Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 02-07-07, 11:05   #1
Iulixxx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 260
Default Chrysler PT Cruiser

A renascut o dragoste mai veche de a mea ...dar din pacate nu stiu nimic despre masina asta decat ca imi place foarte tare si ca are un pret de achizitie exceptional.
Asa ca am nevoie de putin ajutor...fiabilitate,consum,intretinere,tinuta de drum,calitatea materialelor...etc
Aspectul nu as vrea sa il discutam pt ca prevad niste discutii in contradictoriu...PT Cruiser e o replica retro a masinilor din anii 30-40.
Iulixxx is offline   Reply With Quote
Old 03-07-07, 12:20   #2
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Chrysler PT Cruiser

e ok masina... e chrysler deci interiorul e facut destul de bine, dar nu e o opera de arta... am auzit ca aici inlocuiesc o gramada de lower control arm bushings (imi pare rau, nu stiu in romaneste), dar altef nu prea are probleme... e bazata pe NEON (00-05) si imparte unele dintre piese... suspensia e buna, franele sunt mari, si atata timp cat nu te astepti sa fie masina de curse nu e masina rea....

versiunea GT are acelasi motor de 2.4L turbo din SRT-4, singura diferenta fiind intake manifoldul... nu stiu daca e valabil in europa, dar se monteaza foarte usor daca ai chef de 250+ cai putere la roti
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 11:38   #3
Iulixxx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 260
Default Re: Chrysler PT Cruiser

lower control arm bushings....banuiesc ca te referi la bucsele de la bascula..
Deci sa inteleg ca e un pic cam puturosica...asta nu ma dereanjeaza,franele sunt bune ceea ce ma incanta.Tinuta de drum?zgomotoasa la viteze?
Am mai auzit ca nu sta deloc bine pe viraje....e adevarat?
Iulixxx is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 17:32   #4
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Chrysler PT Cruiser

Quote:
Originally Posted by Iulixxx View Post
lower control arm bushings....banuiesc ca te referi la bucsele de la bascula..
Deci sa inteleg ca e un pic cam puturosica...asta nu ma dereanjeaza,franele sunt bune ceea ce ma incanta.Tinuta de drum?zgomotoasa la viteze?
Am mai auzit ca nu sta deloc bine pe viraje....e adevarat?
pai are motor de 2.4L cu 150hp si 162tq, deci pt romania nu ar fi rau... de asemenea consumul de benzina e destul de conservativ...

franele sunt cat de cat ok, mai ales daca cumperi varianta cu ABS... discurile sunt bune si mari, dar placutele dodge la unele masini sunt un pic slabutze... daca nu iti place, upgrade placutele si o sa opreasca mult mult mai bine. Franele le inparte cu SRT4 (varianta turbo de neon), si le are cu un inch mai mari, si etnierele sunt de asemenea mai mari...cred ca singura diferenta intre SRT si PT cruiser este doar materialul din care sunt facute placutele... alea de la SRT sunt foarte foarte bune, si chiar in review-uri in magazine au fost comparate cu franele de pe supermasini ca distanta de oprire si performanta... poate astea o sa fie mai usor de obtinut pt tine, direct de la dealer. dar dupa mine fai un test drive, si vezi cum ti se pare pt stilul tau de conducere

tinuta de drum eu nu am auzit probleme aici, dar amintesteti ca americanii n-au vazut in viata lor serpentine si curbe ca-n europa, deci probabil nici nu-si imagineaza ca ar exista asa ceva... aici drumurile sunt LATE si drepte cu zecile de kilometrii, deci suspensiile la masini aici sunt destul de moi... la unele modele chrysler care ajung in europa le modifica nitel suspensia ca sa o europenizeze, dar nu cine stie ce.... dupa mine si tinuta de drum e ceva ce fiecare vede altfel, deci cel mai bine e tot un test drive sa vezi ce parere iti face tie... amortizoare si arcuri de performanta se fac destul de multe pentru PT, si unele poti sa le cumperi direct de la dealer... vine stock cu bari mari de stabilizare, dar daca vrei poti sa upgrade la si ma mari cu alea care vin stock la PT GT si diferenta o sa fie uriasa... o sa stea plantata ca pe shine

nu stiu cat de adevarat e ca nu coteste bine... depinde cu ce o compari presupun... nu e cea mai buna masina din lume, asta e sigur, dar dupa mine e o masina simpla si onesta, care daca o intretii si nu te astepti sa fie bolid o sa te tina multumit...apelul cel mai mare il are in cei care ii plac cum arata, nu e chiar o masina foarte po****ra aici altfel, pt ca multi nu se omoara cu stylingul

e vreo sansa sa-ti iei un PT GT?? ala e grozav si stoc, deci ar merita banii daca ii ai, sau daca poti macar sa il aduci in romania

Last edited by AlliedComposites; 04-07-07 at 17:35.
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 17:53   #5
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Chrysler PT Cruiser

daca car and driver sunt fericiti cu ea, eu zic ca n-o sa ai probleme, ca astia sunt cam conservativi de felul lor

http://consumerguideauto.howstuffwor...-cruiser-1.htm
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 10:37   #6
Iulixxx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 260
Default Re: Chrysler PT Cruiser

cred ca iese din calcul varianta GT,ma limitez la varianta de 2000cc
De cand am avut accidentul cu V8 m-am potolit,vreau o masina confortabila,spatioasa,maricica sa merga fara sa ma rupa la intretinere,la piese.vreau sa fie fiabila si sa merga cu 160km/h fara sa urle motorul si sa isi dea duhul,si sa consume decent.Am inteles un 12-13 in oras si un 9 in afara consum ceea ce mi se pare rezonabil.
asta imi place foarte tare...unii nu sunt de acord dar mie imi place cromul atat timp cat nu e in cantitati industriale
http://www.***********/html/9/6/3/9/579639.php
Iulixxx is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 10:44   #7
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Chrysler PT Cruiser

sunt foarte multe cluburi de entuziasti de PTuri, si la piese si upgradeuri probabil ca o sa gasesti o tona din germania... dute pe forumurile specifice de PT cruiser, si toate au zone internationale, si de acolo te orientezi tu asta daca vrei normal... e complet diferita decat orice altceva se gaseste in europa acuma, si cred ca si de asta multi de acolo nu sunt inca pregatiti pentru o schimbare asa de drastica de la norma

suces, sa ne zici cum conduce
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 10:45   #8
Iulixxx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 260
Default Re: Chrysler PT Cruiser

merci mult pt sfaturi.
Iulixxx is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 13:25   #9
i love dota

Stage 3
 
i love dota's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 100
Default Re: Chrysler PT Cruiser

man , as fi doar atent in privinta nr de km...daca vrei o masina din germania , ori te duci dupa ea , ori caut-o pe mobile.de si trimite un prieten sa o aduca..altfel esti un cumparator kamikaze!
i love dota is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 14:39   #10
Iulixxx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 260
Default Re: Chrysler PT Cruiser

sincer cred ca as cumpara-o de aici....in De una e cam 7000-7500E plus taxe si cheltuieli de transport si taxa de prima inmatric inseamna 10 000E.In RO cu 8-9000 gasesc masina
Iulixxx is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 16:20   #11
i love dota

Stage 3
 
i love dota's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 100
Default Re: Chrysler PT Cruiser

adevarat , dar nu exista masina adusa din DE fara sa aiba km dati inapoi!!!Depinde ce vrei...
fa un calcul simplu : cat sa fie masina in DE ( avand km reali , binenteles si tinand cont ca este luata din parcurile de masini de acolo care sunt tinute de samsari adevarati - turci , arabi , etc ) , cat sa puna si cel care o ia de-acolo si sa aiba pretul pe care il cere dupa aceia? LOL...
dar , asta e parerea mea , tu faci cum vrei...
i love dota is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 19:09   #12
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Chrysler PT Cruiser

Quote:
Originally Posted by i love dota View Post
man , as fi doar atent in privinta nr de km...daca vrei o masina din germania , ori te duci dupa ea , ori caut-o pe mobile.de si trimite un prieten sa o aduca..altfel esti un cumparator kamikaze!
nu, din germania nu ar fi fost sa se duca decat sa incerce sa ia un PT GT... alftel nu sugerasem asta decat asa pt piese de rezerva, sau pentru upgrading daca il intereseaza deastea, ca probabil in romania are aces la mai putin
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 19:12   #13
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Chrysler PT Cruiser

Quote:
Originally Posted by i love dota View Post
adevarat , dar nu exista masina adusa din DE fara sa aiba km dati inapoi!!!Depinde ce vrei...
fa un calcul simplu : cat sa fie masina in DE ( avand km reali , binenteles si tinand cont ca este luata din parcurile de masini de acolo care sunt tinute de samsari adevarati - turci , arabi , etc ) , cat sa puna si cel care o ia de-acolo si sa aiba pretul pe care il cere dupa aceia? LOL...
dar , asta e parerea mea , tu faci cum vrei...


nu mai poti sa mai dai kilometrii inapoi la multe masini ca de cativa ani toate vin cu kilometraj electronic... trebuie sa te duci la dealer sa-ti reflash-uiasca kilometrajul in memoria calculatorului... si nu mai poti nici sa zici ca bagi al calculator cu mai putin la bord, ca probabil sistemul antifurt nu o sa recunoasca codul din cheia ta de ignitie, si dupa cateva secunde masina o sa se inchida automat...
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 19:22   #14
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Chrysler PT Cruiser

toate chryslerele de la 2001 in coace au chipuri in cheia de ignitie. si daca nu se potriveste cu codul de la calculator se inchide... e un sistem antifurt foarte eficient fiindca nu-ti lasa optiunea decat sa furi din ea si sa pleci, sau sa o tow away daca vrei sa o furi...

am auzit ca la unele masini de lux (uit care) daca faci asta nu numai ca se opreste motorul dupa 5 secunde, dar se incuie si toate usile automat si ramai blocat inauntru pana vine ala sa te bata pana-ti sar capacele, sau daca ai noroc, pana vine politia

haha, iti dai seama ce belea ar fi sa prinzi unu in masina asa? cred ca as da telefon la toti pe care-i stiu, sa vina toti sa-l casapim pe nenorocit cred ca asta e visul tuturor care canda li s-a vandalizat masina, sau furat ce va din ea... aproape ca merita paguba, daca doar macar ai putea sa-l prinzi pe unu exact in fapt

Last edited by AlliedComposites; 05-07-07 at 19:27.
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 05-07-07, 20:38   #15
L3on

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 208
Default Re: Chrysler PT Cruiser

Salut !!! Parerea mea este sa te indrepti spre alta masina !!! Am avut Cruiser Limited cu motor de 2000 si 140 cp.In afara ca atrage privirile masina e varza !!!La 54000 de km am schimbat o gramada de piese, inclusiv BLOCUL DE LUMINI .Masina este facuta in Mexic.Tabla este mai moale decat la Dacia Logan.La orice lovitura se deformeaza!Interiorul e ok,eu aveam piele,dar bordul are un plastic nu tocmai placut.Consumul nu este de 12 cum se zice ci in aglomeratie urca chiar la 15.Parerea mea ca la acesti bani gasesti o alta masina mai ok.Viteza maxima este de 175 !!! asta la 140 cp.Daca mai doresti informatii iti stau la dispozitie.Spun aceste lucruri avand masina de la 0 km cumparata de la reprezentanta Chrysler.A si era sa uit -zgomot mare peste 130 km/h

Last edited by L3on; 05-07-07 at 20:41.
L3on is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -