Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 09-05-07, 09:11   #1
mau_

Stage 4
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 208
Default Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

http://www.petitiononline.com/stopapa/petition.html

semnati va rog aceasta petitie virtuala, care cred eu este mai mult decat binevenita. Udatul strazilor mi se pare o bataie de joc 100%. Nu am nimic imptriva spalatului lor ... dar udarea lor zilnica nu face decat sa ne murdareasca pe noi masiniile noastre si nu in ultimul rand pietonii si motociclistii. Nu este nici o placere sa derapezi ziua in amiaza mare pe strada pt ca niste dobitoci s-au gandit ca strada ar trebui sa fie mai alunecoasa.

Zilele trecute un amic a avut un accident grav la 60 km/h derapand pe sinele de tramvai spalate de dobitocii astia ... venea perpendicular pe sine si nu se vedea udatura de acolo ... a trebuie sa ocoleasca brusc alt autovehicul si sa mulat pe un stalp ... multa sanatate

Last edited by mau_; 09-05-07 at 09:13.
mau_ is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 10:43   #2
Lao

Stage 5
 
Lao's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,205
Member of:
[Extreme Racing]
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

Semnat, pe SBZ.
Lao is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 10:56   #3
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

La Noi Este Prostie Multa
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 11:03   #4
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

intr`un fel este bine, nu mai este praf asa de mult.
in alt fel este o porcarie, si asa anul acesta s`a spus seceta mare in iulie si cei care vor prada apa vor si pedepsiti.
udatul aiurea...nu duce la nimic bun...de multe ori se baga si sampon :P
cu banii pe care`i dau pe motorina ca acele camioane sa se plimbe ar putea face alte lucruri mai bune. sa repare strazile(sun destule stricate in romania)
cu salariul omului din camion si a celui care umbla pe jos ar putea sa faca altceva.
sau acei oameni ar putea face total altceva.
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 09-05-07, 11:05   #5
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

am uitat sa precizez ca se putea face pentru toata tara...ca nu numa in bucuresti se uda strazile si in cluj. :P
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 22:47   #6
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

Subscriu !! Mi se pare cea mai mare aberatie diurna si nocturna.. De cateva luni incoace mi se ridica tensiunea cand vad ca , de ex , dupa ce spal masina ies masinile apanova si umplu bulevardele de respect.In primul rand nu se SPALA strazile ci se "mozolesc".. stropesc ca prostii cu apa pt a "uda" praful si a-l transforma in mizerie si mai mare.. sunt niste imbecili cei de "sus" .. Practic te murdaresti si ca pieton si ca motorizat si ca orice.. masina o spal degeaba ca dupa un drum se face varza
SI intr-adevar acum 2 zile si eu era sa fiu victima prostiei stupide in care se scufunda tara asta. Mai exact la piata romana un "meserias " a trecut pe rosu si pt a-l evita am fost nevoit sa franez si sa virez brusc.. moment in care din cauza asfaltului precar si ud era sa intru in troleibuz.. precizez ca masina are abs esp etc iar in momentul acela pur si simplu am fost la mana norocului.. O tara de cacat si un oras asemenea..!!!
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 11-05-07, 14:32   #7
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

intentia de a spala strazile este buna.
felul in care se executa operatiunea este aiurea.
pt cei care au condus si prin alte parti decat in RO au vazut ca peste tot se face asa...dar intradevar acolo daca mergi in spatele unei asemenea masini sau imediat dupa ce s-a executat lucrarea masina nu se murdareste....de ce? pt ca se face cum trebuie treaba...
la noi e ceva mai mult ...hai sa stropim strada ca tre sa facem norma de motorina si apa pe ziua de azi
__________________
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 00:51   #8
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

Quote:
Originally Posted by feryboy View Post
pt cei care au condus si prin alte parti decat in RO au vazut ca peste tot se face asa...dar intradevar acolo daca mergi in spatele unei asemenea masini sau imediat dupa ce s-a executat lucrarea masina nu se murdareste....de ce? pt ca se face cum trebuie treaba...

In alte parti nu este atita praf in atmosfera.Am masina rosie si o spal odata la 2 luni,doar asa sa fie spalata,nu neaparat ca este murdara.In Ro,masina spalata devine la mizeriaq initiala intr-o jumatate de zi.
Daca ai cabrio ,si il folosesti ca atare,trebuie sa porti obligatoriu camasi negre.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 00:55   #9
feryboy
Renault Driver

Stage 5
 
feryboy's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,043
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

eu am vazut aici masina unui prieten nespalata de un an...
mi_e nu mi_a venit sa cred cand am intrebat si unde o speli de obicei?...a pai nu am spalat_o niciodata de cand o am: ))
si in afara de jante pline de praf de la franat...masina arata ca o masina spalata de 2 zile in RO...praf pe parbriz si ceva mizerie pe la aripi unde aruncau cauciucurile
feryboy is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 02:00   #10
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

1. Praful pe care-l ridica atunci cand stropesc tot pe jos ajunge, nu dispare

2. Apa e luata din Dambovita de pe Splai (apa aia verde). Le-au facut si loc special sa se alimenteze ca ocupau tot timpul banda a 3-a cu ursariile alea de camioane. Tot ocupa banda a 3-a ca sunt nesimtiti si nu se baga in locul ala unde ar trebui sa parcheze.

3. Pe langa faptul ca se murdareste masina se mai adauga si coroziunea. Masinile care nu sunt tocmai noi au prostul obicei sa mai si rugineasca.

Concluzie : o mare tampenie ! Daca foloseau sampon si bagau klumea perii ca sa inlature praful de pe carosabil si sa nu-l mai ridice masinile era ceva, dar ei stropesc aiurea si fac mai mult rau decat bine. Aaa, si iau si o gramada de bani !
adiv is offline   Reply With Quote
Old 12-05-07, 16:37   #11
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

Semnat.

Astia ori spala prea mult, ori aproape deloc. Nu sunt in stare sa faca nimic cum trebuie.
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 13-05-07, 05:15   #12
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

Nu SPALA ! Stropesc doar.

Credeti ca ajuta cu ceva petitiile astea ? Aia de la REBU iau miliarde de la primarii pe chestia asta. Credeti ca or sa vada cateva semnaturi si or sa zica "Aaa, uite ei sunt impotriva, de maine nu mai udam" . Poate ar avea un mic efect daca s-ar face o petitie catre primarie nu catre REBU. Desi la ce manevre se fac...
adiv is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 00:05   #13
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

Quote:
Originally Posted by adiv View Post
... Poate ar avea un mic efect daca s-ar face o petitie catre primarie nu catre REBU. Desi la ce manevre se fac...


Petitia poate sa aiba efect doar intr-un singur fel : o prezentati in mass-media (presa fiind cea mai la indemina).
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 16:59   #14
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

pt o masina ca se murdareste nu e nimic... pt un motociclist e aiurea, il poate costa viata....
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 19-05-07, 14:03   #15
ameer

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 271
Default Re: Petitie contra udatului prostesc al strazilor !!!

Da sunt de acord, e foarte periculos udatul asta al strazilor, am fost la un pas de un accident destul de grav din cauza ca nu am observat ca am intrat pe o portiune de drum uda! Autoritatile sunt iresponsabile...
ameer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -