Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-14, 01:57   #1
rma_zizou

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 5
Default Sfat achizitionare japoneza

Salutare prieteni, sunt in cautarea unei japoneze si am experienta 0 in acest domeniu, tot ce stiu despre japoneze e din citit dar e un vis pe care il am de mic. Asadar rog persoanele care sunt in cunostinta de cauza sa ma ajute cu ceva sfaturi, mai ales ca urmeaza unele modificari care se cer
Cateva detalii despre ce ma intereseaza:
- modele 95-2000 (nu din cauza bugetului ci pt ca ma atrag cel mai mult si e mai usor de lucrat pe ele)
- binenteles benzina (daca mai era nevoie sa specific)
- motor pana in 2000 deocamdata, chiar daca probabil o sa simt nevoia de mai mult
- oferta in tara e destul de slaba din ce am vazut, asadar astept si sfaturi daca merita sa aduc de afara sau nu
- bugetul pt achizitie sa zicem 3000 E (din ce am vazut ar trebui sa ajunga)
- merita sa iau ceva care are deja unele modificari sau mai bine iau ceva stock si sa lucrez eu pe urma la ea?

Modelele la care ma gandesc si pot sa spun chiar ca e foarte dificil sa ma hotarasc sunt:
Toyota Celica T20 - ar fi cam prima optiune dar oferta este foarte slaba la 3S-GEu de 175 de cai si sunt cam sceptic ca o sa gasesc ceva in toate mintile
asadar m-am orientat spre Honda Civic avand in vedere reputatia motoarelor aspirate, dar nu ma pot hotara asupra modelului, asadar:
1. Hatchbackul: ar fi modelul de 1.4 - 90 cp mai des intalnit si foarte laudat dar ma simt mai tentat de 1.5 VTEC - 114 cp dar unde oferta este mult mai mica insa ca aspect nu prea imi plack hatchurile, prefer putin spate unde sa pun un eleron frumos asadar ma arunca la celelalte variante
2. Sedanul (Civic VI Fastback) unde oferta la 1.5 VTEC e putin mai mare insa deviez de la subiect gandindu-ma ca ajung de la un coupe superb (Celica T20) la un sedan asadar apare a 3-a varianta
3. Coupe-ul cu 1.6 - 125 cp dar la fel oferta este foarte slaba in tara

Asadar prieteni va rog sa ma ajutati pt ca am si nevoie de masina si nu vreau sa ajung in ceva piata de masini unde sansele sa gasesc asa ceva sunt extrem de mici. De asemenea accept si alte variante de acest tip dar va rog fara pisici sau alte nemtesti si in nici un caz frantuzesti sau italiene, strict japoneze, cine stie despre ce e vorba ma intelege.

Multumesc anticipat

Last edited by rma_zizou; 29-09-14 at 01:59.
rma_zizou is offline   Reply With Quote
Old 29-09-14, 11:44   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitionare japoneza

Daca ai inceput cu "eleroane frumoase" pe masini FWD...e clar cam cum o sa ajung masina asta.
In pretul asta gasesti Del Sol, doar ca te limiteaza la spatiu. Civicuri cate vrei.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 29-09-14, 21:09   #3
rma_zizou

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 5
Default Re: Sfat achizitionare japoneza

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Daca ai inceput cu "eleroane frumoase" pe masini FWD...e clar cam cum o sa ajung masina asta.
In pretul asta gasesti Del Sol, doar ca te limiteaza la spatiu. Civicuri cate vrei.
Eu cred ca nu e nimic anormal in a pune un eleron pe un coupe frumos, indiferent ca e FWD, RWD sau AWD. Face parte din estetica masinii. Cate Civicuri sau Celica ai vazut fara eleron? Parerea mea ca masina cere. Am un mercedes cu tractiune spate si nu am eleron si nici nu o sa ii pun pt ca, parerea mea, nu cere masina, insa un civic sau o celica eu cred ca cere.
Del Solu iese din calcul pt ca are doar 2 locuri si eu nu vreau masina ca sa ma dau cu ea, vreau o masina frumoasa cu care sa circul zilnic si in care sa ma simt bine.
Nu am inteles faza cu cate civicuri vreau. Vreau o singura masina doar ca mi-e greu sa ma hotarasc, si cum am experienta 0 din spatele volanului unei japoneze am apelat la voi, cei care aveti aceasta experienta. Nu am cum sa stiu eu ce diferente sun intre motorizarile de 1.4, 1.5, 1.6 etc daca nu am condus niciodata asa ceva, dar probabil sunt persoane care au condus si pot sa imi ofere niste sfaturi.
M-ai luat direct tare ca pe un smecheras care vrea un eleron si niste neoane pe o masina ca sa iasa in evidenta, dar departe de mine aceste ganduri. Eu vreau o masina care sa imi placa atunci cand ma uit la ea, sa ma simt bine la volan etc

PS: uite exemple de cum as vrea sa ajung cu masina, chiar ti se pare ceva exagerat sau crezi ca nu e o masina frumoasa sau ar arata mai bine fara eleron etc?




Last edited by rma_zizou; 29-09-14 at 21:18.
rma_zizou is offline   Reply With Quote
Old 02-10-14, 21:34   #4
rma_zizou

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 5
Default Re: Sfat achizitionare japoneza

Nimeni nu zice nimic? Ce ziceti merita oare sa fac un drum de 200 km sa vad masina asta?

https://olx.ro/oferta/toyota-celica-I...tml#7570f89c60
rma_zizou is offline   Reply With Quote
Old 02-10-14, 22:04   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat achizitionare japoneza

Pare destul de ok masina....dar degeaba te uiti la poza, ca vorba aia...pe afara vopsit gardul si inauntru leopardu`.
Si la faza cu "civicuri cate vrei"....ma refeream ca gasesti civicuri cate vrei.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 04-10-14, 18:39   #6
rma_zizou

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 5
Default Re: Sfat achizitionare japoneza

Civicuri sunt multe dar hatchuri de 1.4 90 cp, si cum am zis parca e cam putin, as prefera 1.5 sau 1.6 dar oferta este mult mai slaba in tara .
Din pacate celica s-a vandut azi in piata auto Cluj unde trebuia sa fiu dar nu am mai ajuns asadar sunt cam in criza de idei, m-am uitat si dupa Prelude dar sunt motoarele cam mari de la 2.0 in sus. Niste sfaturi de ce altcelva din aceasta categorie as putea cauta sunt binevenite.
rma_zizou is offline   Reply With Quote
Old 19-10-14, 08:34   #7
rma_zizou

Stock
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 5
Default Re: Sfat achizitionare japoneza

Pana la urma am gasit o Celica destul de aproape, din pacate nu e GTul, e motorul de 1.8 insa m-a impresionat masinuta. Am fost foarte surprins de cum trage motorasul chiar daca e cel de 116 cp, momentan sunt multumit. Daca voi vrea mai mult ma gandesc si la un swap pe viitor, momentan sunt foarte multumit. Masina merge bine, oricum o folosesc pt deplasare din A in B, dar cel mai important e ca atunci cand ma uit la ea sunt fericit. Multi prieteni au zis ca sunt nebun, ca mai bine luam un golf, astra, focus, bmw etc dar pt mine esteticul este foarte important. Cand ma uit la un golf de ex nu vad si nu simt nimic, poate oi fi eu nebun dar cred ca mai sunt multi ca mine

Mai e putin de lucru la ea asadar orice sfat e binevenit.

Si niste poze cu masinuta





rma_zizou is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -