Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-08, 19:59   #31
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

Designed by Aurelio Lampredi the Fiat Twin Cam (also known as the Lampredi Twin) was an advanced straight-4 automobile engine produced from 1959 through 1994 as a Fiat/Lancia engine and from 1995 onwards with a redesigned cylinder-head as an Alfa Romeo Twin Spark engine (replacing the original Alfa Romeo Twin-Cam in all front-wheel drive Alfa Romeos).[1] As the name implies, it was a DOHC design, which was quite unusual in the late 1950s. A few non-DOHC variants were also produced. The engine was produced in a large number of displacements, ranging from 1297 cc to 1995 cc and was used in Fiat, Lancia, Morgan and Alfa Romeo automobiles. It was one of the first mass produced engines to use belt driven camshafts.

sunt fraeri rau e slaba marca , nu au facut nimic la viata lor
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 20:09   #32
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

Fiat's First Factory

In 1900, the first Fiat factory opened in Carso Dante. The workforce consisted of 150 people. The first year saw 24 cars roll off the assembly line, including the 3/12 hp. By 1904, a Fiat logo had been designed. It was oval with a blue background. When Italy hosted the first Car Tour of the country, nine Fiats crossed the finish line. By 1902, driver Vincenzo Lancia won the Sassi-Superga uphill race in a 24 hp Fiat. Giovanni Agnelli, President of Fiat, drove an 8 hp Fiat in the second Italian Car Tour and set a record in that race.

slab rau de tot....

A Company Overhaul

Within a few years, Fiat overhauled production. The Company fitted its cars with electrical accumulators. Fiat patented the cardan transmission. Cars continued to win competitions and races, often setting new records.

si mai slab de atat...

Fiat 1912 to 1925

Under the leadership of Giacomo Malle Trucco, construction of the Lingotto factory began in 1916. It was the largest factory in Europe, with five floors. A ***uristic test track was constructed on the roof. The factory was completed in 1922 and became the symbol of the automotive industry in Italy.

o mica parte din istoria fiatului... cand fordul nici nu avea treaba cu performanta ... faptul ca detine ferrari , iveco , lancia , alfa romeo , maserati nu inseamna nimic ... faptul ca vrea sa mai cumpere cateva marci nu inseamna nimic , si apropo incearca sa iti dai o parere dupa ce conduci mai mult de un fiat daca e asa de prost de ce toti recunosc , ca a scos motorul asta diesel de a spart piata ?
denver is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 15:03   #33
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

FIAT...marca ce m-a impresionat cel mai mult in ultimii ani, m-am indragostit de Grande Punto si de SX4 Cele mai bune motoare Diesel, cele mai tari motoare pe benzina (1,4 L 180 bhp / 2.0 296 bhp Grande Punto Brutale/Grande Punto SS). Alaturi de suedezele mele (Saab & Volvo) le consider cele mai bune masini europene.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 11:03   #34
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

Nu uita de Alfa Romeo 156 Super Turismo - 2.0 L 310 cai >:P aspirat natural, normal.
SCZ de offtopic. Sunt oarecum in aceeasi ograda, fiat cu alfa.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 13:37   #35
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
Nu uita de Alfa Romeo 156 Super Turismo - 2.0 L 310 cai >:P aspirat natural, normal.
SCZ de offtopic. Sunt oarecum in aceeasi ograda, fiat cu alfa.
asta era pt campionatul de turisme, nu are nici o legatura cu masinile care merg pe strada/de serie si avea 275 cp> http://www.alfasport.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2113!

ionut-cluj>1,4 L 180 bhp / 2.0 296 bhp Grande Punto Brutale/Grande Punto SS este un prototip!

motoarele de la fiat sunt bune, mai ales cele diesel si fiabile!
__________________
ANTI vag !

bmw ss*
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 13:58   #36
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

Pf...era vba de performanta in sine, atata tot. Iar eu am gasit 310 cai :\.
http://www.supercars.net/cars/1957.html
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 18:51   #37
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

Quote:
Originally Posted by mph/km/h View Post
asta era pt campionatul de turisme, nu are nici o legatura cu masinile care merg pe strada/de serie si avea 275 cp> http://www.alfasport.net/forum/topic.asp?TOPIC_ID=2113!

ionut-cluj>1,4 L 180 bhp / 2.0 296 bhp Grande Punto Brutale/Grande Punto SS este un prototip!

motoarele de la fiat sunt bune, mai ales cele diesel si fiabile!
doar faptul ca au tehnologia si capacitatea necesara pentru a crea asemenea bestii imi ajunge
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 19:30   #38
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
doar faptul ca au tehnologia si capacitatea necesara pentru a crea asemenea bestii imi ajunge
bine zis ionut , sa nu uitam "Imperiul FIAT" spune ceva chiar si necunoscatorilor , au avut ei tehnologia necesara sa faca lancia delta S4..... in fine , mai pe scurt daca vor , au!!!!.
In alta ordine de idei , este o masina buna si sunt destul de multi sustinatori , din pacate japi... nu isi mai cumpara grande punto , dar cum am spus si in alt post , tot la fiat ramane , se gandeste la un seicento , dar vede el , s-a convins cu ochii lui de ce este capabila marca in sine nu doar anumite modele si ramane la fiat

Numai bine
denver is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 19:35   #39
flo_gt

Stage 2
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 69
Member of:
[VW]
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

Dacia italiana... parerea mea!
flo_gt is offline   Reply With Quote
Old 14-01-08, 20:25   #40
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

Quote:
Originally Posted by flo_gt View Post
Dacia italiana... parerea mea!
parerea ta de necunoscator nu are ce , cauta aici , vreau si eu sa vad o dacie cu 6 titluri in rally consecutive , mai citeste si tu cate ceva despre masini baietel , ca ai cam gresit adresa , pentru biciclisti exista alt forum
denver is offline   Reply With Quote
Old 17-01-08, 15:32   #41
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

Quote:
Originally Posted by flo_gt View Post
Dacia italiana... parerea mea!
www.caroftheyear.org

ia vezi cine a castigat cele mai multe premii.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 20:26   #42
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

9 ani premiati @-). Si-mi place ca alfa a castigat "masina anului" si cu 147 si cu 156. hahaha !
PS : mercedes, un singur premiu..ntz ntz.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 21-01-08, 21:17   #43
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
9 ani premiati @-). Si-mi place ca alfa a castigat "masina anului" si cu 147 si cu 156. hahaha !
PS : mercedes, un singur premiu..ntz ntz.
pai da fratilor a fost si este degeaba masina anului ... ce stim noi dacia italiana , spuse un mare cunoscator , nu ? ca doar spune el si tre sa-l ascultam , grande punto a spart pana si piata nemtilor care nu acceptau fiat pana acum...
denver is offline   Reply With Quote
Old 22-01-08, 10:09   #44
Korne

Stage 5
 
Korne's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,045
Member of:
[VW]
Default Re: parerile voastre despre fiat ...

e frumusel grande punto, insa nu prea prezinta interes, am prieten cu Bravo Sport...m-am indragostit de masina aceea...e super. Pt cine vrea sa isi cumpere Bravo, il pot recomanda...iar pt cine vrea sa isi cumpere Bravo Sport...il pot felicita
Korne is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -