Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 22-05-12, 19:26   #391
opelastra16

Stage 4
 
opelastra16's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 256
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by R1s3 View Post
Inca nu s-a aprobat nici o lege. Zvonul ala a fost ca sa sperie fraierii care au pus botu. Incearca si ei sa stopeze acest fenomen, care pana la urma a luat amploare tot din cauza statului. Cred ca toti am vrea sa avem masinile pe Romania, dar uneori devine imposibil. Pe langa taxa de poluare mai e si impozitul enorm, asigurarea...Deci suntem nevoiti sa apelam la astfel de alternative. Numai bine
Multumesc R1s3
opelastra16 is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 09:37   #392
wertigo_ex

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Salut lume,
Sunt din Cta si sunt la prima masina(inmatriculata in Bg),deci virgin).Am gasit ce vroiam in Calarasi si vreau sa stiu si eu ce acte trebuie sa aibe ala,ce acte trebuie eu sa fac pt a achizitiona masina,ce trebuie tradus,etc si daca se poate si niste costuri estimative!
Multam fain baieti
wertigo_ex is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 16:53   #393
opelastra16

Stage 4
 
opelastra16's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 256
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by wertigo_ex View Post
Salut lume,
Sunt din Cta si sunt la prima masina(inmatriculata in Bg),deci virgin).Am gasit ce vroiam in Calarasi si vreau sa stiu si eu ce acte trebuie sa aibe ala,ce acte trebuie eu sa fac pt a achizitiona masina,ce trebuie tradus,etc si daca se poate si niste costuri estimative!
Multam fain baieti
Carte mare , talon , asigurare , fisa itp mare , itp mic, abtzipild itp de pus in parbriz si abtzipild asigurare, procura daca este cazul sau sa faci cu cel de la care o iei act de V-C
__________________
Nu depasii limita . . . . bunului simtz !!!
opelastra16 is offline   Reply With Quote
Old 22-07-12, 16:02   #394
wertigo_ex

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 2
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Multumesc pt raspuns opelastra16
wertigo_ex is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 18:42   #395
opelastra16

Stage 4
 
opelastra16's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 256
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by wertigo_ex View Post
Multumesc pt raspuns opelastra16
cu placere man...e bine sa ajuti cand poti...si sti....mai acum 2 seri a fost tras pe dreapta de o patrula...si totul e ok.
unde mai pui ca imi zice gaboru ca si el are masina pe bulgaria....
opelastra16 is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 19:28   #396
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Se mai aplica rahanu ala cu 90 de zile in care ai dreptu sa circuli cu masina inscrisa in alta tara decat Romania?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 23-07-12, 19:48   #397
ivan_ovidiu

Stage 4
 
ivan_ovidiu's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 196
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Se mai aplica rahanu ala cu 90 de zile in care ai dreptu sa circuli cu masina inscrisa in alta tara decat Romania?
NNNNNNNUUUUUUUUUUU!!!!!!!!! Drumuri Bune!!
ivan_ovidiu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 01:15   #398
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by opelastra16 View Post
cu placere man...e bine sa ajuti cand poti...si sti....mai acum 2 seri a fost tras pe dreapta de o patrula...si totul e ok.
unde mai pui ca imi zice gaboru ca si el are masina pe bulgaria....
atat timp cat esti in regula cu itp si asig valabile nu are nimeni ce sa iti faca....si sunt multi politisti cu masini pe bulgaria.....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 03:43   #399
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Citisem pe un forum de inmatriculari la bulgari ca s a intamplat de cateva ori sa se confiste certificatul si numerele de inmatriculare din cauza fazei cu 90 de zile. Pe care nu prea am inteles-o, dar daca voi ziceti ca e ok, va cred.

Ce se recomanda, sa inscrii pe firma sau pe bulgar viu si natural?
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.

Last edited by a3ds; 24-07-12 at 03:45.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 10:19   #400
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Aia cu 90 de zile, a fost o propunere. Nu s-a oficializat nimic şi nici n-o să se întâmple asta...

Se recomandă înmatricularea pe PJ (persoană juridică), pentru că astfel, dacă se va concretiza vreodată prostia mai sus menţionată, maşinile care aparţin firmelor, vor avea dreptul de a circula peste cele 90 de zile.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 12:26   #401
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Aia cu 90 de zile, a fost o propunere. Nu s-a oficializat nimic şi nici n-o să se întâmple asta...

Se recomandă înmatricularea pe PJ (persoană juridică), pentru că astfel, dacă se va concretiza vreodată prostia mai sus menţionată, maşinile care aparţin firmelor, vor avea dreptul de a circula peste cele 90 de zile.
Daca se va concretiza acel proiect nici masinile inmatriculate pe firma in BG sau alta tara nu vor circula mai mult de 90 zile decat in conditiile in care cel care conduce masina este intr-un fel sau altul angajatul firmei respective.
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 13:46   #402
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

CONTRA !
Din punctul meu de vedere,treaba e clara,deoarece ecuatia e simpla.

Esti rupt de foame,muncesti pe 10mil,frustrat in trafic si lipsa de educatie=>inmatriculare pe bulgaria..(mai jos am sa explic si de ce.)

Esti un om cu scaun la cap ,dar nu ai un venit suficient Iti cumperi un logan(sa stiti si voi ca exista si avocati si medici ,care cu toate ca si-ar permite 50 de ragalii pe bg,aleg varianta oamenilor "normali")PS:NU CONDUC LOGAN SI NICI NU AM IN FAMILIE PE CINEVA CU LOGAN!.

Eu sunt satul de masinutele cu numere de bg,pe care rasuna muzica,pe care la benzinarie le vad alimentand de 20-30ron..(nu e o rusine,daca ai vreo skoda,dar sa ai un BMW si sa alimentezi de 20?),sunt satul de atata "smecherie" pe stomacul gol...

Eu dupa ce mi-am luat e46-le(18ani),AM PREFERAT sa stau o luna cu masina pe bara,DECAT sa o inmatriculez pe BG...oare nu puteam sa fiu si eu in rand cu "smecherii" care fenteaza taxa?dar care sunt revoltati cand sunt opriti in trafic..

Cunosc foarte multi oameni cu influenta,oare ei de ce nu au s/x6/phaeton pe bg?FINDCA AU UN MINIM DE CULTURA(pe langa banii necesari).
Oare nu va este rusine cand circulati pe drumurile romanesti,stiind ca toate taxele voastre se duc peste granita?oare ..nu va este si voua frica ca poate odata si odata o sa loviti vreun asa zis "smecheras"(in adevaratul sens)?si o sa va vindeti sufletul sa-i platiti masina?...
Cum puteti sa dati mereu acelasi motiv,DECAT UN LOGAN UN FORD FOCUS din 99 pe bg...Oare dupa 13 ani...masina aia la fel de inchegata?oare dupa 13 ani...se poate compara pe partea de amortizare? de siguranta?..sincer?SUNTETI PENIBILI,ma amuzati copios..
Ps: NU am nimica cu e36..(este modelul meu preferat dupa e60/e46)
__________________
Încă de când am fost copii, mereu am știut că oamenii pot fi cumpăraţi.Întrebarea era cine îi cumpăra şi pentru cât.
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 16:09   #403
gyno09

Stage 5
 
gyno09's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 526
Member of:
[4Rally]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by Ghostyz0r View Post
CONTRA !
Din punctul meu de vedere,treaba e clara,deoarece ecuatia e simpla.

Esti rupt de foame,muncesti pe 10mil,frustrat in trafic si lipsa de educatie=>inmatriculare pe bulgaria..(mai jos am sa explic si de ce.)

Esti un om cu scaun la cap ,dar nu ai un venit suficient Iti cumperi un logan(sa stiti si voi ca exista si avocati si medici ,care cu toate ca si-ar permite 50 de ragalii pe bg,aleg varianta oamenilor "normali")PS:NU CONDUC LOGAN SI NICI NU AM IN FAMILIE PE CINEVA CU LOGAN!.

Eu sunt satul de masinutele cu numere de bg,pe care rasuna muzica,pe care la benzinarie le vad alimentand de 20-30ron..(nu e o rusine,daca ai vreo skoda,dar sa ai un BMW si sa alimentezi de 20?),sunt satul de atata "smecherie" pe stomacul gol...

Eu dupa ce mi-am luat e46-le(18ani),AM PREFERAT sa stau o luna cu masina pe bara,DECAT sa o inmatriculez pe BG...oare nu puteam sa fiu si eu in rand cu "smecherii" care fenteaza taxa?dar care sunt revoltati cand sunt opriti in trafic..

Cunosc foarte multi oameni cu influenta,oare ei de ce nu au s/x6/phaeton pe bg?FINDCA AU UN MINIM DE CULTURA(pe langa banii necesari).
Oare nu va este rusine cand circulati pe drumurile romanesti,stiind ca toate taxele voastre se duc peste granita?oare ..nu va este si voua frica ca poate odata si odata o sa loviti vreun asa zis "smecheras"(in adevaratul sens)?si o sa va vindeti sufletul sa-i platiti masina?...
Cum puteti sa dati mereu acelasi motiv,DECAT UN LOGAN UN FORD FOCUS din 99 pe bg...Oare dupa 13 ani...masina aia la fel de inchegata?oare dupa 13 ani...se poate compara pe partea de amortizare? de siguranta?..sincer?SUNTETI PENIBILI,ma amuzati copios..
Ps: NU am nimica cu e36..(este modelul meu preferat dupa e60/e46)
Statul Roman ar merita ca toti posesori de masini sa mearga in Bulgaria si sa le inmatriculeze acolo si sa vedem ce taxe mai incaseaza atunci, dar datorita unora ca tine niciodata nu o sa se intample asta. Ne place doar ca comentam in fata monitorului si nu suntem solidari deloc.
Tu ai fost mult mai penibil cu comentariul tau, mai bine te abtineai.
__________________
BMW 523i E39
gyno09 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 16:22   #404
Ghostyz0r

Stage 5
 
Ghostyz0r's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 397
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by gyno09 View Post
Statul Roman ar merita ca toti posesori de masini sa mearga in Bulgaria si sa le inmatriculeze acolo si sa vedem ce taxe mai incaseaza atunci, dar datorita unora ca tine niciodata nu o sa se intample asta. Ne place doar ca comentam in fata monitorului si nu suntem solidari deloc.
Tu ai fost mult mai penibil cu comentariul tau, mai bine te abtineai.
Asa e...exemplu perfect de gandire,maine poimaine o sa le inmatriculati pe china..doar ca sa aveti bmw....
Lasa-ma sa fiu eu penibil...un tovaras avea o vorba.."Ba nu au cum sa fie toti destepti,ca altfel nu am mai trai noi bine.....
Tu chiar crezi ca pe x din parlament il doare ca ti-ai inmatriculat tu bmw-u pe bg?...te inseli amarnic..)din contra,bani mai putin la stat=>taxe mai mari....
La 32 de ani ma asteptam sa fii mai matur decat mine...(no offense)
Ghostyz0r is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 16:51   #405
mk1GTI

Stage 5
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 529
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

apropo .multeeeeeeeeeeeee .. masini anii 90 '' bat un logan la orice capitol, spatiu , compotament pe sosea ,DOTARI ,ca mai conteaza si astea si asa mai departe asa ca pro bulgaria (luna asta ma duc sa inmatriculez masina acolo ) si nu este prima si nici ultima am 25 de ani si ma rupe asigurarea la o masina de 2.0 diesel pe romania
mk1GTI is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -