Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 29-01-07, 17:16   #1
shelby67

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 6
Default Masina de epoca ?

sal all
...vreau sa-mi iau un Opel Rekord din 1965 ...si am o intrebare ...daca ii schimb motorul si jante mai mari ...ca exemplu ....mai intra in categoria de masina de epoca ?....sau trebuie sa aiba totul original ? sau macar merge inmatriculata ?...sa raspunda doar cine are legatura cu tema....merci
shelby67 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 17:22   #2
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: Masina de epoca ?

pai daca a fost inmatriculata in RO, si ai toate actele...atunci merge sa o inmatriculezi. Dar nu cu jenti si cu motoare 'mari', ci odar cu ce a fost inzestrata de fabrica(pt jenti/pneuri poti sa pui dimensiunile maxime montate pe modelul respectiv, la fel si pentru motor)
OltcitPower is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 17:48   #3
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Masina de epoca ?

din cate stiu dupa aderarea la UE poti sa o inamtriculezi si daca e veche... indiferent de vechime.
monk is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 22:00   #4
shelby67

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 6
Default Re: Masina de epoca ?

aha....mc,masina este inmatriculata ro...dar cu numere vechi si cu jantele...as vrea roti un pic mai late decat se purta atunci ...cred 165 maxim ... nush ce sa zic ...am inteles ca merge sa faci un transfer de motoare... dar nush care sunt regulile si ptr asta
shelby67 is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 22:15   #5
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: Masina de epoca ?

de pe benzina pe diesel nu prea pe place sa 'omologheze' (mai o spaga, mai un mic ajutor, etc)
un motor mai mare se poate omologa, daca a fost pus din fabrica pe masina respectiva(adica daca au existat si asemenea motorizari). Altfel, iar...'nu prea le place'
ai nevoie de un act pentru motor (o hartie de la dezmembrari, o declaratie notariala, sau orice altceva), dupa care se va face testul de poluare(fum) pentru motor. Daca il trece...se trece seria motorului in acte(vezi tu...cum rezolvi problema).
Tot la RAR ceri o autentificare, si iti treci in CIV si eventualele modificari (culoare, schimb motor, dimensiuni roti)
Dupa aia....ai nevoie de un contract de vanzare-cumparare intre tine si proprietarul din acte, trebuie sa mergi cu cel din acte sa plateasca impozitul si sa scoata cazierul fiscal(parca asa se numeste, se scoate de la primarie).
Poti face ITP-ul si la RAR, vezi care e atmosfera, sau poate ai alte combinatii.
De aici...mergi cu actele, si cu o gramada de copii la politie...si iti scoti numerele.

P.s: vezi de seria sasiului si de seria motorului, sa coincida cu cele din acte.
OltcitPower is offline   Reply With Quote
Old 29-01-07, 22:16   #6
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Masina de epoca ?

ca sa nu ai probl (probl foarte mari ) cu omologarea motorului , poti sa pui doar un motor cu care ar fi putut sa fie inzestrata masina din fabrica..deci nu merge cu un motor de 3000 cmc v6 , de ex..
merge doar cu ce era pe atunci , la modelul respectiv
cu jentile..daca vrei mai late decat scrie in talon , nu o sa ti le omologheze rar-ul sau poti sa ceri omologare invididuala..dar asta doar daca ar fi fost in stare perfecta masina, si jentile erau ultima probl pe capul tau
si ca sa fie masina de epoca 100% , ideea este sa aiba totul original..asta ca sa te accepte Retromobil ,de ex..
ca altfel e masina modificata gen..cu un mare risc sa cada in partea de rabla, daca nu ai destui bani sa o aranjezi..si atunci nu e bine
deci..parerea mea..nu se merita..decat daca esti pasionat de masina si de model, caz in care il restaurezi ..dar ..costa mult
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 30-01-07, 15:31   #7
shelby67

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 6
Default Re: Masina de epoca ?

eh...naspa...ar fi fost frumos sa poti sa faci dintr-o masina ca opel rekord 65 un "hot rod" ..eram dispus sa bag bani in asa o masina,dar daca sunt legile prostesc de stricte...si romanii "binevoitori" nu are rost sa ma complic cred ca pana la urma caut un mustang shelby din 67-68 care are standard un motor destul de puternic...poate cu timpul o sa se mai schimbe lucrurile ...
shelby67 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-07, 13:46   #8
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Masina de epoca ?

Nu prea cred ca o sa gasesti un asemenea mustang pe la noi...dar bafta in cautari
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 18-02-07, 22:29   #9
old_cars_addicted

Stock
 
old_cars_addicted's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8
Default Re: Masina de epoca ?

sal
ti-ai luat pana la urma opelul sau ai renuntat la idee?
mai stii vreun opel de vazare p undeva?
multumesc mult si astept un raspuns...
m-ar interesa sa cumpar un opel Rekord C coupe sau un Commodore A coupe, in special modelul fastback

daca puteti sa ma ajutati...va sunt recunoscator
old_cars_addicted is offline   Reply With Quote
Old 18-02-07, 22:44   #10
shelby67

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 6
Default Re: Masina de epoca ?

am cam renuntat la idee mai ales ca anul asta am si licenta la facultate ...este ceva de munca la masina aia ....ptr ca sta de cativa ani in ploaie si in soare... masina este in galati ..incerc sa pun si-o poza cu ea are portiera de la sofer indoita si fara oglinzi ...capota ruginita la capat la fel si portbagajul.Modelul este frumos dar asta este daca nu e timp ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00453.JPG
Views:	207
Size:	455.9 KB
ID:	218997  
shelby67 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-07, 14:33   #11
shelby67

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 6
Default Re: Masina de epoca ?

mai stiu unu prin neamt parca....am vaz prin anunturi ...arata mai bine decat asta oricum ...asta m-a atras ideea ca e chiar pe langa mine
shelby67 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 13:12   #12
old_cars_addicted

Stock
 
old_cars_addicted's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8
Default Re: Masina de epoca ?

stii cam care e pretul ptr mashina din poza?
ma intereseaza si as vrea s-o iau
daca poti sa-mi dai un nr de tel...sau o adresa, ar fi binevenite
daca nu te deranjaza, treci p pvt sau p mess si vb acolo
multumesc
old_cars_addicted is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 16:10   #13
panaitescud

Stage 5
 
panaitescud's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,158
Member of:
[FORD]
Thumbs up Re: Masina de epoca ?

are un vecin un opel din 67 dar nush dac se vinde . am sa incerc sa fac ceva poze daca sunteti interesati
panaitescud is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 17:06   #14
old_cars_addicted

Stock
 
old_cars_addicted's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 8
Default Re: Masina de epoca ?

asteptam sa vedem ce are vecinu'
poate vrea sa faca ceva bani
si pentru cei care alearga si fac poze se da comision...ca asa e frumos...

multumiri anticipate

si...sa vedem ce gasim...
old_cars_addicted is offline   Reply With Quote
Old 20-02-07, 17:15   #15
shelby67

Stock
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 6
Default Re: Masina de epoca ?

old cars addicted vrei safaci "Romanian Hot Rods" ? eh daca nu erau asa stricte legile in romania...
shelby67 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -