Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-11-10, 13:12   #901
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Conducere fara permis

Art.86. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.

(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce
autovehicule în România se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.

(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin.(2) se sanctioneaza si persoana care încredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla în una dintre situatiile prevazute la alin.(1) sau (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora.
__________________

low sau nu ?
Predator is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 18:24   #902
B 83 MVD

Stage 1
 
B 83 MVD's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 19
Default Re: Conducere fara permis

Tin sa salut si eu pe toata lumea de pe acest forum.Si am si eu o mica mare intamplare legata de conducerea fara permis.Eu circul fara permis prin tot Bucurestiul de vreo 6 ani.In tot acest timp nu am avut niciodata prostul ghinion sa fiu oprit de ''Domnul Militian'' intradevar ...nu e exclus sa mi se intample ...dar legat de pedeapsa care mi se poate da sunt perfect constient ...mentionez ca nu sunt vreun copil de 15-16-17-anisori ....am totusi 25 de ani ....si stiu la ce riscuri ma expun.dar eu consider mult mai interesant si mai palpitant condusul fara permis decat ca atunci cand ai permis!si sa nu crede-ti ca am vreo cine stie ce mare piesa de masina am un amarat de OLTCIT cu care sigur nu vor avea niciodata sansa domnii politisti sa ma prinda pe mine ....asa ca traim in Romania si asta e tara tuturor ilegalitatilor asa ca nu a-r trebui sa ne mai sperie nic legat de legea rutiera. Bafta si Curaj conducatorilor fara PERMIS !!!
B 83 MVD is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 18:55   #903
COL_seby
VW Driver

Stage 3
 
COL_seby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 147
Member of:
[VW]
Default Re: Conducere fara permis

Asa frate...da-i inainte da-o dracu de lege.
Si ca sa vezi fraieri...isi iau permis,si mai si circula avand permis.Nesimtiti nu?
Observ ca aici esti mult mai "smecher" daca nu respecti legea,ba chiar "paplitant".Ne explici si noua de ce te simti mai superior cand conduci fara permis fata de cei care au acest permis,si ce este asa palpitant?(chiar as vrea sa raspunzi)
Multumesc
COL_seby is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 19:19   #904
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Conducere fara permis

Si eu am condus o perioada fara permis.

Senzatie e diferita de una in care ai permis, mare parte din cauza adrenalinei. Pana cand te obisnuiesti si uiti ca nu ai actul doveditor.

Atata timp cat stii unde se fac deobicei raziile, eviti traseele care vin dinspre spelunci, arati si te porti civilizat la volan ai mari sanse sa treci neobservat.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 19:51   #905
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Conducere fara permis

toate bune si frumoase pana o comiti o data.
poti sa eviti filtrele si raziile si sa conduci preventiv cat vrei, tot o poti pati foarte usor.

poate ai norocul si prinzi un radar (la cum stau astia ascunsi ca socatzii), sau cel mai usor si se poate intapla ... intra un bou in tine, te zgarie, se trezeste un pieton sa sara dintre masini, etc.
si daca ai permis tot se intampla ca de aia se numesc accidente. ca nu doresti sa se intample dar tot se intampla.

asa ca ... risti si merge o perioada, dar daca te bazezi ca sunt eu precaut, mai merge, n-o sa ma opreasca fix pe mine; practic o cauti cu lumanarea si mai devreme sau mai tarziu tot o patesti.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 20:00   #906
COL_seby
VW Driver

Stage 3
 
COL_seby's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 147
Member of:
[VW]
Default Re: Conducere fara permis

Inteleg ca mergi fara sa te prinda si etc,cum zice si spark ,dar de unde aerul asta de superioritate.Cum a spus colegul de mai sus ca ,"Curaj conducatorilor fara PERMIS !!!"??
Ar trebui sa ma simt superior ca nu am permis?
COL_seby is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 20:54   #907
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Conducere fara permis

Probabil ca da, la ce animale capata mai nou permis :d
Predator is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 10:49   #908
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Probabil ca da, la ce animale capata mai nou permis :d
toata smekeria e in spatele tastaturii si etc...se cunosc destul d ebine astfel de cazuri...cine si ce nu face in spatele tastaturii si peste tot...se stiu bine cazuri in care unii isi pun turbine de mii de euro pe masini de 500 euro si asa mai departe...iar in legatura cu condusu asta al zmeilor,nu are rost sa va complicati sau sa va enervati pt ei...e problema lor daca se simt asa superiori,insa as vrea sa vad cat de smekeri mai sutn daca se infig odata in masina unui mare mahar,sau makar in masina unui om care a muncit toata viata pt masina lui,si care e in stare sa-l bage in coma pt ea...politia e cea mai buna ,cea mai fericita optiune care ti se poate intampla...si in care nu dai banii sau viata ta..la schimb numai bafta si sper sa nu aveti norocul sa vi se intample exemplul meu de mai sus...eu vi l`am dat pt k ,cunosc un astfel de caz...si ...doamne fereste !numai bafta,si daca tot suntem in pragul sarbatorilor,SARBATORI FERICITE LA TOTI SI NUMAI SANATATE..!
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 05-12-10, 12:21   #909
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
Art.86.
(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin.(2) se sanctioneaza si persoana care încredinteaza cu stiinta un autovehicul
nu l-a incredintat, i-a pus o conditie sa ia masina o persoana cu permis si respectivul i-a luat cheile de pe masa in timp ce dormea... Eu zic sa nu schimbe declaratia si risca o amenda si suspendare permis.

In legatura cu condusul fara permis, esti foarte vulnerabil si din punct de vedere al sanatatii, platesti cat nu face...
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 22:36   #910
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by B 83 MVD View Post
.......Eu circul fara permis prin tot Bucurestiul de vreo 6 ani....nu e exclus sa mi se intample ...dar legat de pedeapsa care mi se poate da sunt perfect constient ...mentionez ca nu sunt vreun copil de 15-16-17-anisori ....am totusi 25 de ani ....si stiu la ce riscuri ma expun.dar eu consider mult mai interesant si mai palpitant condusul fara permis .... Bafta si Curaj conducatorilor fara PERMIS !!!
Glumet tare acest user...Nu cred nimic din ce a postat.
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 22:39   #911
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Conducere fara permis

Se poate intampla.

Intr-o alta tara, unde nu exista razii sau controale de rutina, decat daca te da in gat vreunu, am un prieten ce conduce de ani buni fara carnet.

Ghiciti tara.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 23:34   #912
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Conducere fara permis

Etiopia?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 23:36   #913
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Conducere fara permis

Acolo cred ca sunt mai severi.

Mai astept.
Predator is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 23:46   #914
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Predator View Post
....am un prieten ce conduce de ani buni fara carnet.

Ghiciti tara.
Spania,Italia?
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 23:51   #915
Predator

Stage 5
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 1,089
Default Re: Conducere fara permis

Nu.

Inca o incercare. Hai ma ca e floare la ureche :d
Predator is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -