Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 21-09-12, 01:11   #1
Mohiknul

Stock
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 1
Default Italia - Romania

Nu sunt cine stie ce cunoscator in ale masinilor, vad masina mai mult ca o utilitate si as dori niste sfaturi de la cei mai informati. Vreau sa iau o masina din Italia la cam 2-3 mii de euro, sa fac asigurarea pe cateva zile pana o duc in tara, daca se poate, dupa care sa o inscriu si sa fac asigurarea in tara unde am auzit ca e cam 100 d euro pana la sfarsitul anului pt masinile aduse de afara sau ceva de genul. Cam ce conditii tre sa aibe masina si care ar fi cea mai buna modalitate pentru a cheltui cat mai putin si dak as putea sa o si vand peste cateva luni in tara. Am mai auzit si ca daca fac asigurarea pe sase luni in italia dupa care o inscriu in romania si o radiez din italia, imi returneaza bani pe asigurare. Daca stiti si ceva de concesionale cum ar fi mai convenabil va rog sa imi scrieti
Mohiknul is offline   Reply With Quote
Old 22-09-12, 09:48   #2
kathalin

Stage 5
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,174
Default Re: Italia - Romania

Quote:
Originally Posted by Mohiknul View Post
Nu sunt cine stie ce cunoscator in ale masinilor, vad masina mai mult ca o utilitate si as dori niste sfaturi de la cei mai informati. Vreau sa iau o masina din Italia la cam 2-3 mii de euro, sa fac asigurarea pe cateva zile pana o duc in tara, daca se poate, dupa care sa o inscriu si sa fac asigurarea in tara unde am auzit ca e cam 100 d euro pana la sfarsitul anului pt masinile aduse de afara sau ceva de genul. Cam ce conditii tre sa aibe masina si care ar fi cea mai buna modalitate pentru a cheltui cat mai putin si dak as putea sa o si vand peste cateva luni in tara. Am mai auzit si ca daca fac asigurarea pe sase luni in italia dupa care o inscriu in romania si o radiez din italia, imi returneaza bani pe asigurare. Daca stiti si ceva de concesionale cum ar fi mai convenabil va rog sa imi scrieti
Este serios topicul tau?
O sa cred ca asa este,
In Italia nu este ca in Germania, nu se pot lua numere de export si asigurare pe o perioada aleasa de tine.
In Italia, tu ca si roman(fara sa ai rezidenta de Italia) nu cred ca poti cumpara masina fara sa ai acte de Italia sau cel putin sa pleci cu ea pe roti.
In cazul in care ai cte de italia, va trebui sa faci pasaj(asa se numeste procedura de vanzare-cumparare, practic trecerea de pe numele fostului proprietar pe numele tau) te costa in jur de 500 euro, asigurarea este destul de scumpa( asta in functie de istoricul tau).
Gandestete ca te mai costa si drumul dus-intors, taxa de inmatriculare pe ro, nu stiu daca merita sa iei o masina de 3mii sa o pui pe ro.
kathalin is offline   Reply With Quote
Old 23-09-12, 08:52   #3
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Italia - Romania

chiar daca nu ai rezidenta poti lua numere de export pentru 5 zile, numai ca te lovesti de refuzul firmelor de asigurari - nu iti face nimeni asigurare pe o perioada asa mica !! toata operatiunea pentru export te costa cam 250 euro radiatul + numere si asigurare !!
taxa se plateste la fel ca si pana acum in functie de vechimea masinii si norma de poluare !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -