Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 01-01-07, 21:12   #31
fixu_mic

Stage 5
 
fixu_mic's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 339
Default Re: Flame Thrower

Quote:
Originally Posted by Iulixxx View Post
in primul rand imi pare rau ca esti moderator....
an al doilea rand nu stiu de unde ai scos preturile alea,ca banuiesc ca nu ai HEMI MOPAR si nu stiu ce legatura are nea Grigore aici,dar in fine...probabil ca iar nu ai avut parte de sex azi-noapte...e de inteles.
o seara excelenta!
cea ce a zis andrei este perfect corect..intereseazate si pe urma vorbeste k ejti offtopic rau d tot.....si app, te roade aja rau dk a fct sex azi noapte sau km?? )) numai bine!!!
fixu_mic is offline   Reply With Quote
Old 01-01-07, 23:11   #32
Iulixxx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 260
Default Re: Flame Thrower

nu sunt off deloc...eu vb de solutia originala,naturala de a scoate flacari pe teava....dar daca vreti sa improvizati,e treaba voastra
Iulixxx is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 02:21   #33
fixu_mic

Stage 5
 
fixu_mic's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 339
Default Re: Flame Thrower

Quote:
Originally Posted by Iulixxx View Post
nu sunt off deloc...eu vb de solutia originala,naturala de a scoate flacari pe teava....dar daca vreti sa improvizati,e treaba voastra
sincer akm ai da atatia bani k sa scoata nijte scantei pe toba?? sau ai da 100 de euro si sa faci un gratar dk te superi??eu nu am vzt pe nimeni sa sara in aer de la aceste "improvizatii"...
fixu_mic is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 02:27   #34
Iulixxx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 260
Default Re: Flame Thrower

sincer sa fiu....as da...nu prea ma omor eu dupa asa ceva dar e mistooo rau.
Avand in vedere ca scoti in + niste cai zdraveni si nu foarte putini ai si flacarele la teava.
mie dupa cum spuneam in detoneaza stoc v8-ul la schimbarea treptelor dupa 4500rpm si imi place de mor....asa ca niste flacarele nu ar da rau deloc.
Sunt adeptul tuningului pur tehnic si mai putin vizual...
Iulixxx is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 06:00   #35
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Flame Thrower

Quote:
Originally Posted by Iulixxx View Post
in primul rand imi pare rau ca esti moderator....
an al doilea rand nu stiu de unde ai scos preturile alea,ca banuiesc ca nu ai HEMI MOPAR si nu stiu ce legatura are nea Grigore aici,dar in fine...probabil ca iar nu ai avut parte de sex azi-noapte...e de inteles.
o seara excelenta!
Ca sunt moderator ... asta nu eu am decis ...
Preturile alea le-am scos de pe la Kent Cams , de la EDS Motorsport , de la DbIlas , de la Pipercross Cams , de la Remus , Sebring si lista poate continua ...
Nea grigore are legatura ... ai sa vezi in episodul 1092 din Tanar si Nelinsitit .
Si in legatura cu sexul , ma abtin de la comentarii ca nu vreau sa te simti nasol ...
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 12:18   #36
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Flame Thrower

Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Nu cred ca este ilegala. Prin simplul fapt ca este doar o alta gaura in legislatie, ca si cea cu masina fara permis... de care unii au profitat si au lansat o masina pt care nu trebuie sa ai permis, totodata in legalitate.

Daca ne gandim ca nici jantele de aliaj nu sunt venite cu masina de fabrica (la moajoritatea), inseamna ca nu ne mai putem pune nici jante, nici stopuri lexus, nici oglinzi M, nici tipsuri mai mari, eleroane, etc. Si totusi acestea se vand grupa mare si in legalitate. Nu stiu cati si-au luat amenda pt ca aveau alte jante decat cele de fabrica, dar de aceeasi dimensiune. Asa ca nu tot ce punem pe masina trebuie sa fie omologat. De ce? Pentru ca vine urmatoarea intrebare - de unde stie politia ca masina nu a venit asa din fabrica? NU STIE.

arunca un ochi in talon si o sa vezi ca scrie dimensiunea cauciucurilor.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 14:54   #37
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: Flame Thrower

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
arunca un ochi in talon si o sa vezi ca scrie dimensiunea cauciucurilor.
el nu se referea la faptul ca schimbi dimensiunea cauciucului ci doar la faptul ca schimbi janta... cu una cu dimensiuni care sa iti permita sa pui un cauciuc care sa fie corespunzator celui din talon... nu faci nimic ilegal facand asta

@Iulixxx nu stiu cine esti... nu stiu ce experienta ai tu dar ai face bine sa folosesti macar putin google-ul si ai sa iti dai seama ca x-ray are dreptate... nu cred ca faci bine sa te iei in gura cu el pentru ca sunt sigur ca are cunostine mult mai vaste in domeniu decat tine si ceea ce spui tu nimeni nu contesta ca nu e drapt (adica in privinta faptului ca poti sa faci modificari la motor ca sa scoti flacari/scantei si fara aceste mici dispozitive... pote in privinta pretului esti mai aerian) dar gandeste-te ca nu toti au la dispozitie o astfel de masina/suma ca sa poata sa ajunga la o astfel de performanta... iti dai seama ca cu totii am vrea sa avem masini cu v8 v12 si cu 400hp+ dar de unde atatia bani... daca esti tu dispus sa ne sponsorizezi nu cred ca se supara nimeni any way mai bine ramanem la topic si discutam despre ceea ce ar trebui

s-a mai intrebat aicea dar nu prea am vazut un raspuns concret, cam la ce suma ai ajunge ca sa iti pui asa ceva pe masina? nu ceva improvizat total ceva sa zicem cat de cat vero in care sa ai macar o mica siguranta ca nu o faci focuri de artificii cu masina....
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 15:28   #38
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Flame Thrower

Quote:
Originally Posted by RA_2fast4u View Post
s-a mai intrebat aicea dar nu prea am vazut un raspuns concret, cam la ce suma ai ajunge ca sa iti pui asa ceva pe masina? nu ceva improvizat total ceva sa zicem cat de cat vero in care sa ai macar o mica siguranta ca nu o faci focuri de artificii cu masina....
Depinde de instalatie ...

Unele dintre ele nu contin bobina de inductie si fisa ..
Dar un pret estimativ ar fi :
Instalatie Flame Thrower = 100euro
Bobina ( second ) = 1.5 milioane ( una buna ) care ar fi recomandat sa fie atasata in potbagaj.
Un fir de 1m chiar 1,5m de fisa de bujie = depinde ( max 500 mii)
Instalatie ( 20 metri de cablu ) trasa de cineva care stie sa "citeasca" o schema = 500.000 lei ...
1 shaiba cu filet interior identic ca al bujiei + gaura in toba + sudura = 500.000 lei
Deci in total sa zic cu tot cu mana de lucru si sa fie un pret maxim ar fi de 200 de euro .

Inca un aspect :
Aveti grija cu toba de mijloc ! Mi-au bubuit 2 !
Finala trebuie sa fie cu traseu direct ... si daca este de firma , nu ve-ti avea probleme cu ingalbenitul , inrositul , albastritul ei ...
Nu se dau flacari continuu mai mult de 2 minute ! Riscatzi sa luatzi foc ( vorbesc in cunostiintza de cauza ca am patzit-o ! ) ~ Vezi aici : https://www.4tuning.ro/gal/albums/FIL...ConstMr/17.avi

Asezati toba finala la o anumita distantza de bara de spate ... o sa o topesca !

Si de aici ... Spor la treaba !
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 15:56   #39
Iulixxx

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 260
Default Re: Flame Thrower

ok...eu nu mi-am spus decat pc de vedere....and RA eu macar am permis de conducere de vreo 6 ani(`110 000km) si vreo 4 masini personale trecute pe mana(oltcit,supenova,megane1, si audi V 8 )...asta asa ca sa iti spun cate ceva despre mine...
Multa bafta la obtinerea permisului de conducere!
va salut!
Iulixxx is offline   Reply With Quote
Old 02-01-07, 18:09   #40
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Flame Thrower

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
arunca un ochi in talon si o sa vezi ca scrie dimensiunea cauciucurilor.
Serios? Nu ai inteles... schimb jante si pun anvelopa din talon. Dar pun o janta din aliaj, alta decat a masinii, pun una cu spinnere, alta decat a masinii, dar cu anvelopele din talon. Pun jante care nu sunt omologate cu anvelopele din talon. Si-a luat careva amenda pt asta? Nu. Si totusi, jantele nu sunt alea originale, cu care masina este omologata pentru circulatie.

Despre flam thrower... Iulixxx confunda topicurile probabil. Aici vorbim despre flacarile facute de flame thrower, nu de castigarea unor cp. In plus, flacarile scoase de la rateurile normale sunt scurte si de durata unei fractiuni de secunda. Cele de la flame thrower... dureaza si minute in sir, fara oprire.

Numai bine!
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 03-01-07, 11:41   #41
Leul

Stage 5
 
Leul's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 524
Default

Flameu e ilegal , si parerea mea e o prostie , cel putin din ce clipuri am vaz io , scoate o flama de 20-30 cm , motoru turat la max saracu striga dupa ajutor ... Nu au nici o legatura jantele , oglinzile , stopurile cu Flameu . Din cate stiu nu prea ai voie sa faci modificari la sistemul de evacuare si la sistemul de iluminare al masini . A dat si la Pimp My Ride , ca e ilegal flameu , intr-un episod ....

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
Depinde de instalatie ...

Unele dintre ele nu contin bobina de inductie si fisa ..
Dar un pret estimativ ar fi :
Instalatie Flame Thrower = 100euro
Bobina ( second ) = 1.5 milioane ( una buna ) care ar fi recomandat sa fie atasata in potbagaj.
Un fir de 1m chiar 1,5m de fisa de bujie = depinde ( max 500 mii)
Instalatie ( 20 metri de cablu ) trasa de cineva care stie sa "citeasca" o schema = 500.000 lei ...
1 shaiba cu filet interior identic ca al bujiei + gaura in toba + sudura = 500.000 lei
Deci in total sa zic cu tot cu mana de lucru si sa fie un pret maxim ar fi de 200 de euro .

Inca un aspect :
Aveti grija cu toba de mijloc ! Mi-au bubuit 2 !
Finala trebuie sa fie cu traseu direct ... si daca este de firma , nu ve-ti avea probleme cu ingalbenitul , inrositul , albastritul ei ...
Nu se dau flacari continuu mai mult de 2 minute ! Riscatzi sa luatzi foc ( vorbesc in cunostiintza de cauza ca am patzit-o ! ) ~ Vezi aici : https://www.4tuning.ro/gal/albums/FIL...ConstMr/17.avi

Asezati toba finala la o anumita distantza de bara de spate ... o sa o topesca !

Si de aici ... Spor la treaba !
Tare tia luat foc spoileru ....

Last edited by 200SX; 18-06-08 at 23:25.
Leul is offline   Reply With Quote
Old 04-01-07, 13:45   #42
TazzY

Stage 5
 
TazzY's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 914
Member of:
[Moderators]
[2 Roti]
Default Re: Flame Thrower

Quote:
Originally Posted by Iulixxx View Post
ok...eu nu mi-am spus decat pc de vedere....and RA eu macar am permis de conducere de vreo 6 ani(`110 000km) si vreo 4 masini personale trecute pe mana(oltcit,supenova,megane1, si audi V 8 )...asta asa ca sa iti spun cate ceva despre mine...
Multa bafta la obtinerea permisului de conducere!
va salut!

Esti jalnic...
TazzY is offline   Reply With Quote
Old 10-01-07, 11:29   #43
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default

bai fratilor, am si yo o solenza(motoru' e deocamdata stock-55kw,75cp) pot sa montez si yo asa ceva p ea (flame thrower)? cam cat ma costa una, nu noua, dar in stare buna? si ..... X-Ray cred stii prea multe despre tuningul tehnic si optic ; asa k lasai p neavizati sa isi bata singuri capu'.lasa-le niste poze cu pasina ta si un clip cu c esti in stare sa faci si apoi sa vdm dak mai comenteaza cei ce nu stiu. din partea mea...numai respect.

sa inteleg k nu vrea nimeni sa imi raspunda....?

Last edited by 200SX; 18-06-08 at 23:24.
david_david is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 19:27   #44
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Default

pe diesel nu creca merge... ca motorina se aprine mai greu... si in nici un caz de la o simpla scanteie...

ashai, cand te opreste un politist esti la mana lui... din pacate majoritatea sant la fel shi nui poti schimba. sant unii pasionati care in loc sa iti ceara permisu te intreaba cat ai dat pe jante, etc. dar sant shi unii, care ii privesc cu ura pe cei cu "jucarii" tunate shi vor sa le arate ca ei sant mai tari....

Last edited by 200SX; 18-06-08 at 23:24.
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 21-04-07, 10:43   #45
david_david

Stage 4
 
david_david's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 198
Member of:
[VW]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Flame Thrower

pe o Octavia 1.9 SDI merge pus Flame thrower?
david_david is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -