Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 01-06-15, 17:43   #1
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Buna tuturor! Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie si daca s-a mai discutat asta (eu unul nu am gasit) dar am o intrebare pe care tot mi-o pun de ani incoace, chiar si cu mult timp inainte sa iau permisul.

Transfagarasanul e cel mai frumos drum din lume (dupa parerea mea) iar senzatia pe care am avut-o ca pasager in dreapta a fost incredibila, de fiecare data din cele 4 vizite pe acesta sosea fantastica. Si intotdeauna am visat ca la un moment dat o sa am ocazia sa "stapanesc" chiar eu masina in acest "rai pe pamant"

Problema e ca acum nu prea mai am rabdare Vara asta am planuit deja sa fac multi kilometri, si unul dintre obiectivele majore e Transfagarasanul. Problema e ca toata lumea (de la parinti, prieteni, rude etc) mi-a zis ca nu am ce cauta acolo avand in vedere experienta la volan extrem de putina ...

Vreau sa va cer si voua parerea: merita "riscat" sau mai trebuie sa astept inca ceva timp? Eventual descrieti-mi eventualele pericole sau povestiti putin prima voastra experienta pe un astfel de drum.

Mentionez ca permisul il am din decembrie (luat din prima incercare) si am reusit sa trec de iarna asta fara evenimente neplacute, conducand in jur de 1000 de km (majoritatea prin oras ce-i drept) un BMW 318 din 2000, tractiune spate bineinteles. Iar in primavara nu am condus foarte des (in jur de 2 ori pe saptamana, drum scurt prin oras)
__________________
Machetele Mele

Last edited by Racer21; 01-06-15 at 17:50.
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-15, 10:38   #2
Victor Lazea
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Victor Lazea's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
Talking Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Eu iti recomand sa incerci cu ceva mai light pentru inceput...Transfagarasanul ca si Transalpina sunt drumuri extrem de solicitante pentru un incepator care nu are suficienta experienta in ale condusului . Este destul de riscant sa pleci la un astfel de drum , mai ales intr-o masina cu tractiune spate care are tendinta sa plece de fund. Riscuri sunt multe si cel mai important este sa pierzi controlul masininii pe viraj .

Daca tu te crezi pregatit go for it.
__________________
Victor Lazea is offline   Reply With Quote
Old 02-06-15, 10:49   #3
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Si tractorul / Raba aveau tractiune spate si nu plecau de nici un fund.
A ajuns tractiunea spate un fel de sperietoare. Prima mea iarna a fost cu o Cobra, cu gume varza. Nu am murit.
Mergi incetul, cu atentie, admira peisajele. Nu incerca sa o dai de fund, fara teribilisme.
Postul tau arata ca esti suficient de matur.
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 02-06-15, 11:25   #4
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Poti sa ai si FWD ca sa ti se intample ceva nasol. Este un sereotip insuflat tot de voi ca RWD este periculos.

Am vacut si Transfagarasanul cat si Transalpina; daca le faci in ordinea asta ( cea ce-ti recomand ), la final primul o sa ti se para asa .... un deal mai mare.

Odihneste-te, alimenteaza masina si bucurate de peisaje nu de ce poate masina !!!
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 02-06-15, 11:41   #5
lovenady

Stage 5
 
lovenady's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 593
Default Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Vezi ca pe transfagarasan inca e zapada ,am vzt pe pagina de facebook rally sibiu asa ca ai grija cand iti programezi ieseala
lovenady is offline   Reply With Quote
Old 10-06-15, 23:51   #6
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Unhappy Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

In primul rand multumesc tuturor pentru raspunsuri, dupa cum am spus, orice sfat & critica e binevenit/a

Quote:
Originally Posted by Victor Lazea View Post
Eu iti recomand sa incerci cu ceva mai light pentru inceput...Transfagarasanul ca si Transalpina sunt drumuri extrem de solicitante pentru un incepator care nu are suficienta experienta in ale condusului . Este destul de riscant sa pleci la un astfel de drum , mai ales intr-o masina cu tractiune spate care are tendinta sa plece de fund. Riscuri sunt multe si cel mai important este sa pierzi controlul masininii pe viraj .

Daca tu te crezi pregatit go for it.
Sincer mi-e teama de un singur lucru: sa nu ma "ia valul". Pana acum n-am intampinat vreo problema cu masina, mai ales iarna (adica nu mi s-a intamplat sa fuga spatele) , virajele le iau cu viteza redusa, mult calm si stapanire de sine, doar ca ma gandeam ca pe Transfagarasan trebuie tinut mult din acceleratie si frana de motor pentru a nu pierde demarajul. Nu am probleme cu virajele stranse, insa toate le-am luat pana acum cu viteza mica. Repet, nu stiu daca pe Transfagarasan e posibil acest lucru fara a pierde demaraj.

Quote:
Originally Posted by crywolf View Post
Si tractorul / Raba aveau tractiune spate si nu plecau de nici un fund.
A ajuns tractiunea spate un fel de sperietoare. Prima mea iarna a fost cu o Cobra, cu gume varza. Nu am murit.
Mergi incetul, cu atentie, admira peisajele. Nu incerca sa o dai de fund, fara teribilisme.
Postul tau arata ca esti suficient de matur.
multumesc, niciodata nu am dat-o pe teribilisme cu toate ca multi mi-au zis ca " e cam greu sa te abtii cu BMW la 18 ani" . Stiu sa am grija de siguranta mea si a celor din jur ramane valabila intrebarea totusi: cat de incet? Cat despre admiratul peisajelor, cel mai bine le admir cand voi face oprire sus la Bālea

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Poti sa ai si FWD ca sa ti se intample ceva nasol. Este un sereotip insuflat tot de voi ca RWD este periculos.

Am vacut si Transfagarasanul cat si Transalpina; daca le faci in ordinea asta ( cea ce-ti recomand ), la final primul o sa ti se para asa .... un deal mai mare.

Odihneste-te, alimenteaza masina si bucurate de peisaje nu de ce poate masina !!!
e adevarat ca un RWD nu este imposibil de controlat precum cred multi, ba chiar uneori mi s-a parut mai controlabil decat un fwd (am facut scoala pe un logan) prin simplul fapt ca nu are acea tendinta enervanta de supravirare Admir peisajul cand nu conduc, ca sa nu ma ia valul

Quote:
Originally Posted by lovenady View Post
Vezi ca pe transfagarasan inca e zapada ,am vzt pe pagina de facebook rally sibiu asa ca ai grija cand iti programezi ieseala
Multumesc de avertizare, dar eu oricum m-am gandit candva pe la mijlocul lui august, pana atunci mai "exersez" .
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-15, 09:37   #7
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Stai linistit ca nu conteaza daca ai RWD FWD sau 4x4.
Mergi linistit fara sa bruschezi acceleratia si nu o sa ai probleme, mai ales daca e uscat pe jos.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 11-06-15, 13:13   #8
jemis90
Opel Driver

Stage 5
 
jemis90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 361
Member of:
[Opel]
Default Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Important este sa NU te crezi profesionist si sa nu incerci sa faci "impresie artistica".

Si mama a condus pe transfagarasan cu o dacie 1310tlx.

Daca o alergi, o sa ai surpriza ca urmeaza o curba cam..nasoala si masina ta nu e un fel de Lambo, ca sa ia curba ca in jocuri pe calculator; iar prapastia e adanca...

Concediu Placut! Si eu vreau sa ma duc pe acolo si am un clio cu 3 magari putere
__________________
Renault Megane2 Actual

Corsa b-sold / Rover 25-sold /Clio Mk1 sold
Family - /Logan 2005,Ibiza 2012,MCV 2013\
jemis90 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-15, 14:34   #9
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Dupa cum am zis, n-am avut niciodata tentatii de teribilism si nici n-o sa am, mai ales pe astfel de drumuri, unde "prapastia e adanca" @jermis90: Concediu placut si tie! Macar cu un Clio nu-ti va comenta nimeni niciodata "ai grija ca masina e rwd si poate cazi in prapastie ca iti fuge spatele"
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-15, 14:01   #10
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Uitasem deja de acest thread, si imi cer scuze ca ii dau 'revive' dar intrebarea mea a primit un raspuns : am fost pe Transfagarasan cu seria 3-ul

asta s-a intamplat pe 15 august si pot spune ca acele clipe au fost cele mai frumoase pe care le-am trait la volan pana acum si nu va ganditi ca am condus extrem, chiar deloc, am mers prudent si incet in curbe, usor si grijuliu cu acceleratia sau volanul.

Si cu toate astea, senzatia a fost una superba. Peisajul, soseaua şerpuitoare si BMW-ul care s-a comportat excelent (desi oricum nu la masina ar fi fost problema, ci la mine dar pot spune ca m-am descurcat bine) au constituit o escapada extrem de reusita pe cel mai frumos drum al lumii.
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 21-09-15, 15:40   #11
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Default Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Ma bucur că ai reușit, pānă la urmă. Acum iti recomand sa faci Transalpina.
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-15, 16:50   #12
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
Ma bucur că ai reușit, pānă la urmă. Acum iti recomand sa faci Transalpina.
Multumesc mult! Cu siguranta urmatorul drum "hardcore" va fi Transalpina, insa nu stiu sigur daca anul acesta. Daca nu, la anul voi trece si Transalpina in palmares
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 08-04-16, 09:32   #13
adrianamanolache

Stock
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 4
Smile Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Curaj! Cat mai multe drumuri pe Transalpina si Transfagarasan!

Nu te specia ca ai tractiune pe spate, in curbe intri cu a doua si o duci mai turata in a doua pana la urmatoarea curba.
Nu o calca prea tare sa nu te fure de fund si cam asta e tot.
Vorba cuiva ce a postat aici un reply, pana la urma te duci sa admiri peisajul si sa te bucuri de aerul curat, nu sa faci Tokyo Drift pe acolo. Ca daca vrei Tokyo Drift.. nici aia de la Top Gear nu au facut drifturi cand s-au filmat la noi.. si aia au 'ceva' experienta.


Cred ca daca e ud carosabilul sau e iarna iar anvelopele tale nu sunt ok.. atunci ar trebui sa iti pui un semn de intrebare. Ca se cam schimba ecuatia.
adrianamanolache is offline   Reply With Quote
Old 15-05-16, 13:15   #14
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Incepator + Transfagarasan + Tractiune Spate = Prea riscant?

Multumesc de reply si de sfaturi! Doar acum l-am observat. Fusesem deja vara trecuta pe Transfagarasan, a fost genial, nicio problema. This summer: Transalpina!
Racer21 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -