Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-09, 14:53   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Iată aşa...


Cei care au luat o maşină în leasing şi acum nu mai pot plăti ratele, iar aceste cazuri se înmulţesc în fiecare zi din cauza vremurilor proaste pe care le trăim cu toţii, se trezesc cu maşina luată şi, pleaşcă, daţi şi în judecată. Aceste două măsuri vin la pachet deja pentru 80% dintre clienţii aflaţi în situaţia neplăcută de a renunţa la maşina la care au plătit avans şi rate atâta timp.

Cele mai bune variante în cazul în care se ajunge totuşi într-o asemenea situaţie constau fie în reeşalonarea ratelor iniţiale (asata dacă îţi mai permiţi să achiţi în continuare bani mai puţini în fiecare lună dar mai mult timp) sau cesiunea contractului către un alt utilizator (dacă ai noroc şi îl găseşti).

Mai clar, într-o primă fază, dacă încercările de reeşalonare a ratelor eşuează, contractul de leasing este reziliat automat după înregistrarea a două-trei rate restante, iar clientul e obligat să returneze bunul.

Dacă nu îl returnează, firma poate trece direct la executare silită fără a anunţa clientul. În cazul în care acesta returnează de bunăvoie bunul, de cele mai multe ori automobil, el trebuie să ştie că nu este de-ajuns pentru a stinge litigiul cu firma de leasing. În primul rând, clientul e obligat să achite ratele restante. Apoi, dacă valoarea actuală de piaţă a maşinii plus ratele nu acoperă suma iniţială plătită de compania de leasing pentru automobil, firma va trece la acţionarea în justiţie a clientului pentru recuperarea diferenţei. Toată această procedură este prevăzută în Codul Civil.
Spre deosebire de bănci, în cazul firmelor de leasing, clientul poate acoperi diferenţa şi cu bani, nu neapărat cu un alt bun. Dacă firma de leasing trece la executarea unui alt bun, iar valoarea acestuia este mai mare decât datoria, clientul va primi înapoi diferenţa.

Adriana Ahciarliu, secretarul general al Asociaţiei Societăţilor Financiare din România explică: „A devenit deja o realitate faptul că firmele de leasing dau în judecată majoritatea clienţilor care au returnat bunul. Este normal să se întâmple aşa din moment ce suma plătită prin rate şi valoarea de piaţă actuală a bunului nu acoperă suma finanţată iniţial."

Poate părea ciudat ca după ce ai predat maşina, să fii dat şi în judecată, că tu doar le-ai dat bunul pe care ei ţi l-au finanţat. Tocmai aici stă buba, pentru că aşa cum explică Mădălina Hagima, managing partner la o casă de avocatură: “Utilizatorul nu a închiriat un bun, ci a apelat la o modalitate de finanţare a bunului pe care, în cele mai multe cazuri, s-a şi obligat, încă de la început, să îl achiziţioneze la sfârşitul contractului. Astfel, utilizatorii cred că au un bun, au plătit folosinţa lui pentru o anume perioadă şi că, returnându-l, sunt eliberaţi de orice obligaţie. Juridic, lucrurile însă nu sunt deloc atât de simple (...), aşadar, returnarea bunului ar trebui privită ca ultima soluţie pentru optimizarea costurilor utilizatorilor, mijloacele cele mai avantajoase fiind renegocierea contractului cu finanţatorul prin rescadenţarea plăţilor şi prin reeşalonarea datoriilor existente sau, în cel mai bun caz, cesiunea contractului către un alt utilizator.”

Of, da...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	leasing.jpg
Views:	143
Size:	101.4 KB
ID:	897254  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 15:47   #2
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

nu as face in viata mea un leasing la o masina!mai bine in rate p 7-10 ani decat...... macar raman c masina
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 15:54   #3
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
nu as face in viata mea un leasing la o masina!mai bine in rate p 7-10 ani decat...... macar raman c masina
uite un exemplu la mine..am fost obligati sa o luam pe leasing pt ca ..nu ne-au acceptat un credit pt ca..firma este pe pierdere..dar tot ei...ne-au acceptat leasingu..la aceeasi firma care mai devreme i-au refuzat creditu
__________________
I love SKODA
https://forum.4tuning.ro/229-masina-mea-skoda/113417-09-skoda-superb-2-0tdi-dsg.html-new skoda superb

SKODA SUPERB 2.0tdi-170cai
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 16:47   #4
TR_00_ANN

Stage 5
 
TR_00_ANN's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 410
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

de fratilor....nu vreau sa fiu rautacios, dar asa va trebuie.....voi nu vedeti ca va lasati la mana bancherilor si aceptati leasingul in loc de rate....foarte multi dintre noi au facut greseala de a accepta un credit mic, ca asa vrea banca si asta e suma pe care ti-o poate da la salariul pe care il ai si cu banii astea te duci si platesti avans si ei masina, de fite, in leasing....daca tot mai multi incurajeaza asfel obiceiuri ce sa va fac....tine-ti-va fratilor rabla, ca in loc ca ei sa fie la mana noastra noi stam la mana lor.....uitativa cum neglijeaza bancile si firmele de creditare si leasing clienti si cum ii batjocoreste si uitativa si la cele din afara cum ii proteaja si cum sii mentine
__________________
TR_00_ANN is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 18:02   #5
Kruger.
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
Kruger.'s Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 929
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

Inca nu realizati ca in Romania singura masina pe care intr-adevar ti-o permiti este cea pe care o poti plati cu banul jos ?

Va mai curge multa apa pe Dambovita pana cand lucrurile vor merge in tara asta.
__________________
BMW e36 coupe 320i
Kruger. is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 18:25   #6
marian_tgv

Stage 5
 
marian_tgv's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 454
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

trist dar adevarat.... cea mai buna ramane dacia 1310 , am una din 1997 decembrie si aproape 285.000 km, am vopsit-o de vreo 3 ori, schimbat una alta dar la motor nu am umblat...te tarai de colo colo dar iti faci treaba , asta e...
marian_tgv is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 20:58   #7
AdrianC4

Stage 4
 
Join Date: May 2006
Posts: 215
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

Sunt fraieri aia care dau avans 10 la suta ... Dai frate 50 la suta si nu ai probleme
AdrianC4 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 21:06   #8
BogdanF

Stage 2
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 30
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

Concluzia este foarte simpla, firma de leasing castiga intotdeauna.
BogdanF is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 21:12   #9
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

Quote:
Originally Posted by Alex_pitesti View Post
uite un exemplu la mine..am fost obligati sa o luam pe leasing pt ca ..nu ne-au acceptat un credit pt ca..firma este pe pierdere..dar tot ei...ne-au acceptat leasingu..la aceeasi firma care mai devreme i-au refuzat creditu
probabil ca leasingul facut este pe persoana fizica,cu avans mic si cu o perioada maxima acceptata de ei,in felul asta esti la mana lor:1-nu esti proprietar ci utilizator;2-RCA-ul si CASCO sunt impuse de ei primul an,apoi cu cerere inainte cu o luna de expirare a asigurarilor iti poti alege tu asiguratorul in conditiile sa fi cu ratele la zi,astfel nu mai platesti o suma mai mare ale asigurarilor+tva-ul pt fiecare factura emisa si nici nu mai alergi la ei atunci cand ai belea si ai nevoie de delegatie pt asigurari,service s.a.m.d.;3-la sfarsitul ratei de leasing tot nu esti proprietar daca nu le dai rata reziduala tot cu tva.Pe mine ma doare capul cu leasingul asta ,daca mi-ar fi spus de la inceput toate treburile astea nu m-as fi bagat,dar ei te zapacesc de cap cu actele,stresat nu vrei decat sa iti ei masina si sa-ti vezi de treaba si astfel nu mai ai timp si rabdare sa citesti ori sa intrebi ceva,dupa care apar surprizele( conturi gresite,penalitati platite aiurea=1250 ron,ai probleme si ceri o reesalonare nici nu vor sa auda,niste jeguri...).Cel mai bine iti ei bani din banca( cine mai poate) pleci afara,iti cauti ce vrei,vii cu ea,oricum are mai multe optionale decat aici cu aceeasi bani sau mai putin chiar si te duci odata pe luna sa-ti platesti rata.Scapi de rca si casco impus,ati alegi compania asiguratoare si multe altele care acum nu mai imi vin in minte dar poate intervenii oricine cu alte lucruri omise de mine.
adrian74 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 23:43   #10
DiavoLLo
Ford Driver

Stage 5
 
DiavoLLo's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,045
Member of:
[FORD]
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

pai crezi ca e vreo diferenta intre rate si leasing??? iti zic eu ca nu....ca rate ai la banca si leasing la o firma specializata.....dar tot ai banii de dat....deci tot in aceeasi oala esti....ca si leasingul e tot prin banca....
__________________
Ford Contour SVT 2.5 V6
DiavoLLo is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 23:56   #11
Vladz

Stage 5
 
Vladz's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,182
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

Quote:
Originally Posted by DiavoLLo View Post
pai crezi ca e vreo diferenta intre rate si leasing??? iti zic eu ca nu....ca rate ai la banca si leasing la o firma specializata.....dar tot ai banii de dat....deci tot in aceeasi oala esti....ca si leasingul e tot prin banca....
in rate - masina este a ta

in leasing - masina este a lor pana la ultima rata

Vladz is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 10:30   #12
Alex_pitesti

Stage 5
 
Alex_pitesti's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 611
Member of:
[SKODA]
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

Quote:
Originally Posted by adrian74 View Post
probabil ca leasingul facut este pe persoana fizica,cu avans mic si cu o perioada maxima acceptata de ei.
nu!este pe firma..cu avans max(50%..mai mult nu vor..desi bani erau)si pe 4 ani..dar dupa 1-2 ani sper sa o achitam
...iar cu restu ai dreptate asa e..stiu
p.s casco este impus pe toata perioada leasingului de ei..nu numai 1 an( si cred ca si RCA la fel..nu stiu sigur)

Last edited by Alex_pitesti; 01-05-09 at 10:32.
Alex_pitesti is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 11:57   #13
adrian74

Stage 5
 
adrian74's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 564
Member of:
[RENAULT]
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

normal 4 ani ce sunt ei fraieri sa piarda tu poti vira in cont orice suma,ei tot ce este scris in contract or sa ia nu mai mult,aaa daca as vrea sa achit in avans atunci ma pun sa fac cerere si daca este aprobata in "consiliu" ai reducere 30% din dobinda dar te ard pe partea cealalta cu taxa de inchidere de cont mai devreme fata de perioada specificata in contract.Acum nu stiu cum este la Porche leasing cu asigurarile insa merita intrebat asa mai scutesti o groaza de bani adunati din rca,casco,tva la facturi emise,treaba e sa ai pe cineva la ei care sa te ajute cu toate tertipurile astea.masinuta e frumusica si iti pot spune ca-i mai spatioasa decat un Merc E classe din 2002,dar as fi luato de afara astfel nu plateam extra multe,deoarece in germania nu pot face badaraniile astea gen ( minere interior cu amortizor ....) pai ce imi da masina cu motor si cutie + roti la banii astia.Oricum sa te bucuri de ea si scz de offtopic un pic .
adrian74 is offline   Reply With Quote
Old 03-05-09, 10:51   #14
LaiLai

Stage 3
 
LaiLai's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 135
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

Quote:
Originally Posted by Vladz View Post
in rate - masina este a ta

in leasing - masina este a lor pana la ultima rata

din cate stiu ieu si de la cine am auzit ca a luat masina in rate acaesta ramane a banci pana platesti ultima rata
LaiLai is offline   Reply With Quote
Old 03-05-09, 11:49   #15
B.D.

Stage 3
 
B.D.'s Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 152
Member of:
[VW]
Default Re: După ce ţi-a luat maşina, firma de leasing te dă şi în judecată. Uite aşa...

Va spun eu cum e cu reesalonarea ratelor ca am patit-o , e o mare teapa .
In primul rand tb sa paltesti o taxa de 6 milionane pt. reesalonare . Mie de la o rata de 15 milionane pe luna mi-au calculat 13.5 milioane si o plelungire cu 1 an a leasingului . de la 15 la 13.5 mi se pare bataie de joc . Evident ca le-am zis de sex oral si am preferat sa continui contractul cum era
B.D. is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -