 View Post
Guvernul Romaniei este singurul care interzice ceva de genul acesta, pana si in Germania inca se mai circula cu VW si chiar cu Traby.
Oricine vrea o masina noua mai buna, dar sunt unii, ca cei de aici, care au ca hobby modificarea si intretinerea unor masinilor vechi, asta nu inseamna ca trebuie sa renuntam la ele.
Ei unde gresesc aleks ?

Quote:
Originally Posted by valib View Post
e cu dus si cu intors. De ce? Pentru ca de exemplu, unele masini non-euro arata mai bine si merg mai bine ca unele euro 1-2-3. De asta ce ziceti? Sa nu imi ziceti ca nu ati vazut pana acum un bmw maltratat care arata si mergea in ultimul hal.
Atata timp cat eu imi platesc taxele pentru 'cazan', mi se pare corect din partea guvernului, sa ma lase sa circul cu cazanul meu (desigur, frane bune, aspect ok, directie buna, adica in stare buna, nu gata sa cad din ea)

Ok...sa zicem ca o retrag. Dar atunci sa am salariu de vreo 5-6000euro ca sa pot sa imi iau o masina mai buna, sau o masina noua, nu sa imi rup mainile si creierul pe salarii de cateva sute de euro.

Odata cu masinile astea non euro, o sa se scoata din circulatie toate masinile retro. Ce fain o sa fie...o tara plina de logane


Totodata...parerea mea mai obiectiva. E pura politica. Urmeaza alegerile, si cineva o sa ne promita ca nu se scot masinile non-euro, iar noi il vom alege, si se va tine de cuvant . Si in alte tari mult mai desteptate ca noi circula o gramada de masini non euro. Oare ei nu isi vor spune cuvantul? Pana la urma urmei, e treaba mea cu ce circul, atata timp cat imi platesc taxele necesare. Oricum planeta se distruge din cauza poluarii zonelor industriale, accidentelor nucleare si alte shit-uri. De ce se leaga de mine ca am o masinuta mica si urata, cand aia mari si tari polueaza cum vor? Sa inceapa cu ei, sa ii scoata pe ei din functie, si daca se va intampla asa, eu imi duc masina la remat de buna voie si nesilit de nimeni.

E un mare bullshit...
Un parere foarte matura din partea unui copil...mult mai matura decat a unora carora varsta ar fi trebuit sa le imprime maturitate opiniilor..

Quote:
Originally Posted by Lucian View Post
Astia se joaca cu focul. Poate mai vedem inca un '89.
Din pacate sunt atat de preocupati de furat si de acumulat putere regionala,incat NU VAD ca exista forte in exterior care abia astepta conflict intern ...tot pentru bani si influenta,insa la alt nivel al "infectiei"....Cei care ...conform teoriei "ne conduc" (in practica ne stapanesc si de condus...abia sunt in stare sa se conduca pe ei..) sunt doar niste gandaci cocosati cu antenele blocate unidirectional,incapabili de a creea altceva decat povesti din ce in ce mai putin credibile si de a mai copia din cand in cand,cate o actiune a parlamentelor si guvernelor de pe alte meleaguri...de cele mai multe ori deloc inspirata alegerea sau in cel mai bun caz,in deplina NEconcordanta cu realitatea sociala de aici si chiar cu masurile luate anterior ..

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
pe ce te bazezi cand spui asta?
pana in 90, nu au murit oameni in dacii?
sau acum nu mai mor oameni in masini nesigure si vechi?
oare cate vieti nenorocite ar fi putut fi evitate, oare cate familii ar fi putut ramane intregi, oare cati prieteni am fi avut si acum langa noi? oare Micutul n-ar fi fost azi printre noi daca avea airbag lateral? oare crucile de pe marginea drumuriulor n-ar fi fost mai putine?
pentru toti cei pe care i-am pomenit nu se mai poate face nimic, din pacate, dar macar deacum inainte sa intelegem ca lucrurile se schimba, si ca stiinta a evoluat in favoarea noastra, iar ca ceea ce era bun acum 30 de ani, acum e depasit demult, ca traficul nu mai e cel de acum 30 de ani, vitezele au crescut constant, aglomeratia e mult mai mare, numarul de soferi prost instruiti sau pur si simplu idioti sau inconstienti a crescut proportional, vrem-nu vrem, deci de asta spun, masinilor vechi le-a apus vremea in traficul cotidian, pur si simplu.
Aleks....cateodata postezi probabil fiind destul de obosit....exemplul tau este absolut FARA nici un fel de suport real !
1- Asta e problema societatii asteia?...esti foarte grijuliu cu cei ce au decedat sau vor deceda pe sosele....asa-i ca ar trebui sa fie FORTATI sa-si inoiasca masinile?...dar faptul ca foarte multi dintre ei NU AU un acoperis desupra capului are vreo relevanta pentru tine?...dar faptul ca si copii lor vor fi in aceeasi situatie?...dar faptul ca exista tineri care-si sacrifica cei mai frumosi ani lucrand in cate doua locuri + taximetrie noaptea pentru a-si hrani copii si a-si plati multele rate la banca?!...si tot legat de asta, faptul ca ni se arata cu un mare si binevoitor zambet,posibilitatea de a "lega la glie" si copii nostri ,luand credite pe mai multe generatii pentru a limita aparent presiunea datoriilor asupra noastra ? ...Dar stresul dat de cursa asta de care spuneam mai sus,ce direct sau in opinia unora -indirect,UCIDE peste o suta de tineri anual prin afectiunile date de el?
2- Te-as intreba prin cate accidente la peste 100km/h (sau suma vitezelor egala sau peste val.aia-impact direct) ai trecut tu pana acum? Eu am trecut prin doua,deci vb in cunostinta de cauza si nu numai din ceea ce am constatat eu ci si din multe alte surse,poti vedea ca airbagul are oarece eficienta la viteze MICI...la viteze precum cea din incidentul la care faci referire incercand sa dai "greutate" postului tau, acel eventual aibag lateral NU ar fi ajutat cu ABSOLUT nimic ! Iar in cazurile de impact frontal la viteze de peste 100 si CHIAR cateodata mai jos, airbagul nu face decat sa protejeze fata victimei de cioburi...da,voi fi un cadavru ce nu va necesita interventii majore pentru a fi o prezenta agreabila in cosciug...UH,ce bine am sa ma simt . Fiarele caroseriei te fac PILAF ! cateodata chiar si cu rollcage/rollbar ai multe sanse ca transmisia ta sau o parte a sasiului celui cu care ai impactul sa intre peste tine...nu vorbesc de rasturnari in care oricand ceva de pe langa partea carosabila poate patrunde prin plafon/portiera/geam......si oricum nu cred ca aici vorbim de masini de curse...

Cu respect,
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline  
Old 15-04-08, 15:00   #176
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
pe ce te bazezi cand spui asta?
pana in 90, nu au murit oameni in dacii?
sau acum nu mai mor oameni in masini nesigure si vechi?
oare cate vieti nenorocite ar fi putut fi evitate, oare cate familii ar fi putut ramane intregi, oare cati prieteni am fi avut si acum langa noi? oare Micutul n-ar fi fost azi printre noi daca avea airbag lateral? oare crucile de pe marginea drumuriulor n-ar fi fost mai putine?
pentru toti cei pe care i-am pomenit nu se mai poate face nimic, din pacate, dar macar deacum inainte sa intelegem ca lucrurile se schimba, si ca stiinta a evoluat in favoarea noastra, iar ca ceea ce era bun acum 30 de ani, acum e depasit demult, ca traficul nu mai e cel de acum 30 de ani, vitezele au crescut constant, aglomeratia e mult mai mare, numarul de soferi prost instruiti sau pur si simplu idioti sau inconstienti a crescut proportional, vrem-nu vrem, deci de asta spun, masinilor vechi le-a apus vremea in traficul cotidian, pur si simplu.

Titlul se refera la masinile non-euro ( adica emisii poluante / noxe, deci probleme de motor) noi am deviat subiectul la masini cu airbag-uri / fara ) Legea se refera la masinile care polueaza si nu la cele care nu airbaguri si mai stiu eu ce sisteme.
Vitezele au scazut dimpotriva, nu au crescut. Vezi 60 - 50 in localitate. Nu conteaza ca aglomeratia e mai mare, sau ca a crescut numarul soferilor prost instruiti, ba dimpotriva, neinstruiti sunt tinerii care isi iau permisul pe spaga, si se urca pe banii parintilor in masini straine. Cei care conduc Dacii sunt pasionati care au permis de mult timp sa zicem, si chiar sunt experti. Nu cred ca mai vezi in ziua de azi in dacii tineri de 18 ani care se duc cu dacia la discoteca, ci doar oameni care toata viata au trait in Dacie deci au experienta. Asa ca nu m-ai convins cu nimic asta din simplul fapt ca in aglomeratie dacia e tot masina la fel ca si passat-ul ca si audi a8 , ca si hummer h3.Depinde doar de proprietarii de dacii daca vor sa mearga cu ele prin aglomeratie sau nu, si nimeni nu le poate interzice asta.
cannavaro is offline  
Old 15-04-08, 16:55   #177
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

da, da, da, trageti in mine, ca sunt singurul care sunt de alta parere, faceti o gasca si dati-mi la gioale
nu sunt nici eu deacord cu multe lucruri care se intampla, sa fim intelesi, dar prefer sa nu ascund capul in nisip, doar pentru a exprima o parere comoda si populista.
s-au adunat multe quote-uri si raspunsuri, deci le voi lua treptat, tot cu quote:
[b]
Quote:
Originally Posted by smc07[/B
]
Pasul1:
Cea mai mare prostie: Taxa de prima inmatriculare.

Pasul 2(regandirea strategiei):
Cea mai mare aberatie: A doua taxa de prima inmatriculare (care la masinile non-euro este mai mica decat la cele euro 1,2)

Pasul 3(foarte usor de anticipat):
Interzicerea in viitor a masinilor non-euro (asta a fost primul lucru care mi-a trecut prin minte cand am auzit ca dupa noua calculare taxa scade pe masura ce auto se invecheste, ceea ce se va si intampla cel mai probabil)

Guvernarea de acum se dovedeste a fi cea mai nesimtita de la `89 incoace, in care vocea poporului nu mai face nici 2 bani.

Rusine! Huo!
pasul 1 este aberant, dar necesar, ca sa nu ne umplem de gunoaie, am sustinut-o si o sustin, parcul auto trebuie intinerit, nu imbatranit.
pasul2: perfect deacord, o aberatie mare cat china
pasul3: despre asta discutam, motivele pentru care sustin asta sunt expuse de mine mai sus.
Quote:
Originally Posted by JUST-DO-IT
eu cred ca e o mare porcarie si inca un exemplu de prostia conduce romania !
daca peste tot masinile vechi circula si sunt ingrijite de cei pasionati de asta,ne-am gasit noi romanii sa fim de-a curmezisul...da-o in masa de treba...cumparati frate loganuri ,citroiene,motoare si mai nou forduri de la Tariceanu si alcoliti lui!!!faceti-le vanzare ca doar asta vor nenorocitii mancale-ar ciorile ficatii....!
dc sa mai avem dacii care se repara cu un patent si-o sarma,cand puteam avea masini complexe care se repara doar la un service cu sute de Euro ...
sunt de accord cu ridicarea cadavrelor auto de prin orase,dar masinile ingrijite,puse la punct lasa-le frate sa circule nu toti isi permit Mertane si Bmw-uri ultimu traznet!
nu toata lumea primeste de la mama und papa jeep-uri si alte ozn-uri,cu care se dau rotunzi....unii mai si muncesc pt ele
confundam lucrurile, si o facem pentru ca sa fie exemplele mai cu greutate, sa ne putem revolta mai bine.
nu trebuie sa cumparam masini noi in loc, nu te obliga nimeni sa iti iei una noua in locul uneia second, dar mai buna si mai sigura decat cea de cateva zeci de ani cu care te tarai momentan. apoi asta cu "peste tot circula numai la noi nu", e falsa, din moment ce decizia nu ne apartine, ci se discuta la nivelul intregii uniuni.
si eu sunt deacord cu interzicerea circulatiei pentru harburi, nu si cu ridicarea lor, dreptul de proprietate e garantat de constitutie, atat timp cat o tin intr-un loc in care nu incomodeaza, treaba mea ce fac cu masina mea (deci repet, una din masinile mele e o dacie 1300, veche de cand lumea, si stiu bine cat de problematica e, tocmai de asta sunt deacord sa nu li se mai permita sa circule peste 3 ani).
ca sa mai lamuresc un aspect, ca tot se ridica problema in postul citat, nici mie nu mi-a dat mama si tata nimic, mi-am facut singur totul, si am muncit pana am crapat pentru fiecare leu.
dark engel spune cam acelasi lucru, si eu repet chestia cu decizia la nivelul intregii uniuni.
Quote:
Originally Posted by valib
e cu dus si cu intors. De ce? Pentru ca de exemplu, unele masini non-euro arata mai bine si merg mai bine ca unele euro 1-2-3. De asta ce ziceti? Sa nu imi ziceti ca nu ati vazut pana acum un bmw maltratat care arata si mergea in ultimul hal.
Atata timp cat eu imi platesc taxele pentru 'cazan', mi se pare corect din partea guvernului, sa ma lase sa circul cu cazanul meu (desigur, frane bune, aspect ok, directie buna, adica in stare buna, nu gata sa cad din ea)

Ok...sa zicem ca o retrag. Dar atunci sa am salariu de vreo 5-6000euro ca sa pot sa imi iau o masina mai buna, sau o masina noua, nu sa imi rup mainile si creierul pe salarii de cateva sute de euro.

Odata cu masinile astea non euro, o sa se scoata din circulatie toate masinile retro. Ce fain o sa fie...o tara plina de logane


Totodata...parerea mea mai obiectiva. E pura politica. Urmeaza alegerile, si cineva o sa ne promita ca nu se scot masinile non-euro, iar noi il vom alege, si se va tine de cuvant . Si in alte tari mult mai desteptate ca noi circula o gramada de masini non euro. Oare ei nu isi vor spune cuvantul? Pana la urma urmei, e treaba mea cu ce circul, atata timp cat imi platesc taxele necesare. Oricum planeta se distruge din cauza poluarii zonelor industriale, accidentelor nucleare si alte shit-uri. De ce se leaga de mine ca am o masinuta mica si urata, cand aia mari si tari polueaza cum vor? Sa inceapa cu ei, sa ii scoata pe ei din functie, si daca se va intampla asa, eu imi duc masina la remat de buna voie si nesilit de nimeni.

E un mare bullshit...
intr-adevar porbabil ca unele masini euro1,2, sau 3 merg mai prost decat unele non-euro bine intretinute. numai ca aici e alta problema: pur si simplu controalele rar trebuie sa nu le permita sa treaca in trafic.
asa cum arr-ul si politia opresc fiecare camion, avand filtre semi-permanente in fiecare judet, ar putea foarte bine si rar-ul sa-si miste c_rul mai des din birouri si sa-si faca treaba, pe care o au clar stipulata in atributii. nu se schimba in bine mersul acelor cazane purtatoare de norme euro faptul ca vor circula sau nu pe strazi masinile non-euro, deci nu prea au legatura lucrurile...
legat de masinile retro, sper si imi doresc sa se gaseasca un om destul de destept si deschis la minte incat sa poata lua in discutie si problema asta
repet, la partea legata de salarii, nu statul e cel care fixeaza salariile, asta era pe vremea impuscatului, si bine nu era...
legat de partea cu politica, da, intr-adevar, vin alegerile, si aici miscarile sunt mari, ample, si greu de ghicit pentru majoritatea dintre noi, dar daca decizia nu vine de la bucuresti, ci de la bruxelles, prea putina legatura are..
la partea cu poluarea facuta de cei mari, sunt perfect deacord cu tine, dealtfel nu te-am contrazis nici cand ai postat asta initial, tocmai pentru ca parerea mea despre intreaga mascarada legata de "protectia mediului" la modul general, nu doar in domeniul auto, pe care o propaga guvernele de oriunde, parand a ne considera orbi, prosti, sau nebuni pe toti, prefer sa n-o expun aici, pentru a nu divaga de la subiect. pe scurt, sunt deacord cu observatia ta legata de ipocrizia deciziilor care dau in ala mic, dar nu-l pedepsesc si pe ala mare. totusi, ramannad strict la subiectul nostru, imi sustin punctul de vedere, indiferent ca e vorba de o masura care conteaza sau de o picatura intr-un ocean.
Quote:
Originally Posted by lascarica
Un parere foarte matura din partea unui copil...mult mai matura decat a unora carora varsta ar fi trebuit sa le imprime maturitate opiniilor..
prefer sa cred ca aici nu te refereai la mine. simplul fapt ca opiniile noastre difera nu imi transforma punctul de vedere intr-unul imatur...
aleks is offline  
Old 15-04-08, 16:55   #178
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

Quote:
Originally Posted by lascarica
Din pacate sunt atat de preocupati de furat si de acumulat putere regionala,incat NU VAD ca exista forte in exterior care abia astepta conflict intern ...tot pentru bani si influenta,insa la alt nivel al "infectiei"....Cei care ...conform teoriei "ne conduc" (in practica ne stapanesc si de condus...abia sunt in stare sa se conduca pe ei..) sunt doar niste gandaci cocosati cu antenele blocate unidirectional,incapabili de a creea altceva decat povesti din ce in ce mai putin credibile si de a mai copia din cand in cand,cate o actiune a parlamentelor si guvernelor de pe alte meleaguri...de cele mai multe ori deloc inspirata alegerea sau in cel mai bun caz,in deplina NEconcordanta cu realitatea sociala de aici si chiar cu masurile luate anterior ..
aici nu am nimic de adaugat, ai perfecta dreptate
Quote:
Originally Posted by lascarica
Aleks....cateodata postezi probabil fiind destul de obosit....exemplul tau este absolut FARA nici un fel de suport real !
1- Asta e problema societatii asteia?...esti foarte grijuliu cu cei ce au decedat sau vor deceda pe sosele....asa-i ca ar trebui sa fie FORTATI sa-si inoiasca masinile?...dar faptul ca foarte multi dintre ei NU AU un acoperis desupra capului are vreo relevanta pentru tine?...dar faptul ca si copii lor vor fi in aceeasi situatie?...dar faptul ca exista tineri care-si sacrifica cei mai frumosi ani lucrand in cate doua locuri + taximetrie noaptea pentru a-si hrani copii si a-si plati multele rate la banca?!...si tot legat de asta, faptul ca ni se arata cu un mare si binevoitor zambet,posibilitatea de a "lega la glie" si copii nostri ,luand credite pe mai multe generatii pentru a limita aparent presiunea datoriilor asupra noastra ? ...Dar stresul dat de cursa asta de care spuneam mai sus,ce direct sau in opinia unora -indirect,UCIDE peste o suta de tineri anual prin afectiunile date de el?
2- Te-as intreba prin cate accidente la peste 100km/h (sau suma vitezelor egala sau peste val.aia-impact direct) ai trecut tu pana acum? Eu am trecut prin doua,deci vb in cunostinta de cauza si nu numai din ceea ce am constatat eu ci si din multe alte surse,poti vedea ca airbagul are oarece eficienta la viteze MICI...la viteze precum cea din incidentul la care faci referire incercand sa dai "greutate" postului tau, acel eventual aibag lateral NU ar fi ajutat cu ABSOLUT nimic ! Iar in cazurile de impact frontal la viteze de peste 100 si CHIAR cateodata mai jos, airbagul nu face decat sa protejeze fata victimei de cioburi...da,voi fi un cadavru ce nu va necesita interventii majore pentru a fi o prezenta agreabila in cosciug...UH,ce bine am sa ma simt . Fiarele caroseriei te fac PILAF ! cateodata chiar si cu rollcage/rollbar ai multe sanse ca transmisia ta sau o parte a sasiului celui cu care ai impactul sa intre peste tine...nu vorbesc de rasturnari in care oricand ceva de pe langa partea carosabila poate patrunde prin plafon/portiera/geam......si oricum nu cred ca aici vorbim de masini de curse...
crede-ma ca sunt cat se poate de odihnit, multumesc de remarca acida, citind printre randuri asa, nu era nevoie, sincer
nu, nu asta e singura problema societatii asteia, sunt multe altele, intr-adevar, dar pe asta o discutam in topicul asta, la asta raspund si eu.
hai sa ne intelegem, ca sa nu ne luam la misto unii pe altii, legat de cat de grijulii suntem cu cei care nu mai sunt, nu sustin guvernarea actuala, cu ale ei decizii idioate in majoritatea lor, cum nu le-am sustinut nici pe precedentele, si nu neg ca ne aflam in cel mai adanc r_hat, tocmai datorita deciziilor cretine luate de-a lungul intregii perioade post-decembriste, dar pur si simplu propunerea asta eu o consider corecta.
nu am ochelari de cal, stiu ca sunt oameni care nu au nici ce pune pe masa copiilor, nici unde dormi noaptea, de ei trebuie sa se ocupe guvernul si turma de ong-uri cu scopuri frumos declarate, dar cu grija ascunse in realitate, insa pe cei mai sus amintiti crede-ma ca-i lasa rece discutia noastra, si faptul ca masinile alea vor circula sau nu, pentru ei tot egal e, nu intra nici in cele mai indepartate calcule ale lor o astfel de achizitie.
cat despre tinerii care si-au sacrificat tineretea pentru bani, te-ai intrebat vreodata cum am facut de am facut 2 facultati, mi-am facut propria firma, si am si lucrat la stapan in tot timpul asta? cate nopti am dormit 2-3 ore pe noapte, ani intregi, ca nu stiam ce o sa fac maine ca sa mai dau inainte putin, sau cate zile n-am dormit si nu dorm de grija de a scoate o suma oarecare pana la urmatorul termen de plata sau pana la urmatoarea scadenta la banca? nu stii, nici n-aveai cum dealtfel, firesc, necunoscandu-ne prea bine pana acum, deci nu incerca sa aduci asta ca argument, ca eu stiu mai bine decat multi care ne plang de mila din spatele tastaturii cum stau lucrurile, si cum e sa n-ai bani de-o paine poate, desi faci afaceri de ani de zile in tara asta de c@c@t, care nu te sprijina nici sa te ingropi, in caz ca dai coltul muncind sa-ti platesti darile...
spui de credite? da, sunt deacord cu tine, perfect deacord, e un pumnal infipt in tine cu zambetul pe buze, exact cum spui, dar aici discutia e mult mai larga, puterea bancilor si a celor dein spatele lor e enorma pe plan mondial, si nu de aiz de ieri, ci inca din evul mediu, dar asta e deja alta discutie...
la punctul 2, iti raspund: prin 3 accidente, din care unul si din vina mea, din cauza diversilor idioti care ne populeaza tara, care fac constructii pe drumuri fara sa intrebe pe nimeni daca pot intra cu utilaje de santier pe drumuri europene, sau cu camioane nesemnalizate si fara nicio verificare tehnica, noaptea ,tot pe european, etc...
da, ai dreptate, nu te ajuta poate enorm de mult air-bagurile, dar fara ele, fara deformarea controlata a caroserie, si fara interventia cu salvari bine dotate(ironia sortii, tot euro3) astazi n-ai mai fi avut impotriva cui sa te revolti aici
legat de airbagul lateral, te contrazic, eu spun ca ar fi facut diferenta intre viata si moarte.
Quote:
Originally Posted by cannavaro
titlul se refera la masinile non-euro ( adica emisii poluante / noxe, deci probleme de motor) noi am deviat subiectul la masini cu airbag-uri / fara ) Legea se refera la masinile care polueaza si nu la cele care nu airbaguri si mai stiu eu ce sisteme.
Vitezele au scazut dimpotriva, nu au crescut. Vezi 60 - 50 in localitate. Nu conteaza ca aglomeratia e mai mare, sau ca a crescut numarul soferilor prost instruiti, ba dimpotriva, neinstruiti sunt tinerii care isi iau permisul pe spaga, si se urca pe banii parintilor in masini straine. Cei care conduc Dacii sunt pasionati care au permis de mult timp sa zicem, si chiar sunt experti. Nu cred ca mai vezi in ziua de azi in dacii tineri de 18 ani care se duc cu dacia la discoteca, ci doar oameni care toata viata au trait in Dacie deci au experienta. Asa ca nu m-ai convins cu nimic asta din simplul fapt ca in aglomeratie dacia e tot masina la fel ca si passat-ul ca si audi a8 , ca si hummer h3.Depinde doar de proprietarii de dacii daca vor sa mearga cu ele prin aglomeratie sau nu, si nimeni nu le poate interzice asta.
o masina euro 3 e mai sigura decat una non euro, asta am incercat sa subliniez, si discutasem subiectul legat de sitemele de siguranta implicit, impus de diversele norme euro, acum cateva zile, tot pe topicul asta, deci am presupus ca nu mai trebuie sa reiau discutia.
limitele de viteza au scazut, dar viteza cu care se circula pe sosele a crescut, in ciuda restrictiilor, despre asta vorbeam.
va folositi de stereotipul cu copii de bani gata care iau permisul cu spaga vs saracii soferi de dacie, care sunt painea lui dumnezeu si intruchiparea corectittudinii si cinstei, fix cum se foloseste presa de stereotipul cu copii de bani gata care fac curse pe strada, pe mii de euro...
ai dreptate la partea cu aglomeratia: in oras, sincer, nu conteaza prea mult ce fel de masina ai, cand te tarai cu 3 km la ora prin coloanele de masini..
insa nu mergi cu masina numai prin aglomeratie, si numai prin oras...
aleks is offline  
Old 15-04-08, 16:57   #179
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

pareri diferite , argumente nu foarte bune , eu sunt de acord cu valib si lascarica , dupa ce ca multi au bani de dat la banci guvernul ne impune sa renuntam la masinile non euro , motiv ? poluarea ? sa fim seriosi , vreau sa leg putin aceste doua chestii , renuntarea la masinile non euro si taxa de poluare , daca este taxa de poluare cum de ea creste in functie de capacitatea cilindrica a masinilor ? daca e taxa de poluare ce treaba are cu puterea ? daca o masina este euro 2 de ce taxa creste in functie de capacitate ? de ce orice masina cu motor de peste 2 litri are taxa mai mare ? sa-si vanda tariceanu citroienu si sa ne umplem de logane , care daca nu stiam cum merge taceam dar am condus logan ( nu pe drumuri publice , n-am permis , dar am condus undeva unde imi pot da o parere sincera ) o masina foarte nesigura , probleme la directie , frana slaba , aia este masina ? multi incepatori apeleaza la logan in leasing datorita taxei si fac accidente , altii apeleaza la daciile vechi ale bunicilor si ajung iar la accidente si asta datorita taxei , acum vor sa renunte la non euro , adica ne obliga pe fata sa le cumparam jegurile , nu vreau sa jignesc pe nimeni dar asta este adevarul , citroienul poate in ochii multora pare masina dar nu este , dar... la ele apeleaza toti , datorita motoarelor turbo diesel de 1.9 pentru care este taxa mai mica , asa vrea guvrenu` sa suga bani de la popor pana cand murim toti si asa se leaga taxa de poluare cu scoaterea masinilor non euro , un prieten de familie ma rog prieten nu intru in detalii , are un fiat 131 de prin 1992 - 1993 nu stiu sigur anul de fabricatie fiind 1981 , el inca merge si acum cu acea masina si nu vrea sa o schimbe , pentru ca este singura masina in care se simte in siguranta , masina non euro , nu are airbag sau mai stiu eu ce , dar are o constructie foarte buna (si ca exemplu la tot ce am spus mai sus , tata a avut accident cu un fiat 131 si nici macar nu a fost atins motorul ) daca punem acel fiat langa un logan sau un citroien vedem cate bube are o masina cu fabricatie 2007 de ex fata de o babutaa din 1981 , eu am un fiat 600 din 1962 pe care il tin din pasiune si la care am lucrat zi si noapte cu tata la reconditionare si acum urmeaza iar o reconditionare completa , pentru ce ? sa-mi interzica guvernu sa o conduc ? am de gand sa imi iau mult mai multe masini vechi , le reconditionez bag bani in ele sa ce ? sa le tin in parcare... nu se poate asa ceva noi suntem poporul , noi avem puterea de a alege , numai ca nu prea avem pe cine sa alegem si poporul nostru este plin de lasi care nu ar misca un deget , daca reusesc jegosii astia sa interzica masinile non euro chit ca dau foarte multi bani si ma chinui imi pun caltalizator pe masina dar nu renunt la ea , am sa merg in continuare cu ea si sa le fie rusine celor ce se dau drept pasionati de automobile si se gandesc numai la ce apare 2007 2008 , ca pasiunea nu inseamna bmw x nush de care euro15 si putin respect fata de cei care nu-si permit cine stie ce masina si sunt obligati sa umble cu masinile non euro in continuare , pentru multi pare usor sa cauti o masina euro 1 la pret foarte mic dar unii nici macar atat nu-si permit cand grijile lor sunt altele si nici nu se discuta despre mijloace de transport in comun ca in ziua de azi trebuie sa ai masina fie ca vrei fie ca nu , am scris cam mult si este timpul sa inchei , nu sunt foarte odinhit asa ca imi pare rau daca am jignit pe cineva dar asta este adevarul , succes tuturor in viitoarele planuri legate de automobile si numai bine
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline  
Old 15-04-08, 16:58   #180
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: 2011, anul fatidic al masinilor non-euro?

@aleks: exista drumuri in localitati unde nu conteaza ce masina ai, si drumuri in afara localitatilor cu 2 benzi unde daca ai dacie mergi pe banda 2 cu 90-100-110 cat te tine masina, si pe banda 1 cu bmw mercedes audi etc, cu 150-200 si cat mai doresti tu. Nu vad care ar fi impedimentul.

@denver: s-a discutat si pe alte forumuri problema catalizatoarelor, dar se pare ca ele nu sunt omologate de r.a.r.
Daca taxa ar fi o taxa strict bazata pe noxele emise de o masina, atunci ne-am pune motor euro 2 sau motor de berlina pe injectie si am rezolva aceasta problema.

Last edited by cannavaro; 15-04-08 at 17:02.
cannavaro is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -