Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 08-04-08, 11:08   #31
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

Quote:
Originally Posted by Gabriel_xenon View Post
vezi tu depinde si de masina in sine
ca daca pui o nova reglata din carburator sa iti consume 30% cu o nova gti nu prea are relevanta ce spui tu
ce parte nu intelegi?
si la nova gti daca ii pui un chip recupereaza acea diferenta oferita de carburatorul dublu de pe gt
dar 2 masini stock...asa cum au iesit ele din fabrica ... fa tu calculele
ti se pare normal sa pui o masina stock cu una modificata pe aceeasi lungime de unda?
__________________

TUNIN' FANATIC
Suburbia Racing Club Member
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 16:17   #32
mosuke

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3
Default Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

Ba nu stiu ce ganditi voi dar eu stiu ca dacia supernova pe injectie multipunct ca alta diferita nu a iesit din fabrica firmei Dacia face 100 km/h in 13 secunde pe cand dacia nova DSN face 100 km/h in 15,9 secunde.

Va spun si motivele:

1.Dacia supernova are 75 de cai putere si Dacia nova are 72 de cai putere

2.Motorul Daciei supernova este mai mic deci tehnic trebuie sa fie mai iute

3.Diferenta de greutate dintre cele 2 este de 30 de kilograme

Singurele argumente ca Dacia nova GT sau GTi standard desigur e mai iute ca dacia supernova este ca are carburator si momentul dezvoltat de motor este mai mare.

Aceste informatii le-am din taloanele acestor 2 masini.
mosuke is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 16:26   #33
Gabriel_xenon

Stage 5
 
Gabriel_xenon's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,503
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

deci gti-ul are carburator
motorul supernovei e mai mic deci e mai iute
"eu stiu ca dacia supernova pe injectie multipunct ca alta diferita nu a iesit din fabrica firmei Dacia face 100 km/h in 13 secunde pe cand dacia nova DSN face 100 km/h in 15,9 secunde."
aici nu stiu ce ai vrut sa spui
daca tu zici...

am condus din nou o supernova si recunosc mi-a placut cum merge, fiabil; insa tot la parerea ca nova gti bate supernova raman
parere strict personala
Gabriel_xenon is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 16:32   #34
maniacu_mnc

Stage 5
 
maniacu_mnc's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 698
Default Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

Quote:
Originally Posted by mosuke View Post
Ba nu stiu ce ganditi voi dar eu stiu ca dacia supernova pe injectie multipunct ca alta diferita nu a iesit din fabrica firmei Dacia face 100 km/h in 13 secunde pe cand dacia nova DSN face 100 km/h in 15,9 secunde.

Va spun si motivele:

1.Dacia supernova are 75 de cai putere si Dacia nova are 72 de cai putere

2.Motorul Daciei supernova este mai mic deci tehnic trebuie sa fie mai iute

3.Diferenta de greutate dintre cele 2 este de 30 de kilograme

Singurele argumente ca Dacia nova GT sau GTi standard desigur e mai iute ca dacia supernova este ca are carburator si momentul dezvoltat de motor este mai mare.

Aceste informatii le-am din taloanele acestor 2 masini.
Nu te supara pe mine dar tot ce ai spus este total eronat!!!!

1. Nu te lua dupa ce scrie in talon!!!! Un test dyno o sa te lamureasca( puterile sunt egale) difera cuplu deoarece nova are 1.6 l si DSN are 1.4 l, logic nova are cuplu mai bun deci trage mai bine in ture mici

2. Au aceeasi greutate

3. La o linie intre cele 2 (testata treaba nu vorbesc in vand ca altii) bate nova cu o masina ( asta daca nova are carburatorul reglat si nu de nea gicu din parcare ci reglat pe un banc, noi l-am reglat la brasov foarte profesionisti baietii, recomand)

4. Mai fiabila este DSN decat Nova. La nova daca tragi de cutie ( schimbat foarte agresiv) se strica foarte repede sincroanele, la DSN oho te tine de nu ai treaba(lucru frantuzesc).

5. Motorul unei nove e mult mai "tunabil" decat motorlul de DSN, si mult mai putin costisitor de "tunat"

END OF STORY!!!!!!!!!!!!

P.S. Lasati datele tehnice si apucati-va de practica si o sa intelegeti. BFT!!
Asta va spune un posesor, foarte multumit, de Super Nova

Last edited by maniacu_mnc; 29-07-08 at 16:35.
maniacu_mnc is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 20:30   #35
mosuke

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3
Default Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

Quote:
Originally Posted by maniacu_mnc View Post
Nu te supara pe mine dar tot ce ai spus este total eronat!!!!

1. Nu te lua dupa ce scrie in talon!!!! Un test dyno o sa te lamureasca( puterile sunt egale) difera cuplu deoarece nova are 1.6 l si DSN are 1.4 l, logic nova are cuplu mai bun deci trage mai bine in ture mici

2. Au aceeasi greutate

3. La o linie intre cele 2 (testata treaba nu vorbesc in vand ca altii) bate nova cu o masina ( asta daca nova are carburatorul reglat si nu de nea gicu din parcare ci reglat pe un banc, noi l-am reglat la brasov foarte profesionisti baietii, recomand)

4. Mai fiabila este DSN decat Nova. La nova daca tragi de cutie ( schimbat foarte agresiv) se strica foarte repede sincroanele, la DSN oho te tine de nu ai treaba(lucru frantuzesc).

5. Motorul unei nove e mult mai "tunabil" decat motorlul de DSN, si mult mai putin costisitor de "tunat"

END OF STORY!!!!!!!!!!!!

P.S. Lasati datele tehnice si apucati-va de practica si o sa intelegeti. BFT!!
Asta va spune un posesor, foarte multumit, de Super Nova

NU END OF THE STORY YET !!

In primu rand acuma n-avem cum sa testam asa ceva ca iti dai seama ca nu poti sa gasesti o dacia nova si DSN in aceleasi conditi de functionare ca atuncea cand au iesit din fabrica deci n-avem cum sa aflam acest lucru acum.

Pe de alta parte informatiile pe care le-am luat eu din talon sunt lucruri ce au fost deduse atuncea cand masinile erau noi.

Si eu vorbeam de masinile standard nemodificate si neumblate la motor.
mosuke is offline   Reply With Quote
Old 29-07-08, 20:36   #36
maniacu_mnc

Stage 5
 
maniacu_mnc's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 698
Default Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

Vezi diferenta intre noi e cu tu vb din auzite si date din talon eu vb din practica!!!!!! Am batut destule nove dar am un prieten care are nova si dupa ce a reglat carburatorul, m-a dat cu aprox o masina pe 400 m, iar inainte il bateam eu cu o masina asa ca..... eu zic ca nu mai are sens subiectul cine se pricepe in ale curselor eu zic ca-mi da dreptate.

P.S. Amandoua standard cum au fost scoase din fabrica!!!!!
maniacu_mnc is offline   Reply With Quote
Old 19-01-09, 14:57   #37
cosmy_thz

Stock
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1
Talking Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

Salut, sunt si eu posesor de Dacia Nova 1.6 GTi si va spun ca am mai facut solenze si loganuri. Intradevar, SuperNova mi se pare mai fiabila (ca are elementele Renault pe ea) dar Nova are cuplu mai mare si e mai iute. Oricum......NOVA RULZZZ !!!

PS: Stit cumva daca pot sa-i pun Novei mele un filtru de aer sport? Dala colorat stiti voi, si cam cat costa? (filtrul meu de aer din stock nici nu e conectat cu tub dala) scade puterea?)
cosmy_thz is offline   Reply With Quote
Old 23-01-09, 19:17   #38
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

ma io am DSN si nu m a prea facut altceva decat logan 1.6 16v din gama dacia. cred k DSN e mai rapid decat Nova
calibrazor is offline   Reply With Quote
Old 01-02-09, 00:39   #39
PUIU 82

Stage 3
 
PUIU 82's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 161
Default Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

@ Calibrazor,dar cu un logan de 1.6l de 90 de cai ai incercat? Sau il faci si pe ala?
Ambele masini stock......

@ Cosmy......mai conteaza si soferul.......
Daca nu vrei sa plangi dupa motor,pune filtrul de aer inapoi,nu mai merge asa.
Cat despre filtrul sport,gasesti multe modele la multe preturi......si daca e instalat corect nu scade puterea.
Vezi ca sunt destui oameni pe forum care vand asa ceva.
Scuze de off-topic.
Bafta!
__________________
Dacia SupeRnova B-26-HFC.
FORZA RAPID!
PUIU 82 is offline   Reply With Quote
Old 09-02-09, 20:01   #40
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

Quote:
Originally Posted by PUIU 82 View Post
@ Calibrazor,dar cu un logan de 1.6l de 90 de cai ai incercat? Sau il faci si pe ala?
Ambele masini stock......

@ Cosmy......mai conteaza si soferul.......
Daca nu vrei sa plangi dupa motor,pune filtrul de aer inapoi,nu mai merge asa.
Cat despre filtrul sport,gasesti multe modele la multe preturi......si daca e instalat corect nu scade puterea.
Vezi ca sunt destui oameni pe forum care vand asa ceva.
Scuze de off-topic.
Bafta!
intradevar cu 1.6 normal nu am incercat dar dci si 1.4 nu au treaba
cat de filtru sport mi am pus eu idiotenie de aia din targ ca sa arate bine la inceput cand am luat masina
MARE GRESEALA!!! am gasit o groaza de praf trecut de filtru
daca vrei ascultati pe omu de sus si luati va filtru stock sau daca vreti neaparat luati va K&N de la baietii de pe forum
calibrazor is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 09:32   #41
maniacu_mnc

Stage 5
 
maniacu_mnc's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 698
Default Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

Quote:
Originally Posted by calibrazor View Post
ma io am DSN si nu m a prea facut altceva decat logan 1.6 16v din gama dacia. cred k DSN e mai rapid decat Nova
Da intradevar nova e mai rapida cam cu o masina pe 400 m, fata de DSN, daca ambele masini sunt stock. Mai e o chestie, din gama dacia m-am dat decat cu logan 1.4, 1.5 dci cu soft, solenza si nova..... dar asta nu inseamna ca nu ma bate decat 1.6 16v din gama dacia (mai e si 1.6 8v care te indoaie te asigur eu ).
Oricum conteaza mult si cine e in spatele volanului, eu am batut 2 Nove pana acu, dar una nu era reglata bine si la una mai bine era mamaie in spatele volanului . Dar cand m-am dat cu un prieten de-al meu(care stie masina si o avea atunci reglata bine) diferenta pe 400m a fost cam de o masina.
maniacu_mnc is offline   Reply With Quote
Old 08-05-11, 07:46   #42
IF05UMG

Stock
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 4
Default Re: Dacia Nova GTi vs Super Nova

Quote:
Originally Posted by Gabriel_xenon View Post
deci gti-ul are carburator
motorul supernovei e mai mic deci e mai iute
"eu stiu ca dacia supernova pe injectie multipunct ca alta diferita nu a iesit din fabrica firmei Dacia face 100 km/h in 13 secunde pe cand dacia nova DSN face 100 km/h in 15,9 secunde."
aici nu stiu ce ai vrut sa spui
daca tu zici...

am condus din nou o supernova si recunosc mi-a placut cum merge, fiabil; insa tot la parerea ca nova gti bate supernova raman
parere strict personala
Eu dabea am primit o dacie nova GTI si sub capota nam vazut niciun carburator are injectie monopunct , din cate mi-a zis mecanicu , deocamdata nu am ce zice de tras ca e pe rampa revizie totala si multe altele schimbate , dar nova gti are injectie monopunct bosh . o fi si cu carburator nu stiu ce sa zic .
IF05UMG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -