Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-12, 18:21   #406
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Ghostyz0r View Post
Asa e...exemplu perfect de gandire,maine poimaine o sa le inmatriculati pe china..doar ca sa aveti bmw....
Lasa-ma sa fiu eu penibil...un tovaras avea o vorba.."Ba nu au cum sa fie toti destepti,ca altfel nu am mai trai noi bine.....
Tu chiar crezi ca pe x din parlament il doare ca ti-ai inmatriculat tu bmw-u pe bg?...te inseli amarnic..)din contra,bani mai putin la stat=>taxe mai mari....
La 32 de ani ma asteptam sa fii mai matur decat mine...(no offense)
La fel cum fiecare are o "evacuare" si tu ai o opinie...opinia ta,asa limitata cum este,noi o respectam insa asta nu inseamna ca ai dreptate.Sunt fel si fel de cazuri legate de acest aspect al masinilor inmatriculate in BG iar a generaliza este o greseala.Cel mai bine este sa-ti exprimi punctul de vedere argumentat si sa nu intri in polemici ulterioare decat daca ai argumente nelimitate care sa-ti sustina acel punct de vedere.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 10:33   #407
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

@Ghostyz0r, se acceptă şi părerea ta dar uită-te în POLL şi vei vedea că majoritatea a decis!

Ştiu că sunt multe răgălii pe BG dar asta nu înseamnă că trebuie să generalizăm.

Faptul că Statul Român, permite acum efectuarea de ITP a maşinilor din afară, spune multe despre concretizarea ideii lor de a da "banned" maşinilor înmatriculate in alte ţări şi care circulă pe teritoriul românesc.

P.S. ITP-ul se face la RAR.

P.S.2 Te-aş ruga să fii mai decent în exprimare şi să nu mai jigneşti, fâcându-i pe cei care au maşini pe BG, penibili. Din toată postarea ta, observi că ai acumulat multă frustrare şi nu este bine deloc.
Îţi spun eu cine este penibil... Statul Român, pentru că are legi scrise pe picior şi care favorizează interesele politice!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Last edited by andi_cimpean; 07-09-12 at 10:37.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 13:35   #408
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Post Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
@Ghostyz0r, se acceptă şi părerea ta dar uită-te în POLL şi vei vedea că majoritatea a decis!

Ştiu că sunt multe răgălii pe BG dar asta nu înseamnă că trebuie să generalizăm.

Faptul că Statul Român, permite acum efectuarea de ITP a maşinilor din afară, spune multe despre concretizarea ideii lor de a da "banned" maşinilor înmatriculate in alte ţări şi care circulă pe teritoriul românesc.

P.S. ITP-ul se face la RAR.

P.S.2 Te-aş ruga să fii mai decent în exprimare şi să nu mai jigneşti, fâcându-i pe cei care au maşini pe BG, penibili. Din toată postarea ta, observi că ai acumulat multă frustrare şi nu este bine deloc.
Îţi spun eu cine este penibil... Statul Român, pentru că are legi scrise pe picior şi care favorizează interesele politice!
Ai mare dreptate , statul roman este principalul vinovat in acesta situatie , noi daca am avea taxele bulgarilor fiti siguri ca lumea nu ar mai inmatricula masini in alte tari dar in tara noastra unde taxele sunt de 3-4 ori mai mari ca a altor tari de ce sa inmatriculam masina in tara in care ne costa inmatricularea mai mult decat masina ?
ionut_x is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 13:57   #409
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
@Ghostyz0r, se acceptă şi părerea ta dar uită-te în POLL şi vei vedea că majoritatea a decis!

Ştiu că sunt multe răgălii pe BG dar asta nu înseamnă că trebuie să generalizăm.

Faptul că Statul Român, permite acum efectuarea de ITP a maşinilor din afară, spune multe despre concretizarea ideii lor de a da "banned" maşinilor înmatriculate in alte ţări şi care circulă pe teritoriul românesc.

P.S. ITP-ul se face la RAR.

P.S.2 Te-aş ruga să fii mai decent în exprimare şi să nu mai jigneşti, fâcându-i pe cei care au maşini pe BG, penibili. Din toată postarea ta, observi că ai acumulat multă frustrare şi nu este bine deloc.
Îţi spun eu cine este penibil... Statul Român, pentru că are legi scrise pe picior şi care favorizează interesele politice!

1)Majoritatea decide doar la vot,deci......degeaba ma uit ce a ales majoritatea,iar pe forum nu este sectie de votare.
Faza cu itp-u nu stiu(iar eu cand nu stiu nu vorbesc.)
2)Imi cer scuze daca am jignit,dar pana la urma trebuie sa fie si unul care sa faca diferenta.Frustrare?chiar deloc,tocmai daca ar gandi cu totii ca mine si ar respinge ideea inmatricularii pe bg de la "radacini" nu as mai avedea atatea carucioare cu roti michelin...
Iar statul nu este deloc penibil cand vine vorba de inmatriculare.Este pur si simplu o taxa=>Locuiesti in tara respectiva=te impui regulilor acestei tari..Asa am putea spune si de Elvetia ca este o tara cu reguli pe genunchi deoarece la depasirea vitezei se face puscarie.Fiecare tara cu legile ei.
Oricum....putem discuta pe un forum inca 2 ani ,"bajetii" tot pe bg le vor baga.
__________________
Încă de când am fost copii, mereu am știut că oamenii pot fi cumpăraţi.Întrebarea era cine îi cumpăra şi pentru cât.

Last edited by Ghostyz0r; 07-09-12 at 14:00.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 14:07   #410
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Fiecare e liber sa-si inmatriculeze masina pe ce tara vrea. Pana la urma ce importanta au niste numere ? Acest forum este pentru pasionatii de masini nu pentru retardati. Si parerea mea este ca nu poti sa fi pasionat de un logan etc. Poate ca unii am visat de mici copii la un mercedes s500 sau la un bmw m3, m5 etc. De ce sa nu putem sa ne indeplinim visul din cauza unor taxe penibile. Fiecare persoana are niste hobby-uri. Pentru asta traim, nu ca sa platim taxe si impozite aberante. Masini vai de mortii lor sunt inmatriculate si pe Romania si pe alte tari si toate trec itp-ul. Cred ca toata lumea stie cum se face itp-ul in Romania. Si inca ceva: mai bine te loveste unu cu asigurare valabila de Bulgaria decat unul cu nr. de Romania si cu asigurare la Carpatica. Vorbesc din proprie experienta, nu din povesti. Deci respect pe toata lumea care are o pasiune pentru masini si prefera sa-si cumpere un 540i (e doar un exemplu) inmatriculat pe orice tara dar sa fie fericit de fiecare data cand o conduce, decat sa-si cumpere un logan pe romania (loganu tot un exepmlu e, nu am nimic cu masina) si sa mearga cu scarba de fiecare data. Deci in principiu conteaza masina, nu niste placute de inmatriculare. Masina merge la fel cu orice numere, chiar si fara...
__________________
Ex: Opel Astra GSi
Ex: BMW 325i M Pack
Ex: Alfa Romeo 156 Sportwagon
Ex: Bmw 323iA :X
Bmw 320i - Under construction


Last edited by aleks; 09-09-12 at 05:32. Reason: usor pistolarule, te rog...
R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 14:33   #411
pejo_cez

Stage 5
 
pejo_cez's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 423
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Nu inteleg de ce sa platesc mii de euro sa inmatriculez o masina? Ce se face cu acei bani? Drumuri nu avem...suntem printre cele mai poluate tari din lume...aaa da...cu banii care-i platim noi pe taxe isi fac ei vile isi cumpara masinii de sute de mii de euro. Normal ca ma intereseaza de mine si nu de acest stat care nu ne ofera nimic, eu de ce le-as oferi?
__________________
http://www.BagStore.ro
pejo_cez is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 21:08   #412
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Aici vine problema şi frustrarea românilor!

Cum să fac efortul să plătesc statului, atâţia bani pentru a-mi înmatricula "coteţul" dacă eu văd cum se cheltuiesc banii pentru "mediu"?
Nu mai vorbesc de rovigneta aia nenorocită...

Ca un mic exemplu:
Un transportator, plăteşte pentru al său camion cu semiremorică, pe an - 1400 de euro, reprezentând taxa de drum aka rovigneta. Ştiţi cât plăteşte un transportator, având acelaşi tip de agregat, în Germania? - 700 de euro! Dar ăla are pe ce drum să meargă şi culmea, plăteşte la jumătate. Cum vine asta?

Aţi văzut voi să se investească în mediu, banii strânşi până acum?
Fac menevre peste manevre cu aşa zisele vouchere şi tot felul de tertipuri...
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 22:25   #413
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by R1s3
. Si parerea mea este ca nu poti sa fi pasionat de un logan etc. Poate ca unii am visat de mici copii la un mercedes s500 sau la un bmw m3, m5 etc. De ce sa nu putem sa ne indeplinim visul din cauza unor taxe penibile. Fiecare persoana are niste hobby-uri. Pentru asta traim, nu ca sa platim taxe si impozite aberante. Masini vai de mortii lor sunt inmatriculate si pe Romania si pe alte tari si toate trec itp-u
Una e sa-ti indeplinesti un vis si sa-ti iei un M3. si una e sa-ti iei doar ca sa te dai mare ca ai BMW da pe sosea nu mergi cu mai mult de 50 ca dupa aia consuma mult.

Sunt multe taxe aberante in tara asta, problema nu e ca sunt ci faptul ca nu se face nimic cu banii aia. OK sa zicem ca platim taxa, dar de banii aia primim un mare sut in fund. Si e logic sa te duci unde e mai ieftin.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.

Last edited by aleks; 09-09-12 at 05:42.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 10-09-12, 05:42   #414
TRAIASCAromania

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 40
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Una e sa-ti indeplinesti un vis si sa-ti iei un M3. si una e sa-ti iei doar ca sa te dai mare ca ai BMW da pe sosea nu mergi cu mai mult de 50 ca dupa aia consuma mult.

Sunt multe taxe aberante in tara asta, problema nu e ca sunt ci faptul ca nu se face nimic cu banii aia. OK sa zicem ca platim taxa, dar de banii aia primim un mare sut in fund. Si e logic sa te duci unde e mai ieftin.

E clar ca toti de pe forum vor masini rapide,si adevarul e ca ne plac masinile.Si romania e impotriva,si nu e corect.
Daca merge Bulgaria ,atunci sai dam bataie.
Eu ma mut imediat in Ro si trebuie sa-mi aduc masina si cred ca va fii pe Bulgaria.
Romanasii vor 2000e pe taxa si impozit peste 2500lei pe an...mai dami pace.

***banii is bani si la sfirsitul anului....tu vei avea 1000-6000lei (depinde de motor) in plus in buzunar decat dasteptul ala ce ride de tine ca nai bani sa o inmatriculezi***
TRAIASCAromania is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 00:24   #415
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Ghostyz0r View Post
Iar statul nu este deloc penibil cand vine vorba de inmatriculare.Este pur si simplu o taxa=>Locuiesti in tara respectiva=te impui regulilor acestei tari..
Se spune te supui....nu te impui...Asta 1.
Si 2 nu inteleg ce rost au discutiile de genu am vazut Range rover sport pe bulgaria si mustang gt500 shelby pe bulgaria....nu cred ca baietii nu aveau bani sa il puna pe romania...Fiecare alege varianta care i se pare mai avantajoasa.
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 00:29   #416
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Si acum sa nu imi sara in cap toti patriotii cu ...preferi sa dai bani la bulgari decat sa dai bani in romania...(daca sunteti patrioti lasati E46-ele si cumparati-va logan )))) ) Si sa lasam drq figurile astea cu patriotismul....
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 00:35   #417
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Traim intr-o era unde totul este condus de economie,pana si razboaiele sunt economice acum...este normal sa faci ceea ce este mai avantajos pentru tine din punct de vedere economic.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 17-09-12, 02:13   #418
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Traim intr-o era unde totul este condus de economie,pana si razboaiele sunt economice acum...este normal sa faci ceea ce este mai avantajos pentru tine din punct de vedere economic.
explicale asta smecherilor care cred ca daca si-au luat bemveu din 2000 sunt mari cioratani.....
Am ajuns sa imi fie scarba de bmw-uri din cauza unora care ar trb sa se supuna unui test de inteligenta inainte sa cumpere un bmw
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 19:41   #419
TRAIASCAromania

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 40
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

OFF TOPIC:
Ce are toata lumea cu BMW-urile e36?
Sunt masini foarte bune.Toti le zic "coteturi" si "cazane" la E36 dar adevarul este ca e una din cele mai bune BMWuri facute vreodata.

Eu am avut
1991 bmw 318i
1997 bmw 318is o mai am
2000 bmw 540i
1997 bmw 740i
2001 bmw X5 o mai am

Dintre toate,318is e36 este fara nici o intrebare cea mai buna masina.Ma *** in X5 si seria 5/7.Cind sau stricat,e36 a fost tot timpul acolo sa le salveze.Maine bag X5 in garaj si ma duc doar cu E36le,ca doar iara sa stricat X5ul

ON TOPIC:
Bulgaria toata ziua,cei care au masini pe romania rad de cei care le au pe bulgaria cu motoare mari.Decit sa am 1.6in acte si 2.5 sub capota,mai bine nu ma risc sa imi confiste masina si mai bine inmatriculez pe Bulgaria.
Romania are taxe aberante cu cea mai cacata economie care am vazuto vreodata.
Salar=130euro
Casa=100,000euro
Un plin la Dacie= 110euro
Acuma dute traieste pt o luna si intretineti familia,cu restul de 20euro care ti-au ramas.
TRAIASCAromania is offline   Reply With Quote
Old 20-09-12, 21:21   #420
ionut_x

Stage 3
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 75
Talking Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Ai mare dreptate , dar in privinta motoarelor mari trecute cu , capacitate mica gresesti , daca la scuter de 125 trecut in acte de 49 mai te prinde din cauza vitezei si sunetului puternic la masina este alta poveste nu te poate depista ca tu ai motor de 2.8 si e trecut ca 1.8 pentru ca nu au ce face , masoara cilindrul cu ruleta ? Evident ca nu daca seria este trecuta in talon nu are cum sa te depisteze ( acelasi lucru se poate face si in cazul blocului alezat cu pistoane mai mari , ex motor 1.6 cu interne 1.8 , scuter 49cc cu set de 80cc pe care nimeni nu mai ii depisteaza ), si chiar daca ar putea oricum treci rar-ul pt ca aratami tu mie un e36 care trece r.a.r pe bune , nici macar o masina x5-ul nu ti-l mai trece ,ca sa manance si ei ceva, plus ca sunt destule masini modificate s-au masini cu ne-reguli care circula si trec r.a.r , bn mersi .
ionut_x is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -