Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 05-03-12, 16:44   #16
Brian

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,179
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Multi isi iau carnetul pe spaga, unii sunt si prosti si se lauda dupa (stiu cazuri).
Cat despre motivele politistului de a pica pe cineva .. pai scuza-ma, asa am avut si eu un fost coleg care a dat de 5 ( CINCI ) ori traseul, cu examinatori diferiti si spunea ca ei au ceva cu el, ca el merge perfect, ca un politist i-a zis sa nu mai opreasca la "stop-ul" ala, ca e liber .. si el n-a oprit

Oricum, ca un sfat pentru viitori posesori de permis de conducere .. vedeti-va de treaba si lasati politistul in pace. Ascultati doar cand zice "la dreapta, la stanga, fa parcare" .. in rest.. el poate sa spuna sa mergi pe nu stiu ce strada unde e interzis, dar asta nu inseamna ca tu trebuie sa te iei dupa el.
La faza cu groapa, cand a zis ca "rupe masina", atunci trebuia sa nu il bage in seama .. si sa mai ia o groapa. Asa nu il pica, pentru ca asta nu e motiv.. dar intratul pe contrasens, da.

Bafta la urmatorul examen si spune-le sa fie mai increzatori, stiu ca foarte multi au emotii cand e politistul in dreapta si de aia gresesc.
Brian is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 16:55   #17
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Quote:
Originally Posted by Putifer2 View Post
Dumnezeule mare. da chiar sunteti batuti in cap. fara suparare acum. chiar nu puteti scrie ceva fara sa scrieti "copii frustrati" la inceput de propozitie. doamnee...va rog eu..daca vreti sa fiti respectati..respectati si voi la randul vostru frate.
1 la mana, nu am scris la inceput de propozitie
2 la mana, avand in vedere ce ai scris la inceputul topicului, nu pot sa inteleg decat ca esti frustrat ca de ce au picat prietenii tai, ca ei nu aveau nici o vina si ti se pare tie ca are cineva ceva cu ei . E simplu, au incalcat legea, ciocu mic si repeta orasul pana le iese bine.
Daca prietenii tai mergeau regulamentar si tot ii pica atunci da, ai perfecta dreptate !
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 19-09-12, 19:36   #18
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Eu am reusit din prima, si normal ca am avut emotii si tremurici in burta, ca asa e normal. Odata ce stapinesti masina si cunosti circulatia si legile circulatiei, degeaba stau cu tine in masina 3 politisti ca nu te poate pica. N-au nici o sansa. Pe mine de ce nu m-a picat politaiu ? Daca mi-a zis sa fac o intoarcere din trei miscari pe o strada, am facut. Daca mi-a zis sa dau inapoi 50 de metrii, am facut. Daca mi-a zis sa virez la dreapta unde era interzis, n-am virat. Daca mi-a zis sa fac o parcare chiar in coltul strazii, n-am facut, pt ca am stiut ca e interzis sa parchezi masina inainte de 5 metrii de coltul strazii. Am fost atent. Si din cauza ca am fost atent, n-a reusit sa ma pice. Cei care au picat n-au fost atenti si au facut greseli. SCURT. De exemplu instructoru meu de auto m-a pus sa mergem pe o ruta al orasului, ne-am tot invirtit pe acolo. Orice face-am nu era bine, tot timpu comenta. Cind venea la rind colegamea sa conduca, numa greseli peste greseli facea. Dar instructoru nu zicea nimica, ca era ocupat. Privirea lui ai era intre picioare la aia. Si ne miram ca femeile is varza la volan. Despre coruptie ? Coruptie a fost, este, si va fii intotdeauna, si in vecii vecilor. De asta nu scapam. Omul drept si corect totdeauna o sa aiba de suferit. Asta-i lege data de ala de sus. Omul sufera de smecherie. Pt ca e imposibil sa traiesti corect intr-o lume condusa de diavol. Si daca te muti in padure sau in munti, si acolo te gaseste dioavolu si nu-ti da pace. In fine. Odata ce ti-ai luat permisu, toti facem prostii si greseli, si incalcam legea. Trecem pe rosu, depasim pe linie continua, parcam unde nu e voie, incalcam viteza legala, etc. Asta face toata lumea. Sintem smecheri ca avem masina. Stiti care-i cea mai mare boala al omului ? Smecheria ( egoul ), si necredinta.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 23:00   #19
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Mizerie totala cand vine vorba de permise auto. Astazi si ultimul prost ajunge sa aiba permis si sa iasa pe sosele cu un harb de masina. Nu conteaza ca abia merge, ca franele ii tin cand isi aduc ele aminte etc.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 25-09-12, 23:29   #20
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

e mai bine ca abia merge decat daca acelasi prost se urca la volanul unei masini puternice pe care n-o intelege...nu mai zic s-o stapaneasca
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 12:21   #21
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

In Romania, NICIODATA; da NICIODATA, n-o sa fie bine. TOTDEAUNA a fost, este, si o sa fie coruptie. Stiti ce-i interesant ? Ca omul s-a obisnuit cu mizeria asta, si incepe sa-i placa. Mergi la RAR cu masina, dai mita si gata, totul s-a rezolvat. Vrei permis auto ? Dai mita si s-a rezolvat si aia. Ai nevoie de un job la birou bine platit ? Si acolo tot cu mita se rezolva. Deci peste tot, bani... bani.... bani. Si se rezolva totul. Vrei o femeie frumoasa, sa arate si bine, sa te si iubeasca, sa stie sa faca si de mancare ? Spune-i ca ai bani, masina, casa. Si una doua poti avea femeia visurilor tale. Cine are bani, alora le place coruptia. Si cine n-are bani, alora nu le place coruptia. Logic nu ? Nici mie nu-mi place mizeria din Romania, de aia am plecat din tara. Problema e ca nici in alta tara nu-mi place, pt ca nu suport strainii, nu pot lucra cu ei, nici sa glumesti cu ei nu poti. Pt ca-s niste fanatici, rasisti. Deci oriunde m-as duce, niciunde nu mi-ar placea. Defapt singurul loc unde mi-ar placea, ar fi in PARADIS. Deci la cine nu-i convine sistemu pe pamant, asa cum nici mie, reclamatii se fac la ala de SUS. - Saaaaaauu aici pe forum.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 26-09-12, 23:30   #22
nicholas

Stage 4
 
nicholas's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 291
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Peste tot dai de fel si fel de specimene.
nicholas is offline   Reply With Quote
Old 27-09-12, 23:57   #23
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Un prieten de al meu, a facut un mic accident. El cu diugu de Dacie, a lovit asa un pic, un Mertan, in care se aflau tigani. Lovitura era foarte mica. La Dacie s-a facut praf radiatoru, capota si aripa din fata. Si Mertanu n-avea decat o zgarietura la bara din spate. Atat. S-au dus amandoi la politie sa complecteze formularele, ce si cum s-a antamplat. Si surpriza. Tiganu nu stia sa scrie. Deci va dati seama nu ? A platit tiganu bani grei pt permisu ala. Acuma, am auzit si vazut la stiri, cum caaa, se platesc bani grei pt diplome. Ba de bacalaureat, ba alte diplome. Mitaa, ca nu ne place sa anvatam, si nici sa muncim. Eu rad, dar nu-i de ras. Mergi la RAR sa-ti faci verificarea tehnica la masina, si de frica sa nu te puna aia sa schimbi, mai stiu eu ce la masina, care te poate costa cat ai dat pe masina. Ce faci ? Dai mita. Dai si tu acolo vreo 50 de lei, si ai scapat. Nu mai stai la rand ca fraieru, si cu nervi in burta. Traiasca coruptiaaaaa, bineee maaaaaaaa
franz34sm is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -