Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 25-12-14, 16:25   #1
florinlix

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 4
Default Problema Fiat Sedici 2008 ajutor

Buna ziua.
Am un Fiat Sedici 1.6 2008 si de ceva timp m-i sa aprins in bord martorul motor, am pus-o la un tester si imi da o eroare de catalizzator sonda lambda
Tot ce m'ar interesa daca se poate daca se poate sa se aprinda martorul motor de la asa ceva si ce se intampla daca mai circul des cu aceea eroare.eu din cate am inteles mareste consumul de carburant
Costul schimbarii lui care ar fi?
Multumesc
Florin Lixandru
florinlix is offline   Reply With Quote
Old 25-12-14, 22:41   #2
florinlix

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 4
Default Re: Problema Fiat Sedici 2008 ajutor

Careva?
florinlix is offline   Reply With Quote
Old 26-12-14, 13:59   #3
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Problema Fiat Sedici 2008 ajutor

1. da, normal ca se aprinde martorul, mai ales ca eroarea e legata de ceva care influenteaza emisiile poluante!
2. este extrem de vag ca sa iti poata spune cineva cat e de grav samd, pot fi multiple erori/defectiuni legate de sondele lambda si catalizator. Schimbarii cui?? Daca apare "engine" pe tester o sa inlocuiesti motorul?!?
3. Cod de eroare? Eroarea apare prezenta sau sporadica (history)? Mama lor de "utilizatori de testere"! Oi mai fi dat si bani pe "diagnoza"...
john17 is offline   Reply With Quote
Old 26-12-14, 14:11   #4
florinlix

Stock
 
Join Date: Dec 2014
Posts: 4
Default Re: Problema Fiat Sedici 2008 ajutor

Multumesc de raspuns john
Nu stiu niciun cod habar n'am
Cand m-i sa aprins martorul am facut programare la un service pt presupusul tester si asa m-i s-a comunicat "probleme la sonda lambda"
Am mai facut inca un test si mi_a spus ca scrie ceva de catalizator, mi-a sters aceea eroare iar dupa un timp a reaparut

Eu vreau sa stiu daca poate produce daune in motor sau doar problema de poluare si consum
florinlix is offline   Reply With Quote
Old 26-12-14, 17:56   #5
john17

Stage 5
 
john17's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,988
Default Re: Problema Fiat Sedici 2008 ajutor

N-am cum sa raspund daca nu stiu exact ce eroare e! Poate fi doar o rezistenta de incalzire a sondei care sa nu duca la alt defect, poate fi altceva mai nasol.
DI-AG-NO-ZA! Adica nu doar citire/stergere erori, ci interpretare, verificare parametri, identificare defect. Altfel sunt bani aruncati.
john17 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -