Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 16-08-10, 12:01   #1
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Exclamation Cum rezolvam problema mirosurilor nedorite din masina?

Toata lumea stie ca mirosul bradutilor care atarna de oglinda dureaza cam 2-3 zile. Niciodata mai mult. Asa ca ne cumparam sticlute sau cutii de conserve ca mirosul frumos din habitaclu sa tina mai mult. Dar chiar si asa, mirosul pe care vrem sa-l acoperim nu dispare iar cel nou, de diferite arome, plante sau fructe, nu face fata. Care sa fie solutia?


Iata ca prietenii de la Expert Detailing vin cu o solutie pentru cei care doresc sa aiba un miros frumos care sa persiste in masina.



Este dezodorizarea habitaclului o problema atat de mare?


Cristian Pop: Cu catva timp in urma am facut o cercetare, cu ajutorul prietenilor carora le-am trimis vreodata materialul original facut de mine pentru pasionatii auto: "Cartea de Detailing pentru DO-IT-YOUR-SELF" (si care poate fi obtinuta gratuit si de pe acest forum de catre cei care mi-o solicita la cristian.pop@expertdetailing.ro ).



Ca urmare, am trimis niste chestionare la cateva mii de adrese si am primit cateva sute de raspunsuri. Printre intrebari, era si una care se referea la mirosurile neplacute din habitaclu.


Am fost surprins sa citesc ca cele mai multe dintre comentariile fata de acest subiect sunau asa: "Am experimentat acest tip de neplaceri, normal, ca marea majoritate a soferilor, nu cred sa existe cineva care sa nu fi avut astfel de probleme." Sau: "Am incercat tot felul de solutii de indepartat mirosuri, de la odorizante de habitaclu mai persistente pana la apelarea la service specializat.Odorizantele nu au avut nici un efect, iar dupa ce am mers la service mirosul a disparut pentru 2 saptamani dupa care a revenit." Sau: "Am avut de cateva ori neplacerea ca unul din pasagerii masinii mele sa se jeneze crezand ca mirosul neplacut este unul biologic." Sau: "Am incercat si eu de toate (conserve pe sub scaune, ambipur + chestii similare pe bord, saculeti si braduti), dar, exceptand primele zile cand mirosea de ma lua ameteala, in rest, nu duceau mai mult de o saptamana, maxim doua. De asemenea, ma intreb cat de sanatoase or fi toate substantele astea pe care le inhalam."



Am facut niste calcule si am descoperit ca nu mai putin de 94% dintre cei chestionati au considerat o mare problema mirosurile nedorite din masina.


Ba mai mult, cineva a refuzat sa mai raspunda la orice intrebare si mi-a scris direct, numai atat: "Buna ziua, o chestie super importanta care ar trebui rezolvata si pe care o cauta o gramada de lume este odorizarea interiorului. Trebuie gasita o solutie pt un tratament care sa reziste 2-3 luni. Toti cauta un miros puternic dar ne deranjant care sa persiste indiferent de vreme, temperatura etc. Trebuie privit ca un serviciu separat la cei care se ocupa de detailing ca afacere. Daca exista si eu nu stiu atunci va rog sa ma anuntati.

Va multumesc"




Sincer, asta a fost mesajul care m-a spus pe ganduri. Si pe fapte. Am cautat pe internet si am inregistrat, clasificat toate comentariile legate de subiect. Am obtinut urmatoarele rezultate: "mirositoarele" pe care le gasesti indeobste in benzinarii sau magazine auto sunt acuzate de urmatoarele neajunsuri:




- Sunt produse chimice care acopera mirosurile naturale in mod agresiv, nu sunt agreate si chiar suportate de multa lume si sunt un pericol pentru persoanele alergice;


- Nu dureaza chiar foarte mult; fiind facute ori pentru reclama - alt scop ! - ori din economie (vezi automobilistii care au mai mult de un "bradut" agatat de oglinda retrovizoare);


- Daca esti neatent sau neinformat, iar "bradutul" se atinge sau sta mai multa vreme in contact cu bordul, sa spunem, sau un alt reper, poate conduce la deteriorarea definitiva a suprafetei acestuia;


- Exista un dispozitiv cu un lichid chimic (are reclama la TV) de care multa lume se plange ca, prelins pe diferite repere, le-a distrus;


- Rezista putin si nu reusesc decat rar sa acopere mirosurile nedorite, pentru ca din start inca nu se adreseaza sursei mirosurilor si nici nu actioneaza in sensul neutralizarii lor.


Cand am ajuns in acest moment al cercertarii, am hotarat ca trebuie gasita o solutie cat mai rapid pentru aceasta problema. Norocul meu a fost ca rezolvarea am gasit-o la Vaportek, o companie din SUA cu care Expert Detailing lucreaza de mai mult de doi ani de zile, timp in care le-am testat si verificat toate produsele (inclusiv Ez-Twist) => UN MARE AVANTAJ, de ce sa nu recunoastem.




Urmariti filmul de prezentare a lui Ez-Twist si spuneti ce parere aveti. Sa fie oare asta solutia la acoperirea mirosurilor nedorite din masina?





Ez-Twist
Filmele din 4TuningTV doar pe 4Tuning.ro
Hondarul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -