Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 07-06-07, 10:39   #151
CarGoVroom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 202
Default Re: Sultan of Brunei

Quote:
Originally Posted by Outrageous View Post
Cu ce data luate de pe net vii tu? Ca eu nu am citit nimic concret scris de tine ...
in 1997 sultanu a fost numit cel mai bogat om din lume cu 40b. dar asta a fost o singura data si nu s-a mai intamplat de atunci. averea lui bill anu asta cik este de 56b.

normal k te atrage mai mult un sultan care a mostenit avere, si isi omoara timpu imbracandu-si servitorii in aur, decat gates care a muncit pt fiecare banut. daca nu stiai, bill si sotia sa melinda au o fundatie caritabila impreuna:

Quote:
The primary aims of the foundation are, globally, to enhance healthcare and reduce extreme poverty, and, in the United States, to expand educational opportunities and access to information technology.
e mult mai impresionant sa arunci cu banii. de aceea gates chiar isi merita averea (banii lui nu se vad, dar exista si sunt "aruncati" pe lucruri mult mai folositoare).

ontopic: wow ce masini misto! o fi condus macar una din ele in astia 60 ani sau cati are?
CarGoVroom is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 11:38   #152
Outrageous

Stage 5
 
Outrageous's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 318
Default Re: Sultan of Brunei

Quote:
Originally Posted by CarGoVroom View Post
in 1997 sultanu a fost numit cel mai bogat om din lume cu 40b. dar asta a fost o singura data si nu s-a mai intamplat de atunci. averea lui bill anu asta cik este de 56b.

normal k te atrage mai mult un sultan care a mostenit avere, si isi omoara timpu imbracandu-si servitorii in aur, decat gates care a muncit pt fiecare banut. daca nu stiai, bill si sotia sa melinda au o fundatie caritabila impreuna:



e mult mai impresionant sa arunci cu banii. de aceea gates chiar isi merita averea (banii lui nu se vad, dar exista si sunt "aruncati" pe lucruri mult mai folositoare).

ontopic: wow ce masini misto! o fi condus macar una din ele in astia 60 ani sau cati are?
Altu....

Deschide un topic despre Bill Gates si ce donatii de miliarde a facut. Aici e topicul despre sultanul din Brunei care "pana in 1997 a fost cel mai bogat om din lume" si care impreuna cu familia a cheltuit miliarde de dolari. Banii vin din petrol, mai precis compania Shell care e activa prin zona, nu sunt mosteniti sunt facuti.

Uite aici o maxima: "If his assets continue to grow at present rates, the Sultan's eldest son will almost certainly become the world's first trillionaire.", luata de aici unde explica destul de clar viata sultanului

E chiar asa de greu sa intelegeti ca cei mai multi bani se fac din petrol?
Outrageous is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 13:31   #153
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Sultan of Brunei

aha..de pe asta n-ai spus-o..care er acu un rand mai sus
"For a time, he was regarded as the world's richest man, but in the late 1990s he may have lost that title to an American businessman. The sultan's current holdings, which officially belong to the country, are believed to be at least $40 billion."
"His net worth is estimated at around $40 billion USD."

deci?
40 contra 56...eu cred k poti sa taci acum..k deja vorbesti urat...uratule
si..
P.S. n-am fot ever pe MIRC asta in caz k iti statea pe cap intrebarea asta...

Sultanu' e tare..k are masini...si aur..si palate..chiar nu comentez nimic la treaba asta, dar te-ai gasit u sa-l faci cel mai bogat om din lume..dupa informatiile tale secrete

Q.E.D.

Last edited by florin_cars; 07-06-07 at 13:33.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 14:44   #154
CarGoVroom

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 202
Default Re: Sultan of Brunei

daca te apuci sa compari un singur om cu o intreaga familie de mili trili vanilionari atunci da, toti sunt mici copii pe langa baietii astia.
CarGoVroom is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 19:09   #155
Outrageous

Stage 5
 
Outrageous's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 318
Default Re: Sultan of Brunei

hai ba florine ma lasi cu prostiile astea, pana la urma nu poate nimeni sa stie cati bani are un om, parerea mea proprie si personala e ca sultanul bruneiului e cel mai bogat om din lume. Acum ceva timp suedezii scriau ca mosu cu IKEA l-a luat pe Bill Gates, pe cine sa crezi? Inainte sa moara, Pablo Escobar avea averea estimata la 4 miliarde, cum dracu stiau terminatii astia de la Forbes (Forbes-ul face topurile astea idioate daca nu stiai) ca cel mai mare traficant de cocaina din lume are 4 miliarde de dolari?NU CREDE TOT CE CITESTI.Asta e valabil si in cazul sultanului, dar avand in vedere banii care ii cheltuia fracsu (medie de $700.000/zi) eu zic ca era/este extraordinar de bogat.Daca aveai curiozitatea sa citesti articolele pe care le-am postat vedeai si tu chestia asta.

Eu inteleg ca esti un om cult care citeste Libertatea in fiecare zi si nu m-am indoit niciodata de capacitatile tale intelectuale dobandite de-a lungul a 12 ani de liceu.

Eu zic ca cel mai bine ramanem ontopic pentru ca nu e frumos sa ne certam intre noi.
Outrageous is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 20:04   #156
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Sultan of Brunei

asa e, ramanem fiecare la parerile personale, k pana la urma nu ne incalzeste cu nimic faptul k ei sunt multi miliardari in $$ si noi nici macar in lei vechi


are cineva poze cu masinile mai vechi/retro chiar, ale sultanului??

Last edited by florin_cars; 07-06-07 at 20:08.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-06-07, 23:00   #157
boropan

Stage 3
 
boropan's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 111
Default Re: Sultan of Brunei

sultanu e cel mai bogat si despre pabvlo escobar am vazut un documentar si acolo ziceau ca mai avea un miliard $ pana sa sa faca 40 de $))
boropan is offline   Reply With Quote
Old 08-06-07, 10:51   #158
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Sultan of Brunei

de la 1 miliard la "40 de $" e cale lunga in jos
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 11-06-07, 17:04   #159
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Lightbulb Re: Sultan of Brunei

Sultanul Hassanal Bulqiah i-a organizat fiicei sale o ceremonie plina de somptuozitate

Nunta fastuoasa dintre printesa Majeedah Nuurul Bulqiah si Khairal Khalil s-a incheiat, ieri, in capitala sultanatului Brunei, Bandar Seri Begawan, prin prezentarea cuplului regal poporului, transmite BBC News online. Printesa Majeedah Nuurul Bulqiah, in varsta de 31 de ani, si Khairal Khalil Princess, in varsta de 32 de ani, si-au rostit joi juramintele de casatorie, duminica acestia celebrandu-l pe tatal miresei, sultanul din Brunei, Hassanal Bulqiah. Cuplul a fost ovationat de mii de persoane in timpul unei procesiuni prin capitala sultanatului, decorata cu afise colorate. Sultanul Hassanal, unul dintre cei mai bogati oameni din lume, va gazdui azi un banchet fastuos in cinstea mirilor, la palatul sau. Printesa Majeedah lucreaza la departamentul de mediu, parcuri si divertisment din Brunei, in timp ce sotul ei este secretar la cabinetul premierului.

Ceremonia de nunta s-a intins pe durata a doua saptamani. Mirii au avut peste 2.000 de invitati in camera tronului din Palatul Regal. Oaspetii la ceremonii au fost gazduiti in cele 1.700 de camere ale palatului. Printre invitati a fost prezent si primul ministru al Malaeziei, Najib Razak.
Incaperea in care a avut loc nunta a fost luminata de douasprezece candelabre din cristal. Printesa purtat pe cap o diadema din aur si diamante, inclusiv buchetul de mireasa fiind o combinatie de flori naturale presarate cu diamante. Pantofii ei, de asemenea, au fost incrustati cu diamante. In capitala regatului, strazile, magazinele si sediile marilor companii au fost acoperite cu bannere, prin care se ureaza cuplului ca mariajul lor sa fie binecuvantat.

Limuzina transformata in caleasca de aur

Tanarul cuplu a defilat, prin capitala Bandar Seri Begawan, intr-o limuzina transformata in caleasca regala aurita, spre bucuria oamenilor iesiti in strada care s-au imbulzit sa-i fotografieze. Sultanul Hassanal spera ca fiica lui sa-i ofere cat mai repede un nepot. Printesa a avut parte de o nunta ca-n povesti, mai frumoasa chiar decat cea a fratelui ei, printul Al-Muhtadee Bulqiah, de 30 de ani, care s-a insurat in 2004 cu Sarah Alleh, o tanara de doar 17 ani din popor. Printesa Majeedah este cea de-a patra fiica dintre cei unsprezece copii ai sultanului.

Sultanul Bruneiului are 500 de Rolls-Royce-uri, fiind cea mai mare colectie de acest tip din lume.

cred ca noi, stim mai bine decat el ce masini are ...)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rompres_1638388.jpg
Views:	157
Size:	28.3 KB
ID:	284605   Click image for larger version

Name:	rompres_1638455.jpg
Views:	204
Size:	17.5 KB
ID:	284606  
__________________

Last edited by TSC-Us; 11-06-07 at 17:08.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 10:54   #160
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: Sultan of Brunei

da asta plateste impozit la masini?
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 20-06-07, 14:17   #161
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Sultan of Brunei

si dk o face...tot in vistieria lui intra
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 21-06-07, 14:40   #162
Rasputin

Stage 5
 
Rasputin's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 523
Default Re: Sultan of Brunei

Un tata ca asta as vrea sa am,stiti cumva daca infiaza copii ca mas oferi eu.
Rasputin is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 19:36   #163
Outrageous

Stage 5
 
Outrageous's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 318
Default Re: Sultan of Brunei

Niste poze redimensionate cu Bentley-uri: Bucaneer , Dominator, Grand Prix si Java Estate.
Se vad putin mai bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	618510.jpg
Views:	100
Size:	211.4 KB
ID:	298060   Click image for larger version

Name:	618509.jpg
Views:	97
Size:	201.6 KB
ID:	298061   Click image for larger version

Name:	618511.jpg
Views:	70
Size:	144.6 KB
ID:	298062  

Click image for larger version

Name:	618512.jpg
Views:	91
Size:	227.0 KB
ID:	298063   Click image for larger version

Name:	618513.jpg
Views:	118
Size:	133.3 KB
ID:	298064   Click image for larger version

Name:	618514.jpg
Views:	91
Size:	130.5 KB
ID:	298065  

Outrageous is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 19:37   #164
Outrageous

Stage 5
 
Outrageous's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 318
Default Re: Sultan of Brunei

Bentley Rapier, mi se pare ca arata foarte bine:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	597036.jpg
Views:	125
Size:	61.4 KB
ID:	298066   Click image for larger version

Name:	618560.jpg
Views:	102
Size:	65.1 KB
ID:	298067   Click image for larger version

Name:	618561.jpg
Views:	91
Size:	65.2 KB
ID:	298068  

Click image for larger version

Name:	618562.jpg
Views:	99
Size:	61.5 KB
ID:	298069  
Outrageous is offline   Reply With Quote
Old 04-07-07, 19:38   #165
Outrageous

Stage 5
 
Outrageous's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 318
Default Re: Sultan of Brunei

Bentley Pegasus
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	618515.jpg
Views:	79
Size:	233.7 KB
ID:	298070   Click image for larger version

Name:	618557.jpg
Views:	115
Size:	130.9 KB
ID:	298071   Click image for larger version

Name:	618558.jpg
Views:	72
Size:	176.4 KB
ID:	298072  

Outrageous is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -