Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 02-09-16, 15:16   #1
bavarezul13

Stock
 
Join Date: Sep 2016
Posts: 1
Default Sfaturi achizitie masina SH maxim 8000 euro

Salut! De ceva timp ma gandesc sa-mi cumpar o masina SH. O sa explic cat mai clar ce imi doresc si ce as vrea sa aflu de la voi in principal.

Optiunile la care m-am gandit si pretul pe care sunt dispus sa-l ofer pentru fiecare, cu tot cu inscris, daca nu sunt deja inscrise si motorizarile dorite:
1. VW Golf 5 2006-2008 : 5000 euro : 1.6 benzina sau 1.9 diesel
2. Audi A3 2006-2008 : 6000 euro : 1.6 benzina sau 1.9 diesel
3. VW Golf 6 (nu conteaza anul) : 7000 euro : 1.6/1.4tsi benzina sau 1.6/2.0 diesel
4. VW Eos (nu conteaza anul) : 7500 euro : 1.6 benzina sau 2.0 diesel
5. VW Scirocco (nu conteaza anul) : 8000 euro : 1.4benzina sau 2.0 diesel
Masina o sa fie folosita 2 weekenduri pe luna, total 600km(400 autostrada, 150 drumuri nationale, 50 Bucuresti si Pitesti). Pe langa aceste drumuri, probabil o sa mai vreau sa ies din cand in cand la vreun film prin Bucuresti. Nu imi place sa calatoresc in Romania, asadar nu o sa fac drumuri la munte/mare. Eu zic ca nu voi face mai mult de 10-12mii km/an.

Desi o sa fac putini km, cred ca m-ar durea sufletul de consumul benzinei, asadar daca aleg benzina o s-o trec pe gpl.

Imi doresc o masina care sa nu ma toace la buzunar, insa sa arate si bine. Nu ma intereseaza caii sau in cat timp atinge suta. Foarte important e sa nu scartaie, sa nu se auda tot felul de zgomote la gropi, in general sa fie silentioasa(marele avantaj al benzinei asta ar fi pentru mine). De asemenea, prefer sa fie coupe. Nu o sa car cu ea, in majoritatea timpului o sa fim doar 2 persoane in masina.
Asadar as dori sa aflu de la cei mai bine informati care ar fi diferentele intre aceste modele din punct de vedere al consumului de combustibil, al costului de intretinere, impozite, taxe, probleme de fiabiliate etc.
bavarezul13 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -