Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 27-02-10, 16:47   #31
oz__

Stage 2
 
oz__'s Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 35
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

Quote:
Originally Posted by DejaVu View Post
Nu va ambalati aiurea ca un motor defect ! Documentati-va !
Conţinutul art. 90 alin. 1 din Tratatul C.E., cităm \\\\\\\" nici un stat membru nu poate impune, direct sau indirect, asupra produselor provenind din alte state membre, impozite şi taxe interne, care nu sunt percepute, direct sau indirect, asupra produselor naţionale similare \\\\\\\".Norma indicată s-a referit la interzicerea măsurilor protecţioniste instituite de un stat membru cu privire la anumite produse naţionale, prin care s-ar putea crea o situaţie de discriminare negativă sau un statut de vădit dezavantaj economic pentru produsele similare concurente provenite din alte state membre comunitare.De retinut că taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule ( taxa de primă înmatriculare ) nu se aplică exclusiv autoturismelor second-hand provenind din alte state membre ale U.E. ci ea se aplică tuturor autoturismelor noi sau second-hand înmatriculate pentru prima data în România, indiferent de provenienţa lor geografică sau naţională, respectiv se aplică şi autoturismelor noi provenite din alte state membre ale U.E.. autoturismelor noi şi second-hand provenite din alte state care nu sunt membre ale U.E. ( Asia, America, etc. ) precum şi cel mai important autoturismelor noi din producţia naţională a României.Astfel, este binecunoscut că această taxă a fost achitată inclusiv pentru autoturismele şi autovehiculele noi din producţia naţională a României, respectiv pentru mărcile Dacia, Daewo, Aro, precum şi pentru orice alte mărci de autoturisme şi autovehicule comerciale cu masă totală maximă autorizată de până la 3,5 tone inclusiv, supuse înmatriculării şi fabricate în România, criteriul unic fiind că aceste autoturisme şi autovehicule să se afle la prima înmatriculare în România.Ca urmare, instituirea criteriului \\\\\\\" primei înmatriculări în România \\\\\\\" conferă taxei speciale un caracter de maximă generalitate care nu depinde în nici un fel de provenienţa geografică sau naţională a acestor autoturisme şi autovehicule, situaţie în care nu se poate vorbi în nici un caz de încălcarea art. 90 din tratatul C.E., nefiind vorba despre o măsură protecţionistă sau de discriminare negativă a autovehiculelor provenite din alte state membre, aflate la prima înmatriculare în România, în comparaţie cu autovehiculele provenite din România, aflate în aceeaşi situaţie de primă înmatriculare în România
si care parte nu o intelegi? nu e vrba doar de Romania ,,,,dc eu aduc o masina din orice stat european in ro pot plati si 51000 de euro cat aveam la un porsche 928,dar dc il duc din ro in orice stat nu platesc nimic la inmatriculare in afara taxelor de nr,asta ti se pare tie unitate in diversitate ca eu am un dejavu ca esti ori politist ori vreun economist fan boc la vreo administratie financiara care incaseaza abuziv aceasta taxa incalcand si codl calcal
oz__ is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 16:39   #32
74axd

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 37
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

OZ rulles!
74axd is offline   Reply With Quote
Old 02-04-10, 23:53   #33
clauurusu

Stage 1
 
clauurusu's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 24
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

ok si eu am inscris o masina tot asa....vb u mincinosul de boc?????
clauurusu is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 16:49   #34
vanilla21

Stage 4
 
vanilla21's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 249
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

am si eu 2 prieteni care si-au inscris masinile platind taxa si apoi prin judecata si-au luat banii inapoi
vanilla21 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-10, 22:41   #35
indaga

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 3
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

Ref. Dejavu – nu stiu ce functie ocupi in cadrul institutiilor statului dar nu dezinforma lumea intrucat caracterul ilicit al taxei de poluare a fost confirmat in sute de dosare solutionate de instantele judecatoresti.
Mai mult Curtea Europeana de Justitie care are atributii absolute sa se pronunte asupra interpretarii Tratatului CE in cauza C 134/07 Piotr Kawala impotriva Poloniei a hotarat ca:”Articolul 90 primul paragraf CE trebuie interpretat in sensul ca se opune unei taxe, precum cea prevazuta la alineatul 1 punctul 1 din Decretul ministrului polonez al infrastructurii din 28 iulie 2003 privind valoarea taxei care trebuie achitata pentru obtinerea certificatului de inmatriculare al unui vehicul, care se aplica in practica primei inmatriculari a unui autovehicul de ocazie importat dintr un alt stat membru, insa nu si achizitionarii in Polonia a unui autovehicul de ocazie in masura in care acesta este deja inmatriculat in acest stat.
Speta este similara situatiei reglementate de OUG 50/2008 prin urmare atat timp cat taxa de poluare pentru o masina achizitionata din CE si reinmatriculata in Romania nu se aplica pentru o masina cu caracteristici asemanatoare achizitionata din Romania se INCALCA prevederile art 90 din Tratatul CE. Unul din efectele principale ale integrarii in UE a fost tratamentul egal si nediscriminatoriu al marfurilor provenite dint-un stat membru UE cu marfurile nationale.
indaga is offline   Reply With Quote
Old 16-04-10, 09:13   #36
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

Quote:
Originally Posted by oz__ View Post
AM CASTIGAT PROCESUL IMPOTRIVA TAXEI SI IN URMA UNEI HOTARARI DEFINITIVE SI EXECUTORII SUNT PRIMUL DIN PRAHOVA CARE INMATRICULEAZA PRIMA MASINA FARA PLATA TAXEI AUTO!
Seful de la inmatriculari m-a si felicitat cand mi-a dat placutele
MERITA SARBATORIT,NU?


cererea de inmatriculare fara taxa a fost facuta pt 2 masini..una avea taxa 14388 EURO si alta 3000 EURO
vreau sa fac un clip si sa-l postez pe YouTube cu fragmente din filmarile cu mincinosul de Boc,pe care as fi vrut sa-l chem si martor in instanta ,cand afirma,inainte de a veni la putere, ca taxa ar trebui sa fie 100-200euro si dupa, cand spune ca a redus-o cu 1/3 si defapt,in cazul meu s-a adaugat 1/3(pana in dec. avand de platit 9500 EURO iar acum 14388 EURO iar la cealata in loc de 1600 ,acum aveam 3000)

pentru detalii si sprijin impotriva acestei taxe puteti sa-mi scrieti un mesaj privat cu datele de contact.
SINCERE FELICITARI !!!!!!!!!!!!!!!!
mrkane is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 13:03   #37
dan325ix

Stock
 
dan325ix's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 3
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

felicitari si eu am incercat dar nu a mers
dan325ix is offline   Reply With Quote
Old 15-05-10, 20:31   #38
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

Quote:
Originally Posted by dan325ix View Post
felicitari si eu am incercat dar nu a mers
Ce nu a mers mai exact?
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 10:04   #39
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

noutati ? nimic ? spune ce nu a mers la tine.
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 24-07-10, 17:46   #40
uleisua

Stage 3
 
uleisua's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 167
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

Saptamana asta am dat si eu actele la avocat pentru a inmatricula masina mea fara taxa, Opel Astra 1,7Dti 2003 unde taxa e aprox 59mil. Avocatul mi-a dat un contract l-am semnat si costa 9mil procesul daca il castiga din care iam dat 3 mil avans care ii pierd daca pierde. A zis ca refuzul in scris de la politie vine in 1 luna si procesul cam in 2 luni deci astept si intre timp umblu pe jos.

Cand mai aflu ceva va anunt, a zis sa nu il caut decat peste 2 luni, o sa scanez contractul sa vedeti si voi.
__________________
SC AUTO FRONTAL SRL
COMEZNI TELEFONICE
Fix: 0262.220.550
Orange: 0754.541.940
Vodafone: 0733.015.881
vanzari@autofrontal.ro

VANZARI
dir. Durus Ioan
Vodafone: 0733.015.881
Orange: 0754.541.940
durus@autofrontal.ro

Anvelope noi multe modele si marci din stoc.
Ulei de motor import America Mobil 1 si Castrol
www.autofrontal.ro si www.ulei-sua.com
uleisua is offline   Reply With Quote
Old 08-09-10, 16:31   #41
relu86

Stage 1
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 11
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

nici o noutate? cine a mai castigat procese? eu personal as pune statul sa achite si taxele de judecata atata timp cat ceea ce face este ilegal.prin niste acte oficiale drepturile omului si constitutie zice ca toti avem prezumptia de nevinovatie, cum se face ca trebuie noi sa dovedim ca statul este cel care incalca legea prin diferitele sale organe de represiune?
relu86 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 13:59   #42
ludacris_luke

Stage 1
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 17
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

si eu vreau sa dau statul in judecata!caut un avocat bun in Prahova care are ceva experienta in astfel de procese!ceva recomandari?multumesc!
ludacris_luke is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 16:49   #43
udristem

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 15
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

Nu pot sa spun decat felicitati!

Nu multi au curajul sa dea statul in judecata!
udristem is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 20:17   #44
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

te prezinţi la Direcţia Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor fără chitanţa care să ateste plata taxei pe poluare.
Se refuză înmatricularea autovehicolului intrucat lipseşte de la dosar chitanţa. Trebuie solicitat un raspuns oficial si in scris din care sa reiese ca DRPCIV refuză înmatricularea.
cu răspunsul scris de la DRPCIV, se actioneaza in judecata institutia in instanţa de contencios administrativ din cadrul tribunalului, fie la cea de drept comun şi se solicită judecătorului să oblige DRPCIV să înmatriculeze maşina fără plata taxei.
În motivarea acţiunii, trebuie men*ţionată încălcarea art. 85 si 90 din Tratatul de la Roma, precum şi a articolului 148, alin. 2 din Constituţia României.
Articolul 90 spune că nu poţi stabili pentru mărfurile existente pe teritoriul statului tău un regim fiscal discriminatoriu faţă de mărfurile care vin din spaţiul intracomunitar, iar alin. 2 din articolul 148 men*ţionează că în conflictul dintre o lege internă şi o lege comunitară are putere cea comunitară.
trebuie plătite taxa de timbru şi onorariul avocatului.
Este bine ca înainte de a intenta proces să verificaţi care opţiune este mai costisitoare, plata taxei sau procesul.
Trebuie luat în calcul şi timpul în care se poate soluţiona litigiul. Durata procesului depinde de gradul de încărcare al instanţei respective, in mod normal, poate dura între o lună şi şase luni. La asta trebuie adăugat şi un eventual recurs al DRPCIV, însă, fiind vorba de o hotărâre care nu este supusă dreptului de apel, este executorie imediat. Practic, îţi poţi înmatricula maşina imediat după sentinţă.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 21-09-10, 21:21   #45
uleisua

Stage 3
 
uleisua's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 167
Default Re: Proces castigat si masina inmatriculata fara plata taxei auto!

Eu pe data de 29.septembrie.2010 am prima infatisare sau cum se zice, sper sa fie cu noroc.
Cine vrea poate urmari dosarul
uleisua is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -