Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-12, 17:52   #1
Putifer2

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Salut.
Dupa cum bine stiti carnetul de sofer se poate lua in 2 moduri in Romanica:
Varianta 1-tocesti cartea si consumi un set de creioane pe incercuitul variantelor din cartea de teste.
Varianta 2- "pe oua" sau poate preferati termeni cum ar fi mita, spaga, relatii, etc.
Vreau sa va dau doar 2 din experientele pe care le am avut cu obtinerea carnetului auto nu traite direct pe pielea mea ci pe a unui prieten si a soramii.
Prima experienta a fost cu sora mea: a tocit 3 luni cartea, a trecut sala fara nici o gresala, conducea masina de 2 ani, dar a venit si momentul traseului...din start fetele stiau ca 99% o sa fie picate fara un motiv anume. Asta sa si intamplat...in timp ce se deplasa pe sosea un caine i a aparut in fata si a intervenit o chestie numita "reflex"...a tras putin de volan sa il evite si a intrat pe contrasens cu 20 cm din latimea masinii. Un motiv mai mult decat suficient pentru a fi picata in viziunea politistului.
A doua experineta a fost astazi cu un prieten care a dat traseul. motivul pentru care a fost picat? la fel de penibil ca si porcul de politist.
Cum scrie in legislatie nu ai voie sa intrii pe contrasens. O groapa in fata, da cu masina in ea ca asa scrie la carte. Este mustrat de catre politist ca de ce nu a evitat groapa, ca "indoia masina". A doua groapa in fata...mustrat la anterioara groapa trage de volan si intra putin pe contrasens, precizez ca soseaua era libera si nu a crezut ca e un pui de Ken Block. Reactia politistului?!?!?! Picat! nu ai voie sa intrii pe contrasens.
Sunt convins ca exista in "cartea lor" astfel de "teste" pentru pretendentii la carnet, dar totusi frate, tu pe cine ai asculta?, intuitia ta formata dintr`o carte sau din indicatiile si mustrarile politistului cu care dai traseul.? Mentionez ca ambele "tentative" pentru obtinerea carnetului au avut loc in Calarasi.
Putifer2 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 18:07   #2
adrianpaul

Stage 4
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 243
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Ca sofer, nu ai voie sa te lasi influentat de altii. Trebuie sa faci ce scrie legea. Daca cineva iti spune sa calci linia continua, oricine, nu trebuie sa o faci, pentru ca o faci pe pielea ta(ti se ia permisul). (eu cand am luat permisul, politistul intr-o intersectie m-a pus sa fac stanga desi era interzis. I-am spus ca e interzis stanga, ca nu e voie, iar el mi-a spus sa fac stanga totusi, ca asa vrea muschiul lui, ca sa ajungem mai repede intr-o zona anume, si ca nu ma pica pentru asta).

Teoretic, nu ai voie sa treci peste linia continua, fie el caine, sau groapa in fata ta. Apesi frana, incetinesti pana cand ai viteza mica incat nu rupi masina in 2, eviti cum poti, dar nu treci linia continua. Gandeste-te ce se intampla daca din reflex tragea de volan stanga ca sa evite cainele, si venea din sens opus o masina si se tamponau, si astea doar pentru ca ea a tras de volan, in loc sa apese frana drastic)
Ca practic o faci, o faci pe pielea ta (ti se ia permisul, nu intereseaza pe nimeni ca e o groapa sau un caine).

Ca politistul a fost prea drastic, ai dreptate, putea fi mai ingaduitor, pentru ca pana la urma urmei nu au facut ceva atat de rau.
adrianpaul is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 18:48   #3
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

In legislatia preventiva spuna ca la intalnirea unui obstacol acesta se ocoleste fara a perturba traficul.Deci fara sa treci linia continua.
Iar in caz de accident ti strans de volan franezi usor si te pregatesti de impact.
Nu le respecti inseamna ca nu sti legislatia si meriti picat.
Ca se ia carnetul pe oua e alta mancare de peste.
__________________
R.I.P. Opel Vectra B2 2.5 V6 CDX



Audi A2 1.4tdi 75BHP (sold)



Hyundai Tucson 2.0 CRDI 140BHP

cangri is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 19:06   #4
cosmin_ruz

Stage 1
 
cosmin_ruz's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 10
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Quote:
Originally Posted by Putifer2 View Post
Salut.
Dupa cum bine stiti carnetul de sofer se poate lua in 2 moduri in Romanica:
Varianta 1-tocesti cartea si consumi un set de creioane pe incercuitul variantelor din cartea de teste.
Varianta 2- "pe oua" sau poate preferati termeni cum ar fi mita, spaga, relatii, etc.
Vreau sa va dau doar 2 din experientele pe care le am avut cu obtinerea carnetului auto nu traite direct pe pielea mea ci pe a unui prieten si a soramii.
Prima experienta a fost cu sora mea: a tocit 3 luni cartea, a trecut sala fara nici o gresala, conducea masina de 2 ani, dar a venit si momentul traseului...din start fetele stiau ca 99% o sa fie picate fara un motiv anume. Asta sa si intamplat...in timp ce se deplasa pe sosea un caine i a aparut in fata si a intervenit o chestie numita "reflex"...a tras putin de volan sa il evite si a intrat pe contrasens cu 20 cm din latimea masinii. Un motiv mai mult decat suficient pentru a fi picata in viziunea politistului.
A doua experineta a fost astazi cu un prieten care a dat traseul. motivul pentru care a fost picat? la fel de penibil ca si porcul de politist.
Cum scrie in legislatie nu ai voie sa intrii pe contrasens. O groapa in fata, da cu masina in ea ca asa scrie la carte. Este mustrat de catre politist ca de ce nu a evitat groapa, ca "indoia masina". A doua groapa in fata...mustrat la anterioara groapa trage de volan si intra putin pe contrasens, precizez ca soseaua era libera si nu a crezut ca e un pui de Ken Block. Reactia politistului?!?!?! Picat! nu ai voie sa intrii pe contrasens.
Sunt convins ca exista in "cartea lor" astfel de "teste" pentru pretendentii la carnet, dar totusi frate, tu pe cine ai asculta?, intuitia ta formata dintr`o carte sau din indicatiile si mustrarile politistului cu care dai traseul.? Mentionez ca ambele "tentative" pentru obtinerea carnetului au avut loc in Calarasi.
Nu vreau sa fiu rau, dar si eu cand luam note mici la scoala ii spuneam mamei ca are profesorul ceva cu mine. Sunt descrise subiectiv intamplarile si nu inteleg ce legatura au cu cele doua variante de promovare a examenului auto identificate de tine.
cosmin_ruz is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 19:09   #5
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Normal , copii sunt frustrati ca au picat si isi descarca naduful pe unde pot , eu nu am mers pe OO mi-am vazut de treaba mea si in 3 saptamani am luat permisul cu 25 la sala si 10 minute de condus si facut 2 parcari
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 19:54   #6
zepolikahhh_

Stage 5
 
zepolikahhh_'s Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 753
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Se intampla sa te pice si ca nu ii place fata ta sau pur si simplu asa i s a pus lui pata si azi n are chef.
Oricum intamplarile de genu acesta,sunt rare.
Se intampla sa ai emotii la examen si sa nu conduci chiar tocmai cel mai bine insa si asa politistu isi cam da seama daca le ai cu covrigu sau nu.
Eu,de exemplu,sunt unul dintre cei mai prosti oameni la parcari sau cel putin eram cu ceva vreme in urma.
La examen am condus 5 minute,apoi m-a pus sa fac parcare.Am gresit o de 2 ori,abia a 3 a oara mi-a iesit perfect la bordura.
Putea sa ma pice daca vroia,mai ales ca am mai uitat si cate o semnalizare.
Uneori chiar daca gresesti,dar vede ca stii sa conduci,mai inchide ochii.
Morala e alta : ia-ti carnetul si dupaia faci ce vrei,ca pe mai mult de 3 luni n are cum sa ti l ia
zepolikahhh_ is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 20:50   #7
Putifer2

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Normal , copii sunt frustrati ca au picat si isi descarca naduful pe unde pot , eu nu am mers pe OO mi-am vazut de treaba mea si in 3 saptamani am luat permisul cu 25 la sala si 10 minute de condus si facut 2 parcari
prietene ce sa iti spun...naduful daca vreau sa il descarc pe undeva sigur nu o fac aici. tu daca vorbesti din proprie experienta nu inseamna ca asa e peste tot sau asa e la toata lumea. nu de cretin am adus in discutie acest subiect. daca ar fi sa o luam pe aia dreapta iti zic eu ca 20% din soferii care ii gasim in trafic au carnetul luat pe "00". Poate tu ai avut norocul de un instructor cu capul pe umeri...insa daca tu crezi ca peste tot este numai un soare si curcubeu te inseli amarnic. Oricat ati spune ca "da frate..ai incalcat regulamentul...doua palme, la cotet" va asigur ca nu ati actiona cu atata calm cand ii vedeti pe altii ca scot un pumn de bani..ii varsa in sapca la politist, befeaza pe hartie si hop! avem un nou sofer in tara. pe bune acum.
Sa te vad pe tine ce ai face in situatia in care instructorul face ca apucatu ca l ai dat cu butoiu ala de burta de bordul masinii desi ai actionat corect si ai dat in groapa, la urmatoarea groapa ce o sa faci, o eviti nu? lasa ca dai tu cu "bemveu" in toate gropile doar de dragul legii ca asa te a invatat cartea.

Last edited by Putifer2; 02-03-12 at 20:57.
Putifer2 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 21:41   #8
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Quote:
Originally Posted by Putifer2 View Post
prietene ce sa iti spun...naduful daca vreau sa il descarc pe undeva sigur nu o fac aici. tu daca vorbesti din proprie experienta nu inseamna ca asa e peste tot sau asa e la toata lumea. nu de cretin am adus in discutie acest subiect. daca ar fi sa o luam pe aia dreapta iti zic eu ca 20% din soferii care ii gasim in trafic au carnetul luat pe "00". Poate tu ai avut norocul de un instructor cu capul pe umeri...insa daca tu crezi ca peste tot este numai un soare si curcubeu te inseli amarnic. Oricat ati spune ca "da frate..ai incalcat regulamentul...doua palme, la cotet" va asigur ca nu ati actiona cu atata calm cand ii vedeti pe altii ca scot un pumn de bani..ii varsa in sapca la politist, befeaza pe hartie si hop! avem un nou sofer in tara. pe bune acum.
Sa te vad pe tine ce ai face in situatia in care instructorul face ca apucatu ca l ai dat cu butoiu ala de burta de bordul masinii desi ai actionat corect si ai dat in groapa, la urmatoarea groapa ce o sa faci, o eviti nu? lasa ca dai tu cu "bemveu" in toate gropile doar de dragul legii ca asa te a invatat cartea.

Prietene tu esti frustrat rau , cand am facut scoala noua ne-a zis nu faceti tampenii , nu ocoliti gropile ca sa va dati in spectacol , daca va zice sa faceti dreapta stanga sau orice politistul si voi stiti ca este interzis ii spuneti frumos ca nu ai voie , si daca el zice ca e ok e altceva , cum zicea si zepo mai sus daca te vede ca sti sa conduci si nu esti tot o apa si un rau la volan te trece , eu de exemplu nu puteam si nu pot sa conduc cu amandoua mainile pe volan si ma certau instructorii zi de zi , eu si cu politistul in masina am condus cu o mana pe volan si una pe schimbator , si s-a uitat la mine si a ras , nu mi-a facut nimic pt ca a vazut ca eram sigur pe mine si pe decizile mele in trafic , nu contest ca mai sunt si gabori dobitoci dar asta e , ghinion , nu poti lupta contra sistemului , data viitoare te feresti de respectivul
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 23:09   #9
Putifer2

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Quote:
Originally Posted by RIcKO View Post
Prietene tu esti frustrat rau , cand am facut scoala noua ne-a zis nu faceti tampenii , nu ocoliti gropile ca sa va dati in spectacol , daca va zice sa faceti dreapta stanga sau orice politistul si voi stiti ca este interzis ii spuneti frumos ca nu ai voie , si daca el zice ca e ok e altceva , cum zicea si zepo mai sus daca te vede ca sti sa conduci si nu esti tot o apa si un rau la volan te trece , eu de exemplu nu puteam si nu pot sa conduc cu amandoua mainile pe volan si ma certau instructorii zi de zi , eu si cu politistul in masina am condus cu o mana pe volan si una pe schimbator , si s-a uitat la mine si a ras , nu mi-a facut nimic pt ca a vazut ca eram sigur pe mine si pe decizile mele in trafic , nu contest ca mai sunt si gabori dobitoci dar asta e , ghinion , nu poti lupta contra sistemului , data viitoare te feresti de respectivul
De asta e vorba...de gabori dobitoci nu de cat de frustrati suntem.
Putifer2 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-12, 23:22   #10
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Daca eram in locul politistului respectiv si eu ii picam automat pe cei doi.Ce s-ar intampla daca toti am intra pe contrasens cand avem chef?
Nevasta-mea si-a luat permisul din prima ,cu 26 puncte,fara nici o interventie.Si inainte de prima ora de conducere habar nu avea de ambreiaj sau frana de mana.Scoala de soferi a facut-o pe un E-classe mai vechiut,nu tocmai o masina potrivita pentru scoala de soferi.Deci se poate cu putina ambitie.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 04-03-12, 01:05   #11
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Despre examenele prezentate de tine ti-au zis baietii tot ce era de zis, ca n-ai inteles tu e partea a doua. Apropo, eu cu masina instructorului/scolii de soferi ma bag si-n lac, ca nu o repar eu, doar respect legea pentru 10min ca sa-mi iau plasticul. Ce fac eu dupaia cu masina mea e alta poveste.
Asa, un caz clar de coruptie imi spui (ca tot ai adus vorba in titlu dar in thread nu-i nimic) ? Vazut cu ochii tai nu povestit la un pahar de un amic. De dovezi nici nu mai zic...
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-12, 14:26   #12
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

cu toata discutia asta, eu inca nu pot sa imi dau seama cum specimenu` din video, pe care sunt sigur ca l`ati vazut peste tot pe net, are carnet si conduce pe strazile patriei ..http://www.vplay.ro/watch/anyuksya
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-12, 20:45   #13
Putifer2

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Quote:
Originally Posted by viruszatu1 View Post
cu toata discutia asta, eu inca nu pot sa imi dau seama cum specimenu` din video, pe care sunt sigur ca l`ati vazut peste tot pe net, are carnet si conduce pe strazile patriei ..http://www.vplay.ro/watch/anyuksya
Ca asta sunt destui. dar ai vazut cu s a facut ka-ul la doar 10 km/h iti imaginezi ca la 100 se face cratita.
Putifer2 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-12, 21:12   #14
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

daca iti zice sa intorci in mijlocul drumului cu frana de mana , ca el stie mai bine , tu o faci?
copii frustrati.

mie mi s-a intamplat sa am linie continua , drum liber si politie in fata, politia mergea super incet si mi-au dat semn dreapta sa ii depasesc. Ce crezi ca am facut? am stat dupa ei cu 20 la ora , si inca mai am permisul
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 05-03-12, 16:08   #15
Putifer2

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 31
Default Re: Despre coruptie, prostie si carnetul auto.

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
daca iti zice sa intorci in mijlocul drumului cu frana de mana , ca el stie mai bine , tu o faci?
copii frustrati.

mie mi s-a intamplat sa am linie continua , drum liber si politie in fata, politia mergea super incet si mi-au dat semn dreapta sa ii depasesc. Ce crezi ca am facut? am stat dupa ei cu 20 la ora , si inca mai am permisul
Dumnezeule mare. da chiar sunteti batuti in cap. fara suparare acum. chiar nu puteti scrie ceva fara sa scrieti "copii frustrati" la inceput de propozitie. doamnee...va rog eu..daca vreti sa fiti respectati..respectati si voi la randul vostru frate.
Putifer2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -