Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-07, 01:51   #1
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,743
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default despre LOGAN....poate adevarul!!!

citit cu atentie eu am gasit asta in ziar aici e linku dar afisez si continutul.
http://www.gardianul.ro/2007/08/11/d...ro-s99337.html

Logan, o cacealma de 5.000 de euro
Cei care au lucrat la proiectul XC90 au stiut ca pretul anuntat de francezi este reclama fara acoperire

Fostul director al companiei Renault Louis Schweitzer recunoaste ca nici macar nu s-a pus vreodata problema ca Dacia Logan sa coste maximum 5.000 de euro. Asa promisesera francezii la privatizarea Dacia, in urma cu opt ani. Louis Schweitzer recunoaste, în cartea sa, ca majoritatea declaratiilor sale pe aceasta tema au fost „o cacealma“. Anuntul oficial spunea ca, în termen de cinci ani de la privatizarea Dacia, va intra în productia de serie „un automobil de familie care va costa maximum 5.000 de euro“

Cea mai ieftina versiune de Dacia Logan costa undeva în jur de 7.000 de euro. Dupa ce proiectul XC90 a prins viata, in 2004, Schweitzer a dat o explicatie pentru pretul mai mare al Loganului. El a spus ca
s-a început cu o versiune mai bine echipata, asa cum se face la orice lansare, si in timp vor aparea versiuni mai ieftine. Pentru cei cu venituri reduse, Renault propunea Solenza, aflata in plafonul de 5.000 de euro. Între timp, Solenza a disparut din fabricatie, dar Logan nu numai ca nu s-a ieftinit, ci s-a scumpit si mai mult

Louis Schweitzer, „parintele Loganului“, a detinut, între 1992 si 2005, functia suprema în cadrul grupului. In volumul cu tenta autobiografica „Anii mei la Renault. Între Billancourt si piata mondiala“, lansat anul acesta, el spune ca ideea Loganului i-a venit dupa o vizita în Rusia, efectuata în 1998, unde a vazut „un hangar imens plin cu masini Lada, construite dupa o tehnologie Fiat a anilor ’60“. Schweitzer a expus aceasta idee colaboratorilor, însa acestia au respins categoric viziunea sefului. El nu a tinut seama de parerea inginerilor si a demarat proiectul XC90

Într-o carte cu tenta autobiografica lansata anul acesta, fostul director al companiei Renault recunoaste ca nici macar nu s-a pus vreodata problema ca Dacia Logan sa coste, într-adevar, maximum 5.000 de euro, asa cum promisesera francezii la privatizarea Daciei, in urma cu opt ani. Louis Schweitzer recunoaste, în cartea sa, ca majoritatea declaratiilor sale pe aceasta tema au fost
„o cacealma“.

Venirea companiei Renault la Dacia, petrecuta în 1999, a fost salutata aproape unanim de opinia publica româneasca. Iar anuntul oficial facut atunci de presedintele-director general al Renault, Louis Schweitzer, conform caruia în termen de cinci ani de la privatizarea Daciei va intra în productia de serie „un automobil de familie complet nou, care va costa maximum 5.000 de euro“, i-a extaziat pe multi dintre automobilistii români. Conform unui volum autobiografic scris de însusi parintele Loganului, Louis Schweitzer, proiectul XC90, asa cum era denumit, codificat, proiectul Dacia Logan, a fost un lung sir de minciuni.

În iarna acestui an a iesit de sub tipare cartea „Anii mei la Renault. Între Billancourt si piata mondiala“, scrisa de catre Louis Schweitzer, cel supranumit „parintele Loganului“. Acesta detinuse, între 1992 si 2005, functia suprema în cadrul grupului. Din cele scrise în volumul respectiv reiese ca nu s-a pus nici o clipa problema ca Dacia Logan sa coste maximum 5.000 de euro. De asemenea, construirea unei masini „complet noi“ n-a figurat în planurile lui Renault nici macar ca stadiu de intentie. Intelegem din autobiografie ca lui Schweitzer îi era limpede, înca din 1999, ca Logan va costa mai mult de 5.000 de euro si ca nu va fi o masina complet noua, ci una însailata din subansambluri si piese deja existente, înglobate în alte modele de vehicule ale grupului Renault.

S-a pornit de la o minciuna
Dupa o vizita în Rusia, efectuata în 1998, acolo unde a vazut „un hangar imens plin cu masini Lada construite dupa o tehnologie Fiat a anilor ’60“, Schweitzer marturiseste ca i-a venit ideea proiectului XC90. Revenit la Billancourt, a expus aceasta idee colaboratorilor, însa acestia au respins categoric viziunea sefului: „Inginerii nici n-au vrut sa auda... îmi tot spuneau ca e imposibil, iar studiile de piata aratau ca o astfel de masina nu va putea aduce profit... cu toate acestea, aveam dreptul, ca presedinte-director general, sa nu tin cont nici de parerea inginerilor, nici de studiile de piata“, scria Schweitzer. De altfel, acesta a si recunoscut, implicit - e drept – ca promisiunile facute la cumpararea uzinei Dacia nu au avut, de la bun început, nici un fel de acoperire: „Când am facut acele declaratii stiam ca toata conducerea grupului e împotriva si ca inginerii îmi spuneau mereu ca nu se poate. Am dorit, însa, sa creez o provocare pentru întreg grupul Renault, declarând public ca noi lucram la un astfel de proiect“. Provocarea, e drept, a creat-o.

Schweitzer a întors-o ca la Billancourt
Cea mai ieftina versiune de Dacia Logan costa undeva în jur de 7.000 de euro. Initial, în 2004, Schweitzer a explicat pretul mai mare al Loganului (6.400 de euro, varianta de baza) prin aceea ca s-a început cu o versiune mai bine echipata si ca exista Solenza. Între timp, Solenza a disparut din fabricatie, dar Logan nu numai ca nu s-a ieftinit, s-a scumpit si mai mult. Întrebat de revista „Wall Street“, în martie 2005, unde e, totusi, masina de 5.000 de euro, boss-ul francez a întors-o ca la Billancourt: „În momentul în care se lanseaza un nou produs, în general se începe cu vârful de gama, din doua motive. În primul rând, pentru ca astfel se creeaza o imagine a produsului respectiv si apoi pentru ca aceste produse sunt mai rentabile. La un anumit moment, care înca nu a venit, vom lansa si versiunile cu mai putine dotari, care vor avea si un pret mai scazut… cu siguranta pot sa va spun ca va exista un vehicul, daca nu chiar de 5.000 de euro, de 5.000 si câteva sute, o versiune a modelului Logan“.

De prisos sa mai spunem ca Loganul de 5.000 de euro n-a aparut nici acum, dupa doi ani de la data ultimelor promisiuni ale lui Louis Schweitzer, care a si parasit, în favoarea lui Carlos Ghosn, jiltul de presedinte-director general.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 03:49   #2
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,045
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking Re: despre LOGAN....poate adevarul!!!

Cel Mai Ieftin Logan E 6.400 ) Au Depasit Si Ei Putin ! Dar Logan Arata Mult Mai Bine Decat Primele Poze Cu X90 )
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 04:22   #3
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: despre LOGAN....poate adevarul!!!

Mint Astia Si Cind Dorm !!!!!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 11-08-07, 18:46   #4
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: despre LOGAN....poate adevarul!!!

tind sa cred ca este adevarat fiindca daca intr-adevar scopul era o masina de 5000E una dintre variante era sigur la pretul asta dar pretul INCEPE de la 6400E deci au fost niste nesimtiti... imi pare extraordinar de rau pentru romani ca sunt condusi de niste incompetenti care au crezut ca francezul va face mai mult bine Romaniei decat neamtul...

ma uit la Skoda si vad cum s-a dezvoltat in ultimii ani... si ma uit si la Dacia si vad cum aproape a decazut in ultimii ani... pana de curand sustineam totusi Dacia fiindca aveam increderea aceea patriotica, oarba... ei bine s-a dus dreq... cum sa mai am incredere cand apare versiunea logan gpl si este atat de laudata?!??

o variatie la motorizari, ceva... nimik... skoda are motorizari de la 1,2 pana la 2 litri, dacia are 4 motoare(dintre care unul e de 1,4, doua sunt de 1,6 iar cel diesel este de 1,5 litri... variaza doar upgrade-ul dat injectoarelor care dau mai mult cu 5-10 cai...)... din nefericire suntem romani si banul cumpara tot, chiar si natiuni...
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 01:53   #5
xxdadixx
BMW Driver

Stage 5
 
xxdadixx's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 6,368
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[BMW]
Default Re: despre LOGAN....poate adevarul!!!

A fost pariul de 5000 de euro pe care renault-ul l-a pierdut. Iar comparatia intre Skoda si Dacia e aberanta deja e comparatie intre Skoda si Renault .
xxdadixx is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 16:46   #6
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: despre LOGAN....poate adevarul!!!

din ce am vazut in articol se pare ca acel pariu a fost pierdut de la bun inceput fiindca ei porneau cu ceva total diferit fata de ce spuneau in media... si intr-a devar... iti dau dreptate la faza cu skoda... deja se compara cu renault )
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 13-08-07, 18:05   #7
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: despre LOGAN....poate adevarul!!!

si la skoda s-a pornit toatal de la alta idee, la skoda se dorea o marca ceva mai ieftina decat vw (si daca te uiti acum la preturi e tot pe acolo) in schimb la dacia s-a dorit o masina ieftina pentru tarile din est
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 14-08-07, 11:01   #8
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default Re: despre LOGAN....poate adevarul!!!

nu stiu daca renault poate ridica pretentii acum sa se mai compare cu skoda...
scorpio GL is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 09:04   #9
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: despre LOGAN....poate adevarul!!!

ideea topicului nu e comparatia cu skoda, ci cuvantul celor de la renault pe care si l-au incalcat cu buna stiinta... ei stiau de cand au incheiat contractul cu dacia ca ei vor scoate o dacie facuta din piese de megane si clio...
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 11:47   #10
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,767
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: despre LOGAN....poate adevarul!!!

Quote:
Originally Posted by fuzzy View Post
... ei stiau de cand au incheiat contractul cu dacia ca ei vor scoate o dacie facuta din piese de megane si clio...
Si ce te deranjeaza la asta?In zilele noastre toate fabricile constructoare isi imprumuta reciproc diverse componente.
Este un lucru bun ca sint folosite componente deja in uz pe alte masini ,omologate si incercate in toate felurile ,deci de incredere.
Practic ,doar caroseria este de conceptie absolut noua.
Pe plan general Logan este un lucru bun,nu o mai tot comparati cu masini de 3-4 ori mai scumpe.Este o masina "low-cost" adresata unui segment de piata bine delimitat.Punct.
Cei ce vor prestatii sportive, sa isi indrepte privirea si bugetul spre alte RS,GTI,OPC etc...
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 12:34   #11
alexalfa

Stage 5
 
alexalfa's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 346
Default Re: despre LOGAN....poate adevarul!!!

Salut ! Ca francezii si-au putut permite sa nu se tina de cuvant (a se citi sa ne minta) este consecinta slugarniciei noastre fata de tot ce vine din afara ( varful a fost reprezentat de pierderea uzinei ARO -devalizata de un milog mincinos ce a investit doar promisiuni) si a slabei noastre reprezentari la negocieri dublata de meschine interese. Ca masina se prezinta cam spartan echipata este si asta discutabil. Ca are o gama restransa de motorizari si performante modeste (in conceptia unora) tine de gusturi si fire. Oricum nu am auzit ca nimeni sa fi fost obligat sa o cumpere. Si cei pretentiosi se pot indrepta spre clase superioare comform disponibilitatii buzunarului. Singurele "scapari" de proiectare constatate de mine la Logan sunt : amplasarea neinspirata a comenzilor climatizarii astfel incat actionarea lor presupune coborarea privirii si pentru scurt timp condusul "orbeste" si posibilitatea cuplarii aerului conditionat si atunci cand comutatorul se afla pe pozitia aer cald. Cele prezentate aici tin strict de opinia mea,de perceptia , varsta ,si cerintele mele.
alexalfa is offline   Reply With Quote
- Copyright 2026 4Tuning -