Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 16-07-09, 09:53   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default Noua harta a soselelor mortii

Noua harta a soselelor mortii


Politia Rutiera a intocmit o noua harta a soselelor mortii. Primul in acest top, atentie, nu este DN1 (Bucuresti-Oradea), ci DN2 (Bucuresti –Urziceni-Focsani-Roman-Suceava-Frontiera cu Ucraina). Aici imprudenta, concretizata prin viteza excesiva si depasiri neregulamentare, duce la adevarate carnagii.

In primele sase luni ale acestui an, pe aceasta sosea s-au produs 96 de accidente grave, soldate cu 52 de morti si 77 de raniti grav. Desi numarul accidentelor este mai mic decat cel de anul trecut, cifra persoanelor care au decedat a ramas aceeasi.

De ce nu mai este DN1 cel mai periculos din tara? Raspunsul oficialilor Politiei Rutiere este unul uimitor: „Odata ce ambuteiajele au inceput sa se tina lant, iar soseaua s-a umplut de gropi, DN 1 a fost detronat în acest top al morţii de DN 2 sau E 85, ce leagă Bucurestiul de frontiera cu Ucraina, unde carosabilul este impecabil.”

Potrivit statisticilor, locul secund in odiosul clasament este ocupat de DN 6 (Bucuresti-Cenad), unde, anul acesta, s-au înregistrat 82 de accidente rutiere grave, soldate cu 46 de morti, urmat de DN 1 (Cluj-granita cu Ucraina), cu 36 de accidente grave.

Concluzia? Mai in gluma mai in serios nu va duceti inspre Ucraina.

Cauzele?

Principalele cauze ale accidentelor produse pe cele trei drumuri sunt neatentia soferilor, viteza excesiva, depasirile neregulamentare si oboseala. In multe cazuri insa, vinovati sunt si pietonii care traverseaza pe unde apuca.

Aceleasi statistici ofera şi conditiile ideale pentru producerea unui accident grav: cei cu masini puternice, care ruleaza cu peste 100 de kilometri/ora, in fiecare marti, vineri si sambata, intre orele 11.00 si 18.00.

Peste toate acestea, exista multe alte zone periculoase. Astfel, pentru DN 2 este bine sa nu accelerati peste limita permisa si sa nu intrati in depasiri neregulamentare la km 12 (în judeţul Ilfov), intre kilometrii 106-110 si la km 131 (judetul Buzau), intre kilometrii 174 si 179 (judetul Vrancea) si intre kilometrii 294 si 298 (in judetul Bacau). Pe DN 6, foarte nefasti sunt km 12 (judeţul Ilfov), dar si km 188 (judetul Dolj). In ceea ce priveste DN 1C, atentie mare la km 2 (Cluj), dar si la km 137 (judetul Mures).

Pe perioada verii, „vor fi amplasate radare - cate doua sau trei, pe ambele sensuri ale drumului national, pe un tronson de cativa kilometri, in principal in zonele periculoase, in zilele si in intervalele orare in care se produc cele mai multe accidente rutiere grave. Cei care incalca regulile nu doar ca vor fi trasi pe dreapta si sanctionati, dar vor avea parte si de lectii suplimentare de legislatie rutiera. De altfel, toti soferii care tranziteaza aceste drumuri vor fi avertizati asupra riscurilor pe care le implica incalcarea regulilor de circulatie”, au precizat politistii.

Si in rest, atentie sporita peste tot....plus o harta a acestor trasee periculoase si o statistica a numarului incidentelor petrecute pe soselele in cauza.


film
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Noua hartă a şoselelor ucigaşe.jpg
Views:	744
Size:	61.2 KB
ID:	1008926   Click image for larger version

Name:	Noua hartă a şoselelor ucigaşe_statistici.jpg
Views:	434
Size:	49.8 KB
ID:	1008927  

Last edited by 4TuningRO; 16-07-09 at 11:21.
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 10:20   #2
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

Parerea mea este ca vor mai creste nu vor scadea accidentele... Cat timp nu vor fi "circuite" si "piste" unde sa se dea lumea vor mai creste... Cum vedeti toti, caii putere cresc, apar masini tot mai rapide si mai puternice... Si... restul povestii stiti si voi.
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 10:53   #3
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

Acum as vrea sa vad tampitu ala care vrea sa dea legea sa taie copacii de pe marginea drumului ca implica un impediment in circulatia rutiera. Uite un cretin a murit pentru ca a facut o depasire neregulamentara, cazuri ce se intampla des din cauza maniacilor de viteza.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 11:09   #4
wsn_asf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 630
Lightbulb Re: Noua harta a soselelor mortii

COncluzie: Daca ai pile si bani omori oameni pe trecere mergi in continuare cum vrei,daca esti mai amarat te duci 24H la parnaie pt 101km/h in localitate! In rest ce ar mai fi de zis: NU POT SPUNE NIMIC PT CA NU INTRA IN ATRIBUTIILE MELE !!!
__________________
wsn_asf is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 12:08   #5
Cristy_mat

Stage 5
 
Cristy_mat's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 624
Member of:
[SEAT]
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

nu vad ce legatura au copacii sau cine face sau nu parnaie.....bai baieti!!!!!
si in legatura cu pistele....nu vad cati dintre cei care sunt intr-adevar cu capul pe umeri si care participa la curse mor, de cele mai multe ori sunt oameni nevinovati omorati de alti maniaci care se cred regi ai soselelor daca au 120cp sub capota si 3 luni de permis, sau de aceia care dupa ce isi potolesc arsita se urca la volan....accidentele vor fi mai putine doar in momentul in care vor fi strazi(nu piste) civilizate cu mai multe benzi pe sens, si cand constienta la volan o sa fie inaintea grandomaniei
__________________
SEAT LEON - 19tdi.110cp
My car: https://forum.4tuning.ro/112-masina-mea-seat/66244-my-seat-leon-bc-87-crs.html
Cristy_mat is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 12:12   #6
DaddY'

Stage 1
 
DaddY''s Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 22
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

Fapte Nu Vorbe !
DaddY' is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 12:14   #7
wsn_asf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 630
Lightbulb Re: Noua harta a soselelor mortii

La noi unde e sosea mai buna sunt m multe accidente(unde o prinzi o calci)!Nu ai ce sa ii faci decat sa fie toate soselele extraordinare, sa se obisnuiasca toata lumea cu ele,soferii sa fie mult mai civilizati si responsabili si nu in ultmul rand politia sa aiba o mai mare credibilitate! Credibilitate nu o sa aiba pt ca majoritatea sunt niste corupti plictisiti si ei si cei ce ii urmeaza (la asta ma refeream cand ziceam de puscarie)
Piste nu vor fi prea curand cel putin in 10 20 de ani yo nu cred ca am sa vad vreuna.
wsn_asf is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 12:14   #8
Gyno86

Stage 2
 
Gyno86's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 34
Member of:
[DACIA]
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

Lumeeeee !!! dar de DN 22 a auzit cineva????
DN 22 - reprezinta drumul national care face legatura intre PORTILE DELEI , adica TULCEA si LITORALUL ROMANESC, adica CONSTANTA.

Presupun ca nu e cine stie ce importanta ...nu???
Doar nu moare lumea in draci pe DN asta...nuuu "aici e fericire" !!!

Intrebare pentru liderii tarii care fac aceste "rapoartele"/"statistici" privind soselele "periculoase" din Romania : Aveti idee cati oameni au decedat in perioada 2007-2009 pe DN 22 (Tulcea-Constanta) ?
Gyno86 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 12:57   #9
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

eu zic ca adevarul e undeva la mijloc si infrastructura e de rahat dar si soferii sunt de vina...ar fi bine sa imprumutam autostraziile de afara cu tot cu soferi sau sa ne mai schimbam putin si noi mentalitatea
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 13:14   #10
pushtiu_teribil_22

Stage 4
 
pushtiu_teribil_22's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 177
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

:-s dak stam sa ne gandim toti am calcat un pic mai mult pedala de acceleratie , cel putin o data ....logic v-or exista si ipocriti kre ma vor contrazice : " cine ma yo ?...yo de knd sunt am mers cu viteza legala " ))))))) marsh!
__________________
Cand te crezi Regele Soselelor, atunci ti se termina asfaltul!!!
pushtiu_teribil_22 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 13:28   #11
Alecs21

Stage 3
 
Alecs21's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 75
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

Nu soseaua ucide ci INCONSTIENTA
Alecs21 is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 13:37   #12
F4NN471K_DR1V3R

Stage 2
 
F4NN471K_DR1V3R's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 31
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

Nu inteleg ce au cu copaci frate daca toti cum prind linie dreapta apasa pedala de iese prin podeaua,pe urma stam si ne gandim e din cauza la copaci nu din cauza soferului care in gandul lui sta numai "Hai sa vedem cat poate masina mea" pierde controlul se sperie da drumul la volan cum am vazut in unele cazuri ori ajunge pe contrasens ori in copaci,iar la partea cu depasirea vitezei regulamentare si mie mi se mai intampla sa imi mai creasca peste cu 2-3 km in plus ca doar nu o sa ai din reflex sa stai numai pe viteza constanta mai iti oboseste muschi..etc. in final e o prostie prea copiem tot ce vedem prin alte tarii am ajuns niste kitchuri.
F4NN471K_DR1V3R is offline   Reply With Quote
Old 16-07-09, 16:12   #13
x_costin_x

Stage 1
 
x_costin_x's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 19
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

nu ii mai blamati pe cei care alearga pe sosele ci doar pe cei care alearga pe sosele atunci cand ar trebui sa stea si ei cuminti ca ceilalti participanti la trafic
x_costin_x is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 09:15   #14
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

Quote:
Originally Posted by x_costin_x View Post
nu ii mai blamati pe cei care alearga pe sosele ci doar pe cei care alearga pe sosele
Poti sa te faci si tu mai inteles ca n-am inteles ce vrei sa zici. Ai zis tot una
Cei care alearga pe sosele si nu respecta viteza si pe ceilalti participanti la trafic trebuie trasi de maneca vorba aia ca nu sunt cu capul pe umeri cand sunt la volan.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 17-07-09, 10:43   #15
D.Y ¬

Stage 5
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,490
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Noua harta a soselelor mortii

Atata timp cat lumea o sa-si cumpere masini din ce in ce mai scumpe, care nu isi au rostul in comparatie cu drumurile din Romania. Si atata timp cat exista mandria, egooul asta puternic ca " ba eu am masina calumea si tu nu si eu pot sa bag viteza si na " o sa continuue accidentele.

Va spun eu cum se circula aici in Germania si nu e sa zici ca numai intr-un loc eu am vazut-o aproape pe toata.. si cand e aglomerat si se circula bara la bara se circula cu cel putin 50km/h. Nimeni nu se baga sa depasasca. Si toti respecta legile 50km/h in localitate sau 60km/h depinde..si 100km/h in afara.

Indiferent ca esti taran, muncitor, inginer, smecher cu x vile, presedinte, senator, si mai stiu eu cine toti sunt egali in fata legii. Ei sunt mult mai civilizati, dar noi suntem cum suntem din cauza ca am fost sub comunism. Dar orice padure are uscaciuni.
D.Y ¬ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -