Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-06, 22:42   #1
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Produsele de pe eBay&China !?! performance parts

In urma cu aproximativ un an mi-am cautat intercooler si cum pe eBay erau preturi mai mici din vorba in vorba am aflat provenienta lor, si anume China, cautand si mai mult am dat peste o fabrica mare in China care produce "radiatoare" (radiatoare apa, ulei, intercoolere...) si care exporta in toata lumea produse afthermarket. Am cumparat de la ei si sunt f multumit de calitate/pret platit

chiar azi cautam asa pe eBay sa vad cam cum mai merge piata, mai fac inca alte cateva cautari si peste ce dau http://www.racingparts.com.cn peste un site din China ce vine produse cu o asemnare izbitoare cu unele produse ale unor firme de renume, si la fel de izbitoare cu multe din produsele de pe eBay.

Acuma stau si ma gandesc oare acele produse "de marca" la pret derizoriu de pe eBay nu cumva sunt imitatii (concluzia o trage fiecare pt el), apoi ma gandesc iar la inercoolerul meu de care sunt multumit (dar nu am vazut inca unul de 600-1000$ ca sa pot sa fac diferenta)

acuma ca o intrebare retorica mai mult,cand te gandesti la performanta te gandesti ca ai o masina stock (ceva de prin Germania, SUA, Japonia) si vrei pentru ea niste piese net superioare celor de fabrica, si cand colo poti obtii ceva mult mai slab chiardecat piesa stock.

pe de alta parte ne putem gandii ca multe firme mari din domeniu (nu damnume) isi muta productia in China pentru mana de munca ieftina, si la urma urmei ce conteaza marca atata timp cat copia este identica (personal ma indoiesc de acest lucru)

voi ce parere aveti? legat de numeroasele piese "HiPerformance" vandute pe eBay la preturi mici.

sunt sau nu sunt HiPerformance
200SX is offline   Reply With Quote
Old 12-07-06, 20:20   #2
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: Produsele de pe eBay&China !?! performance parts

Produsele chinezesti sunt proaste numai la noi si la alte tari ca Romania in rest in State sau altundeva sunt de calitate. Cum zici si tu, multe firme isi muta productia acolo. Sa fie coincidenta? Nu e. Am avut multe produse chinezesti Made in China by USA si toate mi s-au parut foarte bune.
basy is offline   Reply With Quote
Old 12-07-06, 20:23   #3
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: Produsele de pe eBay&China !?! performance parts

Diferenta este facuta de solutiile tehnice nu de tara/marca. Un exemplu, cati stiti/ati auzit de IHI pana sa le foloseasca Mercedes, eu unu nu auzisem si cred ca stiu destul de multe despre masini.
basy is offline   Reply With Quote
Old 05-09-06, 10:36   #4
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Produsele de pe eBay&China !?! performance parts

motivul pentru care produsele chinezesti sunt mai ieftine este ca mana de lucru acolo este foarte foarte ieftina si chiriile si multe altele care in europa sau sua se reflecta in pretul final iar cat despte calitate ea este proasta in romania si in general in tarile est europene dar in sua nu e asa ceva chestii testate !
draculas is offline   Reply With Quote
Old 18-10-06, 17:11   #5
stealth r/t tt

Stage 5
 
stealth r/t tt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 306
Default Re: Produsele de pe eBay&China !?! performance parts

foarte tare post-u asta, pacat ca noi nu ne prea lovim de produsele astea asa de des incat sa poti face comparatia. Dar din ce am vazut, cei care au cumparat intercoolere din China sau de pe ebay au fost si sunt multumiti. Foarte interesant este si faptul ca ei produc, sau mai bine zis copiaza si manifold-uri, care se potrivesc mai mult sau mai putin pe masinile pentru care au fost desenate. Multi au facut cateva rectificari pana au reusit sa le monteze, dar calitatea sudurilor este ffff buna si a materialelor.
TURBINELE- pe care le vand ei (100% copy) or fi bune de ceva? eu cred ca da si spre exemplu un performance shop din US le-a testat obtinand rezultate foarte bune. Intrebarea mare ar fi cat de mult rezista in timp ???
si cred ca cel mai important cum sa ne ferim de ele?- in sensul in care sa nu platesti pentru una originala si sa primesti o copie!!!!!
__________________
www.ToolMan.ro

Vanzari si Service la standarde ridicate
Husqvarna|Makita|Benza|Oregon|Fronius|Unior

tel: 0244 347414 / 0721 991892
stealth r/t tt is offline   Reply With Quote
Old 22-03-07, 23:12   #6
moise

Stage 5
 
moise's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 586
Default Re: Produsele de pe eBay&China !?! performance parts

Quote:
Originally Posted by basy View Post
Diferenta este facuta de solutiile tehnice nu de tara/marca. Un exemplu, cati stiti/ati auzit de IHI pana sa le foloseasca Mercedes, eu unu nu auzisem si cred ca stiu destul de multe despre masini.
Maserati le folosea inca din ani 80 pe modelele biturbo.
Cat despre provenienta, nu sunt sigur, dar CRED ca este japoneza.
moise is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -