Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-10, 00:18   #16
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: Ajuta-ti-ma va rog!!

Habar nu am daca am FAP si motorul este 1.6 90 cp.Deci ca sa maresc diametrul ar trebuie schimbate tevile (toata evacuarea)si nu cred k o sa ma coste putin.In fine am inteles partea cu benzinaru.Sunt dezamagit intr-adevar imi cumpar un Reventon si nu mai trebuie schimbat nimic:P
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 10:58   #17
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

hahaha - Reventon ) masinile alea sunt in serie LIMITATA!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 12:17   #18
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

Da stiu 20 in toata lumea.Da m-am lamuyrit cu toba si toate astea.mai ramane sa ma lamuresc si cu BOV-ul dar la ce motor am eu(1.6 HDi)....
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 16-02-10, 14:57   #19
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

eu am auzit ca prin grecia ar fi un 307 HDI cu BOV ) din cate stiu ala se monteaza inainte de corpul clapeta acceleratie - ai face bine sa discuti cu cineva de specialitate in acest caz - cineva care chiar stie! eu unul recunosc nu e domeniul meu
__________________
Yamaha FZR 600R biker
ex - Kawasaki biker
Prowd OWNER of a FORD FOCUS MK1 Turnier GHIA
ex-Logan Driver
Pedal to the metal!!!
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 08:57   #20
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

Quote:
Originally Posted by filipinho21 View Post
...mai ramane sa ma lamuresc si cu BOV-ul ....
BOV la diesel? Se obtine acel pufait in dauna capacitatilor motorului.SE utilizeaza doar la benzinare.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 11:43   #21
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

nu prea cred eu k dauneaza chiar daca e diesel,o sa vb cu cineva care stie .danke
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 14:12   #22
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

turbojack un BOV are rolu de a proteja turbina de fenomenul de forfecare al palelor! Fiindca esti mecanic si cunosti ca un Turbo diesel nu suporta sprits-uri este nu necesar ci este folositor un astfel de dispozitiv.
P.S. Nu afecteaza in nici un fel performantele motorului! Nu elibereaza presiune asa aiurea precum ai crede - sunt mai multe modele fiecare tip de BOV rezista la o anumita presiune! E logic ca o supapa subdimensionata sa zicem conceputa pt 1.2 BARI va elibera presiunea prea repede daca turbina merge in 1.5-1.6 bari! Sper ca m-am facut inteles
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 14:53   #23
beck

Stage 5
 
beck's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,108
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

Quote:
Originally Posted by Alejandro View Post
turbojack un BOV are rolu de a proteja turbina de fenomenul de forfecare al palelor! Fiindca esti mecanic si cunosti ca un Turbo diesel nu suporta sprits-uri este nu necesar ci este folositor un astfel de dispozitiv.
P.S. Nu afecteaza in nici un fel performantele motorului! Nu elibereaza presiune asa aiurea precum ai crede - sunt mai multe modele fiecare tip de BOV rezista la o anumita presiune! E logic ca o supapa subdimensionata sa zicem conceputa pt 1.2 BARI va elibera presiunea prea repede daca turbina merge in 1.5-1.6 bari! Sper ca m-am facut inteles
eu zic sa il trimiti pe turbojack la scoala , probabil nici nu a auzit ca diselu are clapeta de acceleratie....
beck is offline   Reply With Quote
Old 19-02-10, 14:55   #24
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

exista dieselare cu clapeta de acceleratie si exista fara clapeta de acceleratie! Dar atuncea cum iti explici ca se poate monta pe circuit fara clapeta de acceleratie? Ca vad ca toti va cramponati de acest mic amanunt care este clapeta de acceleratie! Nici nu l-am trimis la scoala ci doar i-am adus aminte anumite amanunte care in ziua de azi de multe ori le uiti din cauza stresului cotidian!
Beck te sfatuiesc sa nu incerci vreun flame cu mine - nu-ti raspund direct REPORT
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 13:50   #25
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

Domnilor va aprindeti prea repede.
Aici vorbim despre motorul 9HX montat pe Peugeot pe care il cunosc destul de bine.
Repet : BOV montat pe diesel inseamna pierdere de putere.
Diesel functioneaza cu atat mai bine cu cat are o compresie mai mare ,data de presiunea generata de turbina.Voi ce faceti cu BOV-ul? Reduceti exact aceasta presiune necesara. Ce se intampla ca si daune colaterale? Colmatare EGR si pale turbina generate de funinginea suplimentara. Din fericire vorbim de 9HX fara FAP.Dar ar fi vorba de 9HZ (81kW)cu FAP s-ar produce un dezastru in gestiunea electronica a motorului.
Am vazut BOV montat pe 1.6 HDI,1.9TDI (ALH,AVB,AWX) si chiar 5.0 TDI (AYH) .Concluzia?
Inutil atata vreme cat nu faci o remapare stage3 si vrei sa-ti mai protejezi totusi motorul.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 15:18   #26
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

deci oarecum am avut dreptate - dar o rugaminte am la tine Turbojack - de ce pierde presiune? fiindca aia e conceputa sa dea afara doar la o anumita presiune!? nu e asa?
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 15:41   #27
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Talking Re: Ajutati-ma va rog!!

BOV-ul se monteaza de cele mai multe ori pentru spectacol,adica sunet,de aceea de cele mai multe ori este reglat pentru o presiune foarte joasa,improprie unui avantaj practic.
Multa pustime vrea "puf-puf" si "vruum-vruum" cand calca acceleratia si atat. Avantajele tehnice nu mai conteaza.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 16:15   #28
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

eu gandeam aceasta situatie din punct de vedere tehnic si din punct de vedere al performantelor - sa nu afecteze motorul ci sa-l protejeze - si atuncea sa zicem ca turbina stock a masinii face 1 bar, bov-ul e setat pt 1.1 bari sa elibereze cum se poate sa se piarda presiune?
Alejandro is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 16:37   #29
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

da am inteles) in concluzie pot pune pe peugeot 207 1.6 HDi un bov pe turbina mea stock?este un avantaj sau dezavantaj din punct de vedere a performantei motorului.
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 20-02-10, 19:26   #30
Alejandro
Ford Driver

Stage 5
 
Alejandro's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,522
Member of:
[DACIA]
[FORD]
Default Re: Ajutati-ma va rog!!

eu zic ca este un avantaj pt fiabilitatea turbinei daca este reglata cum trebuie acea supapa BOV - implicit nu va modifica performantele motorului! - Mai facem o trimitere la Turbojack cu o intrebare daca e asa cum zic eu sau nu?
Alejandro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -