Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 09-11-03, 11:58   #1
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Dictionar/Intrebari/Raspunsuri

Se pare ca multi utilizatori care se inscriu pe forumul nostru sunt \"inhibati\" ( dupa cum spunea ZoliaT ). Inhibati... nu stiu de ce ar fi, pentru ca sunt liberi sa intrebe tot ce vor ( daca nu stii ceva, nu trebuie sa-ti fie rusine ) si orice intrebare va primi un raspuns din partea noastra ( in masura ce-l putem da ).

Deci... Daca aveti o nelamurire in legatura cu semnificatia unui termen despre care ati auzit sau ati citit, intrebati.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 15-11-03, 08:16   #2
AndreiNo1

Stage 3
 
AndreiNo1's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 114
Default

De la mine sa te astepti la multe intrebari shi sami dai rasp ca la prosti :P .Nu imi vine nimik aku.te intreb eu ceva stai linistit inhibat nu sunt
__________________
Avetzi grija cand apasati pedala de acceleratie
AndreiNo1 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-03, 19:29   #3
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Gheata a fost sparta. Daca nu printr-o intrebare, macar printr-un mesaj \"amenintator\"
Intrebarile sunt binevenite si sper sa gaseasca un raspuns din partea mea ( si a celor care au acel raspuns ).
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 17-11-03, 21:49   #4
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

deshi nu sunt incepator pe forum... am shi eu o intrebare... cum se face un burn-out sshi o pirueta/creculetze... singurele crculetzee care lea-m, vatz au fost a lui titi aur din 2000 parca... cand inca ave cellica... deci.. intrebare e: cum se face?
__________________
tekno is offline   Reply With Quote
Old 26-11-03, 12:22   #5
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

eu le fac cu frana de mana trasa,dar nu la maxim,in viteza 1 la turatie maxima si o tin acolo.Trag frana,turez,o las si imediat virez la maxim,nu mi-a iesit mereu,depinde de aderenta,de masina,de frana,etc, stii si tu!
TNos is offline   Reply With Quote
Old 27-11-03, 16:12   #6
Anonymous

Stage 5
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 1,375
Default

tnos:si daca ai tractiunea spate?? unii ziceau ca apesi frana si acc.in acelasi timp si lasi ambreiaju desi m-i se pare cam ciudat!!nu??
Anonymous is offline   Reply With Quote
Old 27-11-03, 16:23   #7
Marian20
Ford Driver

Stage 5
 
Marian20's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 448
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

tekno... cerculete cu un bmw faci foarte simplu... iei maxim de volan dreapta sau stanga si apesi pedala pana la fund.... daca mai e si putin ud pe jos e de ajuns cu pedala la jumate.... despre burnout... nu am incercat inca dar tot asa am inteles si eu accelerezi si franezi in acelasi timp
Marian20 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-03, 18:19   #8
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

Cioli_17aca ai tractiune pe spate,acceleratia si frana in acelasi timp,nu stiu,e posibil sa ti le infraneze pe toate si atunci nu stiu daca iese,eu imi dau cu parerea acum ca n-am facut niciodata cu o masina cu tractiune pe spate, dar cumva se face,e posibil ca presiunea la franele pe spate sa fie mai mica,poate si-o modifica din masina,habar n-am acum,dar o sa ma interesez si o sa-ti spun!Intreaba si tu pe cineva care are tractiune pe spate si stie sa faca,daca nu,cere unui priten o masina cu tractiune pe spate si incearca si tu!
TNos is offline   Reply With Quote
Old 27-11-03, 18:40   #9
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default Cioli17

ba tnos:am incercat si tot ce se intampla e ca sta masina si deodata se tureaza motoru' si se ridica curu fara sa se miste masina deloc!!ciudat!!
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 27-11-03, 20:56   #10
tekno

Stage 5
 
tekno's Avatar
 
Join Date: Jun 2003
Posts: 4,482
Member of:
[Old School Cars]
Default

mkay... cu frana de mana trasa la tracziune fatza am vazt shi eu... ma gandeam ca mai e alta varianta... mai ashtept pareri/raspunsuri...
tekno is offline   Reply With Quote
Old 27-11-03, 22:55   #11
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

eu mai am o varianta,pe care am experimentat-o mai putin si de cele mai multe ori am dat gres,dar poate voi reusiti!Incearca s-o tii din ambreiaj, atat la cele cu tractiune fata cat si cele cu tractiune spate,e o problema insa:se poate sa faci ambreiajul prastie!Nu stiu alte metode,mie mi-a reusit si cu frana de mana si cu ambreiajul,dar nu tot timpul,oricum mai trebuie sa exersez,caci asa cum zicea latinul:
\"REPETITIA ESTE MAMA INVATATURII\" sau ceva de genul asta!
TNos is offline   Reply With Quote
Old 27-11-03, 22:59   #12
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

ma cioli17,cum se ridica de spate?poate de fata si spatele se lasa,ca eu unul asa stiu ca se intampla,indiferent de puntea motoare!
TNos is offline   Reply With Quote
Old 28-11-03, 04:17   #13
Marian20
Ford Driver

Stage 5
 
Marian20's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 448
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default

din cate stiu eu forta nu este distribuita in mod egal pe puntea fata si cea spate asa ca se poate ca in mometul in care depasesti un anumit punct sa reusesti sa faci burn cu frana si acceleratia apasate... repet... chiar nu stiu dar o sa incerc
Marian20 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-03, 05:26   #14
TNos

Stage 5
 
TNos's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 936
Default

Marian20:chestia cu distributia masinii depinde de masina,sunt si masini cu 50%-50% si sa stii ca este foarte posibil sa ai dreptate in legatura cu acceleratia si frana simultan!Ma mai interesez!
TNos is offline   Reply With Quote
Old 29-11-03, 04:57   #15
Amytal

Stage 5
 
Amytal's Avatar
 
Join Date: Apr 2003
Posts: 457
Default

Parca era un filmulet pe undeva cred ca www.racingflix.com despre cum sa faci burn-out. oricum cred ca un search pe google \"how to make a phat burnout in three steps\" rezolva problema. Oricum stiu sigur ca nu toate masinile pot face burn-out, iar donuts e ceva may easy.
__________________
Everything worth doing is not easy.
Meritam sa cunoastem ceea ce ne dorim cu infinita ardoare....
Amytal is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -