Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-13, 17:07   #1
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Smile Salvare Masini !

Asa cum spune si Titlul acest topil l-am dechis pentru salvarea masinilor sau a anumitelor piese de pe ele inainte sa ajunga la fiare vechi sau remat , sau incercarea de revanzare a lor cu un pret comparativ cu pretul luat la statiile de colectare Pentru ca am vazut foarte multe masini bune date la fiare vechi , de ex o Dacie cu numa 25.000 km , sau diferite masini de epoca gen Fiat , Trabant si altele si pentru ca am vazut o multime de topicuri prin care oameni incearca sa mai salveze cateva dintre ele dar fara prea mare succes m-am gandit sa creez un topic UNIVERSAL pentru toti cei care vor sa posteze sau sa salveze cate ceva ( Rog un moderator sa redirectioneze topicul spre o sectiune mai potrivita ) Multumesc mult pt gazduire 4tuning Uitati mai jos un exemplu de masina BUNA distrusa ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1461155_10201065257579722_181360110_n.jpg
Views:	1318
Size:	26.4 KB
ID:	2886005  

Last edited by ionut_x; 05-11-13 at 17:12.
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 19:46   #2
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Salvare Masini !

anul trecut cand cotrobaiam prin remat,am gasit 2 dacii cu sigiliul la cablu de km(iar cablul nu era rupt sau scos din cutie) in bord avea 45.000 respectiv 76.000 km..in stare perfecta...
ps:nu vad cum un topic ar salva o masina de la moartea ei )
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 21:16   #3
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Smile Re: Salvare Masini !

Prin acest topic sper ca lumea sa posteze masinile Abandonate , sau care vor fi duse la fier si sa se incerce vanzarea lor sau schimbul de Piese , de ex : Eu duc o dacie la remat , pun anunt aici si poate se gasesc niste posesori de dacie care au nev de un bord , o cutie de videze etc in schimbul unor piese uzate plus o bere Asa ceva se face in fata rematului , aici incerc sa fac mai facilitara mai cunoscuta situatia aceasta si poate se reuseste sa se salveze ceva La remat nu iti cere nimeni sau la centrele de colectare sa fie functionala , asa poate se pot folosi niste piese bune ca sa evitam ce ai spus tu acolo , de ex acele motoare puteau ajunge pe alte masini in schimbul unora uzate , nu sa ajunga la topit Sper ca m-am facut inteles pe cat se poate
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 05-11-13, 21:51   #4
CT-96-GML

Stage 5
 
CT-96-GML's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 504
Default Re: Salvare Masini !

Quote:
Originally Posted by ionut_x View Post
Prin acest topic sper ca lumea sa posteze masinile Abandonate , sau care vor fi duse la fier si sa se incerce vanzarea lor sau schimbul de Piese , de ex : Eu duc o dacie la remat , pun anunt aici si poate se gasesc niste posesori de dacie care au nev de un bord , o cutie de videze etc in schimbul unor piese uzate plus o bere Asa ceva se face in fata rematului , aici incerc sa fac mai facilitara mai cunoscuta situatia aceasta si poate se reuseste sa se salveze ceva La remat nu iti cere nimeni sau la centrele de colectare sa fie functionala , asa poate se pot folosi niste piese bune ca sa evitam ce ai spus tu acolo , de ex acele motoare puteau ajunge pe alte masini in schimbul unora uzate , nu sa ajunga la topit Sper ca m-am facut inteles pe cat se poate
Ionut,ideea ta este buna,numai ca ai uitat un mic amanunt : la noi ROMANII proverbul "sa moara si capra vecinului" s-a transformat in "sa moara vecinu' sa-i iau capra",nu ai vazut "j'demii" de topicuri,in care pe toate vechiturile se cer bani de bani,atata vreme cat noi nu stim ceea ce este omenia,nu vom putea sa facem gesturi pe masura....ex,asa cum ai descris,m-am aflat intro situatie asemanatoare,inn fata REMAT-ului,cand erau cozile alea interminabile ( ptr programul RABLA ) si am crezut ca pot "recupera" ceva si......ce crezi am luat-o'n gura de nu m-am vazut,ca "foamea"de ROMAN,decat sa faca un altul fericit,cerea si pe mas'a si pe tas'u,cand cereai ceva dupa "tigaia" lui. Si am plecat mai dezamagit decat credeam,dar cum nimic in viata nu-i intamplator,la Constanta nu au mai fost vouchere,asa ca acea coada de "vechituri" a mai stat vreo doua saptamani cu speranta ca vor primi "pretiosul" tichet,numai ca .....piesele alea pe care nu voiau sa le dea "la schimb",le-au "pierdut" cat au mai asteptat,ca multi nici nu au mai avut cum sa-si care "tigaile",acasa,ca au ramas fara roti,atunci m-am simtit razbunat.
Deci in concluzie :,ideea e salutara,dar probabil aplicabila la......NEMTI
CT-96-GML is offline   Reply With Quote
Old 07-11-13, 11:22   #5
georgeNIN

Stage 3
 
georgeNIN's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 89
Default Re: Salvare Masini !

sunt unele dacii care merita salvate
georgeNIN is offline   Reply With Quote
Old 07-11-13, 17:00   #6
GabrielMotorsport

Stage 4
 
GabrielMotorsport's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 227
Default Re: Salvare Masini !

Sustin ideea topicului.Dar, din pacate nu toti gandesc la fel si arunca ore de munca ale unor pasionati
GabrielMotorsport is offline   Reply With Quote
Old 07-11-13, 19:37   #7
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: Salvare Masini !

Quote:
Originally Posted by GabrielMotorsport View Post
Sustin ideea topicului.Dar, din pacate nu toti gandesc la fel si arunca ore de munca ale unor pasionati
Asa e cind cumperi totul de a gata si nu pune munca si suflet la vreun proect
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 07-11-13, 22:41   #8
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: Salvare Masini !

salvata in anul 2011!..si investiti bani in ea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	story.jpg
Views:	1033
Size:	704.9 KB
ID:	2887228  
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-13, 08:55   #9
georgeNIN

Stage 3
 
georgeNIN's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 89
Default Re: Salvare Masini !

merita salvata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1378330_355238877944776_791012830_n.jpg
Views:	514
Size:	43.7 KB
ID:	2887298  
georgeNIN is offline   Reply With Quote
Old 08-11-13, 11:56   #10
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Salvare Masini !

Mda toata lumea vrea acuma dupa ce o masina a fost casata a unui membru de pe forum toate masinile de pe strada. Frumos topic dar eu zic ca ar trebui sprijiniti cei care le salveaza sa poata sa faca asta de mai multe ori sau sa poata sa aiba o sustinere reala. La multi le pare rau dupa frumusetile care ajung la remat dar sa fim sinceri ca asta este mentalitatea romaneasca dupa 89 si oricum multe din ele care ajung acolo sunt state in conditii super urate si proprietarii prefera sa nu mai bage bani in ele din cauze diverse cum ar fi comfort ,economie de carburant samd . Am salvat cateva masini de la remat personal si cele care nu au ramas la mine am avut grija sa le ofer proprietari care sa aiba grija de ele dar de fiecare data am iesit pe minus. Totul e frumos in a salva rable si sa le transformi in masini dar intai trebuie sa ai ce manca pentru a salva masini si sa nu iesi pe minus chiar daca nu e o afacere . In al doilea rand cei ce ati inceput topicul cand tu investesti 1000 lei piese sa faci un motor de dacie si sa zicem ca ai o urgenta si vrei sa o vinzi si nu obtii deca 1000 lei pe toata masina cam ti se taie cheful sa mai investesti desi eu fiind mai incapatan si unii de aici tot investim in dacii. Masina reflecta proprietarul pentru ca si proprietarul si masina odata si odata vor fi casati numai ca unul in mormant unul la remat. Eu sugerez trezirea si daca vreti sa salvati o masina facetio cand se poate nu dupa ce e taiata sa se arate atatia oameni inebuniti dupa ea. Dupa razboi multi viteji se arata!
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 08-11-13, 16:37   #11
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Default Re: Salvare Masini !

Quote:
Originally Posted by georgeNIN View Post
merita salvata
Poti oferi mai multe detalii despre masina din fotografie ? Poate este cineva interesat

Lucian MC , iti dau perfecta dreptate
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 11-11-13, 10:55   #12
georgeNIN

Stage 3
 
georgeNIN's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 89
Default Re: Salvare Masini !

http://************/oferta/dacia-spo...tml#43cd268979
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	17493791_7_1000x700_dacia-sport-_rev001.jpg
Views:	288
Size:	56.5 KB
ID:	2889292   Click image for larger version

Name:	17493791_8_1000x700_dacia-sport-_rev001.jpg
Views:	259
Size:	49.2 KB
ID:	2889293  
georgeNIN is offline   Reply With Quote
Old 14-11-13, 12:25   #13
georgeNIN

Stage 3
 
georgeNIN's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 89
Default Re: Salvare Masini !

JOS programul Rabla
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	galerie-foto-cum-asteapta-clujenii-programul-rabla-si-au-abandonat-epavele-fata-la-remat_2.jpg
Views:	380
Size:	929.6 KB
ID:	2891153  
georgeNIN is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 12:51   #14
andreigame

Stage 5
 
andreigame's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,999
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: Salvare Masini !

Quote:
Originally Posted by georgeNIN View Post
JOS programul Rabla
Vezi ca ii lipseste juma de prag.....ideea este sa salvam da doar ce e de salvat.Cu banii care ii investesti in aia...mai pui cativa lei si iti una mai buna.
__________________
Dacia Sport B-179-UAP Simple is Enough!
andreigame is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 14:56   #15
georgeNIN

Stage 3
 
georgeNIN's Avatar
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 89
Default Re: Salvare Masini !

corect
georgeNIN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -