Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 08-10-14, 02:56   #1
smartguy

Stage 1
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 14
Default Alternative Porsche Boxster.

Imi doresc f. mult o masina sport. Consider ca s-ar imbina cu tipul meu de personalitate. Momentan nu detin suficiente fonduri pt. un Ferrari, sper ca in urmatorii 5-10 situatia sa fie alta. Nu cred ca are rost sa arunc 50k pe o masina veche. Defapt nici nu mi-as dori o masina dupa care sa plang in cazul unui eveniment nefericit.

M-am gandit la un Porsche Boxster din 2003-2005, preturile sunt OK, undeva in jur de 10 000 EURO. Negociind desigur, insa cum masinile cu motor mare nu se vand cu anii...

Boxster: http://www.tocmai.ro/cauta?q=boxster&typ=1&ct=3&jd=0

Ceea ce nu mi-a placut e pretul ridicol al taxelor. Pt. un motor de 2700cm mi se cere 2000 RONI impozit anual + RCA de 2000 RONI, wtf ?! Am intrebat-o pe tipa de la Asigurari "dar pt. un Ferrari 458 cat ar fi RCA doamna?!" si ea imi zice "4000 EURO pe an!"

Asadar trebuie sa recurg la alternative. Stiu ca multi are sa-mi sariti in cap "Ai bani de Porsche dar nu ai 4000 lei anual sa dai pe impozit si pe RCA?!" , dar chiar consider ca nu e asa. Consider ca o masina sport e ceva ce cumperi pt. tine, si o pastrezi pt. tine ceva vreme. Nu m-as simti prea confortabil, ca daca voi avea un copil sau un job in strainatate peste 1 an, sa platesc taxe pt. o masina pe care o voi folosi f. putin. Pana una alta un Porsche chiar din anii 70' e tot un Porsche. Te poti prezenta chiar la o intalnire cu o fata cu un Porsche din anii 70, fata de un Mercedes sau o Dacie din anii 70.

In fine,
Ceea ce mi-a placut, ca alternativa.

MERCEDES SLK 200 Kompressor:

http://www.tocmai.ro/cauta?q=SLK&typ=1&ct=3&jd=0
(modele R171, din 2005, 2006 incoace)
avantaje: imi place bordul, motor mic (dar cu Kompresor, sper ca in carte il vad trecut tot la 1800 , nu ca la Mazda R8, nu?)

si BMW Z4:
http://www.tocmai.ro/cauta?q=Z4&typ=1&ct=3&jd=0




Varsta 28 de ani
smartguy is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 03:17   #2
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

Boxterul este deosebit de aiurea la interior. Probabil si-au dorit sa impresioneze copii de pana in 12 ani, dupa ce treci de varsta aceea iti dai seama ca nu asa ar trebui sa arate un bord de "porsche".

Mai departe, spui ca-ti doresti o masina sport, foarte frumos dar 1,8 Kompresor nu este tocmai "sport". Motorul asta eu l-as trece la dezavantaje...

Spui ca te gandesti la alternative, atunci considera si un motor mare pe Bulgaria. In 10k te incadrezi la un Z4 3.0i manual si as fi mentionat si SLK 280 daca nu era automat.

PS: daca fetele cu care te intanlesti sunt interesate de marca sau de anul de fabricatie al masinii tale atunci sigur ceva, undeva, este gresit
__________________
"Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit the wall with the rear of the car. Horsepower is how fast you hit the wall, torque is how far you take the wall with you."

Last edited by JustinCase; 08-10-14 at 03:23.
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 03:42   #3
smartguy

Stage 1
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 14
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
Boxterul este deosebit de aiurea la interior. Probabil si-au dorit sa impresioneze copii de pana in 12 ani, dupa ce treci de varsta aceea iti dai seama ca nu asa ar trebui sa arate un bord de "porsche".
Defapt Porsche-urile din 2003-2005 par invechite. Par din anii 90. Parerea mea.

http://2.bp.blogspot.com/_vIzyHuq-3O...0/interior.JPG
[/quote]

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
Mai departe, spui ca-ti doresti o masina sport, foarte frumos dar 1,8 Kompresor nu este tocmai "sport". Motorul asta eu l-as trece la dezavantaje...
De ce anume la dezavantaje.

PS: Va fi fix prima masina din viata mea. Unii zic ca si 160 cai putere ar fi prea mult.

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
Spui ca te gandesti la alternative, atunci considera si un motor mare pe Bulgaria. In 10k te incadrezi la un Z4 3.0i manual si as fi mentionat si SLK 280 daca nu era automat.
As prefera sa nu ma complic cu "evaziuni". Nici nu vreau sa-i explic politistului din trafic despre "afacerea mea Bulgareasca" (masina se pune pe o firma din Bulgaria) + sunt din Oradea m-ar costa ceva benzina pana la bulgari si inapoi pt. a-mi face RCA-ul ,etc.


Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
PS: daca fetele cu care te intanlesti sunt interesate de marca sau de anul de fabricatie al masinii tale atunci sigur ceva, undeva, este gresit
Ideea era alta. Dar totusi o masina frumoasa lasa o anumita impresie. Un porsche chiar din anii 70 il poti conduce fara sa-ti fie rusine, nu e ca un Mercedes din anii 70. Iar fetele... si ele incerca sa fie mai cochete cu poseta si cu tocurile lor... daca eu ma uit la rochita lor mini si ele se pot uita la viitoarea mea masina
smartguy is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 11:01   #4
AR120CP

Stage 5
 
AR120CP's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 988
Member of:
[VW]
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

Honda S2000
AR120CP is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 11:14   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

O sa ai succes la impresionat femei cu un Boxster cat ai si cu o Miata....nu zic ca e urat, dar are un design invechit rau.
Sfat...cauta o MX-5.
Este mult mai frumoasa, are destula putere, este cabrio, are tractiune spate, si nu o sa platesti mult la ea. Are 1.8 de 126 hp si 2.0 de 160hp.
O alta alternativa este Honda S2000...design superb, rwd, si un motor 2.0 de 240hp.
Ambele se gasesc in plaja de pret 7-10mii euro.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 11:44   #6
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

Quote:
Originally Posted by AR120CP View Post
Honda S2000
Corect, nu exista comparatie la clasa asta cu s2000, e pur si simplu geniala.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 17:44   #7
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

Vrei Porsche dar e scumpa benzina pana la bulgari si inapoi ) hai ca e inutil sa mai zic ceva
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 18:22   #8
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

Spun ca este un dezavantaj pentru ca SLK-ul ar trebui sa fie o masina sport cu un motor mare si sa rupa asfaltul sub ea dupa parerea mea.
Bine, Mercedes s-a gandit sa acopere un segment de piata si este foarte corect din punct de vedere al vanzarilor. Dar acum nici foarte economic sa nu te astepti sa fie, masina este destul de grea iar cei 163 de cai sunt scosi dintr-un compresor care iarasi, nu are cum sa fie economic. In Bucuresti consuma cam 13-14 iar pe autostrada 10,5.
Ar putea fi ok ca prima ta masina in special daca ai sub 30 de ani pentru a-ti reduce din costurile cu RCAul si cu impozitul. Eventual daca esti incantat de curentul eco il poti converti foarte usor la GPL fata de altele fara sa pierzi din spatiul portbagajului si apoi chiar ca nu o sa-ti mai faci probleme cu consumul. De asemenea nu stai cu grija tiganilor si a softopului, variorooful fiind genial din punctul acesta de vedere si nici nu ocupa mult spatiu in portbagaj atunci cand este deschis. Cutia manuala in 6 trepte este standard pe SLK200 dar nici cea automata nu este rea. Probleme majore nu sunt cu modelul acesta doar putina atentie la scaunele incalzite care se defecteaza frecvent si la vopseaua din bot care se ciupeste usor.

Asiaticele nu le-as lua in discutie pe segmentul acesta de cabrio in doua locuri, pur si simplu nu au "suflet" ceea ce conteaza enorm la o asemenea masina.

Last edited by JustinCase; 08-10-14 at 18:25.
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 08-10-14, 20:11   #9
N.e.K
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

Sincer, iti recomand un S2000 eu unu asta mi-as lua daca a-si fi in situatia ta.
  Reply With Quote
Old 09-10-14, 01:28   #10
smartguy

Stage 1
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 14
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

Quote:
Originally Posted by cavaliere View Post
Vrei Porsche dar e scumpa benzina pana la bulgari si inapoi ) hai ca e inutil sa mai zic ceva

Stau in Oradea, nu in Bucuresti. Banuiesc ca trebuie sa merg anual , pt. inspectie, rca , sa platesc si acolo ceva impozit...
smartguy is offline   Reply With Quote
Old 09-10-14, 02:46   #11
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

ITP-ul se face in fiecare an in Bulgaria dar se poate face si in Romania la RARul nostru, asigurarea si impozitul urmand sa le faci printr-o firma specializata in astfel de intermedieri fara sa mai fie nevoie sa te duci in Bulgaria. Nu ai de ce sa consideri varianta acasta "evaziune", este cat se poate de legal si reprezinta o varianta mult mai convenabila in cazul unui motor mare cum ar fi fost Z4ul de trei litrii. Dar ma rog, am inteles, tu cauti ceva mai mic si cu mai putine batai de cap, caz in care te potrivesti perfect cu R171.
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 09-10-14, 03:24   #12
smartguy

Stage 1
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 14
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

Si ce se intampla daca ma prinde radarul. Mai primesc amenda si puncte, sau nu se chinuie sa apeleze la EURO POL?
smartguy is offline   Reply With Quote
Old 09-10-14, 12:44   #13
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

In principiu Europol se ocupa de infractiuni in timp ce o incalcare a limitei de viteza poate fi doar o simpla contraventie.
Amenda o primesti doar daca apuca sa te si opreasca atunci pe loc, altfel este mai complicat din punct de vedere legal si nu se mai agita nimeni sa te caute in Bulgaria. Oricum neoprindu-te pe loc este greu de demonstrat cine a fost la volan asa ca...
JustinCase is offline   Reply With Quote
Old 09-10-14, 14:01   #14
smartguy

Stage 1
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 14
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

Quote:
Originally Posted by JustinCase View Post
In principiu Europol se ocupa de infractiuni in timp ce o incalcare a limitei de viteza poate fi doar o simpla contraventie.
Amenda o primesti doar daca apuca sa te si opreasca atunci pe loc, altfel este mai complicat din punct de vedere legal si nu se mai agita nimeni sa te caute in Bulgaria. Oricum neoprindu-te pe loc este greu de demonstrat cine a fost la volan asa ca...
Dar daca am numere romanesti si prind 180 KM pe un sector de drum? Atunci ? Vin si ma intreaba la cine am dat masina sau cum ?
smartguy is offline   Reply With Quote
Old 09-10-14, 15:08   #15
JustinCase

Stage 5
 
JustinCase's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 726
Member of:
[BMW]
Default Re: Alternative Porsche Boxster.

Daca ai numere romanesti sau bulgaresti?
Oricum ar fi, depasirea limitei de viteza fara producerea unui acident atrage doar raspunderea contraventionala si a se aplica o amenda din clasa 4

Cu venitul si cu intrebatul cui i-ai dat masina este relativ. Ei pot sa te intrebe orice, conteaza doar ce raspunzi tu. Nu esti obligat sa-ti aduci aminte intreaga ta viata. Eram super beat in club cu 10 femei in jurul meu. M-au dezbracat, m-au dat cu frisca pe la gog, mi-au fumat tigarile, mi-au vorbit de pe telefon in Spania, mi-or fi luat si masina la o tura, cine mai stie... Dar sigur sigur nu am fost eu la volan
JustinCase is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -