Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 15-08-07, 01:40   #1
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Tuning sau costumizare?

Salut... dupa ce am stat si am citit multe posturi destul de interesante pe acest forum, am stat si m-am gandit. Oare noi romanii nu credeti ca o luam pe drumul cel gresit in ceea ce priveste termenii folositi pt a descrie ce se intampla dpdv al masinilor? Adica ce vreau eu sa spun... nu credeti ca termenul tuning... nu se potriveste chiar bine... unei masini care i sa modificat doar aspectul si nimic mai mult.... mai degraba masina costumizata decat masina tunata.

Din punctul meu de vedere.. tuning se refera strict la partea mecanica a masinii... de unde si "fine tunning" adica ajustare fina... pentru a scoate cat mai multi cai si cat mai mult cuplu din motor/masina. Vad multi care in viziunea mea.. fac greseala de a numii o masina care are un sistem audio... niste jante si un interior cu ecrane in tetiere masina TUNATA. Asta mai degraba bate a masina costumizata.... facuta custom, modificata in asa fel incat sa nu semene cu alta pe strada de unde si 'custom'.

O masina tunata este o masina care dintr-un motor de serie, care s-au facut modificari substantiale(tuning), atat piese cat si reglaje, incat masina sa aiba un maxim de cai/cuplu.

Voi ce parere aveti, si v-as ruga sa purtam o discutie deschisa... fara certuri.
__________________
1999' E46 320i (M52TUB20) - Status: Sold
1979' E12 525i (M30B25) - Status: Sold

2007' Infiniti G35s Coupe - Status: Confirmed

Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 01:44   #2
world_eye007

Stage 5
 
world_eye007's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,013
Member of:
[Colectionar Machete]
[Hyundai]
Default Re: Tuning sau costumizare?

Right. Ai dreptate, nu m-as fii gandit pana acuma la asta
world_eye007 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 01:51   #3
Trickz

Stage 5
 
Trickz's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,724
Member of:
[Moderators]
[Virtual Tuning]
[RENAULT]
Default Re: Tuning sau costumizare?

In Romania este pus accentul pe custom. Principalul motiv fiind ca la noi se doreste un fel de ''showoff''-Da'te mare si tare.

Sa fim seriosi acuma, cati romani stiu ce se poate face sub capota? Majoritatea s'au uitat la Fast and Furious si zic ca totul vine doar de la un turbo. Dar cati stiu ca turbo are si lag? Dar cati stiu ca poate amortizat prin calcule si piese corespunzatoare?

Un alt argument ca suntem o natie de custom-izatori> magazinul de piese de ''tunning'' vitan. GTI POWER. Crezi ca cei care isi iau praguri/tobe/etc de acolo se gandesc ca ar putea de acei bani sa curete motorul si sa ii puna o benzina mai buna, astfel marind cat de cat performantele? Nu...totul e in ''looks''.
__________________
Retro? Yes plx.

Last edited by Trickz; 15-08-07 at 01:54.
Trickz is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 01:53   #4
ilegal

Stage 4
 
ilegal's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 281
Default Re: Tuning sau costumizare?

eu stiu ca ,,tuningul,,e si exterior si interior si motor.....si se refera la tot ce ii modificat..........poate gresesc
ilegal is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 01:59   #5
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Tuning sau costumizare?

da dar poti considera o masina... care a fost facuta strict pt show... si pt a atrage priviri... o masina careia i sa facut tuning?
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 02:00   #6
alin_coop

Stage 1
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 24
Default Re: Tuning sau costumizare?

salut razvan, eu sunt foarte de acord cu tine! si eu cand ma refer la tunning ma refer la resuscitarea unei masini nu si/sau la o operatie estetica (ca sa spun asa)
problema este ca multi au adoptat termenul de tunning ca sa fie in trend si dupa aceea multora le-a intrat pur si simplu in obisnuinta (asta nu inseamna ca folosesc termenul in mod corect)
intr-adevar termenul de tunning se refera la modificarea motorului, si orice alte parti ale masinii ce pot per total sa imbunatateasca performantele, cum ar fi, suspensiile, franele, etc.
am impresia ca la noi termenul de tunning e folosit pt ceva mult mai cuminte, putin mai vag ceva nu chiar asa de radical precum pt ce a fost atribuit
eu cred ca ar trebui sa fim mai receptivi si sa fim mai deschisi si interesati pt ca parerea mea este ca cultura noastra in domeniul tunningului nu este chiar la fel de dezvoltata ca si in alte tari prin simplul fapt ca la noi a inceput mai tarziu sa se auda si sa se cunoasca acest lucru
alin_coop is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 03:47   #7
ilegal

Stage 4
 
ilegal's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 281
Default Re: Tuning sau costumizare?

multa lume si la kitch ii zice tuning asta i romanu,cum zice ti totzi de cand cu fast &furious,is pline orashele de ,,tuning,,si de ,,drifteri,,
__________________
www.illegal-lifestyle.ro
ilegal is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 13:18   #8
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Tuning sau costumizare?

Pai exact asta vreau eu sa discutam... adica aceasta 'boala' sa zic asa e tanara... si din punctul meu de vedere o luam pe drumul gresit in ceea ce priveste termenii care ii folosim.

As dori ca mai multi sa participe la discutie... poate ca eu gresesc exista si aceasta posibilate...
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 15:05   #9
alin_coop

Stage 1
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 24
Default Re: Tuning sau costumizare?

multa lume care va vedea acest post se va supara pe mine, dar ce sa fac, asta e adevarul: la noi, oricine isi ia o masina si trage o frana de mana intr-o parcare sau face cerculete cu masina e considerat drifter, e o copilarie, hai sa fim seriosi, dar noi romanii, dupa cum se vede si la stiri si pe oriunde avem impulsul asta de a face din orice cacat o prajitura minunata, dintr-un tantar parlit un armasar, adica de a ne face tot timpul si de a ne considera mari eroi ai lumii cum reusim sa ispravim ceva minuscul (din nou se vor supara multi pe mine, dar chiar trebuie sa ne "trezim" pt ca nu rezolvam nimic bun cu atitudinile acestea)
mai sunt multi de exemplu care isi cumpara masini puternice cu o herghelie buna sub capota (ori la 18 ani ori indiferent) si foarte costisitoare, dar care habar nu au sa le conduca (sper sa nu se simta cineva ofensat, nu acuz pe nimeni, dar trebuie sa recunoastem ca mai sunt astfel de cazuri),care pe langa toate astea, se mai cred si mari street raceri,este ridicol.
de altfel nu se poate spune ca ti-ai tunat masina doar daca ti-ai pus un turbo mare pe ea si scoate 300 de cai, tunning-ul trebuie facut intr-un mod armonios, inlocuit cat mai multe parti posibile din motor, transmisie si asa mai departe, care sa se potriveasca frumos, nu doar pus ceva mare si tare pe ea care nu are nici o treaba cu restul masinii care e de serie(actiunea asta potrivindu-se cu acea replica: bai frate, mi-am "umblat" la masina)
razvan, din punctul de vedere adevarat al termenului de tunning nu gresesti, doar ca la noi sa inteles putin diferit acest lucru de catre multa lume si imi pare bine ca ai deschis poarta acestei ocazii pt a discuta liber si a incerca sa se lamureasca acest subiect
din nou spun ca imi pare rau pt cei care se simt ofensati mai sus, dar din pacate aceasta e realitatea
alin_coop is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 18:59   #10
ilegal

Stage 4
 
ilegal's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 281
Default Re: Tuning sau costumizare?

mai nou la noi orice inventzie dea oamenilor ii ,,tuning,,.dupa cum stitzi :lemn,tzeava,carton,etc........sunt accesorii tuning
ilegal is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 22:58   #11
alin_coop

Stage 1
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 24
Default Re: Tuning sau costumizare?

hai ca asta a fost buna , dar nu pricep de ce nu se angajeaza mai multa lume in aceasta discutie e chiar pacat, apropo, doar acum am vazut ca esti din CJ Ilegal
alin_coop is offline   Reply With Quote
Old 21-08-07, 14:55   #12
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Tuning sau costumizare?

Se pare ca nimeni nu vrea sa discute acest subiect... (nimeni inafara de cei cunoscuti)... pacat sincer...
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-07, 18:49   #13
ilegal

Stage 4
 
ilegal's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 281
Default Re: Tuning sau costumizare?

Deci?pana la urma,un neon,un eleron sau capace spinner raman tuning? si cum zice Razvan,o masina pregatita strict pt show tot tuning?
ilegal is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 01:36   #14
Raz6633

Stage 5
 
Raz6633's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,153
Default Re: Tuning sau costumizare?

probabil ca da... raman tuning... ca de suntem romani... si se pare ca avem vocabular limitat .... deci un individ care si-a pus capace, neoane, si niste presuri,, si-a facut tuning la masina... acelasi 'tuning' care la facut un mecanic.. regland cu finete axele cu came, sau regland AFR-u testand pe dyno si apoi regland dinou....

asta e
Raz6633 is offline   Reply With Quote
Old 22-08-07, 14:32   #15
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Tuning sau costumizare?

Quote:
Originally Posted by Raz6633 View Post
... acelasi 'tuning' care la facut un mecanic.. regland cu finete axele cu came, sau regland AFR-u testand pe dyno si apoi regland dinou....
Un reglaj motor nu este tuning,la fel cum nu este o remapare ECU.
Tuning presupune a fi orice modificare materiala a masinii stock.Cel putin asa se intelege la noi.
O vopsea,o janta ,o finala,un eleron cu indulgenta putem sa-l numim tuning lejer.
Pe aici aud mereu de filtru/cip/evacuare ca tuning major motor,insa nimeni nu pomeneste de frine,instalatii complete cu etriere multipiston si conducte aeronautice.Putini pomenesc de axele cu came,pistoane forjate,coolere cu racire fortata,insa peste tot sint discutii despre turbo,care cica ar face minuni cu puterea motorului,ca o vitamina magica.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -