Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 05-08-09, 23:16   #736
TAI

Stage 2
 
TAI's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 37
Default Re: Conducere fara permis

Am invatat mersul pe bicicleta la 3-4 ani, am condusi carturi de la 9 ani iar de la 14 ani am condus masina insotit, dar si singur si doar pe drumuri de tara. Din experienta mea de aproape 20 de ani de condus in legalitate, pot spune ca stapanirea unei biciclete, a unui cart sau a unei masini e un lucru OK, dar sa rezolvi problemele neprevazute din trafic e cu totul alta "mancare de peste".
Scoala de soferi este conditia minimala pentru a putea conduce in trafic iar sfatul meu este sa te gandesti mai bine cand doresti sa conduci fara permis pentru ca nu sti niciodata ce se poate intampla, indiferent de eveniment vei fi gasit vinovat si vei plati.
TAI is offline   Reply With Quote
Old 08-08-09, 00:49   #737
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: Conducere fara permis

Si eu conduceam masinile ale unui prieten in poligon, unde era o pista de carturi, acum acea pista este distrusa, primaria a distrus pista ca sa construiasca, nu stiu ce cladire (care chiar nu isi are rostul si e si aproape in afara orasului), probabil ca unii din TM cunosc pista din Sannicolau Mare, obisnuiau sa vina in weekend tot felul de oameni care sa isi testeze masinile pe acolo (Ferrari, M-uri).

Acolo aveam "curajul" sa conduc, acum nu risc pe strazi.. prefer sa mai astept. Parerea mea este ca nimeni nu trebuie sa riste... desi sa astepti 18 ani e ceva... dar la mentalitatea din romania e bine sa ramana asa. Chiar daca in alte tari se poate da de permis mai repede, trebuie recunoscut ca acolo e si cu totul alta mentalitate. Sa dai in romania la 16 ani ar fi un masacru, toti ar juca NFS in Real Live.
__________________
In Memory Of My Ex...
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 22:29   #738
NebooNu

Stage 3
 
NebooNu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 146
Default Re: Conducere fara permis

Cum sa incep ... de cam 3 saptamani am inceput sa practic si eu acest sport extrem cu o dacia 1410 berlina 00" prin bucuresti la amiaza , mai putin seara si noaptea , pentru ca atunci este cel mai riscant ... asa am ajuns sa fac >500 km prin bucuresti ... era so patesc de vre-o 2 ori (cu garda ) timp in care am facut pauza 1 -2 zile dupa care iar am luat-o din loc .... de mers merg regulamentar 50-60 km/h ascultand muzica (...) , cand ma grabesc o mai ciupesc putin

Pot sa spun ca am citit cateva pagini din acest topic din care m-am si inspirat , parca ma vad peste cativa ani cand o sa citesc aceste randuri , ma intreb ce parere o sa am atunci pentru ca acum stiu ca nu sunt intreg la cap .... asa ca nu aruncati cu pietre dupa mine

P.s Partea proasta e ca in trafic trebuie sa-l feresti si pe cel din fata ori stanga / dreapta nu doar masina ta ...
NebooNu is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 22:55   #739
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

esti mandru de ce faci nu?
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 23:04   #740
NebooNu

Stage 3
 
NebooNu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 146
Default Re: Conducere fara permis

important nu e ce faci , ci cum faci ... multi gandim asa la varsta asta , prima oara a fost mai greu , acuma daca am noroc sa nu fie vre-un parlit de gabor undercover pe forum )

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
esti mandru de ce faci nu?
mandru ... poate daca aveam un 318 -325 ... cine stie ... eu nu am postat sa ma laud dar poate mai sunt si alti cum am fost eu acum 3 saptamani

Last edited by NebooNu; 12-08-09 at 23:22.
NebooNu is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 23:27   #741
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by NebooNu View Post
Cum sa incep ... de cam 3 saptamani am inceput sa practic si eu acest sport extrem cu o dacia 1410 berlina 00" prin bucuresti la amiaza , mai putin seara si noaptea , pentru ca atunci este cel mai riscant ... asa am ajuns sa fac >500 km prin bucuresti ... era so patesc de vre-o 2 ori (cu garda ) timp in care am facut pauza 1 -2 zile dupa care iar am luat-o din loc .... de mers merg regulamentar 50-60 km/h ascultand muzica (...) , cand ma grabesc o mai ciupesc putin

Pot sa spun ca am citit cateva pagini din acest topic din care m-am si inspirat , parca ma vad peste cativa ani cand o sa citesc aceste randuri , ma intreb ce parere o sa am atunci pentru ca acum stiu ca nu sunt intreg la cap .... asa ca nu aruncati cu pietre dupa mine

P.s Partea proasta e ca in trafic trebuie sa-l feresti si pe cel din fata ori stanga / dreapta nu doar masina ta ...
Dumnezeu sa ma fereasca de cei ca tina, atat am de zis.
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 00:41   #742
B3ST

Stage 5
 
B3ST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 341
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by NebooNu View Post
Cum sa incep ... de cam 3 saptamani am inceput sa practic si eu acest sport extrem cu o dacia 1410 berlina 00" prin bucuresti ...
Cand ma refeream la mentalitatea din romania, ma refeream la cei ca tine.

Quote:
Originally Posted by NebooNu View Post
P.s Partea proasta e ca in trafic trebuie sa-l feresti si pe cel din fata ori stanga / dreapta nu doar masina ta ...
What??

Quote:
Originally Posted by NebooNu View Post
important nu e ce faci , ci cum faci ... multi gandim asa la varsta asta , prima oara a fost mai greu , acuma daca am noroc sa nu fie vre-un parlit de gabor undercover pe forum
What 2??

Stii ce inseamna 50-60 km/h ?? Helo?! Parerea mea e ca ar trebui sa te lasi, nu ca te-ar prinde politia dar la viteza asta, prin oras, iti poti schimba viata radical.

Lasa-te de chestiile astea ca iti iese un copil in fata si atunci nu as vrea sa ma intalnesc cu tine!

Uite ce a patit un amic de al meu, cu 50-60km/h (minor), prin camp si acum nici nu ma gandesc sa ma pun la volan fara permis.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0087.JPG
Views:	115
Size:	1.94 MB
ID:	1043445   Click image for larger version

Name:	IMG_0095.JPG
Views:	101
Size:	1.95 MB
ID:	1043446  
B3ST is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 00:56   #743
RyaN-
VW Driver

Stage 5
 
RyaN-'s Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 484
Member of:
[VW]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by NebooNu View Post
Cum sa incep ... de cam 3 saptamani am inceput sa practic si eu acest sport extrem cu o dacia 1410 berlina 00" prin bucuresti la amiaza , mai putin seara si noaptea , pentru ca atunci este cel mai riscant ... asa am ajuns sa fac >500 km prin bucuresti ... era so patesc de vre-o 2 ori (cu garda ) timp in care am facut pauza 1 -2 zile dupa care iar am luat-o din loc .... de mers merg regulamentar 50-60 km/h ascultand muzica (...) , cand ma grabesc o mai ciupesc putin

Pot sa spun ca am citit cateva pagini din acest topic din care m-am si inspirat , parca ma vad peste cativa ani cand o sa citesc aceste randuri , ma intreb ce parere o sa am atunci pentru ca acum stiu ca nu sunt intreg la cap .... asa ca nu aruncati cu pietre dupa mine

P.s Partea proasta e ca in trafic trebuie sa-l feresti si pe cel din fata ori stanga / dreapta nu doar masina ta ...
inseamna ca esti curajos, sa nu mai vorbim de inconstienta ta, dar daca tu spui ca mergi regulamentar(fara permis), eu iti zic sa te mai gandesti o data, de doua ori inainte sa mai urci la volan, ca asa nu-ti merge mult si e posibil (sigur) sa regreti ca ai facut asta...
RyaN- is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 01:02   #744
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by NebooNu View Post
Cum sa incep ... de cam 3 saptamani am inceput sa practic si eu acest sport extrem cu o dacia 1410 berlina 00" prin bucuresti la amiaza , mai putin seara si noaptea , pentru ca atunci este cel mai riscant ... asa am ajuns sa fac >500 km prin bucuresti ... era so patesc de vre-o 2 ori (cu garda ) timp in care am facut pauza 1 -2 zile dupa care iar am luat-o din loc .... de mers merg regulamentar 50-60 km/h ascultand muzica (...) , cand ma grabesc o mai ciupesc putin

Pot sa spun ca am citit cateva pagini din acest topic din care m-am si inspirat , parca ma vad peste cativa ani cand o sa citesc aceste randuri , ma intreb ce parere o sa am atunci pentru ca acum stiu ca nu sunt intreg la cap .... asa ca nu aruncati cu pietre dupa mine

P.s Partea proasta e ca in trafic trebuie sa-l feresti si pe cel din fata ori stanga / dreapta nu doar masina ta ...
ai asteptat 17 ani, nu mai poti sa stai unul?

gandeste-te ca daca esti prins intri in rahat mare de tot. si problema e defapt lipsa ta de experienta, de reflexe/instinct, poti sa faci dracu' vreun accident, sa te ranesti, sau mai rau, sa ii ranesti si pe altii... gandeste-te bine, merita?
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 01:18   #745
p_vio46

Stage 5
 
p_vio46's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,680
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[RENAULT]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by NebooNu View Post
Cum sa incep ... de cam 3 saptamani am inceput sa practic si eu acest sport extrem cu o dacia 1410 berlina 00" prin bucuresti la amiaza , mai putin seara si noaptea , pentru ca atunci este cel mai riscant ... asa am ajuns sa fac >500 km prin bucuresti ... era so patesc de vre-o 2 ori (cu garda ) timp in care am facut pauza 1 -2 zile dupa care iar am luat-o din loc .... de mers merg regulamentar 50-60 km/h ascultand muzica (...) , cand ma grabesc o mai ciupesc putin

Pot sa spun ca am citit cateva pagini din acest topic din care m-am si inspirat , parca ma vad peste cativa ani cand o sa citesc aceste randuri , ma intreb ce parere o sa am atunci pentru ca acum stiu ca nu sunt intreg la cap .... asa ca nu aruncati cu pietre dupa mine

P.s Partea proasta e ca in trafic trebuie sa-l feresti si pe cel din fata ori stanga / dreapta nu doar masina ta ...
Amin , unii chiar nu inteleg pericolele la care se expun , cum spui tu ca ai scapat odata si te ai potolit vreo doua zile ...... gandestete cum iti distrugi viitorul in momentul in care te prinde , stiu o sa zici ca nici altii nu au fost prinsi dar cu mentalitatea asta nu o sa ajungi deoparte.....auzi"cand ma grabesc o mai ciupesc putin " ;pe strada nu e ca in NFS si nici cu Insert coin nu merge , daca tu nu te gndesti la tine lasa i macar pe altii sa traiasca in siguranta , vrei sa conduci fa o intr un poligon insotit de un sofer cu acte in regula care poate sa ti dea sfaturi si sa ti corecteze greselile , nu te mi da rotund cu abilitatile tale de conducator auto ca sunt egale cu 0 , ia o cum vrei dar mai bine te linistesti de tot decat sa plangi in zadar cand e deja prea tarziu
p_vio46 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 01:22   #746
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Conducere fara permis

Probabil stiti astia care conduceti fara permis ca daca sunteti prinsi pe langa dosarul penal nu aveti voie sa dati de carnet pana la 23 ani...adica va trageti singuri pe dreapta pentru urmatorii 5 ani...

Eu sincer va spun...cand am zis sa ma fereasca Dumnezeu de astia ca voi nu am ziso cu gand, intentie rea...de intri in mine din prostia ta...de intru eu in tine din greseala mea pe cuvantul meu daca as sti ce sa fac cu tine. Eu sunt mai prost (bun adica) ...as cauta sa gasest prostia si din tine si sa ne intelegem cumva sa te scap de politie dosare penale si alte chestii...iti strici viata din cauza unui cacat din asta, voi nu va dati seama. O fi funky, o fi trendy acum...nuj tata cum o fi acum da am trecut si eu prin varsta de 17 ani si eram cu gandu la alte chestii desi eram tot cu masinile...da nu era o optiune sa ma sui la volan fara carnet...1 zi cand am avut carnet am iesit cu masina mea pe strazi, 1 zi cand am avut carnet mam apucat de modificat la ea. Pana atunci doar am privit si am visat si nu cred ca am pierdut nimic in anul ala...

Referitor la cei care zic ca au 17 ani si stiu sa conduca ca conduc de cand au par la putza va spun ca nu stiti sa conduceti nici macar cat unu care deabea a terminat scoala de soferi. Nici ala nu stie sa conduca, carnetul iti da dreptul sa conduci...dar "sa conduci" inveti in timp si km parcursi. AAAAAAAAa...ca stiti sa schimbati 1a 2a 3a 4a, sunteti "nfs drivers" de o noapte si scapati fara sa faceti pagube asta nu e condus.

Va salut cu respect!
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 10:36   #747
NebooNu

Stage 3
 
NebooNu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 146
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by B3ST View Post
Uite ce a patit un amic de al meu, cu 50-60km/h (minor), prin camp si acum nici nu ma gandesc sa ma pun la volan fara permis.
Ce-ar trebui sa spun acum , ca imi pare rau pentru el bla bla ... daca nu a fost atent s-a parlit . eu pe camp am invatat , cum se comporta masina , plecarile de pe loc intoarceri , parcari .....



Quote:
Originally Posted by addicted2trance View Post
ai asteptat 17 ani, nu mai poti sa stai unul?

gandeste-te ca daca esti prins intri in rahat mare de tot. si problema e defapt lipsa ta de experienta, de reflexe/instinct, poti sa faci dracu' vreun accident, sa te ranesti, sau mai rau, sa ii ranesti si pe altii... gandeste-te bine, merita?

o sa ma gandesc bine la ce ai spus , noroc



Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Eu sincer va spun...cand am zis sa ma fereasca Dumnezeu de astia ca voi nu am ziso cu gand, intentie rea
Daca tot vrei sa te fereasca dumnezeu spui sa te fereasca si de taximetristi care habar n-au ce-i ala semnal sau cedeaza trecerere ori de cei cu supercars' gen ferari .....
Daca te-ai intalni cu mine la semafor te-ai schimba radical parere despre mine si comportamentul meu .... de accident nici nu se pune vorba doar in caz ca intra vre-un dobitoc in mine ,de ce ? pentru ca conduc prundent .




eu zic sa ne fereasca dumnezeu de aia care au luat carnetu cum l-au luat si nu stiu sa acorde prioritate , celorlalti participanti la trafic / pietoni sau de aia care se chinuie 10 -15 minute sa faca o parcare s.a .


Numai bine !
NebooNu is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 11:17   #748
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by NebooNu View Post
Ce-ar trebui sa spun acum , ca imi pare rau pentru el bla bla ... daca nu a fost atent s-a parlit . eu pe camp am invatat , cum se comporta masina , plecarile de pe loc intoarceri , parcari .....
pe camp n-o sa inveti niciodata ce trebuie, d'aia scoala se face in oras.

Quote:
Originally Posted by NebooNu View Post
Daca tot vrei sa te fereasca dumnezeu spui sa te fereasca si de taximetristi care habar n-au ce-i ala semnal sau cedeaza trecerere ori de cei cu supercars' gen ferari .....
Daca te-ai intalni cu mine la semafor te-ai schimba radical parere despre mine si comportamentul meu .... de accident nici nu se pune vorba doar in caz ca intra vre-un dobitoc in mine ,de ce ? pentru ca conduc prundent .
eu zic sa ne fereasca dumnezeu de aia care au luat carnetu cum l-au luat si nu stiu sa acorde prioritate , celorlalti participanti la trafic / pietoni sau de aia care se chinuie 10 -15 minute sa faca o parcare s.a .
Numai bine !
conduci prudent fara permis, asta e inconstienta si atat.

nu esti cu nimic mai prejos decat unul care nu stie regulile de circulatie sau unul care a luat permisul pe bani oricat de prudent te crezi tu
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 20:12   #749
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

Ala de abia a luat permisul pe bani sau cum l-a luat...are o accoperire mare...poate sa dea in orice vrea el(lucru/obiect.)dar tu ce faci in caz de accident.?nu e nevoie sa fi tu devina...poate sa dea altu in tine si din cauza lui sa ii faci si masina lui si pe a ta...doar ca sa scapi de politie...e treaba voastra ...eu va doresc doar sa nu aveti probleme sau alte incidente...dar nu e bine ce faceti...fara sa vreti ii puteti pune si pe altii in pericol
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 20:34   #750
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: Conducere fara permis

Daca faci un accident de unde platesti?
Oricum, vinovat este parintele care nu te supravegheaza. Vai de el daca faci vreo boacana.....
manumeciu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -