Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-09, 14:33   #841
mafiozzo

Stage 5
 
mafiozzo's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,023
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DACIA]
Default Re: Conducere fara permis

pe 2 prieteni i a prins fara permis.. si le a dat politia la dispozitie 1 luna sa isi faaca permisu, daca nu.. 5 ani de zile nu m ai au voe.. .asa e acum? daca te prinde timp de 1 luna ai la dispozitie sa iti iei permisu ?
__________________
Mixt -->
mafiozzo is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 14:54   #842
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Geox` View Post
Daca nu am dovada ca am loat orashu = fara permis?nu
Dacă ai luat oraşul dar n-ai primit încă permisul sau o dovadă înlocuitoare cam aşa e, eşti în ilegalitate pe stradă. Dacă are cineva cunoştinţă că s-a schimbat regula asta, îl rog să mă contrazică.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-11-09, 16:23   #843
Geox`
Delta Racing Crew Member

Stage 5
 
Geox`'s Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,406
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[SKODA]
[Delta Racing Crew]
Default Re: Conducere fara permis

Nu are rost sa ma risc pentru 2 zile
Cred ca asa e odata ce nu sunt bagat in baza lor de date,in caz ca da prin statie sau stiu eu ..=> ca nu am permis
__________________

Înscrie-te aici
În baze de date pentru toate mașinile rapide din Romania pe 1/4 mile

Geox` is offline   Reply With Quote
Old 05-12-09, 02:48   #844
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Conducere fara permis

Hai sa zic si eu din experienta mea.
Am luat plasticul pe 5 octombrie.Pana acum cred ca am ~5000km.
Si acum ma gandesc la anul trecut,pe 11 decembrie,cand am facut 18 ani,veselie mare si in Ianuarie direct in scoala de soferi.Am dat de 2 ori(picat la traseu) si dupa aia am renuntat,adica nu mai aveam tragerea aceea de inima.In final l-am luat acum de curand...daca m-ai pune acum sa merg fara permis te-as injura fara discutii,e cea mai mare prostie,mai ales prin oras prin Bucuresti unde sunt atatea masini.
Din mica experienta acumulata pana acum:

-In primele zile de la 100 in sus simteam ca nu mai controlez masina,care vad cum creste de la o zi la alta,am curaj(cateodata prostesc)sa merg si cu 160 prin diferite zone din oras.Accidentele nu le faci la inceput fiindca stai foarte atent(cel putin eu),atent la turatia motorului,atent la viteze,la cum dai drumul la ambreiaj,etc.Acum pentru mine sunt reflexe(nu foarte bine conturate,dar sunt)
-Opelul Vectra C Caravan al familiei de 120 cp nu mai e destul de bun pentru mine.Imi trebuie ceva mult mai puternic.
-Aveti grija la iesirea de pe Autostrada Soarelui pe centura,obisnuit cu viteza de croaziera era sa sar si eu prin parapeti cand am virat...
-Fara frana in curbe.(asta e de baza,o stiam teoretic dar cu o dacie papuc n-am aplicat si a facut un superb 180 grade)
-In varful curbei accelerezi pentru a lipi masina de asfalt.
-Fara ambreiaj apasat in curba(am facut-o pe asta chiar pe Cheia la 3 zile dupa ce am luat permisul,am vrut sa dau inferioara,m-am blocat si am ramas cu ambreiajul apasat)
-Usor cu masina in curbele de 90 de grade,daca nu avea ESP sau nu stiu ce sistem dintr-asta electronic o propteam in gard la vecini.
-Grija mare cu viteza in pasaj(eram obosit si la intrare in pasaj la Victoriei cu 100 m-am trezit cu o roata pe asfalt si cu una mai sus pe linia de tramvai)
-Ii rog pe cei cu Logan cu Xenon sa isi regleze farurile(Nu am nimic cu Logan-ul,dar are cele mai deranjante faruri cu Xenon din tara asta)
-Daca sunteti incepator si sunteti pe autostrada,suportati flash-urile si claxoanele celui din spate si depasiti in siguranta,dupa care reveniti usor pe banda 1(nu am patit,fiindca pe autostrada merg si eu destul de tare,dar am mai vazut cazuri,eu pe banda 2,incapatorul depasire,ma vede in oglinda si bruscheaza masina pe banda 1 sa-mi faca loc,de zic ca iese in camp cu ea,sa nu se inteleaga gresit,eu nu dau flash-uri,in schimb imi place sa merg aproape in spatele celui care nu se da pe banda 1)
-Pe pod Mangalia spre Vama Veche la ~150 la ora,e o groapa sau ceva,de a facut masina un balans fantastic,m-am speriat putin dar se tine bine pe sosea balena asta de Opel,si eu ma tin bine de volan )
-Imi era frica de depasiri inainte,acum depasesc fara probleme.
-Tata a fost si este cel mai bun prieten al meu,care m-a invatat si inca ma invata foarte multe chestii si ma suna la 3 dimineata cand sunt plecat sa ma intrebe daca sunt bine.
-Grija mare la pietoni.
-Inca mai uit sa ma uit in oglinda in oras(rar ce-i drept,dar mai uit,spre deosebire de autostrada unde ma uit de 2 ori inainte sa depasesc)

Si ar mai fi multe chestii pe care le-am uitat...
In final respect baietilor cu masini modificate,sper ca intr-o zi sa vin si eu la intalniri cu voi!
__________________
33 tks
Renzor is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 14:20   #845
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Ai enumerat tu multe... dar marea majoritate pot fi evitate mult mai simplu: respecta regulile de circulatie. Tu vad ca ai o mica-mare problema cu viteza. A venit iarna, umezeala... nu mai franezi ca pe uscat sau cu anvelopele de vara. 120 cp nu iti sunt suficienti? Eu zic ca sunt prea multi pt inceput... vezi exemplele enumerate de tine ca sa-ti dai seama unde gresesti...
Mai ales incepator, ca dupa cateva luni si ~5000 km, nu poti spune ca sti sa conduci... abia acum incepi sa inveti, dupa cum ai si exemplificat mai sus: nu ambreiaj calcat in curba, nu frana in curba etc etc. Las-o mai usor cu viteza excesiva, mai bine gresesti la 50 km/h, decat la 150 km/h...
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 10-12-09, 14:48   #846
snopy's brother

Stage 5
 
snopy's brother's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 434
Default Re: Conducere fara permis

cam are ceva cu viteza, poate ii place sa vada viata fast.Reflexele nu se capata una-doua ci in timp si pe parcursul a mai multi km.Referitor la puterea masinii este destula 120cp, trebuie sa stii cum sa ii dozezi.Asa ca mai incetuc cu masina si mai multa atentie la abordarea curbelor.
__________________
Toti se plang de bani, dar de minte nimeni
snopy's brother is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 13:06   #847
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Renzor View Post
Hai sa zic si eu din experienta mea.
Am luat plasticul pe 5 octombrie.Pana acum cred ca am ~5000km.
Chiar daca ai plasticul inca nu te poti considera sofer.. si in legislatie parca scrie, abea dupa 60.000 km.. te poti considera ca esti sofer. Iti dau un sfat prietenesc.. laso mai moale cu viteza. Pana acum poti zice ca ai avut un inger pazitor.. pe bune!

Continua asa si nu te vad bine... tendinta e mare.. dar atunci forteaz-o macar in locuri unde esti singur... o strada in afara orasului la ora 3 noaptea cand nu circula nimeni. Daca tot nu te poti abtine. Daca mori macar sa mori din prostia ta.. si sa nu mai implici pe nimeni. Daca nu, abtine-te, baga muzica si "Senzatie majora cu 40 la ora"

Asa e.. odata scapata masina de sub control cu vitezele pe care le conduci nu exista poate.. ori DA ori NU.
__________________
In Memory Of My Ex...

Last edited by B3ST; 12-12-09 at 13:11.
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 13:37   #848
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Thumbs up Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Renzor View Post
Hai sa zic si eu din experienta mea.
Am luat plasticul pe 5 octombrie.Pana acum cred ca am ~5000km.
Si acum ma gandesc la anul trecut,pe 11 decembrie,cand am facut 18 ani,veselie mare si in Ianuarie direct in scoala de soferi.Am dat de 2 ori(picat la traseu) si dupa aia am renuntat,adica nu mai aveam tragerea aceea de inima.In final l-am luat acum de curand...daca m-ai pune acum sa merg fara permis te-as injura fara discutii,e cea mai mare prostie,mai ales prin oras prin Bucuresti unde sunt atatea masini.
Din mica experienta acumulata pana acum:

-In primele zile de la 100 in sus simteam ca nu mai controlez masina,care vad cum creste de la o zi la alta,am curaj(cateodata prostesc)sa merg si cu 160 prin diferite zone din oras.Accidentele nu le faci la inceput fiindca stai foarte atent(cel putin eu),atent la turatia motorului,atent la viteze,la cum dai drumul la ambreiaj,etc.Acum pentru mine sunt reflexe(nu foarte bine conturate,dar sunt)
-Opelul Vectra C Caravan al familiei de 120 cp nu mai e destul de bun pentru mine.Imi trebuie ceva mult mai puternic.
-Aveti grija la iesirea de pe Autostrada Soarelui pe centura,obisnuit cu viteza de croaziera era sa sar si eu prin parapeti cand am virat...
-Fara frana in curbe.(asta e de baza,o stiam teoretic dar cu o dacie papuc n-am aplicat si a facut un superb 180 grade)
-In varful curbei accelerezi pentru a lipi masina de asfalt.
-Fara ambreiaj apasat in curba(am facut-o pe asta chiar pe Cheia la 3 zile dupa ce am luat permisul,am vrut sa dau inferioara,m-am blocat si am ramas cu ambreiajul apasat)
-Usor cu masina in curbele de 90 de grade,daca nu avea ESP sau nu stiu ce sistem dintr-asta electronic o propteam in gard la vecini.
-Grija mare cu viteza in pasaj(eram obosit si la intrare in pasaj la Victoriei cu 100 m-am trezit cu o roata pe asfalt si cu una mai sus pe linia de tramvai)
-Ii rog pe cei cu Logan cu Xenon sa isi regleze farurile(Nu am nimic cu Logan-ul,dar are cele mai deranjante faruri cu Xenon din tara asta)
-Daca sunteti incepator si sunteti pe autostrada,suportati flash-urile si claxoanele celui din spate si depasiti in siguranta,dupa care reveniti usor pe banda 1(nu am patit,fiindca pe autostrada merg si eu destul de tare,dar am mai vazut cazuri,eu pe banda 2,incapatorul depasire,ma vede in oglinda si bruscheaza masina pe banda 1 sa-mi faca loc,de zic ca iese in camp cu ea,sa nu se inteleaga gresit,eu nu dau flash-uri,in schimb imi place sa merg aproape in spatele celui care nu se da pe banda 1)
-Pe pod Mangalia spre Vama Veche la ~150 la ora,e o groapa sau ceva,de a facut masina un balans fantastic,m-am speriat putin dar se tine bine pe sosea balena asta de Opel,si eu ma tin bine de volan )
-Imi era frica de depasiri inainte,acum depasesc fara probleme.
-Tata a fost si este cel mai bun prieten al meu,care m-a invatat si inca ma invata foarte multe chestii si ma suna la 3 dimineata cand sunt plecat sa ma intrebe daca sunt bine.
-Grija mare la pietoni.
-Inca mai uit sa ma uit in oglinda in oras(rar ce-i drept,dar mai uit,spre deosebire de autostrada unde ma uit de 2 ori inainte sa depasesc)

Si ar mai fi multe chestii pe care le-am uitat...
In final respect baietilor cu masini modificate,sper ca intr-o zi sa vin si eu la intalniri cu voi!
Foarte bine punctat...
cu exceptia vitezei cu care conduci prin localitate, chiar daca acum ai permis
si eu am fost in aceasi situatie..si cand nu ai bucata de plastic esti taaaaare tentat sa te urci la volan si sa tragi o tura...zicandu-ti: "legea e pentru a o incalca"..
stati calm..aveti tot timpul sa va saturati de condus si mers si toate alea..
inainte de a avea permis, am condus, recunosc..dar doar pe camp si in parcari sau pe o strada pustie..in care eram sigur 100% ca nu vine vre-o masina sau politia ...
ai rabdare si timpul te va invata cum sa stapanesti o masina de cateva sute de cai sau una slaba...prima mea masina a fost un trabant 601 S, masina care are 120 in bord si 24CP, dar..care daca nu stii sa o tii, te poate baga in gard...chiar daca zici : "Eh, un trabant, un fleac"...orice masina buna sau rea, tare sau slaba, daca nu stii sa o conduci, te duci...si, daca nu te gandesti la tine, macar gandeste-te la ce lasi in urma ta, la cei care au pus speranta in tine, sau la cei care s-au sacrificat ca tu sa cresti...
luati-va permisu' si dupa aia ardeti-o cum vreti, unde vreti...asta in masura a cat va pasa de viata voastra...nu ca plasticul ala v-ar salva sau mai stiu eu ce...dar, macar sa fii legal, constient de ceea ce faci
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare

Last edited by Victor_Is; 12-12-09 at 13:50.
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 13:46   #849
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Renzor View Post
Hai sa zic si eu din experienta mea.
Am luat plasticul pe 5 octombrie.Pana acum cred ca am ~5000km.
Si acum ma gandesc la anul trecut,pe 11 decembrie,cand am facut 18 ani,veselie mare si in Ianuarie direct in scoala de soferi.Am dat de 2 ori(picat la traseu) si dupa aia am renuntat,adica nu mai aveam tragerea aceea de inima.In final l-am luat acum de curand...daca m-ai pune acum sa merg fara permis te-as injura fara discutii,e cea mai mare prostie,mai ales prin oras prin Bucuresti unde sunt atatea masini.
Din mica experienta acumulata pana acum:

-In primele zile de la 100 in sus simteam ca nu mai controlez masina,care vad cum creste de la o zi la alta,am curaj(cateodata prostesc)sa merg si cu 160 prin diferite zone din oras.Accidentele nu le faci la inceput fiindca stai foarte atent(cel putin eu),atent la turatia motorului,atent la viteze,la cum dai drumul la ambreiaj,etc.Acum pentru mine sunt reflexe(nu foarte bine conturate,dar sunt)
-Opelul Vectra C Caravan al familiei de 120 cp nu mai e destul de bun pentru mine.Imi trebuie ceva mult mai puternic.
-Aveti grija la iesirea de pe Autostrada Soarelui pe centura,obisnuit cu viteza de croaziera era sa sar si eu prin parapeti cand am virat...
-Fara frana in curbe.(asta e de baza,o stiam teoretic dar cu o dacie papuc n-am aplicat si a facut un superb 180 grade)
-In varful curbei accelerezi pentru a lipi masina de asfalt.
-Fara ambreiaj apasat in curba(am facut-o pe asta chiar pe Cheia la 3 zile dupa ce am luat permisul,am vrut sa dau inferioara,m-am blocat si am ramas cu ambreiajul apasat)
-Usor cu masina in curbele de 90 de grade,daca nu avea ESP sau nu stiu ce sistem dintr-asta electronic o propteam in gard la vecini.
-Grija mare cu viteza in pasaj(eram obosit si la intrare in pasaj la Victoriei cu 100 m-am trezit cu o roata pe asfalt si cu una mai sus pe linia de tramvai)
-Ii rog pe cei cu Logan cu Xenon sa isi regleze farurile(Nu am nimic cu Logan-ul,dar are cele mai deranjante faruri cu Xenon din tara asta)
-Daca sunteti incepator si sunteti pe autostrada,suportati flash-urile si claxoanele celui din spate si depasiti in siguranta,dupa care reveniti usor pe banda 1(nu am patit,fiindca pe autostrada merg si eu destul de tare,dar am mai vazut cazuri,eu pe banda 2,incapatorul depasire,ma vede in oglinda si bruscheaza masina pe banda 1 sa-mi faca loc,de zic ca iese in camp cu ea,sa nu se inteleaga gresit,eu nu dau flash-uri,in schimb imi place sa merg aproape in spatele celui care nu se da pe banda 1)
-Pe pod Mangalia spre Vama Veche la ~150 la ora,e o groapa sau ceva,de a facut masina un balans fantastic,m-am speriat putin dar se tine bine pe sosea balena asta de Opel,si eu ma tin bine de volan )
-Imi era frica de depasiri inainte,acum depasesc fara probleme.
-Tata a fost si este cel mai bun prieten al meu,care m-a invatat si inca ma invata foarte multe chestii si ma suna la 3 dimineata cand sunt plecat sa ma intrebe daca sunt bine.
-Grija mare la pietoni.
-Inca mai uit sa ma uit in oglinda in oras(rar ce-i drept,dar mai uit,spre deosebire de autostrada unde ma uit de 2 ori inainte sa depasesc)

Si ar mai fi multe chestii pe care le-am uitat...
In final respect baietilor cu masini modificate,sper ca intr-o zi sa vin si eu la intalniri cu voi!
Ce sa zic, esti de-a dreptul fantastic si tatal tau la fel, ca iti da masina pe mana! Cred ca vrea sa scape de tine, dar nu inteleg de ce nu te arunca de pe un pod si te mai lasa sa si distrugi masina familiei.
1. Esti cel mai adevarat sofer de pe aici - 160 in localitate si inca prinzi curaj. Cand o sa ajunga curajul la capat, cred ca o sa ai 220 km/h in localitate. Spune-ne si noua numarul de la masina, sa stim ca este vorba de tine, cand o sa te vedem la stirile de la ora 5, incolacit pe pom. Si daca stai tu atent la turatia motorului si la kilometrajul care arata 160 km/h, de ce crezi ca nu faci accident? Cred ca asta e principalul motiv al accidentelor, in ziua de azi. Fraieru'nu s-a uitat ca turometrul arata 4300 rpm si a dat cu masina in stalp. Sau .... un nebun mergea in localitate cu 160 km/h si a dat intr-o groapa, masina a facut balans, iar soferul incepator a intrat pe trotuar si a omorat 5 persoane?
2. 120 de cai nu-ti ajung? Zi lu' taticu sa ia un 63 AMG ceva, ca scapa mai repede de tine.
3. Majoritate pe aici stim sa reducem viteza inainte de a intra intr-o curba, nu sa zburam prin parapeti. Poate daca aveai vreo 300 de cai, iti ajungeau sa rupi parapetul.
4. In curba nu apesi nici frana si nici ambreiajul, dar ce faci? Daca ala din fata ta franeaza? Sau daca trebuie sa schimbi viteza? Si daca apesi ambreiajul in curba ce se intampla? Ca mie pana acum nu mi s-a intamplat nimic cand am apasat ambreiajul in curba, masina s-a comportat normal. La fel si cu frana apasata in curba si pe ploaie. Poate ca nu se bruscheaza, dar asta e altceva.
5. Pe autostrada tu faci depasiri? Depasirea este aia cand depasesti axul drumului si intrii pe contrasens, nu cand te incadrezi de pe o banda pe alta. In alta ordine de idei, poate le dai sfaturi sa nu se dea la o parte, ca nu scrie nicaieri in legislatie sa te dai la o parte daca vine unu cu viteza, din spate. Aste este legea soferilor si nu scrie nimic in legislatie. Poti trece pe banda din dreapta, ca nu este considerata depasire.
6. E bine ca mergi cu 160 km/h in oras, dar ai reflexe si uiti sa te mai uiti in oglinizi.
7. Poate gasesti vreunu mai destept, sa te duca cu 90 km/h pe banda 2 si tu lipit de bara lui, sau sa-ti tranteasca o frana, sa-ti faci masina praf, sa-i mai platesti si masina aluia, dar asta e...smecheria si prostia se platesc.
Esti un adevarat exemplu pentru cei fara permis
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 16:57   #850
Messerschmitt
Dacia Driver

Stage 5
 
Messerschmitt's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 669
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Ce sa zic, esti de-a dreptul fantastic si tatal tau la fel, ca iti da masina pe mana! Cred ca vrea sa scape de tine, dar nu inteleg de ce nu te arunca de pe un pod si te mai lasa sa si distrugi masina familiei.
1. Esti cel mai adevarat sofer de pe aici - 160 in localitate si inca prinzi curaj. Cand o sa ajunga curajul la capat, cred ca o sa ai 220 km/h in localitate. Spune-ne si noua numarul de la masina, sa stim ca este vorba de tine, cand o sa te vedem la stirile de la ora 5, incolacit pe pom. Si daca stai tu atent la turatia motorului si la kilometrajul care arata 160 km/h, de ce crezi ca nu faci accident? Cred ca asta e principalul motiv al accidentelor, in ziua de azi. Fraieru'nu s-a uitat ca turometrul arata 4300 rpm si a dat cu masina in stalp. Sau .... un nebun mergea in localitate cu 160 km/h si a dat intr-o groapa, masina a facut balans, iar soferul incepator a intrat pe trotuar si a omorat 5 persoane?
2. 120 de cai nu-ti ajung? Zi lu' taticu sa ia un 63 AMG ceva, ca scapa mai repede de tine.
3. Majoritate pe aici stim sa reducem viteza inainte de a intra intr-o curba, nu sa zburam prin parapeti. Poate daca aveai vreo 300 de cai, iti ajungeau sa rupi parapetul.
4. In curba nu apesi nici frana si nici ambreiajul, dar ce faci? Daca ala din fata ta franeaza? Sau daca trebuie sa schimbi viteza? Si daca apesi ambreiajul in curba ce se intampla? Ca mie pana acum nu mi s-a intamplat nimic cand am apasat ambreiajul in curba, masina s-a comportat normal. La fel si cu frana apasata in curba si pe ploaie. Poate ca nu se bruscheaza, dar asta e altceva.
5. Pe autostrada tu faci depasiri? Depasirea este aia cand depasesti axul drumului si intrii pe contrasens, nu cand te incadrezi de pe o banda pe alta. In alta ordine de idei, poate le dai sfaturi sa nu se dea la o parte, ca nu scrie nicaieri in legislatie sa te dai la o parte daca vine unu cu viteza, din spate. Aste este legea soferilor si nu scrie nimic in legislatie. Poti trece pe banda din dreapta, ca nu este considerata depasire.
6. E bine ca mergi cu 160 km/h in oras, dar ai reflexe si uiti sa te mai uiti in oglinizi.
7. Poate gasesti vreunu mai destept, sa te duca cu 90 km/h pe banda 2 si tu lipit de bara lui, sau sa-ti tranteasca o frana, sa-ti faci masina praf, sa-i mai platesti si masina aluia, dar asta e...smecheria si prostia se platesc.
Esti un adevarat exemplu pentru cei fara permis

ai dreptate! poate ca esti oleaca cam rau cu el!..dar sa fim sinceri esti atent si megi cu 160 km da uiti sa te uiti in oglinzi)...Sau ca stai lipit de ala:P.. nu pot sa zic ca io's sofer adevarat dar tu te mandresti cu ai tai 5000km stai fara grija ca sunt multi care au putine luni si mult mai multi km!.. io am de vreo 4 ori mai multi pe putin) si inca nu stapanesc masina..!

Hai sa zicem o smecherie tu ai mentalitatea aia ce am avut-o si eu 3 zile cand mi-am luat permisu! Daca intri intr-o curba si incepe sa o ia in toate partile ( la fel si pe apa sau gauri)masina si tu reusesti sa o aduci pe drum cu ajutoru lu dumnezeu te crezi sofer! NU!GRESIT! Nu asta inseamna ca stapanesti masina..! cand o stapanesti nu intri in astfel de situatiiNumai bine..
Messerschmitt is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 22:20   #851
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Messerschmitt View Post
Hai sa zicem o smecherie tu ai mentalitatea aia ce am avut-o si eu 3 zile cand mi-am luat permisu! Daca intri intr-o curba si incepe sa o ia in toate partile ( la fel si pe apa sau gauri)masina si tu reusesti sa o aduci pe drum cu ajutoru lu dumnezeu te crezi sofer! NU!GRESIT! Nu asta inseamna ca stapanesti masina..! cand o stapanesti nu intri in astfel de situatiiNumai bine..
nota 10 pentru ultima parte a afirmatiei
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 22:37   #852
dony ddc

Stage 5
 
dony ddc's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 861
Default Re: Conducere fara permis

Asa e cand te prinde curaju si ai boala vitezei si conduci fara permis ...si dai peste un "gunoier al legii" si te trage pe dreapta nu stie cu ce sa inceapa mai intai:1)de unde ai masina ?,2) actele de indentiate ale tale si ale masini!,3)in localitate se circula cu peste 110km\h?....astai parerea meah care sar intampla in cel mai rau caz cand conduci ilegal..

Last edited by dony ddc; 12-12-09 at 22:39.
dony ddc is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 23:53   #853
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by dony ddc View Post
Asa e cand te prinde curaju si ai boala vitezei si conduci fara permis ...si dai peste un "gunoier al legii" si te trage pe dreapta nu stie cu ce sa inceapa mai intai:1)de unde ai masina ?,2) actele de indentiate ale tale si ale masini!,3)in localitate se circula cu peste 110km\h?....astai parerea meah care sar intampla in cel mai rau caz cand conduci ilegal..
De fapt asta ar fi un caz fericit. Daca mergi fara permis, "iti sare o groapa in fata", lovesti cateva masini, mai omori si un pieton sau doi, deja viteza si "de unde ai masina", ar fi cele mai minore probleme. Oricum vad ca din ce in ce mai mult se confunda smecheria cu prostia si inconstienta.
Off topic: citeam acum ceva timp pe un site de avocatura, despre un pusti de 17 ani, ce avea o dilema si anume daca mai poate da examenul pentru permis, dupa ce a facut un accident cu o masina "imprumutata fara stiinta proprietarului", a lovit 2 masini, dintre care una cu soferul ranit si cu o alcolemie de 0,17. Problema lui cea mai mare, era daca mai poate lua permisul, nu daca se duce la puscarie sau nu, sau faptul ca cineva (el sau familia), va trebui sa plateasca pentru cele 2 masini lovite plus despagubirile omului cu un picior si 2 coaste rupte.
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 01:57   #854
Renzor

Stage 4
 
Renzor's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 186
Default Re: Conducere fara permis

Gresit,nu ma mandresc,nu ma dau mare,spun doar ce simt,ce gandesc si ce am facut pana acum.Ca gandesc prost si am actionat prost e alta treaba.Ca spuneti si voi ca gresesc ma face sa ma gandesc de doua ori.Repet e purul adevar,nu ma mandresc si nici nu ma dau mare.
Despre frana,pun frana inaintea curbei,despre oglinzi uit rar!,dar recunosc ca uit.Mi-am luat pana acum doua claxoane pe chestia asta.
Despre 160,nu era oras,nu era circulatie,dar tot a fost prostie.Nu ma cred sofer dupa acea intamplare,chiar am spus ca m-am speriat si eu n-am facut nimic,masina s-a redresat singura.
In rest va multumesc pentru reply-uri .
Renzor is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 19:15   #855
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Conducere fara permis

Topicul asta ar trebuii inchis, povesti peste povesti.. Toti copiii astia obositi fara carnet de fac pe zmeii, ar trebuii batuti cu volanul peste bot. Invatati fratilor pe camp sa mergeti, nu am nimic impotriva, dar nu pe toate straziile sa faceti accidente si crime.
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -