Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 21-07-09, 19:10   #16
zapp_ecko

Stage 3
 
zapp_ecko's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 125
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Opel]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

sa ii ia dracu cu taxa lor bravo celor care au inmatriculat pe naspa si nu ia prins! nu sunt pro harburi si stiu ca multi au adus niste bombe de afara dar nici sa platesti taxa cat costa masina nu e normal
__________________
Opel Vectra B I500 2.5 V6 194 with new and brutal transmision
https://vimeo.com/4627013
zapp_ecko is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 19:40   #17
_WarGasm_

Stage 1
 
_WarGasm_'s Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 17
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Pacat ca U.E nu le da la .... statului roman sa se invete minte.
Am vazut Loganuri care nu aveau nici 100.000 km in bord si necesitau reparatii serioase si prin reparatii serioase nu ma refer la pivoti,amortizoare sau alceva,ma refer la turbine,injectoare si pompe de injectie.
Acuma ii intreb si eu pe cei care sustin cu desavarsire ca masina romaneasca sau celelalte cutii,is mai bune ca niste masini din 2000 incoace?
_WarGasm_ is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 19:49   #18
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Carora le-a iesit smecheria am numai cuvinte de lauda pentru ei. Bravo lor. Eu unul nu am fost afecatat de taxa ca nu am prins-o. Mi-am inmatriculat masina inainte de 1 iulie 2008.

Suzuki swift e o masina mica. Tie tie bine in ea ai 19 ani dar sunt oameni cu familii carora le trebuie o masina mai mare si isi cumpara ceva de pe afara cu 5000.

De ce sa isi ia logan cand pot sa isi cumpere ceva mai bun din afara. Ce zici tu cu golfu cu fum asteas cazuri 1 la 1000 hai sa nu exageram. Nu sunt '' umblat '' prin tari straine dar sunt curios si sper sa aflu prin intermediul vostru. In alte tari europene exista aceasta taxa de inmatriculare?
__________________


Te rog voteaza-ma aici in concursul Opel Adam.
Multumesc
E-mail: cumpanici.alexandru@yahoo.ro
alexcump is offline   Reply With Quote
Old 21-07-09, 20:13   #19
DarkJEDI

Stage 5
 
DarkJEDI's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 897
Member of:
[FORD]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

golfu ala dadea fum pt ca avea turbina sparta sau infundata si tine mai mult de cum mergi cu masina decat de calitatea ei. turbina e consumabil, doar ca tine destul daca ai grija de ea. cat despre golf 3 si pisici carora le cad tablele gasesti ffffff multe. cam jumate dintre masinile care vin din "germania unde masinile raman noi" sunt niste nenorociri care nu e vorba ca polueaza sau stiu eu ce aberatie de spalat creier, ci de faptu ca nu sunt sigure sa mergi cu ele pe strada, pe langa faptu ca nu mai au nici 70% din puterea de fabrica.

Foarte tare celor ca eschiveaza statu roman. eu ias da in judecata daca ar fi sa iau masina. prefer sa dau bani unui avocat care munceste pentru ei decat la niste labari ereditari cu 4 clase.
DarkJEDI is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 00:21   #20
B-98-NPO

Stage 3
 
B-98-NPO's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 136
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Eu nu inteleg ce aveti voi cu Golf-ul si cu Bmw-ul,poate ca sunt intalnite la tot pasul,dar te mai uiti si la fata soferului,daca vezi un bmw sau golf vai de capul lui "cazan" ai sa vezi un cocalar sau un samsar care a adus masina pt a face niste bani cu ea,dar mai sunt si persoane care agreaza aceste 2 marci,pt cum arata cum se intretin si cum merg,sincer mie golful mi-se pare o masina foarte buna nu pt ca sunt propietar de golf 3 dar fac si eu diferenta intre masini si pana acuma am mers cu multe masini si multe marci,sincer sa fiu prefer un golf 3 din 92 decat un logan care este facut in dorul leni,dacia in general este un cazan nu conteaza ca este 1310,nova,super nova,sau alt tip de dacie,sincer asta este parerea mea si exemple si diferente sunt multe intre o dacie si o masina ingrijita adusa din afara.Pt a incheia dau un exemplu o super nova din 1999 este praf la tabla are rugina peste tot si fostul meu oltcit care era din 1992 cu vopsea originala nu avea pic de rugina,iar golful meu care este din 1994 nici atat zici ca acuma a fost scos de la vopsit.
__________________
Vw Golf III 1.8 Benzina 90 CP,ABS,Oglinzi electrice si incalzite,Xenon,Jate 15'',in curand ....Geamuri electrice,AC,amortizoare sport reglabile,si altele.
Montez Folie Auto cu autorizatie RAR sau fara autorizatie
B-98-NPO is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 07:39   #21
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

[QUOTE=albatros;2502381]
Quote:
Originally Posted by tigermotorsport View Post
Nu ai bani sa platesti taxa unui golf 3 euro 2 cu consum mic iei o dacie non euro cu constm mare... Mi se pare logic.[/QUOT


nu mise pare corect cum gandesti .....si ma gandesc ca esti unu dintre multii care gandesc la fel in privintza taxei de inmatriculare dc sa bage lume troci in tzara nui asa??? te rog contrazima daca gresesc . dar ori cum un GOLF 3 benzina e mai mult mult mai bn decat o dacie .deci nu judeca lume noi trebe sa ne gandim ca ori cine cine are nevoie de o masina ...sa poata sasi permita una ...nu sa aibe N piedici si sa fie pieton ......dar poate tu esti patriot si conduci dacie ..cel mai probail logan ..si atunci nu te judec ..dar gandesti gresit ...ori ce om ar trebui sa poata sasi ia o masina ..secan sau new ... ......sper sa nu tre inervezi pe mine dar eu nam nik cu tine ..iti zic duar asa ..AMICAL...ne vedm in trafic ....sal ...
Ai inteles gresit. Postul era ironic conduc un opel ascona, non euro, pt ca din cauza taxei nu am reusit sa aduc un euro doi. Dar oricum, am vazut destule loganuri care scoteau fum negru, fata de ascona mea care e destul de 'curata'. Inca n-am vazut fum colorat in spatele meu... Alta treaba, un pic off, daca tot am deviat. Daca eu pun un motor euro 2 pe 'cazanul' meu ca sa reduc poluarea si motorul respectiv nu a fost montat vreodata pe acest model de fabrica rar-u mai baga n-spe tzepe pana il inmatriculezi. Reinnoirea parcului auto ar trebui sa se faca treptat, nu sa bagi toata tara in datorii cu leasingul. Un amic a pierdut 70000 de euro intr-un an pe leasing la niste utilaje. Asa ca ganditi-va de doua ori daca puteti plati leasing 4 sau 5 ani.
__________________
I will rest when i am dead.
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 22-07-09, 12:14   #22
armando_tm

Stage 4
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 288
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
m-ati inteles gresit. nici eu nu sunt de acord cu aceasta taxa. dar nici cu toate gioarsele care sunt aduse la noi. alalteieri sau ceva de genu eram la semafor, si in fata mea un golf 4. cand a plecat a lasat un nor imens de fum, care instant mi-a intors stomacul pe dos (ma refer la miros). si nu mi se pare ok sa existe asa ceva, si sa se aduca in continuare. nu am nimic cu masinile vechi, dar sa si le ingrijeasca si sa le bage un catalizator. si eu as vrea un bmw e30 pt ca mi se pare cea mai frumoasa masina facuta vreodata, dar prima chestie i-as trage o evacuare noua cu catalizator macar sa o fac euro 3 ca sa nu-mi rup in primul rand mie plamanii, pe langa ai altora.
stai linistit ca daca evacuarea e imbinata corect nu iti rupi tie plamanii. golfu ala 4 care era in fata ta poate e luat in leasing din romania .... crezi ca daca o masina e cotetz atunci e adusa din germania ? ai gasit tu logica intre fumul scos de golfu 4 si cotetzele aduse de dincolo? crezi ca la tine nu se poate strica nimik la suzuki sa dea amestecul peste cap ? iti zic eu ca golfu ala 4 e mai confortabil decat suzuki ul tau e mai masina de mii de ori. sau trebuie sa ne luam loganuri noi ca sunt euro4 si ele de fapt polueaza mai mult decat un golf4 . am vazut loganuri cu nor de fum dupa ele o groaza la taximetristi.
taxa auto e cea mai mare gainarie propusa de tariceanu sa si protejeze afacerile si sustinuta de restul care mananca de acolo. si au majorat o ILEGAL si nimeni nu a zis nimik. au triplat o si apoi au redus o la dublu cat era anu trecut ca sa mai calmeze spiritele...daca de " 4 ori " e prea mult o facem de "3ori " sa taca prostimea .....

cat despre ideea ta ca masina trebuie sa aibe doar cine isi permite una noua e de *** . in primul rand toate masinile noi sunt facute mai prost decat modelele precedente....si se vor face tot mai prost si mai ieftin.
armando_tm is offline   Reply With Quote
Old 28-07-09, 08:12   #23
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
nu. mai bine strangi bani si iti iei pe leasing ceva nou, decat un cazan de golf 3 care lasa norul de fum in urma. ma deranjeaza ca la tot pasul ma umple de fum cate un rahat de masina luata din germania pe principiul "frate e bmw sau e golf". chiar e, dar multe dintre ele sunt CAZANE.
decat sa dai 5000 de euro pe o masina de spalat pe care scrie bmw si dupa inca 30.000 km pica toata, mai bine bagi 4000 avans spre exemplu la un suzuki swift si dupaia platesti pe luna o rata de 130 eur 4 ani.
desigur sunt si unii care au grija de masinile lor... si exista bmw-uri din '89 care sunt ca noi, dar marea majoritate nu stiu sa si le ingrijeasca si ajungem sa avem toate rablele europei pe strazi.
Te bagi intr-o discutie care va devine aprinsa daca iti pastrezi ideea asta.
Gandeste-te ca la un leasing face mai mult decat masina. Gandeste-te ca, ok: iei pe leasing - daca jobul nu iti ofera stabiltate si te dau afara de la job? Ce faci? Se stie clar ca la noi nu exista siguranta zilei de maine. Si se stie foarte bine ca in perioadele astea nu se prea angajeaza oameni cu salarii decente. Te prostituezi la colt de strada pentru a-ti plati ratele la masina?

Ca se fac fals in acte, se fac. E caz penal.

Tara noastra are salarii de rahat, preturile sunt enorme la masinile noi. Mai bine se cumpara un SH din afara cu putine lovituri reparat deja in afara. Dar sa vii sa platesti o taxa de inmatriculare care este egala sau mai mare decat pretul de achizitie al masinii mi se pare cea mai mare imbecilitate. Iar lumea d'asta recurge la aceste metode neortodoxe. Sincer? Nu pot sa ii condamn. Cum ne fura politicienii, asa ar trebui sa ii furam si noi pe ei! Macar sa se mearga pe principiul de echivalare, nu?
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 28-07-09, 09:30   #24
Undying_Renault
Renault Driver

Stage 4
 
Undying_Renault's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 202
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Intr-o mare masura ai dreptate. Insa un sistem anarhic in care "an eye for an eye" sa functioneze dauneaza si valorile. Daca intr-adevar vrem sa facem trebuie sa rasturnam sistemul de valori actual. Si eu pot sa spun ca ii inteleg pe cei care le falsifica nu pot fi de acord cu sistemul asta de "daca ei fura hai sa fur si eu". Trebuie continuata contestarea in instanta a ceva de genul asta si avand precedentul proceselor castigate in acelasi context se poate face. Uite anul trecut inainte de reducerea taxei un tip din Arad a castigat in instanta taxa de inmatriculare. Trebuie sa combatem pe cai legale, nu sa intram in sistemul underground si primar in care oamenii aia salasuiesc.
__________________
Life's just a blast... Movin' really fast..
Undying_Renault is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 08:14   #25
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Sa nu se interpreteze ca as incuraja lumea la fals in acte si la furtisag.
Dar in tara asta mori cu legea-n brate, mori cu dreptatea-n mana si politicienii te fura chiar si cand esti in mormant.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 06-08-09, 12:28   #26
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
nu. mai bine strangi bani si iti iei pe leasing ceva nou, decat un cazan de golf 3 care lasa norul de fum in urma. ma deranjeaza ca la tot pasul ma umple de fum cate un rahat de masina luata din germania pe principiul "frate e bmw sau e golf". chiar e, dar multe dintre ele sunt CAZANE.
decat sa dai 5000 de euro pe o masina de spalat pe care scrie bmw si dupa inca 30.000 km pica toata, mai bine bagi 4000 avans spre exemplu la un suzuki swift si dupaia platesti pe luna o rata de 130 eur 4 ani.
desigur sunt si unii care au grija de masinile lor... si exista bmw-uri din '89 care sunt ca noi, dar marea majoritate nu stiu sa si le ingrijeasca si ajungem sa avem toate rablele europei pe strazi.
Amice este jalnic!!!Nu stiu de unde scoti tampeniile alea,probabil din vasta ta experienta la cei 19 anisori!Daca tu ai fost crescut si educat in stil barbar pe metoda scoala-acasa-paine-acasa,nu toti sunt la fel intelegi?!
Spui numai tampenii si ar fi cazul sa iti revizuiesti un pic atitudinea!Lucrezi cum la vreo firma de leasing de ii tot ridici asa in slavi?Ori daca tu ti-ai luat-o si ai facut leasing pt aceas masina crezi ca tot sunt la fel?!
Io nu stiu cum de ii lasati frate pe toti copiii sa posteze numai tampenii aici
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 09-08-09, 09:23   #27
G0rdy
Banned

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 478
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Quote:
Originally Posted by kidu2006 View Post
Amice este jalnic!!!Nu stiu de unde scoti tampeniile alea,probabil din vasta ta experienta la cei 19 anisori!Daca tu ai fost crescut si educat in stil barbar pe metoda scoala-acasa-paine-acasa,nu toti sunt la fel intelegi?!
Spui numai tampenii si ar fi cazul sa iti revizuiesti un pic atitudinea!Lucrezi cum la vreo firma de leasing de ii tot ridici asa in slavi?Ori daca tu ti-ai luat-o si ai facut leasing pt aceas masina crezi ca tot sunt la fel?!
Io nu stiu cum de ii lasati frate pe toti copiii sa posteze numai tampenii aici
lasa-l...pentru el poate leasing-ul este o minune a bancilor facatore de bine pentru utilizatori bunurilor.
G0rdy is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 11:56   #28
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Taxa de inmatriculare este o aberatie si banii se recupereaza in instanta desi dureaza si e dureros. Cei care va plangeti de "Cazane" poluante aduse de dincolo, nu uitati ca circula mii de cazane inmatriculate in romania de zeci de ani bine mersi, nu mai zic autobuze, camioane antice care rup alveola in plaman.

Masinile aduse de afara in stare tehnica precara ca si cele autohtone in aceeasi stare ar trebui oprite cu RAR/ITP, iarasi, daca aleg o masina din 90 non euro de ce nu am optiunea sa mi-o fac euro 4 si sa fiu considerat la fel de poluant ca o masina de fabricatie mai recenta? RAR-ul nostru din evul mediu nu recunoaste TUV-ul nemtilor, la nemti poti sa ti faci upgrade de euro fara nici o problema, de ex. d2-e4.

Iar ca sa fiu ontopic, adevarul e ca cei care si-au adus masini inainte de dublari si triplari si au ajuns sa nu isi mai permita sa inmatriculeze masinile au recurs la solutii disperate gen fals in acte etc. Traim in ultima tara cu ultimii oameni.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 12:36   #29
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

Eu chiar sunt adeptul taxei si chiar nu as dori sa o scoata. Sunt satul de invazia de golfuri, pisicute si alte epave de masini aduse de afara care arata jalnic si cu o stare tehnica deplorabila. Ma gandesc cu groaza in eventualitatea unui incident cum se dezmembreaza in bucati gunoiul acela. Sunt adeptul masinii noi, indiferent de marca acesteia, pt ca ofera un minim de confort si securitate. Pai daca si cei din vest ar gandi la fel, nu s-ar mai cumpara niciodata masinile noi, ci ar refolosi la nesfarsit masinile vechi. Oare de ce neamtul cumpara masina noua indiferent de marca ei? Asa ar merge numai pe sh-uri.

Si da, decat o epava din vest, un logan nou.Iara cine vrea non-euro sau e2 sa plateasca taxa.

Last edited by 300zxtt; 10-08-09 at 13:05.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 10-08-09, 17:39   #30
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Falsifici chitanta de plata a taxei de inmatriculare? Ti se deschide dosar penal

proasta e toata europa civilizata care isi cumpara masini noi in leasing , si voi astia care le cumparati toate bijuteriile cu "clime bizonice" sunteti baieti destepti .
KAY_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -