Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 08-12-06, 22:19   #16
fuzzy
Dacia Driver

Stage 5
 
fuzzy's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 786
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Luati aminte...

Quote:
Originally Posted by mihai88 View Post
cum zicea un bou la televizor-mai pun si centura sa murdareasca camasa.......
care, unde, cand, cum?!??? vreau si io sa stiu de astfel de prostii(oare..)

daca a fost la tv poate cineva sa o puna aici? chiar sunt curios ce fel de om ar spune asa ceva...
__________________
fuzzy is offline   Reply With Quote
Old 14-12-06, 15:54   #17
Morro

Stage 5
 
Morro's Avatar
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 1,078
Default Re: Luati aminte...

up up up ... ar trebui facut sticky ... foarte bun articolul ... am fost de la inceput un infocat sustinator al centurii de siguranta, chiar as spune ca am convins cativa oameni sa o poarte in mod curent ...
__________________


... masina de familie in 5 usi ...
Morro is offline   Reply With Quote
Old 20-12-06, 23:09   #18
XoRRo
Opel Driver

Stage 5
 
XoRRo's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 506
Member of:
[Opel]
[VW]
Default Re: Luati aminte...

ideea e cum sa ii convingi pe cei din spate sa poarte centura de siguranta... cei din fata o mai poarta...

cel cu camasa era unu pe la 40 - 50 de ani... un taran orasenizat....
__________________
Opel Vectra C Z18XER
Volkswagen Transporter T4 AAB .... 5 in linie...
XoRRo is offline   Reply With Quote
Old 27-12-06, 20:11   #19
Jady

Stage 5
 
Jady's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 378
Member of:
[Opel]
Default Re: Luati aminte...

NEAPARAT STICKY... Poate salva cateva vieti, mai ales ca sunt multi impatimiti ai vitezei pe aici.
Jady is offline   Reply With Quote
Old 29-12-06, 17:10   #20
str33tmania

Stage 2
 
str33tmania's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 53
Default Re: Luati aminte...

acum suntem obligatzi prin lege la faza cu centura...si eu sunt de acord cu ea ..ca sa dovedit s-au salvat multe vietzi cu ele....si unu dintre...el ..a fost cand unu din muncitorii lu taikmeo sa crezut schumaher cu dacia ..a derapat a dat de vreo 2 copaci ..cu masina si a scapat...cu viatza exact...din cauza...centurei ..dar mai stiu si faza cand ...au fost accidente si ...din cauza...centurei a mierlit..
__________________
sper sa vad rutiera pa tusa
str33tmania is offline   Reply With Quote
Old 13-01-07, 22:53   #21
George_P.
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
George_P.'s Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,393
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[DAEWOO]
Default Re: Luati aminte...

Quote:
Originally Posted by steel_koncept View Post
N-are nici o legatura cu topicul...

ROSONIC,fa-l sticky...zic ca da bine pentru forumisti
George_P. is offline   Reply With Quote
Old 18-01-07, 11:00   #22
markizu

Stage 5
 
markizu's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 2,151
Member of:
[VW]
[Honda]
Smile Re: Luati aminte...

ar fi bine sa purtam toti centura
asa mai scade nr de victime
eu unu port centura de cand am luat carnetul si sincer
m-a cam scapat....
primul lucru cand urc la volan centura (valabil si pt pasager )si dupa aia restu
si ce daca daca merg cu masina doar 500m sau 50mm ...
eu as pune si pt cei din spate sa stea dracu teapan acolo sa nu sara in spate
__________________
Fiat tempra 1.6 ien aprox 110 cai (gone)
Lancia Delta II 1.8 132 hp ..(gone)
Alfa 156 1.8 ts 150 hp (great feeling, gone)
Golf III Rabbit 1.4 mic si rau..(gone )
Honda del Sol 1,6 soch vtec turbo on !!
markizu is offline   Reply With Quote
Old 02-02-07, 20:55   #23
Mos Ciprian

Stock
 
Mos Ciprian's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8
Default please help me

buna
am si eu o mare dilema: am cumparat de curand un renault 18 turbo benzina gtx2 motor 1565 cmc 125 cp ,pasiunea mea ,de fapt,iar in momentul in care l-am achizitionat motorul era scos din sasiu.Pina aici e bine.De acu incepe baiul.L-am montat si am descoperit ca omul care il dadu jos a taiat toate vaccumurile si toate furtunele de pe regulatorul de benzina.Intreb si eu respectuos:Poate cineva sa ma ajute cu un sfat sau cu o "harta" sa pot si eu sa functionez cu "fierul" meu? Va multumesc mult de tot
Mos Ciprian is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 09:55   #24
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Luati aminte...

mos ciprian i fi avand tu probleme cu masina dar aici nu e locul potrivit .
Cat despre acest topic ce pot sa spun ESTE CEL MAI BUN DE PE ACEST FORUM EU DACA ACUM SCRIU ACESTE RANDURI E DOAR PENTRU CA AM PURTAT CENTURA ALTFEL MA RAZUIAU SI ACUMA DE PE INTERSTATE 10WEST DIN PHOENIX ARIZONA ,centura dupa parerea mea este cam singurul lucru care te poate salva ! voi cei care spuneti ca 40 km/h nu este viteza va inselati amarnic intrebati un motociclist ce inseamna 40km/h in caz de impact , nu incercati sa pareti JMECHERI prin faptul ca nu purtati centura de siguranta sau ca nu-i obligati pe pasageri din masina voastra sa o poarte pentru ca nu sunteti de otel si inca ceva definitia JMECHERULUI este urmatoarea DE 2 ORI FRAIER SI 1 DATA PROST ! fiti oameni destepti purtati centura tot timpul si obligati si pe cei care calatoresc cu voi sa o poarte , e singurul lucru care va poate salva viata !
draculas is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 10:48   #25
mad_oviddiu

Stage 4
 
mad_oviddiu's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 194
Default Re: Luati aminte...

ce sa zic.... centrura e un MUST not MAY BE!!! eu o port, la fel si cei care se suie la mine in masina... pacat k nu s-au continuat campaniile acelea de la tv....... intr0un timp era o reclama pe care toti o considerau idioata : o familie happy, cu un copil in spate. tatal franeaza, inrta frontal in ceva, la care copilul zboara k super man prin parbriz...... FOARTE BINE... era de tinut mine.......... in schimb CNA zice... e muult prea traumatizanta! scoateti-o de pe tv cat mai repede !!!!

uite k nu e asa traumatizanta, pt k toti ii tineau minte mesajul... spaniolii au reclame mai " traumatizante" si in ce se materializeaza ele? in procentul de 86% la portul centurii...

AMIN!
mad_oviddiu is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 10:56   #26
pdw

Stage 3
 
Join Date: May 2005
Posts: 125
Default Re: Luati aminte...

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
... fiti oameni destepti purtati centura tot timpul si obligati si pe cei care calatoresc cu voi sa o poarte , e singurul lucru care va poate salva viata !
Pe langa faptul ca le poate salva viata, daca cei care sunt in masina cu voi poarta centurile si faceti vreun accident din vina voastra, aveti mai putine sanse sa fiti judecati pt vatamare corporala si/sau ucidere din culpa.
pdw is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 11:13   #27
corraptor_evo
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
corraptor_evo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default Re: Luati aminte...

Sustin si eu ca threadul asta ar trebui sa fie s u p r a s t i k y.
Toti vorbim despre motoare, cai, acceleratii, viteze, NOS, foarte putini despre frine, discuri, placute, si nimeni (pina acum) n-a abordat tema asta, a sigurantei.
George P, felicitari!
Am carnet de 12 ani si rulaj de circa 450.000 km. Dintre astia:
- vreo 20.000 km in primul an cu Dacia 1300 fara centura (doar rareori, cind imi aduceam aminte, in afara localitatilor, nu mai mult de 1.000 de km). Motive: lene, dispret pentru obligativitate, disconfort, "ce e si cu mosnegii astia cu centurile pe ei?", "unii au murit ca n-au mai iesit din masina din cauza centurii", etc.
- vreo 40.000 km cu Scirocco vreo 4 ani. Viteze mai mari, viraje mai tari, tot fara centura din aceleasi motive. Vazusem teste de coliziune la TV cu Dummies dar parca aveam o cirpa pe creier. Ma uitam, mi se parea interesant si cind ma urcam in masina... tot fara centuri.
- vreo 70.000 km in 7 luni cu Matizul de servici. Ei bine, s-a schimbat problema! Am trecut pe linga locurile a peste 20 de accidente si 4 morti. Nu plecam din localitate fara sa-mi pun centura. Dar prin oras... tot fara! Si doar continuam sa ma mai minunez de ce vedeam la TV...
- am continuat 3 ani cu 200.000 km cu Megane 1 si 40.000 cu Xsara cu 4 airbaguri fiecare, in acelasi fel: Centuri in afara, fara centuri in oras.
Trebuie sa spun ca, cu toate masinile de serviciu (noi si bine intretinute) mergeam constant cu pedala la podea la viteza maxima a masinii. Un drum Iasi-Bucuresti insemna uneori si 3h 45'! In caz ca opream la Buzau pentru un BigMac durata se prelungea cu 5 minute pentru ca mincam din mers la 120km/ora! Chestie ultrastupida, mai ales ca intre timp numarul de morti de pe sosea pe care ii vazusem crescuse proportional cu numarul de km pe care-i parcursesem!!
In sfirsit, aproape concomitent cu intrarea in vigoare a noului regulament, "cirpa de pe creier" mi-a cazut, si-am putut sa si vad, nu doar sa privesc, la TV efectele crash-testelor care se fac la doar 60km/h (!!!), adica ceea ce se intipla cind doua masini se ciocnesc frontal la 30 km/h fiecare, deci si cind doar te tirii prin oras ca sa-ti iei tigari.
- acum am depasit 100.000 km cu un Megane 2 si port centura tot timpul, incepind cam cu o luna inainte de intrarea in vigoare a noului regulament (adica ultimii 10.000 de km).
- intre timp, vreo 3 ani, 5.000 km cu Corrado-ul meu, tot asa.
Pina acum am fost norocos si vreau sa spun ca am fost oprit din cursa asta continua, cu un carnet suspendat pentru o luna, in care n-am putut sa-mi fac treaba la servici, si de ultima masina cu tiuitoarea ei de la centura care mai intii m-a distrat, apoi m-a enervat si pe care, initial, am amutit-o "elegant" cu un click decupat dintr-o alta centura... pina la aparitia noului regulament si o amenda primita de sotia mea pentru ca... n-a purtat centura.
Acum, purtam amindoi centurile de siguranta. Ca-s mai sigure si mai ieftine decit o amenda sau, cu siguranta, decit o inmormintare!

NO BELTS - NO EXCUSE!
__________________
VW Corrado VRTurboSyncro... Live!
Raise the boost and praise the Lord!
http://www.corradodatabase.com/index...orrado&id=3020

Last edited by corraptor_evo; 08-02-07 at 11:17.
corraptor_evo is offline   Reply With Quote
Old 08-02-07, 11:24   #28
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Luati aminte...

eu sincer am vazut ce ramane dintr-un om la 90 kile aprox. cand se izbeste frontal de un stalp la peste 130 MPH adica 208 kmh deci tipu so rup in vre-o 4 bucati din cauza socului sa volanu si bordu io smuls trunchiu de la brau o mana io zburat cand o atins-o de stalpu de la parbriz si capu si restu so imprastiat pe vre-o 100 de metri asa si masina era tin sa mentionez nissan 300zx de prin 93 twin turbo daca avea centura i sareau airbagurile si poate poate scapa dar asa.... CENTURA TREBUIE PURTATA DIN MOMENTUL IN CARE TE URCI IN MASINA PANA CE O PARCHEZI .
draculas is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 18:26   #29
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Luati aminte...

acelasi lucru l-a patit si un prieten care s-a rasturnat cu un 300zx de vreo 6-7 ori in camp si a scapat nevatamat el si ceilanti 3 pasageri.toti si-au pus centura in moment ce el a depasit 200km/h si au scapat fara nici o zgaraietura
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 09-02-07, 18:59   #30
M Y U

Stage 5
 
M Y U's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 884
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
Post Re: Luati aminte...

Da centura de siguranta cam este foarte necesara in zilele noastre...Si cea scris 300zxtt cu masina rasturnata ...este adevarat, masina cu pricina o stiu.
M Y U is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -