Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 20-12-11, 15:06   #1
sseries

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 12
Default Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

Vad ca toti stam ca fraierii si calculam in zadar taxa de poluare, ca poate o fi gresit 4tuning niste calcule si au remediat problema. Ehh nu e asa, taxa este "corect" calculata, iar eu nu am de gand sa dau 2800 Euro sa inmatriculez un bmw e46 320d din 2003, asa ca toti cei care au de gand sa miste macar un deget (fie el chiar si cel din mijloc), sa posteze si sa ne mobilizam odata (ca niciodata). Haideti fratilor sa iesim in strada si sa le aratam ca nu e chiar asa cum cred ei, prea suntem tratati ca niste sclavi in tara asta, imi tin masina inmatriculata pe bulgaria pentru ca in tara mea nu imi pot permite sa o inmatriculez, sunt foarte multe alte argumente ce pot fi scrise dar le fiecare cu ale lui (dar toate contra legii). Haideti sa stabilim o data, sa blocam, sa dam foc la parlament, la guvern, sa facem vodoo, orice, dar haideti sa facem ceva, nu doar sa stam sa ne cerem dreptate prin comentarii ... am sa editez mai tarziu mesajul ca e scris in fuga.
sseries is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 15:25   #2
wheelman2009

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 142
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

ca mareeeeeeeeee dreptate ai frate, mai putin partea cu dat foc la parlament etc. nu ca n-ar fi si asta o solutie dar ... cel mai bine ar fi sa se organizeze lumea si sa iesim in strada sa protestam, cu alte cuvinte sa facem scandal, ca hotii de la guvernare merg pe principiul ca daca nu iesim in strada e semn ca mai putem duce in carca si mizeria asta de taxa, total aberanta si fara nici o justificare reala, decat nevoia disperata a guvernului de a face cu japca rost de bani.
wheelman2009 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 16:54   #3
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

Hai sa luam masuri sa vedem care o are mai lunga.
Cine incepe?
cangri is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 17:10   #4
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

Degeaba se iese in strada cu 2 pancarte, si alea scrise gramatical gresit. Trebuie ceva muuult mai agresiv. Un simplu protest nu va rezolva nimic, eventual cateva ore de trafic insuportabil in oasele participante.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 18:00   #5
Andreynyo

Stage 5
 
Andreynyo's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 592
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

Quote:
Originally Posted by cangri View Post
Hai sa luam masuri sa vedem care o are mai lunga.
Cine incepe?
"Rautatea face casa buna cuintelectul redus."
Andreynyo is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 18:03   #6
golf_addict

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 164
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

Quote:
Originally Posted by BULLDOG View Post
Degeaba se iese in strada cu 2 pancarte, si alea scrise gramatical gresit. Trebuie ceva muuult mai agresiv. Un simplu protest nu va rezolva nimic, eventual cateva ore de trafic insuportabil in oasele participante.
Exact!! Trebuie luate masuri care sa aiba un impact imediat si care nu pot fi ignorate!!! protestele traditionale cu pancarte nu mai functioneaza nici in america la noi nu au mers niciodata ca doar baietii care dau legile sunt niste bulangii de mahala nu oameni cu bun simt.
Sa blocam strazile!!
golf_addict is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 18:23   #7
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

Ceausescu nu ne dadea salam si cascaval ca sa il exporte sa ia bani pe el si sa platesca datoriile statului (asta era metoda comunista). In momentu de fata infometarea populatiei si lipsirea de privilegii este total opusa cu ideologia democrata, in concluzie supra taxarea pt orice este solutia aleasa pt a se strange banii necesari platilor imprumuturilor....deci orice am face noi taxele pe orice se vor mari, in nici un caz nu vor scadea. Ne mai ramane varianta, sa renuntam la fumurile post decembriste si sa realizam(valabil pt unii dintre noi) ca suntem primii, din arborele nostru genealogic, care purtam incaltaminte si ca, am putea supravietuii si fara autoturisme personale.
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 21:05   #8
golf_addict

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 164
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

sa fim seriosi, nu este vorba numai de masini, cum spui si tu o sa mareasca taxele ad infinitum daca le este permis...adica chiar nu e de ajuns... sau tot ce conteza este ca ai destui bani sa iti platesti taxele, impozitele, datoriiile la banca, hrana si de o vacanta o data pe an si atat! Daca asta doriti de la viata atunci sa nu facem nimic in speranta ca asa trebuie sa fie, ca stiu altii mai bine si au ei grija de noi, tot ce trebuie noi sa facem este sa muncim si sa nu punem nici o intrebare care ar putea strica ordinea prestabilita. Democratia este doar o fatada, o farsa pt ignoranti care au impresia ca daca voteaza un anumit individ inseama ca se schimba ceva, Capitalismul e adevarata forta care nu tine cont daca mori de foame sau nu ai bani sa pui benzina ca sa ajungi la munca.
golf_addict is offline   Reply With Quote
Old 20-12-11, 21:23   #9
sseries

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 12
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

Quote:
Originally Posted by b01uxd View Post
Ceausescu nu ne dadea salam si cascaval ca sa il exporte sa ia bani pe el si sa platesca datoriile statului (asta era metoda comunista). In momentu de fata infometarea populatiei si lipsirea de privilegii este total opusa cu ideologia democrata, in concluzie supra taxarea pt orice este solutia aleasa pt a se strange banii necesari platilor imprumuturilor....deci orice am face noi taxele pe orice se vor mari, in nici un caz nu vor scadea. Ne mai ramane varianta, sa renuntam la fumurile post decembriste si sa realizam(valabil pt unii dintre noi) ca suntem primii, din arborele nostru genealogic, care purtam incaltaminte si ca, am putea supravietuii si fara autoturisme personale.
Sti ce ar putea sa faca ??? Sa dezvolte turismul, ca avem de unde si iti zic eu ca s-ar castiga mult mai mult decat din taxa de poluare, pe langa multe altele, sa nu aduc vorba de agricultura, unde stim destul de bine ca pamanturile zac nexploatate, bulgarii cum reusesc sa aibe o taxa auto pentru tot omul ?? (tinand cont ca topicul este despre taxa auto, nu trec la altele) ... poate au echilibrat nevoia statului din turism mai sti ?? ( sau nu e asa doamna udrea ?) ... cei care vor sa faca ceva haideti sa cadem de comun acord sa blocam 1 zi intreaga traficul intr-o zona importanta, sau orice altceva, nu avem de unde sa stim ca nu avem de castigat daca nu incercam, eu unul m-am saturat. Eu sunt de acord sa fac orice contra lor, macar sa stiu ca am incercat si nu m-am lasat calcat in picioare de hotii astia. Trzireaaaaaaa !!!! Ca ne fu*e unguru ala sau ce mama masii o fi, in fund ( a se citi cur). App de datorii ... unde dracu se duc banii de la ue ca in 5 ani nu am construit decat 100 km de autostrada. Va zic eu unde sunt banii, la toti smecherii din stat, dar nu e problema ca ii recupereaza de la prosti, prin taxe ilegale. Am sa mai intru si maine dimineata sa vad daca e cineva de acord sa ne mobilizam odata, acum sunt la tara si postez de pe telefon (caut de juma de ora 1 linie la semnal) asa ca scuzati greselile de scriere si exprimare.
P.S. TREZIREAAAAAAAA !!!!!!!!!!
sseries is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 10:13   #10
cristimera

Stock
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9
Exclamation Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

INTRATI SI SEMNATI PETITIA. DUREAZA DOAR 1 MINUT. SPUNE NU TAXEI AUTO!

www.petitieonline.ro

in stanga sus, PETITII ONLINE->PETITII ACTIVE si cautati in lista mai jos SPUNE NU!! TAXEI AUTO 2012!!!

daca intradevar va afecteaza aceasta taxa intrati si semnati!!!!
cristimera is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 16:16   #11
sseries

Stage 1
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 12
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

Quote:
Originally Posted by cristimera View Post
INTRATI SI SEMNATI PETITIA. DUREAZA DOAR 1 MINUT. SPUNE NU TAXEI AUTO!

www.petitieonline.ro

in stanga sus, PETITII ONLINE->PETITII ACTIVE si cautati in lista mai jos SPUNE NU!! TAXEI AUTO 2012!!!

daca intradevar va afecteaza aceasta taxa intrati si semnati!!!!
Petitia aia nu o sa ne stranga pe toti ... haideti sa stabilim intalniri si sa ne intalnim sa punem ceva la cale ... nu semnand petitii care nu ajuta cu nimic. parerea mea
sseries is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 17:38   #12
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

eu am strans aproape 100 de oameni dintre care ei vor strange la randul lor pe altii, le-am zis cum sta treaba si nu vreau sa ma dezamageasca nimeni, daca vor veni cu pretextul ca au alte treburi ca nu stiu ce...hai sa privim ce se intampla in Egipt cum lupta oamenii pentru dreptatea lor, Sirienii, chiar daca ii omoara ala, ei tot nu renunta, ei cum pot si noi nu? o data o putem stabili oricand, e vorba ca nu se strang, sau cand se strang vin doar cativa. Eu cred ca din acei 100, jumatate tot vor veni! E chestia pana ii atragem si pe altii, dar daca nu ne implicam astia ne vor nenoroci cu taxele, asta-i clar ca nu au din ce sa mai plateasca datoriile si companiile de stat sunt falimentare. Petitia e o porcarie, cate petitii s-au facut pana acum, nimic nu s-a schimbat, toate in rau s-au facut. NU va lasati pacaliti de anu viitor cand vor veni campaniile electorale si ne promit iarasi din nou marea cu sarea de 20 de ani tot spun aceleasi jeguri de cuvinte si promisiuni ca prostimea sa-i voteze din nou. Eu nu-i voi vota pe acesti bastarzi, o sa le dau cu stampila in cap la fiecare cat sa fie nul, ca si daca nu te prezinti, vor vota ei in locul tau si va fi usor de fraudat, un castig in plus pentru PD-L - Basescu. Daca noi asteptam sa faca altii, cine? noi nu ne implicam deloc in nimic, poporul asta a devenit lash si lasator, fara sa-l intereseze, dar se vaita si plange si strainii ne spun asta ca suntem o tara de plangaciosi si vaicarosi, din cauza noastra o ducem cum o ducem, ei bine mersi au conturile full si inca mai vor. Vaitandu-ne si plangandu-ne nu vom face nimic, inca 20 de ani si tot asa o sa fim, poate chiar mai rau. Daca vad ca no sa pot convinge romanu sub nici o forma sa-si lase mentalitatea aia tampita de-o parte si sa facem dreptate, eu ma decid sa parasesc aceasta tara, asta ca sa nu-mi para rau mai tarziu. Haideti sa facem ceva pentru noi, ca pentru noi, nu pentru ei sau daca nu pentru noi, pentru viitorul copiilor nostrii, si ei sa traiasca la fel? sa invete intr-un invatamant total defect si incult? No way!
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 19:25   #13
golf_addict

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 164
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

Da petitia practic nu e buna decat sa ne spuna cam ce nr de oameni sunt afectati de acesta lege nu ne spune insa cati sunt dispusi sa faca ceva.
Nu zice nimeni ca e obligatoriu sa participi fizic la protest, dar oricine poate sa vina cu idei, sugestii, sa spuna la prieteni etc.
Nu stiu daca e coincidenta sau nu ca astia au dat legea atat de aproape de finele anului chiar in ajunul sarbatorilor, dar e clar ca poporu e ocupat acum cu mersu la cumparaturi, cu sarmale si altele , asta explica lipsa de activitate aici pe forum.
Eu sincer nu ma astep sa iasa ceva anul asta exact din motivul de mai sus... Si la anu ,exact cum au spus si altii, o sa inceapa idiotii de la conducere cu promisiunile pt electorat,,, si parca aud " Daca alegeti partidu Pxx,legile abuzive date de Boc si prieteni, vor disparea, pensiile vor creste, strazile vor fi pavate cu euroi de la UE etc. etc. " si lumea o sa se inghesuie sa voteze ca doar e mai usor sa pui stampila decat sa iesi in strada.
golf_addict is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 19:41   #14
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

Eu cred ca romanul nu este motivat cu nimic s-au regimul Ceausescu l-a facut in asa fel sa suporte greul si daca atunci nu aveai ce cumpara pentru ca erau limitate...acum ai de toate sa cumperi, sa faci ce te doare capul, dar nu ai bani si taxele sunt din ce in ce mai multe. O sa ajungem sclavii lu basescu si lu boc si a tutoror politicienilor din parlament, pentru ca salariu care il iei pe fiecare luna, il vei da pe tot la stat si tu vei mai ramane cu cativa lei pentru o amarata de paine. Romanului pana nu i se va ajunge in stomac, nu va actiona, deocamdata se simt bine cu totii. Sti ce imi zic altii? dute ba cu protestu tau...mai bine te duci cu doi trei prieteni, te distrezi iti trece ziua si gata, asta gandesc mai nou tinerii, cum sa motivezi tineretul cand ei au ocupatie gen cum sa o agate pe "aia" sa o arda, viseaza numai bolizi de sute de cai putere, cum sa se faca praf in nu stiu ce seara si etc...aici la mine sunt inconjurat numai de fraieri care nu stiu pe ce lume traiesc si de-aia merge si romania cum merge...daca fiecare gandeste asa, cu parere de rau dar nu vom face nimic niciodata. Bogati sau cei care au bani, nu sunt mai multi ca romanii saraci sau cei care dabi se mai tin cu cheltuiala. Schimbarea trebuie sa vina de la noi, cum ziceau si coruptii aia din USL, ca daca societatea publica nu intervin si ea, nu se poate face nimic, Si le dau dreptate, ei deja si-au pierdut majoritatea in parlament si orice lege se voteaza trece ca vantul prin senat...PD-L isi face de cap cum vrea el, si sa nu mai zic ca vor fura alegerile pentru 2012. Iar daca americanii il vor pe Base la putere, Base va ramane, dar as vrea sa vad reactia romanului, se va complace sa-l vada din nou pe PD-L la putere? pentru ca Basescu de PD-L e protejat, altfel ar fi fost demult suspendat si bagat la pivnita. O sa fie multi mituiti anu viitor, incat sa fraudeze sau sa faca campanie electorala....mai impart niste pachete cu inscriptia PD-L si uite asa prostimea se bucura de parca n-au mai vazut sau e sfarsitul si daca le ia, macar sa nu-i mai voteze, dar ei culmea...ii si voteaza ca le-au dat pachete. Lumea e foarte proasta si indobitocita. Si e cam asa cu PDL :" Eu va tin la putere pe veci, iar voi ma tineti presedinte pe vecie", noi nu avem nici o treaba absolut deloc cu UE si problemele lor si tot rahatul....insa e doar un pretext in care sa ne amestecam si noi nasul si ca sa faca ei bani. Daca a ajuns bou ala de ambasador al Americii sa ne dicteze noua pe cine sa tinem un functie, deci clar ca nu Base dicteaza tot..ei doar sunt ceata, dar daca populatia ar interveni, nu ar avea ce sa ne faca nimeni, exact ca si pe timpu lu ceasca. toate au fost urmarite...Serviciile secrete, "ba nu-l mai vrem pe ceasca presedinte, jos cu el" si astia mici, lingaii va descurcati voi cu prostimea. Romania e pe cale de a cadea in prapastie de tot. Imi aduc aminte de vorbele unui politician pe nume VADIM care spunea lucrurile astea cand eram eu mai mic, cu 5 ani in urma, si se pare ca se adeveresc. Ne meritam soarta, daca stam si plangem, dar nu miscam un deget!

Last edited by Thomas Everywhere; 21-12-11 at 19:49.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 21-12-11, 20:16   #15
golf_addict

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 164
Default Re: Taxa de poluare! Luam masuri sau nu ?

Da cunosc prea bine reactiile si gesturile celor care traiesc in pseudo lumea creata de acesta societate bolnava.Constanta e plina in proportie de peste 90% cu acesti indivizi (tomisari, cocalari etc) care nu stiu altceva decat cum sa faca sa treaca timpu mai usor si la orice sugestie care ar putea sa ii scoata din zona lor de confort reactioneza impulsiv : " ce ma n-ai bani sa iti iei masina noua?" sau "ce n-am ce face sa ies in strada sa imi iau box de la jandarmi" doar unu care se ocupa cu vanzari de sh-uri (mic samsar) a raspuns pozitiv la ideea unui protest.
Daca lumea nu se simte afectata indeajuns de aceasta taxa idioata degeaba ne batem gura nu o sa se intample nimic.
Mai grav este ca genu asta de legi care limiteaza clar libertatile cetatenilor nu se aplica numai la noi in tara... pana si in america doar ce a intrat in vigoare o lege care practic da putere statului sa cenzureze internetul.
golf_addict is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -