Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 23-04-12, 18:11   #1
andrews

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 10
Arrow ce masina recomandati?

salut. as vrea sa-mi cumpar o masina dupa 2000 (an), 4 usi, intretinere ieftina, consum redus (sa fie o masina de oras, insa la drum lung sa mearga totusi oke, sa nu ma rog de ea ), mentionez ca sunt student si caut sa-mi achizitionez o masina dupa buzunarul meu acum as vrea sa-mi spuneti ce masini ar fi cele mai bune pentru oras (voi circula cam 60-70% in oras), si sa-mi spuneti si consumul extra-urban, mixt, urban la masinile care o sa le specificati si cateva detalii despre masina. va multumesc mult!!!
andrews is offline   Reply With Quote
Old 23-04-12, 18:16   #2
andrews

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 10
Default Re: ce masina recomandati?

am uitat sa specific faptul ca vreau sa o iau second nu noua, ori din tara ori din strainatate
andrews is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 08:53   #3
andrews

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 10
Default Re: ce masina recomandati?

chiar nimeni nu stie?
andrews is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 16:07   #4
andrey_clk

Stage 2
 
andrey_clk's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 31
Default Re: ce masina recomandati?

pai depinde cati bani ai disponibili,diesel sau benzina!!!
andrey_clk is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 17:34   #5
andrews

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 10
Default Re: ce masina recomandati?

pai cred ca diesel, daca e inmatriculata sa fie pana in 2500 euro daca nu, pana in 2300. asta e bugetul meu de student
andrews is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 17:39   #6
andrey_clk

Stage 2
 
andrey_clk's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 31
Thumbs up Re: ce masina recomandati?

aici ar fi de vazut un golf3-golf 4,opel corsa,ford fiesta,vw polo,seat ibiza,skoda fabia...sunt masini bune,economice care nici nu au o intretinere scumpa,taxele sunt mici,gen impozit,asigurare.....iti urez succes!
andrey_clk is offline   Reply With Quote
Old 24-04-12, 17:45   #7
andrews

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 10
Default Re: ce masina recomandati?

multumesc mult pt raspuns...sper sa gasesc ceva in genu
andrews is offline   Reply With Quote
Old 25-04-12, 10:25   #8
andrews

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 10
Default Re: ce masina recomandati?

dar de fiat stilo motor 1.9 jtd ce parere aveti? cum sunt masinile?
andrews is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 08:43   #9
andrews

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 10
Default Re: ce masina recomandati?

chiar nimeni nu e pe aici? asa slab e siteul asta incat nimeni nu te poate ajuta?
andrews is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 09:15   #10
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: ce masina recomandati?

Noi nu stim ce vrei si ce sti tu de masini.
La 3000 euro nu ai sa cumperi o masina in mintile ei.
Diezel nici nu m-as incumeta.
Daca tu nu sti ce vrei nici noi.
Intra pe autovit si cauta se masini sunt in banii aceea care ii ai tu.Poti sa pui 500 euro in plus ca mai negociezi.
Apoi vezi ce te intereseaza.Sa fie mare,sa fie mica,sai fie benzina sau diezel,ce cilindree sa fie,cate usi sa aive,cati kilometrii are.
Cat o sa conduci masina si pe unde.
Dupa ce ai stabilit toate astea in minte sigur te apuci sa cauti mai amanuntit.
La 3000 Euro eu ti-as recomanda o Corsa.Altii nu sufera Opel asa ca ti-ar recomanda un Golf.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 09:22   #11
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: ce masina recomandati?

Cand omu ii ofera exemple, 90% din piata auto, care se incadreaza in bugetul lui si nu e hotarat...inseamna ca nici el nu stie ce sa cumpere.
Eu cand i-am oferit o masina buna, nu i-a convenit. Sunt curios ce o sa-si cumpere intr-un final.
Inca ceva, esti student, nu te arunca la motoare mai mari...automat inseamna taxe mai mari. Vrei ramane "masca" cand vei auzi cat costa asigurarea la un motor 1.9, tinand cont de varsta ta ( asa se calculeaza acuma ).
__________________

Honda Civic Eg3 rolling low on Wolfrace
"Most people forget that they build a car for themselves, not for the community..."

Last edited by Devu; 27-04-12 at 09:24.
Devu is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 10:28   #12
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: ce masina recomandati?

La banii astia eu te-as sfatui spre un Fiat punto II. E o masinuta simpla si fiabila, consum e mic, si are ceva vlaga. Mai ai si alternativa ford fiesta, dar sunt mai scumpe un pic. Ai putea sa iti iei si un chevrolet aveo, dar motoarele de 1.2 sunt slabe tare, iar la 1.4 nu prea te incadrezi in banii astia. Eu as zice sa merg intr-un targ sa vezi ce alternative ai. Ai putea sa iti iei si classicul Logan, in 2500-3000 euro iti iei un benzinar 1.4, relativ echipat si cu kilometrii putini. Singurele dezavantaje ar fi motorul din cale afara de puturos si consumul mare.

Last edited by silviu.o; 27-04-12 at 10:31.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 12:11   #13
nutzu4pub
Opel Driver

Stage 5
 
nutzu4pub's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 319
Member of:
[Opel]
Default Re: ce masina recomandati?

sa o luam de la inceput. NU o sa circuli mult in afara..la ce sa-ti cumperi diesel?sa te bucuri ca scrie 6-7 cand iti consuma in oras si sa dai bani in plus la asigurare si la intretinere pe un diesel 1.9? asta daca e sa te gandesti la un golf 3 mai nou...Deci..nu faci multi km..nu renteaza diesel..chiar si daca ai bani destui..decat daca esti fani diesel...bun! Deci la categoria 3000 e maxim si 2000 incepand ca an ai putea cauta opel astra, vectra, corsa, golf, un logan iar ar fi un exemplu bun..si nu te astepta acuma cu 3000 sa iti iei si masina dupa 2000 si cu consum mic...si sa traga...stii vorba aia..nu se poate si cu si cu...depinde mult si de ce marca preferi...in principiu eu ti-as recomanda sa te feresti de fiat, alfa..eu zic sa mergi pe ceva mai obisnuit care mai vezi pe strada....
nutzu4pub is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 17:34   #14
andrews

Stage 1
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 10
Default Re: ce masina recomandati?

merci silviu si nutzu pentru raspunsuri...ceilalti imi pare rau, dar nu sunteti atenti la descrierea care am dat-o unde erau destule detalii...cred ca o sa ma hotarasc la una din marcile mentionate mai sus, pe benzina 1.4 sau 1.6 si iau o instalatie de gaz in rate, cred ca e oke, nu? am un coleg de apartament care are pe un pasat din `96 o instalatie de gaz si cica ii merge mai bine pe gaz decat pe benzina, si in 4 ani de cand are instalatia, a dat pe reparatii la instalatie 300 ron, ca a trebuit sa schimbe nush ce (ceva uzual oricum), si cred ca e rentabil, mai ales ca am gasit firme care o dau si in rate. daca mai aveti de afirmat ceva folositor, e binevenit si chiar o sa tin cont de cele zise de voi. merci ink odata
andrews is offline   Reply With Quote
Old 27-04-12, 18:21   #15
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: ce masina recomandati?

Eu personal nu cred ca castigi ceva cu gazul. E intradevar mai ieftin dar si instalatia costa, iar consumul la gaz e mai mare decat benzina. Era rentabil atunci cand era foarte ieftin, dar acum nemavazand nici macar un taximetrist pe gaz, mai gandesc ca castigul ar fi infim.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -