Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 07-09-09, 18:43   #31
zapp_ecko

Stage 3
 
zapp_ecko's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 125
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

mi se pare cam scump 1 mil pe luna asta inseamna 12 milioane pe an cam pre mult!!!
zapp_ecko is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 20:43   #32
METEORSHOP

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 113
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

Quote:
Originally Posted by PetricaCBD View Post
cam nasol....la ce alarme au vecini mei....cand o sa vreau sa scot si eu masina mea....pana le muta pe alea....o sa inceapa sa urle toate.....
Nu trebuiesc mutate.Caruselul se invarte cu usa pana in dreptul masinii ce trebuie sa iasa,urci in carusel si'apoi cobori cu el ca si c-un lift.Se'ntoarce din nou pana ajungi cu botul in dreptul iesirii si gata.YOU CAN GO!!!Simplu!
METEORSHOP is offline   Reply With Quote
Old 07-09-09, 22:53   #33
pitic_wrc

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 150
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

la cat mai multe...
pitic_wrc is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 01:06   #34
is 03 nba

Stage 4
 
is 03 nba's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 250
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

am vazut asa ceva la hotelul Rex din Mamaia. super tare ideea, dar nu m-as risca sa-mi urc masina acolo
is 03 nba is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 03:38   #35
punisher

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 614
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

Quote:
Originally Posted by zapp_ecko View Post
mi se pare cam scump 1 mil pe luna asta inseamna 12 milioane pe an cam pre mult!!!
ti se pare scump...moca nu vrei ?
se incearca ceva si nimic nu va convine ! aia nu ,aia nu ,etc , pai daca nu va convine nimic de ce nu va mutati pe alta planeta ?
da ce iti convine ? sa iti lasi masina pe trotuar sa imi blochezi mie trecerea ?!

aaa scuza-ma acu am vazut ca esti "ricer" ...

http://stirileprotv.ro/video/teribil...amvai/60355233
poate faci si tu la fel !
punisher is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 06:55   #36
Alex_D12

Stage 5
 
Alex_D12's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

https://www.youtube.com/watch?v=ZB1N6...eature=related<<
asa arata mai bine
Alex_D12 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 08:36   #37
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

Ba e scump, ba le e frica...ma, eu nici apa sa beti nu v-as da, voi tot pe trotuar o sa parcati pana o sa muriti, si ca scuza va plangeti ca nu-s locuri...unii cu masini de 50 mii de euro se zgarcesc la 1 mil. pe luna...ca aia de obicei isi lasa masinile aiurea si tot ei se plang de parcari. Investitia nu trebuie neaparat recuperata, e vorba ca se face curatenie in locurile in care nu ar trebui sa se parcheze si asta e un castig mult mai mare pentru toti...
__________________
ROCK HARD RIDE FREE
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 09:27   #38
Marius_mym89

Stage 5
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,620
Member of:
[VW]
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

Quote:
Originally Posted by mony View Post
Hmmm.... daca ma gandesc bine, un "utilaj" din asta ocupa cel putin 2 locuri de parcare... ca sa nu zic 3, ceea ce reduce "eficienta". Practic, nu se creaza 12 locuri de parcare, ci doar 9.
tot e ceva
Marius_mym89 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 10:26   #39
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

1. Cehii aveau așa ceva de ani buni, parcări cu lift, dar construite în foste imobile comerciale transformate. Liftul era necesar fiindcă nu exista spațiu pentru rampe de acces

2. 100 RON/lună se plătește în prezent locul într-un ”țarc” de parcare privat. La parcarea subterană Dalli-Intercontinental e 300 RON/lună și nu s-a plâns nimeni. Cel puțin știi că e mai greu pentru ciorditorii de oglinzi să ajungă acolo sus

3. Structurile sunt de o urâțenie sinistră. Probabil Primăria va recupera investiția placându-le cu reclame

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 11:58   #40
herea_costin

Stage 3
 
herea_costin's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 133
Member of:
[SKODA]
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

Pe vremea cand automobilele erau propulsate cu motoare pe abur si semanau mai mult nu niste carute decat cu ce intelegem astazi din automobil, japonezii au inventat sistemul de parcari automatizat. Acel sistem era de tip godola cu lant, exact ce vedem acum ca se face cu titlu de mare glorie in romania.
De atunci tehnologia s-a schimbat mult si zecile de ani de implementare au dus firesc la o optimizare si eficientizare a sistemului.
Astazi parcarile automatizare sunt cu lift si placi de transfer individual pe fiecare masina. Ca sa intelegeti mai bine, imaginati-va ca masinile pe sistemul antic pe lant stau suspendate tot timpul, iar pentru a accesa o masina, tot ansamblul se pune in miscare si toate masinile se vor roti, spre deosebire "noile" sisteme (de 20 de ani) actioneaza un lift care recupereaza sau parcreaza o singura masina in locul ei predestinat. Mai eficient si mai ieftin de intretinut.
Tot cu 50 de ani suntem in urma, iar tara asta nu are nici o sansa indiferent cat de optimist poate fi cineva. Daca va intereseaza cum functioneaza parcarile inteligente intrati pe www.parcari.com si aveti destule filmulete demonstrative.

PS. Parcarea de la REX din mamaia este data in functiune acum si va asigur ca are toti senzorii din lume pentru a nu zgaria, scapa, sau avaria in vreun fel masina.

Daca v-am plictisit scuze, dar mi se pare deadreptul jalnic ca s-a ales cea mai proasta solutie de parcari automatizate in bucurestiul asta pacatos. Va garantez ca preturile sunt umflate si total ireale, dar ce nu se spune este cat costa aceste parcari pentru a le intretine. Repet ca sa scoti o masina se invart toate ... revolutionar acum 50 de ani poate.
herea_costin is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 16:43   #41
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

Da, din pct. de vedere estetic au o tenta mai...sunt urate in draci, ca sa zic direct...daca ai o de-aia sub bloc te simti ca in zona industriala, dar nu e incotro. O culoare de cream le-ar mai camufla un pic printre blocuri...
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 08-09-09, 21:06   #42
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

Construit de coreeni, intretinut de romani = dezastruos!
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 09-09-09, 10:57   #43
herea_costin

Stage 3
 
herea_costin's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 133
Member of:
[SKODA]
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

structurile de metal ar fi trebuit invelite... dar asta costa... si in plus nu trebuie sa le vada lumea? Aplauze la scena deschisa va rog.
herea_costin is offline   Reply With Quote
Old 19-09-09, 13:46   #44
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

va spun eu ca este bine...per total...dar sunt putine rau...

adica in momentul de fata din cel putin 1.000.000 de masini decat 24 de bucati sunt parcate "inteligent".
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 20-09-09, 09:59   #45
METEORSHOP

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 113
Default Re: Parcari "inteligente", de acum si in Capitala

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
va spun eu ca este bine...per total...dar sunt putine rau...

adica in momentul de fata din cel putin 1.000.000 de masini decat 24 de bucati sunt parcate "inteligent".
Toata ziua fac Carcotasii misto de faza cu "decat" .Nu va invatati minte...
METEORSHOP is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -